Εξοπλισμος feeder

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by chrysanthos9 »

ειδα τζαι στους αλλους αλλα εσιοπισα αμπα τζαι φαω ban
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by marios »

chrysanthos9 wrote:ειδα τζαι στους αλλους αλλα εσιοπισα αμπα τζαι φαω ban
:lol: :D μεν φοάσαι τίποτε!! επειδή είσαι je ο πιο μήτσης τις παρέας "πιραζουμεσε" ούλοι που γύρων αλλα δεν έχουμε κακή πρόθεση :P
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by MariosK »

Αν φάεις ban εν να βάλω μέσο να σε φκάλω ρε, μεν φοάσε :D. Πάντος αστεία αστεία εγώ τα feeder τα καλάμια βρίσκω σαν τα πιο ιδανικά για casting για τις δικές μας συνθήκες.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by chrysanthos9 »

:D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by ps1xas »

chrysanthos9 wrote:ειδα τζαι στους αλλους αλλα εσιοπισα αμπα τζαι φαω ban
Ατε απαντα τους..τωρα που εχεις τα μεσα..!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by chrysanthos9 »

αλλη φορα τωρα βαρκουμε........
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by Tryfon »

χρύσανθε μεν ακούεις... ροτόντας πάις στην ιθάκη :P
αλλα σύμφωνο και εγώ καλάμι feeder είναι το ιδανικότερο για casting στην κύπρο βάση του κλίματος μας εδώ.
έχεις καλή απόδοση στα μετρα ευαισθησία στην μύτη καλύτερη ακρίβεια στο "κασταρισμα". Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μικρότερα βάρη δίχως να χάσεις ιδιαιτερα απόσταση λόγο ευελιξίας του καλαμιού που αίνε ιδανικό για μένα σε καλή θάλασσα.
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by marios »

Εμενα να μου επιτρέψετε να διαφωνήσω..πιστεύω πως ειδικά στην κύπρο δεν είναι καθόλου αποδοτικό..στην κύπρο το ψάρι είναι 9/10 φορες πιο μακριά από τα 70+ μετρα(ψαρια τα οποια μπορείς να πιάσεις 5,6 κομμάτια πχ μουρμούρες δεν μιλώ για ένα λαβράκι η ένα μυλοκόποι που μπορεί να σου κάτσει κάποτε στα 20 ,30 μετρα).κάτι που το καλάμι αυτού του είδους αδύνατη να πετύχει τέτοιες βολές. δεύτερο στα λιμάνια τις κύπρου (τα προσβάσιμα για τους περισσοτερους)το βάθος και το μήκος τους δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο που θα έκανε κάποιο καλάμι feeder τι διαφορα, μια αντένα φτάνει στο πάτο η ένα bolognese, η ένα καλάμι ελαφριού τύπου casting με ταΐστρα κανεις την δουλειά σου καλύτερα.ίσος στους φράχτες λίμνες και σε κάποια ali χωρα να προσφέρει κάτι, στην κύπρο :naughty: ...αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη με την μικρή εμπειρία 2,3 χρόνο που διαθέτω.σε θέματα ψαρέματος με ταΐστρα.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by konstantinos kalogir »

Συνήθως τα ψάρια εν μέσα στα πόδια μας εμείς είμαστε οι πελλοί που μας αρέσκει να 'σύρνουμε μακριά'. Τα ποιοτικότερα αλιεύματα συνήθως είναι στα 20-30 μέτρα. Με το feeder φτάνεις άνετα έτσι αποστάσεις. όσο για τες περιοχές σου Χρύσανθε αμαν δοκιμάσεις τη μέθοδο τούτη σε περιοχές με βράχια με σχετικά βαθιά νερά θα έχεις άριστα αποτελέσματα πάνω σε σορκούς. Βεβαια όι να πάεις σε τόπους που να εν γεμάτοι τρύπες, βράχια άγρια και ψάρια τέρατα. Τζιαμέ εν κάμνει. Βράχια με αμμούδα είναι το ιδανικό.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by MariosK »

Μάριε εγώ είμαι της άποψης ότι τα ψάρια την νύχτα τρώνε σχετικά κοντά, ανάλογα πάντα με την περιοχή βέβαια, ίσως όχι απαραίτητα μες τα πόδια μας αλλά σίγουρα όχι στα 100 και 150 μέτρα που ρίχνει το καλάμι του surfcasting. Όταν ψαρεύω με καλές συνθήκες πάντα έχω ένα καλάμη surfcasting με 150 γραμμάρια μολύβι για να μπορώ να ρίχνω πολλά μακριά, και ένα καλάμι feeder με 60 γραμμάρια για να ρίχνω πάλι μακριά αλλά σχετικά κοντά και να έχω το πλεονέκτημα του αυτόματου καρφώματος λόγο μαλακής μύτης. Κατά 90% τα μεγαλύτερα ψάρια και τα περισσότερα τα πιάνω πάντα πάνω στο feeder με μηχανή baitrunner. Feeder δεν βάζω συνήθως, αν και τις περισσότερες φορές πασμόνω με άλλο τρόπο, απλά εκμεταλλεύκομε το πλεονέκτημα που έχει να είναι μαλακό και πολύ παραβολικό. Παρόλο τζε το καλάμι του surfcasting έχει αρκετά τσιμπήματα, πιάνονται πολλά λιότερα ψάρια, ειδικά μούρμουροι που τρώσειν φοητσιασμένα.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by marios »

Ναι ρε παιδιά αλλα μιλαμεν για ψάρεμα feeder με την σημασία και την τεχνική που δημιουργήθηκε να ψαρεύει! κρατώντας το στο χέρι και βασικά από κάτω σου η σχετικά κοντά..και όχι πως το χρησιμοποιουμέν εμείς! και εγώ όταν εν λάντα η θάλασσα μπορεί να ψαρέψω με καλάμι bolognese "πατοτα" χωρίς φελλό η αν είναι ταραμένη με "κιπρινοκαλαμο" γιατί έτσι με βολεύει ! δεν σημαίνει όμως ότι κατασκευάστηκε το bolognese για beach ledgering και το "κιπρινοκαλαμο" για surf casting...μην τα μπερδεύουμε.εγώ ηπα ότι το ψάρεμα feeder με τεχνικές feeder δεν είναι αποδοτικό ..και ότι τεχνικές match bolognese, b.legering υπερτερούν από το ψάρεμα feeder η αν θέλετε εγώ είχα καλύτερα αποτελέσματα στους ιδιους ψαρότοπους παρα τεχνικές feeder ..αυτά ps: :oops: εν το μεταξύ δεν έγραψε κανεις λίγα περισσότερα πράγματα για το τι είναι και πως ψαρεύετε! κύριε Ευάνθη, caveman??
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by MariosK »

Σωστός Μάριε. Εγώ μιλούσα για καλάμια feeder και όχι για την τεχνική με feeder. Υπάρχουν και καλάμια light casting υποθέτω που έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά με τα καλάμια που χρησιμοποιούνται με feeder. Υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά στα καλάμια για light casting και feeder?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Ρε παιθκια :!: :!: ΜΗΝ κολλατε στα ονοματα και τους ορισμους οπως καμνουν οι Καλαμαραδες που γραφουν στα περιοδικα.
Εκεινοι το κανουν για να εντυπωσιασουν κυριως τους αναγνωστες με την "Αγγλομαθεια" τους.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by marios »

MariosK wrote:Σωστός Μάριε. Εγώ μιλούσα για καλάμια feeder και όχι για την τεχνική με feeder. Υπάρχουν και καλάμια light casting υποθέτω που έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά με τα καλάμια που χρησιμοποιούνται με feeder. Υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά στα καλάμια για light casting και feeder?
  • καλάμια για light casting η αλλιώς beach ledgering συνήθως έχουν ύψος 4 μετρα και πάνω μπορεί να φτάσουν και τα 5 μετρα έχουν συνήθως 5,6 οδηγούς(υστερούν σε ακρίβεια κατά την ρίψη) και πιο ψιλά την βάση μηχανισμού γύρο στα 60 με 75 cm το c.w συνήθως είναι 20-70, 30-80 gr 50-100gr αυτά τα γραμμάρια που σου δίνουν όμως είναι γραμμάρια που μπορείς να φόρτισης το καλάμι και να ρήξης με συνδυασμό το ύψος και την ψιλή θέση μηχανισμού βοηθάνε για μακρινές βολές με μικρά μολύβια
  • τα καλαμια feeder ξεκινούν συνήθως από 3.20cm τα πιο κίνα είναι 3,60cm και 3,90cm με σχετικά χαμηλά την βάση μηχανισμού(το χαμηλό ύψος του καλαμιού με συνδυασμό το χαμηλή βάση μηχανισμού είναι για χάρι τις τεχνικής tou που δεν απαιτεί μακρινές βολές και είναι πιο βολικά στη μάχη με ένα ψάρι που συνήθως δουλεύεις και αποχη στην τεχνική feeder) σπανια μπορεί να βρείς και μοντέλα το max 4,20... έχουν συνήθως από 2,μέχρι 4 οδηγούς στον κορμό του καλαμιού + 5,6 οδηγούς στην μύτη του καλαμιού (αυτό δίνη και μεγαλύτερη "αkpιβια" στις βολές)....τα γραμμάρια που γραφουν στές mites πχ 120 180gr κτλ δεν είναι για να φορτίζεις το καλάμι και να κανεις μακρινές ρίψεις :naughty: , αλλα για απλά πετάγματα η καθετί
.......αυτές είναι μερικές από τις διαφορες τους .
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εξοπλισμος feeder

Post by MariosK »

Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω :handgestures-thumbupright:. Το feeder που έχω γράφει 40-120 αλλά ακόμα και με 60 γραμμάρια σκορσάρετε η μύτη για να κάμω βολή. Οπότε το επόμενο μου καλάμι θα είναι beach ledgering :D .

Post Reply

Return to “Feeder”