Απόψεις για βολές με δίσπστο καλάμι

Post Reply
User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Απόψεις για βολές με δίσπστο καλάμι

Post by MARIOSE »

Παίδες θέλω τη βοήθεια σας. Έχω ένα δίσπαστο crever 2-6 oz και θα ήθελα να μάθω κατά πόσο ένα βαρίδι 170 gr (δηλαδή περίπου στο max casting weight) θα μπορόυσε να φορτίσει σωστά το καλάμι. Με 150 gr το καλάμι δεν φορτίζει εύκολα πάντως... Από ότι ξέρω σε άλλα τηλεσκοπικά που έχω, δεν είναι καλά να χρησομοποιάς βαρίδια στο max casting weight του καλαμιού. Δεν ξέρω αν αυτό αλλάζει στα τηλεσκοπικά.

Ευχαριστώ.
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Απόψεις για βολές με δίσπστο καλάμι

Post by rockfishing »

Μαριε για να μεν φορτιζει με 150 σημενει οτι δεν το λιγιζεις, σωστα;
Αρα και 170 να του βαλεις λιγο θα βοηθησει δοκιμαστο ειμαι σηγουρος οτι εν θα παθει τιποται
Pendulum μπορεις να καμεις;

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Απ: Απόψεις για βολές με δίσπστο καλάμι

Post by marios pafitis »

Mαριε το crever ειναι 2-4οz τo lite model και 4-6οz το hevy εχω και τα δυο test 4,5οz ειχα120meter βολη με 5.5οz ειχα 80meter B-)

Sent from my ST15i using Tapatalk 2

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Απόψεις για βολές με δίσπστο καλάμι

Post by MARIOSE »

rockfishing wrote:Μαριε για να μεν φορτιζει με 150 σημενει οτι δεν το λιγιζεις, σωστα;
Αρα και 170 να του βαλεις λιγο θα βοηθησει δοκιμαστο ειμαι σηγουρος οτι εν θα παθει τιποται
Pendulum μπορεις να καμεις;
Ευχαριστώ φίλε θα δοκιμάσω και με 170γρ. Την pendulum όχι ακόμα αλλά προσπαθώ. Πιστεύω πως με εκείνη θα δω καλύτερα αποτελέσματα.
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Απ: Απόψεις για βολές με δίσπστο καλάμι

Post by MARIOSE »

marios pafitis wrote:Mαριε το crever ειναι 2-4οz τo lite model και 4-6οz το hevy εχω και τα δυο test 4,5οz ειχα120meter βολη με 5.5οz ειχα 80meter B-)

Sent from my ST15i using Tapatalk 2
Ρε Μάριε αλόπως εν έσιει καλάμι που εν το έσιεις... :lol: :lol:
Εννά μου τα πεις που κοντά, ελπίζω σήμερα το απόγευμα. 8)
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Απόψεις για βολές με δίσπστο καλάμι

Post by no-nick »

MARIOSE wrote:
rockfishing wrote:Μαριε για να μεν φορτιζει με 150 σημενει οτι δεν το λιγιζεις, σωστα;
Αρα και 170 να του βαλεις λιγο θα βοηθησει δοκιμαστο ειμαι σηγουρος οτι εν θα παθει τιποται
Pendulum μπορεις να καμεις;
Ευχαριστώ φίλε θα δοκιμάσω και με 170γρ. Την pendulum όχι ακόμα αλλά προσπαθώ. Πιστεύω πως με εκείνη θα δω καλύτερα αποτελέσματα.


εγω νομιζω οτι θα ριχνης πολυ λιγοτερα, δεν ξερω κανενα που εμαθε πρωτα να τρεχει και μετα να περπατα

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Απόψεις για βολές με δίσπστο καλάμι

Post by no-nick »

MARIOSE wrote:
rockfishing wrote:Μαριε για να μεν φορτιζει με 150 σημενει οτι δεν το λιγιζεις, σωστα;
Αρα και 170 να του βαλεις λιγο θα βοηθησει δοκιμαστο ειμαι σηγουρος οτι εν θα παθει τιποται
Pendulum μπορεις να καμεις;
Ευχαριστώ φίλε θα δοκιμάσω και με 170γρ. Την pendulum όχι ακόμα αλλά προσπαθώ. Πιστεύω πως με εκείνη θα δω καλύτερα αποτελέσματα.


εγω νομιζω οτι θα ριχνης πολυ λιγοτερα, δεν ξερω κανενα που εμαθε πρωτα να τρεχει και μετα να περπατα

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Απόψεις για βολές με δίσπστο καλάμι

Post by MARIOSE »

Άρα φίλε no-nick, πρώτα να μάθω να ρίχνω σωστά και τα γραμμάρια θα μπορέσω να τα κρίνω και μόνος μου, σωστά? :roll:
Πάντως δοκίμασα χτες σε ένα χωράφι δίπλα που ένα στάβλο με άλογα και το αποτέλεσμα ήταν 1 άππαρος τραυματίας και βολές 100 - 110 μέτρα περίπου ( μολύβι 125) :lol: :lol:
Σήμερα πάω για προπόνηση πάλε. ( μακριά που αππάρους) :drool:
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Απόψεις για βολές με δίσπστο καλάμι

Post by no-nick »

επειδη τα περασα και εγω πιο παλια, προσπαθα να βελτιωσης την τεχνικη σου και ασε τα μετρα. αυτα θα ερθουν στην ωρα τους μετα απο πολυ κοπο. οταν μαθης να ριχνης γλυκα-απαλα χωρις να ξεσκιζεσε στην υπερπροπαθεια μονο τοτε δικαιουσε να μετρησης. θα εκπλαγης με το αποτελεσμα και θα καταλαβης ποσο λαθος ησουν.

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Απόψεις για βολές με δίσπστο καλάμι

Post by MARIOSE »

ΟΚ. Τότε η προπόνηση σήμερα θα είναι για σωστή τεχνική. Έχω ήδη πάρει διάφορες σημειώσεις και βίντεο και ο στόχος είναι βελτίωση τεχνικής.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! :D
Το εκτιμώ!
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”