μηχανες για καστην

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: μηχανες για καστην

Post by Κώστας »

antis wrote:
AggelosLRK wrote:Λοιπον για να μην τσακωθητε!! :lol:

Η επισημη πατεντα και σχεδιασμος της Ryobi ανηκει στην Ryobi! αλλα επειδη εχασε το ενδιαφερον της στον ψαρευτικο τομεα εχει πουλησει τα σχεδια ορισμενων μηχανισμων σε εταιριειες οπως Tubertini,WFT κατι σλοβακικες,τσεχικες κτλ οποτε αλλαζουν καποια πραγματα μεσα οι εταιριες για να διαφερουν μεταξυ τους ΑΛΛΑ ουσιαστικα προκειτε για τον ιδιο μηχανισμο ο οποιος εδω και αρκετα χρονια κατασκευαζετε απο κινεζικο εργοστασιο.
Η WFT/Tubertini παντως εχουν καταφερει να τους εξελιξουν για να υπόκεινται στα σημερινα δεδομενα.
Εχω ανοιξει αρκετες και υπαρχουν διαφορες στα ρουλεμαν(περισσοτερα) σε πιο εξελιγμενο συστημα αντεπιστροφης αλλα η ποιοτητα των μεταλλων ειναι η ιδια σε ολες.
οι PROSKYERs με ποιες που τις shimano κοντεφκουν απο μηχανικης αποψης;
δηλ εν οπως τις hyperoop ή τις nexave ή ....
Αντη με καμία φιλε μου, ότι παθουν οι shimano εχουν εξαρτήματα
Το ότι εν να κερδίσεις 5 μέτρα στο casting εν το αντιλέγω αλλά μηχανικα shimano και μονο

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: μηχανες για καστην

Post by Nikolas Nklou »

ενεν τυχαια που η Shimano εν η κορυφαια(για εμενα παντως ετσι ενει) εταιρια μηχανισμων! ειδικα τα Ιαπωνεζικα μοντελα της ;)
Never back down

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: μηχανες για καστην

Post by chrisostomos »

Για να πάρεις "μέτρα" στην βολή ποιο σημαντικός παράγοντας είναι το καλάμι και ο ψαράς.. Ο μηχανισμός παίζει μικρότερο ρόλο... Ο μηχανισμός παίζει σοβαρό ρόλο στην ανάκτηση του ψαριού καθώς τα σωστά φρένα και η δύναμη έλξης μαζί με ένα σωστό καλάμι "σώζουν" τις μισινες και αποτρέπουν τις απώλειες..
Στο ψάρεμα και κατά την βολή πρέπει όλα να είναι πολύ προσεχτικά για να μην καταστρέψουμε το δόλωμα και όταν αυτό φτάσει εκεί που θέλουμε να παρουσιαστεί σωστά για να έχει αποτέλεσμα.... Στους αγώνες για βολές εκεί τα πράγματα διαφέρουν πολύ....
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: μηχανες για καστην

Post by antis »

Συμφωνώ με οσα γράφεται, αλλά προβληματίζει με κατι;
H Proskyer εχει Drag Power 12 κιλα
Ποσα εχει μια Shimano Hyperloop ή μια αλλη shimano….;
Ποσα εχει μια μηχανη multiplier;

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: μηχανες για καστην

Post by Nikolas Nklou »

chrisostomos wrote:Για να πάρεις "μέτρα" στην βολή ποιο σημαντικός παράγοντας είναι το καλάμι και ο ψαράς.. Ο μηχανισμός παίζει μικρότερο ρόλο... Ο μηχανισμός παίζει σοβαρό ρόλο στην ανάκτηση του ψαριού καθώς τα σωστά φρένα και η δύναμη έλξης μαζί με ένα σωστό καλάμι "σώζουν" τις μισινες και αποτρέπουν τις απώλειες..
Στο ψάρεμα και κατά την βολή πρέπει όλα να είναι πολύ προσεχτικά για να μην καταστρέψουμε το δόλωμα και όταν αυτό φτάσει εκεί που θέλουμε να παρουσιαστεί σωστά για να έχει αποτέλεσμα.... Στους αγώνες για βολές εκεί τα πράγματα διαφέρουν πολύ....
φιλε μου δαμε να με αφησεις να διαφωνησω.....εαν δεν παιζει ρολο ο μηχανισμος στον οποιον καθετε η μησηνα μας πανω...τοτε σε τι παιζει ρολο? :) εαν πιασεις εναν μηχανισμο με μεγαλη μπομπινα και ενα με μικρη η αποσταση που θα ριξεις θα ειναι η ιδια? ;)
Never back down

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: μηχανες για καστην

Post by Nikolas Nklou »

antis wrote:Συμφωνώ με οσα γράφεται, αλλά προβληματίζει με κατι;
H Proskyer εχει Drag Power 12 κιλα
Ποσα εχει μια Shimano Hyperloop ή μια αλλη shimano….;
Ποσα εχει μια μηχανη multiplier;
H shimano hyperloop εχει 3 κιλα φρενα το μοντελο 2500
5 κιλα φρενα το 4000
και 6 κιλα φρενα το 6000
παντα για μπροστινα φρενα μιλουμε.....
η Hyperloop προοριζεται για surf casting μονο το 6000 απο την shimano....
καποια αλλη Shimano για παραδειγμα ειναι η Alivio XTA 10000 me 10 kila φρενα.... υπαρχουν παμπολλα μοντελα .... μην μενεις στα κιλα του μηχανισμου...να επιλεξεις τον μηχανισμο αναλογα με το ψαρι που θελεις να ψαρεψεις...
Never back down

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: μηχανες για καστην

Post by inglese.fishing »

Nikolas Nklou wrote:
antis wrote:Συμφωνώ με οσα γράφεται, αλλά προβληματίζει με κατι;
H Proskyer εχει Drag Power 12 κιλα
Ποσα εχει μια Shimano Hyperloop ή μια αλλη shimano….;
Ποσα εχει μια μηχανη multiplier;
H shimano hyperloop εχει 3 κιλα φρενα το μοντελο 2500
5 κιλα φρενα το 4000
και 6 κιλα φρενα το 6000
παντα για μπροστινα φρενα μιλουμε.....
η Hyperloop προοριζεται για surf casting μονο το 6000 απο την shimano....
καποια αλλη Shimano για παραδειγμα ειναι η Alivio XTA 10000 me 10 kila φρενα.... υπαρχουν παμπολλα μοντελα .... μην μενεις στα κιλα του μηχανισμου...να επιλεξεις τον μηχανισμο αναλογα με το ψαρι που θελεις να ψαρεψεις...
Νικολα ο ανθρωπος ρωτα για Drag Power και οχι για τα φρενα.
Ελξη - ανακτηση. κτλ
το ποιο πιθανών ειναι οτι εχει μεγάλο drag power λογο 3.9 : 1
Εν ξερω αν μονο μια multi μπορεί να συγκριθεί γιατι τα μοντελα της shimano εν ποιο γληγορα.
Πάντως εν καλό ερώτημα και με ενδιαφέρει και εμένα αντίστροφα
Δηλ. Μπορεί με το 3.9:1 ή μια multi να σηκώνεις ευκολία ένα βαρίδι που βραχώδη βυθό;

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: μηχανες για καστην

Post by Nikolas Nklou »

inglese.fishing wrote:
Nikolas Nklou wrote:
antis wrote:Συμφωνώ με οσα γράφεται, αλλά προβληματίζει με κατι;
H Proskyer εχει Drag Power 12 κιλα
Ποσα εχει μια Shimano Hyperloop ή μια αλλη shimano….;
Ποσα εχει μια μηχανη multiplier;
H shimano hyperloop εχει 3 κιλα φρενα το μοντελο 2500
5 κιλα φρενα το 4000
και 6 κιλα φρενα το 6000
παντα για μπροστινα φρενα μιλουμε.....
η Hyperloop προοριζεται για surf casting μονο το 6000 απο την shimano....
καποια αλλη Shimano για παραδειγμα ειναι η Alivio XTA 10000 me 10 kila φρενα.... υπαρχουν παμπολλα μοντελα .... μην μενεις στα κιλα του μηχανισμου...να επιλεξεις τον μηχανισμο αναλογα με το ψαρι που θελεις να ψαρεψεις...
Νικολα ο ανθρωπος ρωτα για Drag Power και οχι για τα φρενα.
Ελξη - ανακτηση. κτλ
το ποιο πιθανών ειναι οτι εχει μεγάλο drag power λογο 3.9 : 1
Εν ξερω αν μονο μια multi μπορεί να συγκριθεί γιατι τα μοντελα της shimano εν ποιο γληγορα.
Πάντως εν καλό ερώτημα και με ενδιαφέρει και εμένα αντίστροφα
Δηλ. Μπορεί με το 3.9:1 ή μια multi να σηκώνεις ευκολία ένα βαρίδι που βραχώδη βυθό;
φιλε τωρα περιπεζεις με οξα παιζεις πελλο??? :doh:
εν σας καταλαβω καποτε...αφου μιλα για drag power (ελξη-ανακτηση ) γιατι αναφερει τα κιλα? λαλεις μου? :)
Never back down

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: μηχανες για καστην

Post by inglese.fishing »

sorry ρε Νικολα εν για cranking power που ελεγα (ανακτηση) που εν τελη συσχετιζεται με τα φρενα.
θετω ξανα το δικο μου ερωτημα μπορεί μια σπινινγ reel με το 3.9:1 ή μια multi να σηκώνεις ευκολία ένα βαρίδι που βραχώδη βυθό;

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: μηχανες για καστην

Post by Nikolas Nklou »

inglese.fishing wrote:sorry ρε Νικολα εν για cranking power που ελεγα (ανακτηση) που εν τελη συσχετιζεται με τα φρενα.
θετω ξανα το δικο μου ερωτημα μπορεί μια σπινινγ reel με το 3.9:1 ή μια multi να σηκώνεις ευκολία ένα βαρίδι που βραχώδη βυθό;
το σηκωμα που καποιο βραχωδη βυθο με μια multi ή σπιν με 3.9 ή καπου τζιαμε δεν θα ειναι ευκολο...αλλα κατα την μαχη ή για να τραβησεις καποιο ψαρι λογω της μικρης σχεσης περιστροφης θα εχεις μεγαλυτερη ροπη και ετσι αυτο ισουται με ευκολοτερο τραβηγμα σε οτιδιποτε με μεγαλο βαρος ενω θα εχεις αντιστοιχα πιο αργη ανακτηση.... :)
Never back down

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: μηχανες για καστην

Post by Κώστας »

inglese.fishing wrote:sorry ρε Νικολα εν για cranking power που ελεγα (ανακτηση) που εν τελη συσχετιζεται με τα φρενα.
καλα το λεσ και το drag power και το crancking power εν αλληλενδετα εν γινεται να εχει μια μηχανη ποιο δυνατο drag power απο το crack

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: μηχανες για καστην

Post by Κώστας »

Nikolas Nklou wrote:
inglese.fishing wrote:sorry ρε Νικολα εν για cranking power που ελεγα (ανακτηση) που εν τελη συσχετιζεται με τα φρενα.
θετω ξανα το δικο μου ερωτημα μπορεί μια σπινινγ reel με το 3.9:1 ή μια multi να σηκώνεις ευκολία ένα βαρίδι που βραχώδη βυθό;
το σηκωμα που καποιο βραχωδη βυθο με μια multi ή σπιν με 3.9 ή καπου τζιαμε δεν θα ειναι ευκολο...αλλα κατα την μαχη ή για να τραβησεις καποιο ψαρι λογω της μικρης σχεσης περιστροφης θα εχεις μεγαλυτερη ροπη και ετσι αυτο ισουται με ευκολοτερο τραβηγμα σε οτιδιποτε με μεγαλο βαρος ενω θα εχεις αντιστοιχα πιο αργη ανακτηση.... :)
μια ultegra εχει 4.3:1 νομιζεις εχει πολλη διαφορα που 3.9:1; εν με το size του σποολ που τα συνδιαζεις και την ποιοτητα της μηχανης οταν δεχεται βαρος.
αν ποιασεις μια hyperloop εχει καλο στροσιμο κτλ αλλα εν εχει δυναμη, πρεπει να δεις αλλα μοντελα της shimano.

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: μηχανες για καστην

Post by Nikolas Nklou »

Κώστας wrote:
Nikolas Nklou wrote:
inglese.fishing wrote:sorry ρε Νικολα εν για cranking power που ελεγα (ανακτηση) που εν τελη συσχετιζεται με τα φρενα.
θετω ξανα το δικο μου ερωτημα μπορεί μια σπινινγ reel με το 3.9:1 ή μια multi να σηκώνεις ευκολία ένα βαρίδι που βραχώδη βυθό;
το σηκωμα που καποιο βραχωδη βυθο με μια multi ή σπιν με 3.9 ή καπου τζιαμε δεν θα ειναι ευκολο...αλλα κατα την μαχη ή για να τραβησεις καποιο ψαρι λογω της μικρης σχεσης περιστροφης θα εχεις μεγαλυτερη ροπη και ετσι αυτο ισουται με ευκολοτερο τραβηγμα σε οτιδιποτε με μεγαλο βαρος ενω θα εχεις αντιστοιχα πιο αργη ανακτηση.... :)
μια ultegra εχει 4.3:1 νομιζεις εχει πολλη διαφορα που 3.9:1; εν με το size του σποολ που τα συνδιαζεις και την ποιοτητα της μηχανης οταν δεχεται βαρος.
αν ποιασεις μια hyperloop εχει καλο στροσιμο κτλ αλλα εν εχει δυναμη, πρεπει να δεις αλλα μοντελα της shimano.
Ενταξει ...τα προηγουμενα ποστ εδιαβασες τα ? οξα οτι γραφουμε εν σαννα τζε συρνουμε αυκα πας τον τοιχο?
Never back down

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: μηχανες για καστην

Post by AggelosLRK »

Τετοια ωρα και με κανατε να σκευτω τεχνικα θεματα.. :lol:

Καταρχην ειναι παραλογο για μια μηχανη του casting να εχει παραπανω απο 5.0:1 εφοσον μιλαμε για μηχανισμους 6000-8000+ λογο του οτι προοριζονται για να φερνουν εξω βαρος και πρεπει να εχουν ροπη(δυναμη) παρα ταχυτητα(CM/Turn)
Τωρα για τα κυπριακα δεδομενα μου ερχεται στο μυαλο το ψαρεμα του μυλοκοπιου και του σορκου οσο αναφορα εξορμησεις με δυνατους αντιπαλους και οσοι ψαρευουν με ζωντανο φυσικα.
Με αυτα τα δεδομενα θα αγοραζα μηχανισμο 4.0:1 8000 με τουλαχιστον 8 κιλα ονομαστικα φρενα οπου αυτοματα θα υπολογισω τα μισα (4κιλα) οτι θα δουλευουν κανονικα (δηλαδη χωρις μαγκωματα) Ολα αυτα θα πρεπει να συνδυαστουν και με ενα καλαμι που να "τραβα" τα χαρακτηριστηκα του μηχανισμου μου,πχ ενα καλαμι με δραση κορυφης οπου θα ειναι εκεινου η δουλεια να ξεκολησει το βαρος απο τον βυθο ωστε στην συνεχεια να το τραβηξει ο μηχανισμος μου σταθερα εξω.
Υπαρχουν τοσες πολλες επιλογες στο εμποριο που πραγματικα δεν μπορεις να προτεινεις κατι ειδικα αν ψαχνεις κατι γενικο

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: μηχανες για καστην

Post by rockfishing »

AggelosLRK wrote:Τετοια ωρα και με κανατε να σκευτω τεχνικα θεματα.. :lol:

Καταρχην ειναι παραλογο για μια μηχανη του casting να εχει παραπανω απο 5.0:1 εφοσον μιλαμε για μηχανισμους 6000-8000+ λογο του οτι προοριζονται για να φερνουν εξω βαρος και πρεπει να εχουν ροπη(δυναμη) παρα ταχυτητα(CM/Turn)
Τωρα για τα κυπριακα δεδομενα μου ερχεται στο μυαλο το ψαρεμα του μυλοκοπιου και του σορκου οσο αναφορα εξορμησεις με δυνατους αντιπαλους και οσοι ψαρευουν με ζωντανο φυσικα.
Με αυτα τα δεδομενα θα αγοραζα μηχανισμο 4.0:1 8000 με τουλαχιστον 8 κιλα ονομαστικα φρενα οπου αυτοματα θα υπολογισω τα μισα (4κιλα) οτι θα δουλευουν κανονικα (δηλαδη χωρις μαγκωματα) Ολα αυτα θα πρεπει να συνδυαστουν και με ενα καλαμι που να "τραβα" τα χαρακτηριστηκα του μηχανισμου μου,πχ ενα καλαμι με δραση κορυφης οπου θα ειναι εκεινου η δουλεια να ξεκολησει το βαρος απο τον βυθο ωστε στην συνεχεια να το τραβηξει ο μηχανισμος μου σταθερα εξω.
Υπαρχουν τοσες πολλες επιλογες στο εμποριο που πραγματικα δεν μπορεις να προτεινεις κατι ειδικα αν ψαχνεις κατι γενικο
προτεινε μας 5 μοντελα που κυκλοφορουν στην Κυπρο για surfcasting που αξιζουν τα λεφτα τους
Μονον καλο εν να καμεις

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”