Επεξηγηση!!

Post Reply
g13marcos
Posts: 22
Joined: Sun Jan 27, 2013 2:17 pm

Επεξηγηση!!

Post by g13marcos »

Καλημερα σας
Μπορει καποιος να μου εξηγησει τις διαφορές μεταξυ rockfishing, surfcasting casting κτλπ; Για παραδειγμα εγώ παω νυχτα διπλα που το καρναιο Λεμεσο με ενα καλαμι 4μετρο μιχανουα για spinning, 40ρα μισινα για μανα και περιπου 1μετρο fluro 28mm παραμαλλο. Οπως εν η μανα περνω ενα βαριδι 50γρ και μια χαντρουα. Διννω το σε ενα στριφτογυρο κε μετα διννω στον αλλο κυκλο του στρυφτογυρου το παραμαλλο με ενα αγκιστρι 6αρι. Δολωνω γαριδα και ακροβατη. Τι τεχνικη καμνω εγω;; =p

Μαρκος

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Επεξηγηση!!

Post by apsavvas »

καμνεις ενα all around.



Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Επεξηγηση!!

Post by michalispsarema »

g13marcos wrote:Καλημερα σας
Μπορει καποιος να μου εξηγησει τις διαφορές μεταξυ rockfishing, surfcasting casting κτλπ; Για παραδειγμα εγώ παω νυχτα διπλα που το καρναιο Λεμεσο με ενα καλαμι 4μετρο μιχανουα για spinning, 40ρα μισινα για μανα και περιπου 1μετρο fluro 28mm παραμαλλο. Οπως εν η μανα περνω ενα βαριδι 50γρ και μια χαντρουα. Διννω το σε ενα στριφτογυρο κε μετα διννω στον αλλο κυκλο του στρυφτογυρου το παραμαλλο με ενα αγκιστρι 6αρι. Δολωνω γαριδα και ακροβατη. Τι τεχνικη καμνω εγω;; =p

Μαρκος
Φιλε,
Το rockfishing ειναι ενα ψαρεμα σε βραχοτοπη...
Το surfcasting ειναι ψαρεμα σε κοντρα καιρο με μεγαλα κυματα..
Αυτο που χρισιμοποας εσυ ειναι all round που σημαινει μπορεις να το ψαρεψεις παντου και οποτε θελεις.....
:D :D :D :D

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Επεξηγηση!!

Post by M.S.BUFFALO »

g13marcos wrote:Καλημερα σας
Μπορει καποιος να μου εξηγησει τις διαφορές μεταξυ rockfishing, surfcasting casting κτλπ; Για παραδειγμα εγώ παω νυχτα διπλα που το καρναιο Λεμεσο με ενα καλαμι 4μετρο μιχανουα για spinning, 40ρα μισινα για μανα και περιπου 1μετρο fluro 28mm παραμαλλο. Οπως εν η μανα περνω ενα βαριδι 50γρ και μια χαντρουα. Διννω το σε ενα στριφτογυρο κε μετα διννω στον αλλο κυκλο του στρυφτογυρου το παραμαλλο με ενα αγκιστρι 6αρι. Δολωνω γαριδα και ακροβατη. Τι τεχνικη καμνω εγω;; =p

Μαρκος
βασικα ψαρευεις με casting. To surfcasting ειναι το ιδιο αλλα με κυμμα και αερα. Θα χριαστεις πιο μεγαλο, ισος και αλλου τυπου βαριδι. 100-150γρ ισος και περισσοτερο, αναλογος κυμματος και αερα. Προσωπικα δεν βαζω πανο απο 150.

g13marcos
Posts: 22
Joined: Sun Jan 27, 2013 2:17 pm

Επεξηγηση!!

Post by g13marcos »

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Ξερω πως σορκοι μελανες κτλπ αρεσκονται σε βραχωδη βυθους. Αλλα δεν θα κουρακα το βαριδι η το αγκιστρι στα βραχια; Υπαρχει κατι που μπορω να χρησιμοποιησω για να το αποφυγω;

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Επεξηγηση!!

Post by M.S.BUFFALO »

g13marcos wrote:Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Ξερω πως σορκοι μελανες κτλπ αρεσκονται σε βραχωδη βυθους. Αλλα δεν θα κουρακα το βαριδι η το αγκιστρι στα βραχια; Υπαρχει κατι που μπορω να χρησιμοποιησω για να το αποφυγω;
αρματοσια πατερνοστερ (κρεμμαστο παραμαλο/αγκιστρι) με βαριδι τυπου τεμολινο


Post Reply

Return to “CASTING FISHING”