βοηθεια.Τι προτεινετε?

Post Reply
michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

βοηθεια.Τι προτεινετε?

Post by michalispsarema »

Σκεφτουμε να αγορασω ενα τριποδα που ηβρα που ενα καταστημα 40 ευρω οι βασεις αμου που εν 10 ευρω?

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: βοηθεια.Τι προτεινετε?

Post by chrisostomos »

Ο τριποδας παει παντου... Η βασεις της αμμου μονο στην αμμο...
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: βοηθεια.Τι προτεινετε?

Post by Sorkomanis »

στην άμμο ο τρίποδας περιορίζει και τα 2 καλαμια στον ίδιο τόπο, οι βάσεις μπαίνουν σε οποια απόσταση θέλεις. και σε 5 δευτερόλεπτα στιννουντε και ξιστιννουντε :wink:
Αν είναι να πιάσεις ένα που τα 2 τότε τον τρίποδα, και μετά πολλά πιθανό να πιάσεις και τες βάσεις
Αλλα ρε φιλε εχε έννοια, φτηνοί τρίποδες χαλούν εύκολα και πέφτουν εύκολα ακόμα και με βάρος από κάτω.
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

Νικολας Λεμεσος
Posts: 24
Joined: Wed Oct 10, 2012 8:26 pm

Re: βοηθεια.Τι προτεινετε?

Post by Νικολας Λεμεσος »

Αν ψαρευεις μονο απο παραλια τοτε πιασε τις βασεις. Διαφορετικα ο τριποδας θα σε βολεψει περισσοτερο. Εχει δικαιο ο σορκομανης, πιασε ενα τριποδα καλης ποιοτητας για να σου αντεξει. Στο τελος ομως θα πιασεις και τον τριποδα και τις βασεις. Ειδικα αν θα στηνεις πανω απο 2 καλαμια. :dance:

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: βοηθεια.Τι προτεινετε?

Post by COTSIOS80 »

Πιασε και απο τα 2 ειδη θα τα χρειαστεις σιγουρα
Ditch the bitch and let's go fishing!

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: βοηθεια.Τι προτεινετε?

Post by M.S.BUFFALO »

φιλε μου εγω εχω τριποδι που τζινα τα τελια τα φτινα των €20 που εν χωρις ποτιρακια και κουμπουν οι ''κολοι'' των καλαμιων χαμε. Την δουλιαν του καμνει την αλλα εν το θορω να αντεχει και πολλα, και νιοθω το οτι αν πιασω ποττε κανενα ψαρι του χαιρκου που εννα καμι καλο τραβιμα εννα μου τα τραβισει ουλλα μεσα. :( :(
Γι' αυτο αν πιασεις ποτζινο να εχεις παντα μαζι σου μασκα+σνορκελ για καθε ενδεχομενο :lol:


τορα καμνω μονος μου βασεις (spikes) σαν τζινες της αμμου αλλα αντι αλουμινιο και πλαστικο ποτιρακι καμνω τες sttainless steel βαση με αλουμινιο ποτιρακι.
εν πιο βαρετες στο κουβαλημα αλλα εχουν το πλεονεκτημα να μπορεις να τες καρφοσεις και σε παραλιες με πιο σκληρο εδαφος η τσιακκιλες η και να τες σφινοσεις μεσα σε βραχους χωρις να φωασε οτι εννα ζαοσουν.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: βοηθεια.Τι προτεινετε?

Post by COTSIOS80 »

M.S.BUFFALO wrote:φιλε μου εγω εχω τριποδι που τζινα τα τελια τα φτινα των €20 που εν χωρις ποτιρακια και κουμπουν οι ''κολοι'' των καλαμιων χαμε. Την δουλιαν του καμνει την αλλα εν το θορω να αντεχει και πολλα, και νιοθω το οτι αν πιασω ποττε κανενα ψαρι του χαιρκου που εννα καμι καλο τραβιμα εννα μου τα τραβισει ουλλα μεσα. :( :(
Γι' αυτο αν πιασεις ποτζινο να εχεις παντα μαζι σου μασκα+σνορκελ για καθε ενδεχομενο :lol:
Φιλε για surfcasting η εστω για "σοβαρο" casting δεν καμνει τζινο του 20ευρου και ειδικα χωρις ποτηρακια.
Διοτι ειναι το γεγονος οτι καθονται τα καλαμια μες τα ποτηρακια και οχι χαμε που δινει την ευσταθεια στην βαση περα απο το βαρος που ειναι καλα να κρεμαζεις για ασφαλεια.

Εχει ψροτοπους ειδικα βραχωδεις που δεν μπαινουν τα spikes οποτε αναγκαστικα θελεις τριποδα (για casting να εχει υψος πανω απο 160cm - 170cm στημενος) και μαλιστα καλης ποιοτητας για να μην κλαιεις τα πραματα σου στο τελος οπως λεεις και εσυ.
Ditch the bitch and let's go fishing!

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: βοηθεια.Τι προτεινετε?

Post by M.S.BUFFALO »

COTSIOS80 wrote: Φιλε για surfcasting η εστω για "σοβαρο" casting δεν καμνει τζινο του 20ευρου και ειδικα χωρις ποτηρακια.
Διοτι ειναι το γεγονος οτι καθονται τα καλαμια μες τα ποτηρακια και οχι χαμε που δινει την ευσταθεια στην βαση περα απο το βαρος που ειναι καλα να κρεμαζεις για ασφαλεια.

Εχει ψροτοπους ειδικα βραχωδεις που δεν μπαινουν τα spikes οποτε αναγκαστικα θελεις τριποδα (για casting να εχει υψος πανω απο 160cm - 170cm στημενος) και μαλιστα καλης ποιοτητας για να μην κλαιεις τα πραματα σου στο τελος οπως λεεις και εσυ.
τζινο το τριποδι επιασα το σαν την πιο φτινη λυση για κανενα ψαστινγ που παω καμια φορα στο ladys mile για κανενα μουρμουρο.
παναλαφρο αλουμινιο, στιννετε/ξηστιννετε ευκολα και γλιορα... τπτ αλλο.

τορα αν θελεις κατι για surfcasting με πολλυ ''surf'' θελεις τριποδι καλο σταθερο με αρκετο βαρος κρεμμασμενο η μονες βασεις καρφοτες (spikes) να ειναι καρφομενες στο εδαφοσ τουλαχιστον 30cm.

εγω προσωπικα προτιμω τα spikes για το λογο που ειπε ο φιλος ο Sorkomanis. βαλλεις τα καλαμια σου με οση αποσταση θελεις το ενα που το αλλο

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”