Μυλοκόπια

GROUPER
Posts: 36
Joined: Fri Jan 05, 2007 9:13 am

Μυλοκόπια

Post by GROUPER »

Σύμφωνα με τα γραφώμενα αλλά καιτα λεγόμενα αρκετών ψαράδων απο τον Νοέμβριο μέχρι τον Φεβρουάριο πιάνονται μυλοκόπια. Έχει κάποιος συγκεκριμένες ημερομηνίες για να δοκιμάσουμε???? Η παίζει ρόλο το φεγγάρι????

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Μυλοκόπια

Post by apsavvas »

ολα παιζουν το ρολο τους φιλε. αλλα η εποχη αυτη ειναι η καλυτερη. πριν κατι χρονια επιαναντα και ιουλη. αλλα παιζουν ρολο τα φεγγαρια η θαλασσα, οι ανεμοι, η ορεξη των ψαριων.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Μυλοκόπια

Post by c.nadiotis »

και ο παραγοντας τυχη....
I live my life a breath at a time

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Μυλοκόπια

Post by apsavvas »

swsta

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Μυλοκόπια

Post by M.S.BUFFALO »

Εν το μεταξι τα κυκλικα αγκιστρια καμνουν για μυλοκοπι η εν καλυτερα τα κανονικα?
Θελουν καμια ιδικη αρματοσια οξα ουλλα καμνουν

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Μυλοκόπια

Post by apsavvas »

τι εννωας κικλικα?


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Μυλοκόπια

Post by M.S.BUFFALO »

apsavvas wrote:τι εννωας κικλικα?


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Τζιηνα που η μουττη ειναι γιρισμενη μεσα για να αγκιστρωνει παντα στο στομα

GROUPER
Posts: 36
Joined: Fri Jan 05, 2007 9:13 am

Re: Μυλοκόπια

Post by GROUPER »

΄Μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ συγκεκριμένη αρματωσιά μονάγκιστρι με αγκίστρι για σκουλήκια, μακρύ παράμαλλο 60-70 εκ και impact shield. Το είχα δεί σε ένα απο τα πρώτα τεύχη του περιοδικού και μου έκανε εντύπωση το impact shield. Πραγματικα΄για μαλακά δολώματα όπως ο ακροβάτης ακόμη και ο Αμερικάνος είναι must αλλιώς καταστρέφονται απο την βολή. Επίσης έχω παρατηρήσει απο τα μέχρι τώρα ψαρέματα μου ότι εάν η θάλασσα δέν είναι πάρα πολύ ταραγμένη καλύτερα να αποφεύγονται οι άγκυρες και να μπαίνουν μολύβια τύπου άγκυρας για κράτημα. Αυτό απο δική μου εμπειρία.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Μυλοκόπια

Post by apsavvas »

καμνουν κ αυτα αλλα οπως σου ειπα και παλια τα παπαγαλε ειναι τα καλυτερα αυτα που η ακιδα τους εχει μια κλιση προς τα αριστερα, δεξια. νουμερο απο 6 μεχρι 8

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Μυλοκόπια

Post by M.S.BUFFALO »

GROUPER wrote:΄Μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ συγκεκριμένη αρματωσιά μονάγκιστρι με αγκίστρι για σκουλήκια, μακρύ παράμαλλο 60-70 εκ και impact shield. Το είχα δεί σε ένα απο τα πρώτα τεύχη του περιοδικού και μου έκανε εντύπωση το impact shield. Πραγματικα΄για μαλακά δολώματα όπως ο ακροβάτης ακόμη και ο Αμερικάνος είναι must αλλιώς καταστρέφονται απο την βολή. Επίσης έχω παρατηρήσει απο τα μέχρι τώρα ψαρέματα μου ότι εάν η θάλασσα δέν είναι πάρα πολύ ταραγμένη καλύτερα να αποφεύγονται οι άγκυρες και να μπαίνουν μολύβια τύπου άγκυρας για κράτημα. Αυτό απο δική μου εμπειρία.
κατι σαν τουτο?

Image

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Μυλοκόπια

Post by M.S.BUFFALO »

εγω εφερα πριν λλιο καιρο που το ebay τα imps. ειναι και τουτα της breakaway αλλα εν πιο μικρα και ποιο ευκολα στη χρηση. Απλος δινεις τα στιν ακρια της αρματοσιας και εν θελουν ουτε χαντρουες ουτε κομπους και ειναι και κλιπ για το βαριδι μαζι.

ηδη εδισα λλιες αρματοσιες με τουτα και εννα τα δοκιμασω με την προτη ευκερια.



p.s. στο βιντεο διχνει το με cascade swivel. αν θα το καμεις μοναγκιστρο εν χρειαζετε, βαλλεις κανονικο swivel και εισε οκ.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Μυλοκόπια

Post by marios »

c.nadiotis wrote:και ο παραγοντας τυχη....
:handgestures-thumbupleft: πάνω από όλα!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Μυλοκόπια

Post by Nikolas Nklou »

marios wrote:
c.nadiotis wrote:και ο παραγοντας τυχη....
:handgestures-thumbupleft: πάνω από όλα!
αμφιβαλλω αν ειναι η τυχη ο πρωτος παραγοντας....
Never back down

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μυλοκόπια

Post by fISHANDCHIPS »

Nikolas Nklou wrote:
marios wrote:
c.nadiotis wrote:και ο παραγοντας τυχη....
:handgestures-thumbupleft: πάνω από όλα!
αμφιβαλλω αν ειναι η τυχη ο πρωτος παραγοντας....
Ετυχε μου να ειμαι για σπιννινγκ νυχτα και οταν τέλιωσα σταματησα σε μια παραλια που ηξερα οτι ψάρευαν με καστινγκ καποιοι΄φίλοι ... εστησα και εγω το καλαμι του σπιννινγκ με ενα παραμαλο πανω στο νημα... βαρυδι 20-30 γρ και ενα αγκίστρι ... "δανειστηκα" και ενα ακροβατη ... στα 10 λεπτα επιασα ενα μετριο μυλοκοπι σχεδον κιλό ... ενω οι παρεες εκαναν αρκετες εξορμήσεις χωρις αποτελεσμα ... θελω να πω οτι απο τεχνικης αποψης ειμουν εντελώς εκτος σε σχεση με αυτούς αλλά ειχα τύχη
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Μυλοκόπια

Post by Nikolas Nklou »

fISHANDCHIPS wrote:
Ετυχε μου να ειμαι για σπιννινγκ νυχτα και οταν τέλιωσα σταματησα σε μια παραλια που ηξερα οτι ψάρευαν με καστινγκ καποιοι΄φίλοι ... εστησα και εγω το καλαμι του σπιννινγκ με ενα παραμαλο πανω στο νημα... βαρυδι 20-30 γρ και ενα αγκίστρι ... "δανειστηκα" και ενα ακροβατη ... στα 10 λεπτα επιασα ενα μετριο μυλοκοπι σχεδον κιλό ... ενω οι παρεες εκαναν αρκετες εξορμήσεις χωρις αποτελεσμα ... θελω να πω οτι απο τεχνικης αποψης ειμουν εντελώς εκτος σε σχεση με αυτούς αλλά ειχα τύχη
Πετρο το οτι επιασες το μυλοκοπι τζινι την ωρα , η δικη μου αποψη ειναι οτι εκινιτουν τζε απλα εντοπισε πρωτο το δικο σου δολωμα! αν εν τουτο που εννοειται τυχη ναι! εν τυχη να εντοπισει το δολωμα σου καποιο ψαρι που κινειται! :)
ετυχε μου τζε εμενα να πιασω το πιο μεγαλο μυλοκοπι που εφκαλα ως τα τωρα με βαρος 1,780γρ να το πιασω την ωρα που ειχε ακομα φως με ολοκαθαρη θαλασσα..... ηξερα ομως οτι εκαμναν περασμα τα μυλοκοπια που τον συγκεκριμενο τοπο!
Never back down

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”