ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by M.S.BUFFALO »

Τωρα ποθ μκηκε ο Σεπτεμβρησ και αρκεψε να κριαδιζει λλιο και αρεωνει και ο κοσμος σιγα σιγα που
τες παραλιες ηπα να αρκεψω λλιο το surfcasting να δοθμεν αν αλλαξει η τυχη μας.
Το προβλημα ειναι οτι ειμαι απο πολλα μεχρι τελια απηρος με το surfcasting.

Απο παραμαλλα ειμαι οκ (περνα μου το googling :lol: ) αλλα τζινς που θελω τη πειρα σας ειναι στο τι
ψαρια κυκλοφορουν αυτη τη εποχη (περιοχη Ακροτιρι - Αγιος Ερμογενης) τι δολωματα ειναι καλυτερα να
χρησιμοποιησω και με τι μεγεθος αγγιστρι ???

...αν εχει και κανενα που θα παει ψαρεμα στη λεμεσο και ψαχνει παρεα να μηραστει τις γνωσεις του ασ στιλει κανενα π.μ. :mrgreen:
(κατα προτιμιση ο σειρας Χαραλαμπις που εχει και τοσα χρωνια να τα πουμε :whistle: :whistle: )

Dr.Astakos
Posts: 45
Joined: Wed Aug 01, 2012 7:14 pm

ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by Dr.Astakos »

Τον τελευταιο μηνα φιλε πηγα 6-7 φορες στο ακρωτηρη για καστινγκ. Αποτελεσματα - 2-3 σαλαχια και 5-6 λιτσουες τα οποια και ελευθερωθηκαν. Ακουσα απο καποιον οτι πιασανε πριν 10 μερες 2 τσιπουρες σε εκεινη την περιοχη αλλα με τα ματια μου δεν ειδα. Πριν 2 μηνες επιασα 2 λαυρακια εκει. Διαλεξε εσυ με τι θελεις να ταισης την θαλασσα. Εγω χρησημοποιησα ακροβατες, αμερικανους και μονοδολια. Εφαεν η θαλασσα τζιαι εσπασε.

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by M.S.BUFFALO »

τον τελευτεο μηνα εταισα τη παραλια του ladys mile 5-6 πακετουθκια ακροβατες και επιανα μονο χελια (το κερατο μου :evil: ) αλλα αλλοι της παρεας που ηταν μαζι μου επιασαν 3-4 σορκους 3-4 μουρμουρες και 1 ωρεο μθλοκοπι του κιλου (συνολο ολο το μηνα).
Ολα απο καστινκ πατοτο με περαστο βαριδι. πιστευω ειναι και θεμα τυχης.
Ετο γι'αυτο ειπα να αλλαξω παραλια περκει αλλαξει η τυχη μας

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by chrisostomos »

Δεν υπάρχει μαγική παραλία.....
Θα σου δώσω μια συμβουλή φίλε. Πάνε στην ποιο κοντινή παραλία που μπορείς να ψαρευεις χωρίς να ενοχλεις κανε το game σου πιες τον καφέ σου καμνε το τσιγάρο σου ακου το κύμα χαλάρωσε 3-5 ώρες και μετά έσω σου... Για ψάρι μην ψάχνεις.. Σίγουρα θα πάρεις κάποια κομμάτια κάποια στιγμή αλλά μην κανείς όνειρα και μην τρως παραμύθι από τα dvd και την τηλεόραση :-)

Για ιδανικό δόλωμα για casting, surf casting & beach ledgering συνιστώ (μονοδολι) είναι σκληρό και δεν το μασανε τα μικροψαρα ούτε το καταστρέφουν εύκολα... Αν χτυπήσει κάτι σε μονοδολι σίγουρα θα είναι κάτι μεγάλο που αξίζει.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by apsavvas »

Για ετσι ειδος ψαρεμα φιλε καλος τοπος απο προσφατα αποτελεσματα ειναι περιοχη μενεου προς αεροδρομιο λαρνακας. Δολωσε γαριδα, αμερικανο και πριν ξημεροση βαλε το πολιαγκιστρο σου με φρατσολα για κανενα κεφαλο
Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by M.S.BUFFALO »

chrisostomos wrote:Δεν υπάρχει μαγική παραλία.....
Θα σου δώσω μια συμβουλή φίλε. Πάνε στην ποιο κοντινή παραλία που μπορείς να ψαρευεις χωρίς να ενοχλεις κανε το game σου πιες τον καφέ σου καμνε το τσιγάρο σου ακου το κύμα χαλάρωσε 3-5 ώρες και μετά έσω σου... Για ψάρι μην ψάχνεις.. Σίγουρα θα πάρεις κάποια κομμάτια κάποια στιγμή αλλά μην κανείς όνειρα και μην τρως παραμύθι από τα dvd και την τηλεόραση :-)

Για ιδανικό δόλωμα για casting, surf casting & beach ledgering συνιστώ (μονοδολι) είναι σκληρό και δεν το μασανε τα μικροψαρα ούτε το καταστρέφουν εύκολα... Αν χτυπήσει κάτι σε μονοδολι σίγουρα θα είναι κάτι μεγάλο που αξίζει.
Δηλαδη να παρετισω τους ακροβατες που ταιζω τα χελια κε τους καβουρες και να σινεχισω με μονοδολι στο ladys mile που εν 4-5 λεπτα που το σπιτι μου και ο θεος βοηθος.

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by M.S.BUFFALO »

Κοπελια εντομεταξυ τι μεγεθος αγγιστρι να παω. Παλια εχρισιμοποιουσα 6-4 τορα τελεφτεα εγιρισα το στα 2-1, εν καλα η εν πολλα μεγαλα κε να παω πισω στα 4αρκα;

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by apsavvas »

Και το μονοδολι ειναι καλο φιλε.αλλα καλο ειναι να εχεις διο με τρια δολωματα ετσι ωστε να δεις που σου τσιμπα περισσοτερο στο τοπο που βρισκεσε. Ακομη κατι καλο θα ηταν το καθε καλαμι σου να εχει διαφορετικη αρματοσια, και να διμιουργας μια σκαλα σε θεματα καλυψης πεδιου. Δηλαδη το ενα να ειναι τελιος μεσα το δευτερο στα μεσα και το τριτο στα ξεβαθα, καμια 20 μετρα απο τι παραλια. Αγκιστρια ειναι καλα να χρισιμοποιας 4,6,8. Αν υπαρχουν τσιμπιες και δν πιανετε αλλαζε σε πιο μικρο αγκιστρι. Και προτιμα αγλιστρια που δν ειναι τελιος επιπεδα αλλα (παπαγαλε)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by M.S.BUFFALO »

apsavvas wrote:Και το μονοδολι ειναι καλο φιλε.αλλα καλο ειναι να εχεις διο με τρια δολωματα ετσι ωστε να δεις που σου τσιμπα περισσοτερο στο τοπο που βρισκεσε. Ακομη κατι καλο θα ηταν το καθε καλαμι σου να εχει διαφορετικη αρματοσια, και να διμιουργας μια σκαλα σε θεματα καλυψης πεδιου. Δηλαδη το ενα να ειναι τελιος μεσα το δευτερο στα μεσα και το τριτο στα ξεβαθα, καμια 20 μετρα απο τι παραλια. Αγκιστρια ειναι καλα να χρισιμοποιας 4,6,8. Αν υπαρχουν τσιμπιες και δν πιανετε αλλαζε σε πιο μικρο αγκιστρι. Και προτιμα αγλιστρια που δν ειναι τελιος επιπεδα αλλα (παπαγαλε)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
αυτο με τη σκαλα καλυψης πεδιου το κανω απο παλια για να βλεπω σε ποιο βαθος περιπου περνω περισσοτερες τσιμπιες.

τα παπαγαλε ειναι αυτα που μιτη κλινει λιγο προς τη μια μερια?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by admin »

Πήγα ψές casting όχι surfcasting και έπιασα δύο μικρά μιλοκόπια τα οποία απελευθερώθηκαν και μια μουρμούρα.Φίλε θα σου δώσω μιαν συμβουλή για να δείς άμμεσα αποτελαίσματα αφού είσαι απο Λεμεσό και πάς Επισκοπή ψάρεμα μπές στον κόπο να πιάσεις ένα τηλέφωνο τον Δάσκαλο (Neil Mackellow) ο οποίος μπορεί να σε βοηθήσει πάρα πολύ. Καταρχήν θα σε βοηθήσει σε θέμα εξοπλισμού. Τώρα τελευταία πέραν απο τις αρματωσιές για surf casting φτιάχνει και αρματωσιές για casting πολύ αποδοτικές τις δοκίμασα ψές. Μα σε βοηθήσει να βελτιωθείς πάρα πολύ στο θέμα τεχνικής. Μία-δυό ώρα μαζί του €20 θα μάθεις πράγματα που θα σου πάρει μήνες να τα βρείς μόνος σου ή ρωτόντας άλλους. Το τηλέφωνο του είναι 96301652 αν δέν απαντάει δοκίμασα ξανά γιατί συνίθως δέν έχει κοντά του το τηλέφωνο
Attachments
milokopi.jpg
milokopi.jpg (14.58 KiB) Viewed 7251 times

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Re: ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by apsavvas »

M.S.BUFFALO wrote:
apsavvas wrote:Και το μονοδολι ειναι καλο φιλε.αλλα καλο ειναι να εχεις διο με τρια δολωματα ετσι ωστε να δεις που σου τσιμπα περισσοτερο στο τοπο που βρισκεσε. Ακομη κατι καλο θα ηταν το καθε καλαμι σου να εχει διαφορετικη αρματοσια, και να διμιουργας μια σκαλα σε θεματα καλυψης πεδιου. Δηλαδη το ενα να ειναι τελιος μεσα το δευτερο στα μεσα και το τριτο στα ξεβαθα, καμια 20 μετρα απο τι παραλια. Αγκιστρια ειναι καλα να χρισιμοποιας 4,6,8. Αν υπαρχουν τσιμπιες και δν πιανετε αλλαζε σε πιο μικρο αγκιστρι. Και προτιμα αγλιστρια που δν ειναι τελιος επιπεδα αλλα (παπαγαλε)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
αυτο με τη σκαλα καλυψης πεδιου το κανω απο παλια για να βλεπω σε ποιο βαθος περιπου περνω περισσοτερες τσιμπιες.

τα παπαγαλε ειναι αυτα που μιτη κλινει λιγο προς τη μια μερια?
Ναι αυτα ειναι. Αν δεν κανω λαθος καποια εταιρια βγαλη και νουμερο 7 που ειναι θανατος στα μυλοκοπια απο παλιες εμπιριες

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by M.S.BUFFALO »

admin wrote:Πήγα ψές casting όχι surfcasting και έπιασα δύο μικρά μιλοκόπια τα οποία απελευθερώθηκαν και μια μουρμούρα.Φίλε θα σου δώσω μιαν συμβουλή για να δείς άμμεσα αποτελαίσματα αφού είσαι απο Λεμεσό και πάς Επισκοπή ψάρεμα μπές στον κόπο να πιάσεις ένα τηλέφωνο τον Δάσκαλο (Neil Mackellow) ο οποίος μπορεί να σε βοηθήσει πάρα πολύ. Καταρχήν θα σε βοηθήσει σε θέμα εξοπλισμού. Τώρα τελευταία πέραν απο τις αρματωσιές για surf casting φτιάχνει και αρματωσιές για casting πολύ αποδοτικές τις δοκίμασα ψές. Μα σε βοηθήσει να βελτιωθείς πάρα πολύ στο θέμα τεχνικής. Μία-δυό ώρα μαζί του €20 θα μάθεις πράγματα που θα σου πάρει μήνες να τα βρείς μόνος σου ή ρωτόντας άλλους. Το τηλέφωνο του είναι 96301652 αν δέν απαντάει δοκίμασα ξανά γιατί συνίθως δέν έχει κοντά του το τηλέφωνο
εν δεχετε να του δοσω ποσοστα που τα ψαρια που θα πιασω? :lol: :lol:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by admin »

you never know!!!!!

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by chrisostomos »

M.S.BUFFALO wrote:
chrisostomos wrote:Δεν υπάρχει μαγική παραλία.....
Θα σου δώσω μια συμβουλή φίλε. Πάνε στην ποιο κοντινή παραλία που μπορείς να ψαρευεις χωρίς να ενοχλεις κανε το game σου πιες τον καφέ σου καμνε το τσιγάρο σου ακου το κύμα χαλάρωσε 3-5 ώρες και μετά έσω σου... Για ψάρι μην ψάχνεις.. Σίγουρα θα πάρεις κάποια κομμάτια κάποια στιγμή αλλά μην κανείς όνειρα και μην τρως παραμύθι από τα dvd και την τηλεόραση :-)

Για ιδανικό δόλωμα για casting, surf casting & beach ledgering συνιστώ (μονοδολι) είναι σκληρό και δεν το μασανε τα μικροψαρα ούτε το καταστρέφουν εύκολα... Αν χτυπήσει κάτι σε μονοδολι σίγουρα θα είναι κάτι μεγάλο που αξίζει.
Δηλαδη να παρετισω τους ακροβατες που ταιζω τα χελια κε τους καβουρες και να σινεχισω με μονοδολι στο ladys mile που εν 4-5 λεπτα που το σπιτι μου και ο θεος βοηθος.
Όλα είναι θέμα κόστους-απόδοσης. Με €20 ένα κουτί δόλωμα + βενζίνη + καφέ/νερό/σνακ να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου χωρίς να ταλαιπωρηθείς. Εγώ συνήθως αγοράζω ακροβατη γιατί σχεδόν όλοι πουλούν τον και με 20 σκουλήκια μέσα στο πακέτο μου φτάνουν και μου περισσεύουν για να παίξω.. Αλλά αν βρω μονοδολια τα προτιμώ γιατί είναι ποιο ανθεκτικά και στις βολές και στα μικρότσιμπιματα. Αν υπάρχει μεγάλο ψάρι στην περιοχή σίγουρα τσιμπάει.. Όταν ζούσα Ελλάδα θεσσαλονίκη ψαρευα με Μάνα άλλος πως Τσουτσουνι που είναι σαν το μονοδολι αλλά σε super jumbo μέγεθος το οποίο το εκοβα με ψαλίδι και το δωλονα κεντητα στο αγκίστρι. Λευκωσία γνωρίζει κανείς ποια καταστήματα φέρνουν στανταρτ μονοδολια?
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΤΙ ΔΟΛΩΜΑ ΓΙΑ SURFCASTING ?

Post by M.S.BUFFALO »

Για μενα στο ladys mile το κοστος ειναι καπου στα €10/εξορμοση αφου, ειδικα τορα με το νεο δρομο (λιμανι-γενικο νοσοκομειο) ειναι 3 λεπτα αποσταση. Αλλα ειπα να αλλαξω περιοχη ετσι για λογους ποικιλιας, ασε που μου αρεσει σαν παραλια το ακροτιρι λογο της σχεδον μονιμης φουρτουνας

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”