Εξοπλισμός

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Εξοπλισμός

Post by Someone »

Το λοιπόν,
έσιει που την Κυριακή που είδα την περιοχή Ακρωτηριού στις "δόξες" της, που με τρώει το σιέρι μου.

Υφιστάμενος εξοπλισμός:
2 τηλεσκοπικά 4μετρα, action 50-120, με μηχανούες μαϊμού με "baitrunner" για ήρεμη θάλασσα, καλοκαιρινά βραδυνά ψαρέματα. Οι μηχανούες σηκώνουν 230 μέτρα 30άρας μισίνας.

2 τηλεσκοπικά 3.90, action 80-150 με μηχανούες okuma των 25 λιρών, που σηκώνουν 280 μέτρα 40άρας υποτίθεται για πιό δυνατό καιρό.

Ως τωρά μια χαρά τα επήεννα. Ρίψεις "κυπριακού" στυλ σε γελοίες αποστάσεις, βαρίδια μέχρι 90γρ maximum γιατί πιό πάνω φοούμαι να μεν μου μείνουν τα καλάμια στα σιέρκα κ.λ.π.

Όταν είδα όμως τί σημαίνει ΚΥΜΑ τζιαι τί προοπτικές έσιει έτσι καιρός, είπα να ανεβάσω λλίο τον πήχη τζιαι να πιάσω εξοπλισμό που να "στέκεται" καλλύττερα στον καιρό. Όι κατα ανάγκη σκουπόξυλα, αλλά ένα σετ τρίσπαστο (δίσπαστο αποκλείεται λόγω ρίσκου να το καταστρέψω) - μηχανή που να μου επιτρέπει να πειραματιστώ λλίο με "δυναμικές" ρίψεις, ψάρεμα σε ΚΥΜΑ κ.λ.π.

Είδα δύο καλάμια απο το veals (http://www.veals.co.uk), to Penn powerstix 15ft, τζιαι το Grauvell Teknos Surff 4500V Due.

Τζιαι τα θκυό στις 100 λίρες. Τζιαι για τα θκυό προτείνεται η μηχανή Penn Surfmaster 850 στις 44. Τζιαι 39 λίρες μεταφορικά, έρκεται σύνολο 183 αγγλικές λίρες.

Απο ό,τι φαίνεται, το Penn εν πιό "γαούρι", το Grauvell εν πιό μαλακό, τζιαι έσιει τζιαι που τούντα ακριβά δακτυλίδια fuji low rider supernatural alien rings. Το action τους εν 100-200.

Πέτε μου γνώμες, χέστε με, οτιδήποτε.


ΥΓ: Υπάρχει τζιαι η ενναλακτική επιλογή του Ninos Sports: Zebco Cool fiberglass, 4.5 μέτρα τρίσπαστο, 100-250 action, 12.5 λίρες. Τζιαι κανεί. Τουλάχιστον να το σπάσω τζιήνο πρώτα τζιαι μετά πάω για πιό ακριβά πράματα. :lol:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Εξοπλισμός

Post by Greg »

e φιλε συνιστώ σου γίνω το "τρισπαστο" που τον nino.. εν "γαουροκαλαμο" που δεν σπάζει, και αν το μάθεις κάμεις πολύ ισχυρές βολές.. Σε δοκιμες που εκάμαμε με γίνω το καλάμι έσυρεν μας σε ίση απόσταση από το ότι ένα grauvell που έχω και ένα άλλο daiwa. Κάμεις τι σουλειά σου μια χαρά, φτηνά και με το παραπάνω.. και by the way γίνω το καλάμι ΔΕΝ ΣΠΑΖΕΙ.. εκτος αν είσαι ο goliath
Esox Lucius

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Εξοπλισμός

Post by fISHANDCHIPS »

παιδιά εν νομίζετε ότι έχει κάποια δυσαναλογία ο "εξπολισμος" που "σιναφερνετε" σε σχέση με τα ψαρια που στοχεύετε να πιάσετε....φυσικά δεν εξαιρούνται η περίπτωσις να πιάσεις και κάτι big... θάλασσα είναι ,δεν ξέρεις τι μπορεί να τσιμπήσει
Είναι σαν να αγοράζεις ferrari για να την οδηγάς στον κύριο δρόμο λευκωσίας λεμεσού... :D :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Εξοπλισμός

Post by fISHANDCHIPS »

Φυσικά ένα με δω και εμενα σε κανένα μηνα μόλις πιάσω τον πρώτο μου μισθό ... και ένα την πάθω και εγώ :evil:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Εξοπλισμός

Post by Someone »

Greg wrote:e file sunisto su jino to trispasto pou ton nino.. en gaourokalamo pou den spazei, kai an to mathis kammis polu usxires voles.. Se dokimes pou ekamame me jino to kalami esuren mas se isi apostasi apo to oti ena grauvell pou exw ke ena allo daiwa. Kammis ti soullia su mia xara, ftina ke me to parapanw.. ke by the way jino to kalami DEN SPAZEI.. ektos an ise o goliath

Θέκκιου.
Τελικά τούτον ακριβώς θα κάμω, τζιαι την επόμενη "σαιζόν" αν μου κάτσει η φάση πάω για πιό "σοβαρό" εξοπλισμό.


Επίσης, θέλω να καταγγείλω δημόσια την ασχετοσύνη συγκεκριμένου καταστήματος το οποίο είχα ως τωρά σε υπόληψη:
Επάσαρε μου για μάνα μηχανής, μισίνα σαραντάρα ΣΚΛΗΡΗ.
Η μισίνα έγινε σκα...ά τζιαι θέλει άλλαμα μετά που ένα δύο μηνών χρήσης.

Κάτι ήξερα πριν την πιάσω αλλά τα "ρε φίλε μου, τούτο βάλλουν ούλλοι, εν η καλλύττερη μάνα για τη μηχανή του μεγέθους που έσιεις" κ.λ.π. εκάμαν τη ζημιά.

Εν θα αναφέρω μάρκα μισίνας γιατί εν ο μόνος που τες φέρνει...


(Έννεν ο νίνο).


fishandchips: εν ο καιρός τζιαι η απόσταση που με απασχολεί, όι το μέγεθος του ψαρκού. Το πιό μεγάλο ψάρι της "καρριέρας" μου σε πατωτό έπιασα το σε ένα καλαμούι των 8 λιρών πέρσυ το καλοκαίρι, ένα μούρμουρο 720 γραμμάρια. Μια χαρά ήρτε πάνω. Το ίδιο "παλιοκαλαμούι" έφκαλε τζιαι μερικούς μισόκιλους σορκούς πέρσυ το χειμώνα.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Εξοπλισμός

Post by fISHANDCHIPS »

είσαι και εσύ λευκωσιάτης? όντως η απόσταση εν μεγάλο problem...συνεπάγεται :arrow: kavsima
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Εξοπλισμός

Post by Someone »

fISHANDCHIPS wrote:ise kai esi lefkosiatis? ontos i apostasi en megalo problem...sinepagete :arrow: kavsima
όι ρε,
Εν την απόσταση "ρίψης" που εννοούσα.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Εξοπλισμός

Post by Greg »

pe ΑΚΥΡΟ, εν για ένα άλλο καλάμι 3spasto που σου ελαια που τον nino που εν 30 λίρες ένα daiwa

που λες πιάσε γίνω το καλάμι και πάενε κάμε 2-3 ψαρέματα να fkalis τον foo σου.. αν dis και πωρώνει σε τούτο το στυλ ψαρέματος.. Πιάσε καλαμια πιο ακριβά που θα σε '"βολεφκουν"' κάπως παραπάνω ;).. Την ίδια ακριβώς δουλειάς θα κάμεις και με ένα καλάμι των 120 λιρών που έχω εγώ για surf casting. Η μονη διαφορα εν τα λεφτά ;).. Το βαρίδι το 150ri ένα το σύρεις χωρίς κανένα πρόβλημα

και αν δεν κάμω λάθος ο caveman "εφκαλε" ένα fkioli 10κιλά με γίνω το καλάμι.
Esox Lucius

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Εξοπλισμός

Post by Someone »

Greg wrote:pe AKYRO, en gia ena allo kalami 3spasto pou su elea pou ton nino pou en 30 lires ena daiwa

pou les piase jino to kalami ke paenne kame 2-3 psaremata na fkalis ton foo su.. an dis ke poronnei se touto to stul psarematos.. Piase kalamia pio akriva pou tha se 'volefkun' kapws parapanw ;).. Thn idia akrivos doullias tha kamis ke me ena kalami twn 120 lirwn pou exw egw gia surf casting. H moni diafora en ta lefta ;).. To varidi to 150ri enna to suris xwris kanena provlima

ke an den kammw lathos o caveman efkale ena fkioli 10kila me jino to kalami.

Ποιό καλάμι εννοείς τελικά;

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Εξοπλισμός

Post by no-nick »

τα ζεπκο συνηθως τα δαχτλιδια τους δεν ειναι καλα, δωσε κατι παραπανω για να μην το μετανιωσης . αν ολα εκαναν την ιδια δυλεια τοτε ολα θα ηταν στην ιδια τιμη, δεν φτενε τα καλαμια αν εμεις δεν ξερουμαι καπια πραγματα. μια φεραρι στα χερια μας μπορη να κανη την ιδια δουλεια με ενα μινι αλλα δεν σημαινη οτι κανη και την ιδια δουλεια και για τον Σουμαχερ. μαθαμαι τα εχουμαι 20 καλαμια αντι 4 καλων.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Εξοπλισμός

Post by Greg »

Someone wrote:

Ποιό καλάμι εννοείς τελικά;
to daiwa to 3spasto pou en sto nino..150-250gr nomizw 30 lires
Esox Lucius

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Εξοπλισμός

Post by Someone »

no-nick wrote:τα ζεπκο συνηθως τα δαχτλιδια τους δεν ειναι καλα, δωσε κατι παραπανω για να μην το μετανιωσης . αν ολα εκαναν την ιδια δυλεια τοτε ολα θα ηταν στην ιδια τιμη, δεν φτενε τα καλαμια αν εμεις δεν ξερουμαι καπια πραγματα. μια φεραρι στα χερια μας μπορη να κανη την ιδια δουλεια με ενα μινι αλλα δεν σημαινη οτι κανη και την ιδια δουλεια και για τον Σουμαχερ. μαθαμαι τα εχουμαι 20 καλαμια αντι 4 καλων.
Νίκο συμφωνώ απόλυτα.
Το θέμα όμως είναι ότι για να αξίζει τον κόπο τζιαι το κόστος να πιάσεις...φερράρι, πρέπει:
1. Να μάθεις να οδηγάς φερράρι χωρίς να την στουκκάρεις στους στύλλους.
2. Να έσιει δρόμους που να μπορείς να την "παλάρεις".

Τα καλάμια που έχω κάμνουν τη δουλειά τους ως ένα σημείο, για το 80% των ψαρεμάτων που κάμνω.
Που τζιαμέ τζιαι κάτω, εν μπορώ να τα σκορσάρω, δαμέ βάλλω τους 80γρ βαρίδι τζιαι τρέμω να βάλω δύναμη άμπα τζιαι γυρίσει τζιήνο το τελευταίο δακτυλίδι που εν συρόμενο.
Επομένως θέλω κάτι που να με αφήνει να του δώσω όση δύναμη μπορώ. Αλλά παρά να πιάσω ένα καλάμι των 100-150 λιρών τζιαι επειδή εν ηξέρω να φκάλω τα μάθκια μου στις βολές σπάσω το, καλλύττερα να πιάσω ένα πιό φτηνό, να το διαλύσω ώσπου να καταλάβω ίντα που γίνεται, τζιαι μετά προχωρώ.

Ετέλειωσε, θα πιάσω το daiwa σήμερα, τζιαι επειδή είμαι τζιαι 'large" θα πιάσω τζιαι το zebco να το χρησιμοποιώ που εννα κατεβάζω τα τεράτσια του πεθερού μου. :lol:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Εξοπλισμός

Post by caveman »

το καλάμι είναι το daiwa strike-force άκσιον 100-250γρ. φκάλλεις 40κιλη φκιόλα αν θέλεις τζαι μπορείς :lol: ...την δεκάκηλη εν με ένα κυπρινοκάλαμο 3.90μ aggresor 3.5 λίπρες(80-125γρ) που την εύκαλα.

Ε φίλε ΜΕΝ πάεις να πιάσεις έτσι πράματα :!: ΕΚΤΟΣ....αν θα ψαρέψεις βατιά τζαι δροσίτες :wink: Λέω σου εγώ που έχει τωρά 3 χρόνια που ασχολίθικα πάραπολλά με το θέμα ""Ακροτίρι"".....μεν ασχολιθείς εκτός αν το επείρες απόφαση ότι θα τρώεις τα 6 μποφόρ κατάμουτρα, θα λίσει το αυτοκίνιτο σου που την αλμύρα, θα λίσει η φάτσα σου που την αλμύρα τζαι τον ήλιο, τζαι μάλλον θα σε χορίσει η γυναίκα σου πόννα γίνεις ΤΕΛΕΙΑ ΓΕΡΙΜΟΣ :lol: :lol: :lol: :lol: ε φίλε το Ακροτίρι χωρίς να το καταλάβεις...ΠΙΝΝΕΙ ΣΟΥ ΤΟ ΓΕΜΑ :!: :lol: :lol: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Εξοπλισμός

Post by Someone »

caveman wrote:το καλάμι είναι το daiwa strike-force άκσιον 100-250γρ. φκάλλεις 40κιλη φκιόλα αν θέλεις τζαι μπορείς :lol: ...την δεκάκηλη εν με ένα κυπρινοκάλαμο 3.90μ aggresor 3.5 λίπρες(80-125γρ) που την εύκαλα.

Ε φίλε ΜΕΝ πάεις να πιάσεις έτσι πράματα :!: ΕΚΤΟΣ....αν θα ψαρέψεις βατιά τζαι δροσίτες :wink: Λέω σου εγώ που έχει τωρά 3 χρόνια που ασχολίθικα πάραπολλά με το θέμα ""Ακροτίρι"".....μεν ασχολιθείς εκτός αν το επείρες απόφαση ότι θα τρώεις τα 6 μποφόρ κατάμουτρα, θα λίσει το αυτοκίνιτο σου που την αλμύρα, θα λίσει η φάτσα σου που την αλμύρα τζαι τον ήλιο, τζαι μάλλον θα σε χορίσει η γυναίκα σου πόννα γίνεις ΤΕΛΕΙΑ ΓΕΡΙΜΟΣ :lol: :lol: :lol: :lol: ε φίλε το Ακροτίρι χωρίς να το καταλάβεις...ΠΙΝΝΕΙ ΣΟΥ ΤΟ ΓΕΜΑ :!: :lol: :lol: :lol: :lol:
Να σε ακούσει ο Stephen King τωρά τζιαι εννα πάει βουρητός να γράψει το "Akrotiri, the dark side of fishing". :lol:

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Εξοπλισμός

Post by no-nick »

Someone wrote: Το θέμα όμως είναι ότι για να αξίζει τον κόπο τζιαι το κόστος να πιάσεις...φερράρι, πρέπει:
1. Να μάθεις να οδηγάς φερράρι χωρίς να την στουκκάρεις στους στύλλους.
2. Να έσιει δρόμους που να μπορείς να την "παλάρεις".
Mιχαλη δρομους που να μπορεις να παλαρης εχει πολλους, ορεξη να εχεις και τιποτα αλλο, το να μαθης να οδηγας στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχει να κανη με την πιοτητα των δαχτιλιων και της βασης μηχανισμου αλλα με το πως ειναι σχεδιασμενο το καθε καλαμι, αν ειναι ευλιγηστο, παραβολικο, σκουποξυλο κλπ. ολα τα πραματα οταν ειναι καινουργια ειναι πανεμορφα , λιγα ψαρεματα ειναι αρκετα για να δης που πηγανε τα λεφτα σου.μην παρης φεραρι αλλα οχι και μινι( μηλω για το παλιο μινι :) ), παρε audi :)

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”