ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by M.S.BUFFALO »

Philippos wrote:Γεια σας, παρακολουθω το φορουμ εδω και χρονια αλλα σπανια γραφω. Ειπα να ασχοληθω τελευταια και με το καστινγκ αφου βολευουν οι ωρες. Μετα απο μερικες εξορμησεις εχω κι εγω το ιδιο προβλημα ομως, δηλαδη οταν (μετα απο πολυ υπομονη) τσιμπουν τα ψαρια, δεν καρφωνονται. Ακολουθησα τις συμβουλες σας να πιασω το καλαμι στο χερι και να καρφωσω στο τραβημα, αλλα δεν πετυχε. Εντομεταξυ ειναι 100% τσιμπημα, μπορω να το αναγνωρισω.

Συγκεκριμενα μεχρι να νυχτωσει τσιμπουσαν (και πιανουνταν) πολυ μικροι μουρμουροι και λιτσες με δολωμα ακροβατη και σταθερα μολυβια 56gr και 82γρ σε μικρα παραμαλλα.
Οταν νυχτωσε και μετα ενω ειχα τσιμπηματα δεν καταφερα να ανεβασω ψαρι. Το ερωτημα μου ειναι τι μπορω να δοκιμασω για να ειμαι ετοιμος στην επομενη εξορμηση? Υπαρχει περιπτωση να ηταν τσιμπουρες και να χρειαζονται συρομενο βαρος? Να αλλαξω το αγγιστρι? Τι αρματωσεις να εχω ετοιμες? 'Η μηπως ηταν πολλα μικρα ψαρακια και με επιασαν κοροιδο? Ευχαριστω!
Φιλιππε τι αγγιστρι βαζεις? Τυπο, μαρκα, μεγεθος?

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by mikrosa »

Λοιπον Φιλιππε,
Κατ΄αρχας τι νουμερο αγγιστρι βαζεις?
Γιατι προτιμας σταθερο βαριδι?Υπαρχει λογος?Εγω ειμαι πολλυ αντιθετος του σταθερο με εξερεση εξαιρετικες περιπτωσεις...
Οντος και εγω πειανω εφκολα τη μερα μικρα μουρμουρακια και λιτσουθκια
Ενω την μερα πειανουντε εφκολα τουτα σε 4νο μουρμουραγγιστρα και σε 6 που δεν ειναι για μουρμουρους,την νυχτα εχω το ιδιο προβλημα,ελαχιστες τσιμπιες καρφονωντε.
Συνηθως χρησημοποιο διπλο παραμαλο το ενα με φλοατ και το αλλο με χαντρες ή μονη μονο με χαντρες

Philippos
Posts: 118
Joined: Wed Sep 05, 2007 1:24 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by Philippos »

Ευχαριστω για τις συμβουλες! Τα αγγιστρια που ειχα ηταν Tempest 8αρι και Owner 4αρι. Είναι μικρα? Ειχα μια χαντρα φωσφοριζε πρασινη, πρεπει να βαλω 4-5 για να φαινονται οπως το σκουλικι?
Σταθερο βαριδι εβαλα επειδη πηγα για μουρμουρους (που ειναι το δημοτικο αποτι λετε!) και υποτιθετε καρφωνουντε μονοι τους ενω με το συρομενο χρειαζεται καρφωμα ή λαθος τα καταλαβα?

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by mikrosa »

ισως να μην καταφερνεις να τα καρφωσεις,γιατι βρισκουν αντισταση στο καλαμι και εν ποιο διστακτικα με το δολομα (εχτος και αν βαλεις μαιμουδακι)
Εγω προτιμω συρωμενο βαριδι με μαιμουδακι με λιγο περιθοριο(οχι μεχρι κατω ) με αποτελεσμα να νιωθουν την λιγοστη αντισταση του βαρους απ΄το μαιμουδακι και να τραβανε,μεχρι εχει που τελιωνει η λασκα και να καρφωνωντε τα περισοτερα μονα τους(σε ηπιες συνθηκες τουτα)
Αν θελεις βαλε 2΄3 χαντρες για νανε ποιο ελκιστικο με εξερεση τις νυχτες με γεματο φεγγαρι καλυτερα να μην βαλεις τοτε.Απ΄την ωρα ομως που τσιμπαει δεν εχουν σχεση οι χαντρες.Ισως να ειναι μικροψαρα

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by michalispsarema »

Philippos wrote:Ευχαριστω για τις συμβουλες! Τα αγγιστρια που ειχα ηταν Tempest 8αρι και Owner 4αρι. Είναι μικρα? Ειχα μια χαντρα φωσφοριζε πρασινη, πρεπει να βαλω 4-5 για να φαινονται οπως το σκουλικι?
Σταθερο βαριδι εβαλα επειδη πηγα για μουρμουρους (που ειναι το δημοτικο αποτι λετε!) και υποτιθετε καρφωνουντε μονοι τους ενω με το συρομενο χρειαζεται καρφωμα ή λαθος τα καταλαβα?
Φιλε κανε μια δοκιμη,
Που θα ξαναπαεις δοκιμασε σταθερη αρματωσια και μια συρομενη η αν εχεις παραπανω καλαμια απο 2 δοκιμασε με διαφορα μεγεθη παραμαλλων.
στην σταθερη εγω την ριχνω και την εχω τεντομενη και μολις τσιμπιση καταλαβω το απο την μυτη και το ψαρι καρφωνετε μονο του απο την αντισταση και το συρομενο καρφωνετε αν βαλεις μαιμουδακι..

Manolis Markoulis
Posts: 4
Joined: Tue Nov 12, 2013 1:44 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by Manolis Markoulis »

Kalispera eime neos stin omada mipos xeri kanis kanena kalo Topo gia psarema apo akti pigena Stein almiri kai Stein salami a alla polla dixtia rixnoun teleftea kai den Kano pleon tipota . Eperna Kayla psaria tora do kai Lana 2 mines den exo park Pearl .me no peristeri kai me voleve still metakinisi an FDIC kapoios NA mou pi Katie euxaristo :(

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by admin »

Φίλε καλοσώρισες , ΄σε παρακαλώ γράφε ελληνικά

Manolis Markoulis
Posts: 4
Joined: Tue Nov 12, 2013 1:44 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by Manolis Markoulis »

Exo ena damplet kai den exi ellhniko menou distixos

Manolis Markoulis
Posts: 4
Joined: Tue Nov 12, 2013 1:44 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by Manolis Markoulis »

Se euxaristo gia to kalosorisma . Eixa grapsi an gnorizete kanena Topo stin attiki gia psarema ektos apo tin salamina kai almiri giati autous tous topous psareva eperna kala psaria alla tora rixnoun pola dixtia me kalami milao panta .opoios exi tin kalosini NA mou Pei kapoios an gnorizi kapoio meros euxaristo .

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”