Πεταχτάρι

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Πεταχτάρι

Post by psarakas »

andrea5 wrote:φιλε εισαι σιγουρος οτι το πεταχταρι μπορεις να το ριξεις 70-80 μετρα ? :) :think:
και πάνω από 100 μέτρα οι παλιοί τσιπουροψαράδες στο λιμάνι του Πειραιά.
catch and release

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Πεταχτάρι

Post by chrisostomos »

Το ιδανικό πεταχτάρι. Καρούλι αεροδυναμικό ιδανική διάμετρος 25cm με 40mm μεσινεζα για μανά, στριφτάρι βαρελωτο μπρούντζινο Νο6 και μετά 1,50m παράμαλλο 30mm με (2 παράμαλλα 25mm fluorocarbon 35cm με αγκιστριά n6 μακρύλαιμά παπαγάλε) τέλος βαρίδιο με φτερά 60gm με στριφτάρι.
Μουρμουρο-killer....
Τεχνική πετάγματος : Ξετυλίγουμε περί τα 3 μετρά μισινα στο χώμα προσεχτικά να μην κάνει κόμπο Με το Αριστερό μας χέρι κρατάμε το καρούλι οριζόντια να κοίτα την θάλασσα με το δεξί (για τους δεξιόχειρες) πιάνουμε το στριφτάρι και σηκώνουμε πάνω από το κεφάλι μας. Με κυκλικές κινήσεις αρχίζουμε την φυγόκεντρη περιστροφή μέχρι να πιάσει το βαρίδιο μας την μεγίστη ταχύτητα..... Η απελευθέρωση είναι θέμα εμπειρίας και κάθε ψαράς έχει τον δικό του τρόπο εγώ έριχνα αφού έδινα μια δέξια κλίση για να κερδίζω ύψος.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Πεταχτάρι

Post by admin »

Απο την στιγμή που με 40-50 ευρό μπορείς να αγοράσεις ένα αξιόλογο τηλεσκοπικό (για να μην πιάνει τόπο) καλάμι casting το οποίο μπορεί άνετα να κάνει βολή 60-70 μέτρα θεωρώ το πεταχτάρη άκρως επικύνδυνο. 3 μέτρα να αιωρούνται πάνω απο το κεφάλι σου :naughty: :naughty:

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Πεταχτάρι

Post by chrisostomos »

Αλλη η χαρη να νιωθεις το χτυπιμα στο δαχτυλο αρχηγε.....
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Πεταχτάρι

Post by admin »

chrisostomos wrote:Αλλη η χαρη να νιωθεις το χτυπιμα στο δαχτυλο αρχηγε.....
Αν διατρέχω όμως το ρίσκο εγώ ή οι γύρο μου ή κανένα αυτοκίνητο να νιώσει το χτύπημα απο το μολύβι το 60αρι να μου λείπει το χτύπημα στο δάκτυλο. Και εάν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και πιάστεί κανένα αξιόλογο ψάρι σίγουρα θα προτιμούσα τα φρένα του μηχανισμού και την ευλίγισία του καλαμιού παρά την κουλούρα, εάν είναι9 το τσίμπημα που κυνηγάμε ρίξε το καλάμι και κράτα την μισίνα στο δάκτυλο για το τσίμπημα

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Πεταχτάρι

Post by γίωργος κυρίακου »

admin wrote:
chrisostomos wrote:Αλλη η χαρη να νιωθεις το χτυπιμα στο δαχτυλο αρχηγε.....
Αν διατρέχω όμως το ρίσκο εγώ ή οι γύρο μου ή κανένα αυτοκίνητο να νιώσει το χτύπημα απο το μολύβι το 60αρι να μου λείπει το χτύπημα στο δάκτυλο. Και εάν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και πιάστεί κανένα αξιόλογο ψάρι σίγουρα θα προτιμούσα τα φρένα του μηχανισμού και την ευλίγισία του καλαμιού παρά την κουλούρα, εάν είναι9 το τσίμπημα που κυνηγάμε ρίξε το καλάμι και κράτα την μισίνα στο δάκτυλο για το τσίμπημα
όπως μάθει ο καθένας αλλά
εγω συμφωνώ μαζί σου μόνο που εννα δείς εκείνο το καλάμι να ζαώση είναι άλλη ευχαρίστηση :)
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Πεταχτάρι

Post by chrisostomos »

Και εγώ του καλαμιού είμαι αδερφέ... ακόμα μεγαλύτερη συγκίνηση να βλέπεις το καλάμι να τινάζετε από την βάση του. Άλλα στην αρχή όλοι με μια μiσίνα στο δάχτυλο που ξεκινήσαμε και το τράνταγμα μου είναι αξέχαστο :)
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Πεταχτάρι

Post by γίωργος κυρίακου »

chrisostomos wrote:Και εγώ του καλαμιού είμαι αδερφέ... ακόμα μεγαλύτερη συγκίνηση να βλέπεις το καλάμι να τινάζετε από την βάση του. Άλλα στην αρχή όλοι με μια μiσίνα στο δάχτυλο που ξεκινήσαμε και το τράνταγμα μου είναι αξέχαστο :)
δυστηχώς όμως έχει καιρό να τινακτεί το καλάμι που την βάση :doh: :D
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Πεταχτάρι

Post by chrisostomos »

Και όπως πάμε μονό με κλοτσιές θα το βλέπουμε να τραντάζετε...........
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”