Πεταχτάρι

User avatar
11dimitris14
Posts: 38
Joined: Wed Apr 07, 2010 1:28 pm
Location: Λάρνακα,Κύπρος

Πεταχτάρι

Post by 11dimitris14 »

Παιδιά, ασχολείται κανείς με πεταχτάρι;; Έχει αποτέλεσμα? το πεταχτάρι για όσους δεν ξέρουν είναι αυτό: Image
Image
Image
Αυτοσεβασμός, αυτογνωσία, ζευγάρι.

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Πεταχτάρι

Post by angiec »

Γειά σου Δημήτρη,εγώ το χρησημοποιώ πού και που και πάντα το παίρνω μαζί μου .'εχω πάρει καλές τσιπούρες επίσης και το ποιό μεγάλο μου ψάρι ,ένα λαυράκι σχεδόν 3 κιλά το ρεκόρ μου.Είναι και πολύ βολικό και εύκολο στη χρήση.

User avatar
11dimitris14
Posts: 38
Joined: Wed Apr 07, 2010 1:28 pm
Location: Λάρνακα,Κύπρος

Re: Πεταχτάρι

Post by 11dimitris14 »

angiec wrote:Γειά σου Δημήτρη,εγώ το χρησημοποιώ πού και που και πάντα το παίρνω μαζί μου .'εχω πάρει καλές τσιπούρες επίσης και το ποιό μεγάλο μου ψάρι ,ένα λαυράκι σχεδόν 3 κιλά το ρεκόρ μου.Είναι και πολύ βολικό και εύκολο στη χρήση.

Ωραία ευχαριστώ! Άλλη μια ερώτηση. Το βρίσκεις σε όλα τα καταστήματα με είδη ψαρικών; ή σε συγκεκριμένα; Γιατί όταν πάω δεν βλέπω τίποτα τέτοιο να κυκλοφορεί. Στην Κύπρο μήπως είναι κάπως διαφορετική η ονομασία του; Ή απλά μπορώ να ρωτήσω "έχετε πεταχτάρι;"
Αυτοσεβασμός, αυτογνωσία, ζευγάρι.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Πεταχτάρι

Post by Στάθης »

Φίλε Δημήτρη, μήπως εννοείς το καρούλι, ή ζητάς έτοιμο πετακτάρι;
Αν δεν βρείς έτοιμο, δεν είναι δύσκολο να κατασκευάσεις ένα.
Εκτός αν εκείνα που πωλούν πιάνουν λαβράκια σαν της Αντζιης, οπόταν σε τουτη την περίπτωση να αγοράσω κι εγώ, αν και πιστεύω ότι αν αγοράσω από την Άντζιη το δικό της με το λαβράκι πάνω θα στοιχίσει λιγότερα...
no whey no gain

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Πεταχτάρι

Post by γίωργος κυρίακου »

εγώ ετίλια την μισίνα πάνω σε μία γίαλενη μπουκάλα (π.χ της μπύρας) και μια χαρά είναι :)
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

User avatar
11dimitris14
Posts: 38
Joined: Wed Apr 07, 2010 1:28 pm
Location: Λάρνακα,Κύπρος

Re: Πεταχτάρι

Post by 11dimitris14 »

Στάθης wrote:Φίλε Δημήτρη, μήπως εννοείς το καρούλι, ή ζητάς έτοιμο πετακτάρι;
Αν δεν βρείς έτοιμο, δεν είναι δύσκολο να κατασκευάσεις ένα.
Εκτός αν εκείνα που πωλούν πιάνουν λαβράκια σαν της Αντζιης, οπόταν σε τουτη την περίπτωση να αγοράσω κι εγώ, αν και πιστεύω ότι αν αγοράσω από την Άντζιη το δικό της με το λαβράκι πάνω θα στοιχίσει λιγότερα...

Μπράβο ναι, το καρούλι εννοώ :) μήπως ξέρεις περίπου πόσο μπορεί να κοστίσει;
Αυτοσεβασμός, αυτογνωσία, ζευγάρι.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Πεταχτάρι

Post by Giorkos »

γίωργος κυρίακου wrote:εγώ ετίλια την μισίνα πάνω σε μία γίαλενη μπουκάλα (π.χ της μπύρας) και μια χαρά είναι :)
νομίζω ότι οι παραπάνω που δαμέσα εψαρέψαν με την "μπουκάλλα" .... τζαι τις κοακόλας κάμνει, τζαι της 7up (oi shimano τζαι ιστορίες :D ).....της μπύρας εν ηξέρω γιατί ήμουν μιτσής τζαι έν με αφήναν να πιω μπύρα..... :wink:

έσιη τζαι ένα "γερούιν" στο ξυλοφάου , τζαι καθημερινά (στον ίδιο τόπο) κάθεται παστην καρεκλούαν του τζαι ψαρέφκει με τες μπουκκαλούες του..... :clap:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Πεταχτάρι

Post by angiec »

Στάθης wrote:Φίλε Δημήτρη, μήπως εννοείς το καρούλι, ή ζητάς έτοιμο πετακτάρι;
Αν δεν βρείς έτοιμο, δεν είναι δύσκολο να κατασκευάσεις ένα.
Εκτός αν εκείνα που πωλούν πιάνουν λαβράκια σαν της Αντζιης, οπόταν σε τουτη την περίπτωση να αγοράσω κι εγώ, αν και πιστεύω ότι αν αγοράσω από την Άντζιη το δικό της με το λαβράκι πάνω θα στοιχίσει λιγότερα...
Νομίζω Στάθη ότι δεν πολυπιστεύης ότι πήρα λαυράκι με αυτό τον τρόπο.Μέσα στο λιμάνι της Αγ.Νάπας δολώνοντας καλαμάρι,το είχα ριξει και το έδεσα πάνω στη βάρκα που καθόμουν και ασχολήθηκα με την αντένα που το ξέχασα, και μετά που ήτανε να φύγω άρχισα και τύληγα,και ερχόταν κανονικά .Είχε καταπιεί το δόλωμα και έσκασε,φαντάσου έπαθα συγκοπή που το είδα.Φυσικά ήταν το μοναδικό που πήρα με πεταχτάρι.Εγώ τα έφτιαχνα μόνη μου.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Πεταχτάρι

Post by Στάθης »

Όχι Άντζιη μου, δεν έχω λόγο να μην πιστέψω! :shock:
Ο λόγος που σε ανάφερα πιο πάνω (χάριν αστεισμού) έιναι για να αποτρέψω τον φίλο Δημήτρη από του να ψάξει αρματωμένο πετακτάρι, καθώς το κόστος κατασκευής του έιναι μηδαμινό, ενώ αν το βρει έτοιμο (και είναι μεγάλο το αν) θα του στοιχίσει πανάκριβα σε σχέση με τα υλικά κατασκευής.
Συγγνώμη για την παρεξήγηση Άντζιη, το χιούμορ μου είναι λίγο ιδιότυπο... :text-blondmoment:

Δημήτρη, δεν έτυχε να ζητήσω ποτέ καρούλι, άσε θα το ψάξω από εβδομάδας σε κατάστημα της Λευκωσίας, όταν θα πάω για δόλωμα και αν βρω θα σε ειδοποιήσω.

Αλλιώς μπορέις να παραγγείλεις από καταστήματα της Ελλάδας online (στην Ελλάδα λέγεται και ρόδα).
Πχ: http://www.fishingtime.com/accesories/rodes.html
no whey no gain

User avatar
11dimitris14
Posts: 38
Joined: Wed Apr 07, 2010 1:28 pm
Location: Λάρνακα,Κύπρος

Re: Πεταχτάρι

Post by 11dimitris14 »

Στάθης wrote:Όχι Άντζιη μου, δεν έχω λόγο να μην πιστέψω! :shock:
Ο λόγος που σε ανάφερα πιο πάνω (χάριν αστεισμού) έιναι για να αποτρέψω τον φίλο Δημήτρη από του να ψάξει αρματωμένο πετακτάρι, καθώς το κόστος κατασκευής του έιναι μηδαμινό, ενώ αν το βρει έτοιμο (και είναι μεγάλο το αν) θα του στοιχίσει πανάκριβα σε σχέση με τα υλικά κατασκευής.
Συγγνώμη για την παρεξήγηση Άντζιη, το χιούμορ μου είναι λίγο ιδιότυπο... :text-blondmoment:

Δημήτρη, δεν έτυχε να ζητήσω ποτέ καρούλι, άσε θα το ψάξω από εβδομάδας σε κατάστημα της Λευκωσίας, όταν θα πάω για δόλωμα και αν βρω θα σε ειδοποιήσω.

Αλλιώς μπορέις να παραγγείλεις από καταστήματα της Ελλάδας online (στην Ελλάδα λέγεται και ρόδα).
Πχ: http://www.fishingtime.com/accesories/rodes.html

Να΄σαι καλά φίλε μου. Πιστεύω θα μου χρησιμεύσει η ιστοσελίδα. :)
Αυτοσεβασμός, αυτογνωσία, ζευγάρι.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Πεταχτάρι

Post by Στάθης »

Αυτός που το έχει ονομάζεται Δημήτρης Μενείδης και είναι πολύ εντάξει στις συναλλαγές του.
Πάρε τον ένα τηλέφωνο πριν παραγγείλεις και ρώτησε τον αν πωλεί ρόδες σκέτες, γιατί νομίζω ότι αυτές στην σελίδα που έχω παραθέσει είναι με πετακτάρι έτοιμο επάνω.

http://www.fishingtime.com/contacts/
no whey no gain

sss
Posts: 3
Joined: Wed Mar 11, 2009 2:47 pm

Re: Πεταχτάρι

Post by sss »

exi to marina stores stin tseriou 1-2 euro

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Πεταχτάρι

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

πεταχταρι πολυαγκιστρο σαρδελα παντα σε καθε εξορμηση κατα τη γνωμη μου καλο θα ειναι να το εχετε .!!! εγγυηση!!!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Πεταχτάρι

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

sss wrote:exi to marina stores stin tseriou 1-2 euro
με 10 ευρω εχεις φτιαξει το καλυτερο καρουλι!! το πολυ 10!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Πεταχτάρι

Post by Sorkomanis »

ρε παιδιά τούτο με λίγα λόγια σύρνης το ώσπου φτάνει η κουτάλα σου? :D :D η έχει κανένα άλλο τρόπο να το κάμεις cast
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”