Πεταχτάρι

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Πεταχτάρι

Post by chrisostomos »

Στα 8 μου όταν και πρωτοψαρεψα είχα πεταχτάρι που ήταν ένα ορθογώνιο κομμάτι από φελλό με 60m 30mm μπετόνια (μεσσηνέζα). Ένα 30gm βαρίδιο και δυο παράμαλλα. Τότε κάναμε κάθετη από την αποβάθρα του χωριού μου (Αγια Τριάδα Θεσσαλονίκης) (τότε ήταν χωριό και ο κόσμος πήγαινε εκεί για τα καλοκαιρινά του μπάνια και παραθέριση , σήμερα είναι προάστιο της Θεσσαλονίκης.)
Σε κάθε περίπτερο και κάθε κατάστημα ψιλικών έβρισκες τέτοιες κατασκευές σε όλη την Ελλάδα.Αργότερα και επειδή το να τυλίγεις και να ξετυλίγεις από τον φελλό δεν ήταν και ότι πιο βολικό ανακαλύψαν τα πεταχτάρια , οπού μπορούσες να πετάξεις πιο άνετα γιατί η μασίνα ξετυλίγονταν απευθείας από το καρούλι πιο αεροδυναμικά (όπως από την μπομπίνα της μηχανής).
Στα εφηβικά μου χρόνια είχαμε ο κάθε ένας στην παρέα τουλάχιστον 4-8 καρούλια και κάναμε beach ledgering στις αμμουδιές για μουρμουρια και σπάρους. Ενίοτε τσιμπούσαν και πιο μεγάλα ψάρια που βγαίνανε έξω
Ανάλογος το ψάρεμα προσαρμόζαμε και την αρματωσιά μας. Άλλοτε με μολύβι τρύπιο για συρτό παράμαλλο , άλλοτε με φελλό για ψάρεμα από αποβάθρες , άλλοτε με μεγάλο στριφτάρι και 1 μετρό μισινα από κάτω με 2 παράμαλλα αγκίστρια και 50gm μολύβι για μάκρυνες ρίψεις (70-80m).
Φυσικά ο θερμικός κόλπος είναι μια τεράστια αμμουδιά χωρίς βράχια και στο χώμα του τα οστρακοειδή ευδοκιμούσαν και για αυτό μας βόλευε Τα λιμάνια ήταν από τσιμέντο κολόνες και ψάρευες άνετα χωρίς να κάθεσαι σε βράχους.
Αργότερα που άλλαξα ψαρότοπους ήρθαν και τα σκαλώματα και αναγκάστηκα να αγοράσω καλάμια για να μπορώ να τραβάω από ψηλά και να τα αποφεύγω.
Σήμερα στην Κύπρο οπού ζω τα σκαλώματα δεν τα αποφεύγεις εύκολα και ακόμα ψάχνω για την λύση :)
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Πεταχτάρι

Post by andrea5 »

φιλε εισαι σιγουρος οτι το πεταχταρι μπορεις να το ριξεις 70-80 μετρα ? :) :think:

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Πεταχτάρι

Post by chrisostomos »

100%

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Πεταχτάρι

Post by marios »

chrisostomos wrote:100%
:o :shock:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: Πεταχτάρι

Post by mourmouros »

marios wrote:
chrisostomos wrote:100%
:o :shock:
Makenlow σου λέει μετά κ μ@λ@..ιες... :D
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Πεταχτάρι

Post by chrisostomos »

Την επομένη φορά που θα έχει διαγωνισμό ρίψεων θα έρθω για την πλάκα και έκτος συμμέτοχης για να δείτε :) με 10€ θα πάρω ένα καρούλι με 40mm μισινα και 50gr βαρίδιο.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πεταχτάρι

Post by AggelosLRK »

ανετα ριχνεις το καρουλι 50+

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Πεταχτάρι

Post by chrisostomos »

Στα νιάτα μας ρίχναμε 10 καρούλια στην σειρά όλα με δίπλα παράμαλλα και μαύρο σκουλήκι. Μάλιστα τότε κόβαμε από καλαμιές καλάμια 1,50m ύψος και αφού τα αμολούσαμε (τα καρούλια) στήναμε τα καλάμια όρθια και βάζαμε επάνω την μισινα και γαντζώναμε κουδούνια :) Αξέχαστες εποχές....
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
11dimitris14
Posts: 38
Joined: Wed Apr 07, 2010 1:28 pm
Location: Λάρνακα,Κύπρος

Re: Πεταχτάρι

Post by 11dimitris14 »

Καλά, σοβαρά μιλάτε τώρα, πάει τόσο μακριά το καρούλι; Εγώ άντε να το ρίξω 15μ. το πολύ :oops: :lol:
Αυτοσεβασμός, αυτογνωσία, ζευγάρι.

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Re: Πεταχτάρι

Post by marios pafitis »

Εγώ δέχουμαι να πάμε σε μια παραλια ένα χωράφι να ανοίξουμε κουρτέλλα να δείτε που είναι τα 70-80..100 μετρα
και μετά να μιλάτε ότι ρίχνει το πεταχτάρι τέτοια απόσταση ,τώρα αν θα υπολογίσεις πόση μισίνα εφίε που το πεταχτάρι εν άλλη κουβέντα με το που έκατσε το μολύβι

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Πεταχτάρι

Post by chrisostomos »

Στον επόμενο διαγωνισμό θα έρθω με Πεταχτάρι...μέχρι και shock leader θα του βάλω για να ρίξω 125gm μολύβι... και οποίον πάρει ο χάρος :) :)
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Πεταχτάρι

Post by andrea5 »

εν χερι που εχεις η εν καταπελτη :P ? :)

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πεταχτάρι

Post by AggelosLRK »

Σωστα στην κυπρο τα ξερουμε ουλα..

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Πεταχτάρι

Post by konstantinos kalogir »

AggelosLRK wrote:Σωστα στην κυπρο τα ξερουμε ουλα..
Έτσι είναι φίλε..!! Έτσι και αλλιώς αν κάθεται στα 50 ή στα 70 μέτρα νομίζω στο ψάρεμα το ίδιο πράμα είναι!! Το καρούλι όσο και αν το θεωρούμε απίστευτο μπορεί να κάμει καλές ρίψεις, αλλά πρέπει να ξέρεις καλά την τεχνική, να μεγαλώνεις σιγά σιγά τον κύκλο πάνω από το κεφάλι σου. Πράμα που είδα να κάμνουν αλλά σίουρα δεν μπορώ να κάμω!!! :wink: Όλα αυτά με ευνοοικές συνθήκες πάντα, χωρίς αέρα απέναντι, ή ακόμα καλύτερα με στεριανό αέρα.
Φίλε Χρυστόστομε αν μπορείς να κάμεις έτσι βολές πραγματικά θα ήθελα να το δω κάποια στιγμή, γιατί πριν από μερικά χρόνια που είδα κάποιο να το κάνει (σε φράγμα) έμεινα με το στόμα ανοιχτό!! Πραγματική τέχνη!!!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πεταχτάρι

Post by AggelosLRK »

Μικροι ριχναμε μπομπαρδα με ψωμι 50 μετρα,με την μησινα απλουμενη στο νερο και αλλα κολπακια,ααααχ ετσι μου ερχεται να αγορασω 5-6 για το χαζι!να νιωσω ψαρι πανω στο δαχτυλο χεχεχδε

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”