AΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΡΗ ΣΤΟ CASTING

Post Reply
ΑΧΙΛΛΕΑΣ
Posts: 5
Joined: Thu Feb 25, 2010 3:34 pm

AΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΡΗ ΣΤΟ CASTING

Post by ΑΧΙΛΛΕΑΣ »

Παιδια καλησπερα ,
Εδω και καιρο ψαρευω με αντενα και αποφασισα ν ασχοληθω με την τεχνικη του καστινγκ ! Διαβασα αρκετα επι του θεματος ...δολωματα ,μισινες , καταλληλα αγκιστρια , καλαμια κ τα action τους . Ωστοσο δεν εχω καταλαβει ακομη τι ειναι το shock leader και ποια η σημασια του . Επισης τι γινετε αν ψαρευεις σε βραχωδεις περιοχες οπου τα σκαλωματα θα ειναι πολυ συχνα ! Εχω δει πολλες φωτογραφιες σχετικα με αρματωσιες αλλα ακομη δν εχω καταλαβει τη σημασια της χαντρας , του floater και ποια ειναι μια αποδοτικη αρματωσια ! Ελπιζω να μπορειτε να με βοηθεισετε να κανω μια σωστη αρχη :)

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: AΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΡΗ ΣΤΟ CASTING

Post by no-nick »

ΑΧΙΛΛΕΑΣ wrote:Παιδια καλησπερα ,
Εδω και καιρο ψαρευω με αντενα και αποφασισα ν ασχοληθω με την τεχνικη του καστινγκ ! Διαβασα αρκετα επι του θεματος ...δολωματα ,μισινες , καταλληλα αγκιστρια , καλαμια κ τα action τους . Ωστοσο δεν εχω καταλαβει ακομη τι ειναι το shock leader και ποια η σημασια του . Επισης τι γινετε αν ψαρευεις σε βραχωδεις περιοχες οπου τα σκαλωματα θα ειναι πολυ συχνα ! Εχω δει πολλες φωτογραφιες σχετικα με αρματωσιες αλλα ακομη δν εχω καταλαβει τη σημασια της χαντρας , του floater και ποια ειναι μια αποδοτικη αρματωσια ! Ελπιζω να μπορειτε να με βοηθεισετε να κανω μια σωστη αρχη :)
shock leader ειναι ενα κοματι μισινας αρκετα πιο χοντρη σε διαμετρο απο την μισινα που εχεις στο μηχανισμο , σκοπος του ειναι να αποσβεση την δυναμη του μολυβιου μετα απο μια σχετικα δυναμικη βολη, χωρις αυτο η μανα που εχεις στο μηχανισμο δεν θα αντεχε και θα εσπαζε, το σιοκ λητερ εχει μεγαλη εφαρμογη οταν χρησημοπειουμαι μεγαλα βαριδια με μεσεα -σκληρα καλαμια, αν τωρα εσυ εχεις μαλακο καλαμι , μανα 0.25 και βαρος μολυβιου 60 γρ και θα ριξης μια απαλη βολη σε κοντινη αποσταση ισως να μην το χρειαστης.

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: AΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΡΗ ΣΤΟ CASTING

Post by pavlos_agianapitis »

Ρε παιδια πια ειναι η διαφορα τις αγγιρας και του μαλαγροτι απο το κοινο σε ολους μας μολιβη :?: :?: :?: 8)
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: AΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΡΗ ΣΤΟ CASTING

Post by marios »

pavlos_agianapitis wrote:Ρε παιδια πια ειναι η διαφορα τις αγγιρας και του μαλαγροτι απο το κοινο σε ολους μας μολιβη :?: :?: :?: 8)
Η άγκυρα δουλεύει σαν άγκυρα! :) .. δηλαδή σε περίπτωσις που έχει ρέματα και έντονο κυματισμό βάζεις την άγκυρα για να μην κινείται το μολύβι..ο "μαλαγροτις" είναι για να βάζεις μέσα τις ζύμες σου τα μυρωδικά σου :) για να "προσελκις" το ψάρι κοντά στο αγκίστρι σου..
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: AΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΡΗ ΣΤΟ CASTING

Post by admin »

pavlos_agianapitis wrote:Ρε παιδια πια ειναι η διαφορα τις αγγιρας και του μαλαγροτι απο το κοινο σε ολους μας μολιβη :?: :?: :?: 8)
Πρίν καμιά 10 αριά χρόνια έφερα μαζί μου μια άγκυρα απο την Ελλάδα όταν την έριχνα μέσα νόμιζα ότι κουρακούσε και την τραβούσα έξω και την ξεναέριχνα . Που να ήξερα ότι έτσι δουλεύει η άγκυρα :D

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: AΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΡΗ ΣΤΟ CASTING

Post by pavlos_agianapitis »

Εγω μαλλον δεν θα τι χριαστο την αγγιρα γιατι μουρμουρες παω οταν ειναι ηρεμη η θαλασσα. Σε περιπτοσις σερφ καστινγκ παω για σορκους στα βραχια.

Τιν περασμενιν φορα ε νευριασα :angry-screaming: . Παω για μουρμουρες και πιανω 5-6 δρακενες. 8)
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

User avatar
mixas
Posts: 34
Joined: Mon Nov 15, 2010 7:48 pm

Re: AΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΡΗ ΣΤΟ CASTING

Post by mixas »

Εχώ αυτη την μηχανή:
http://www.google.com/search?tbm=isch&h ... 20103%20FR
Δεν γραφεί πάνω πιο είναι το action της!!!
Ξέρετε εσείς???
Έψεξα στο net αλλά δεν τον βρήκα!!! :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: AΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΡΗ ΣΤΟ CASTING

Post by Στάθης »

Τι εννοεις το action της μηχανης ? :?
GEAR RATIO 5.5:1
LINE CAPACITY 12/220(LB.TEST/YDS
WEIGHT 15.5 (OUNCES)
4 BEARINGS
Το action θα το δεις στο καλαμι !
no whey no gain

User avatar
mixas
Posts: 34
Joined: Mon Nov 15, 2010 7:48 pm

Re: AΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΡΗ ΣΤΟ CASTING

Post by mixas »

Το καλάμι γραφεί 30 -60 G.
Δηλαδή μπορώ να βάλω από 30 -60 γρ βαρίδι??? :whistle: :whistle:
H μηχανη ειναι καλη????

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: AΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΡΗ ΣΤΟ CASTING

Post by Στάθης »

mixas wrote:Το καλάμι γραφεί 30 -60 G.
Δηλαδή μπορώ να βάλω από 30 -60 γρ βαρίδι??? :whistle: :whistle:
Μπορεις να βαζεις και πιο μικρο αλλα δεν θα ριχνει μακρυα.
Δεν μπορεις να βαλεις μεγαλύτερο γιατι το καλάμι θα σπάσει.
Το ιδανικό είναι [((max cast. weight - min. cast. weight) /2) + min cast. weight], δηλαδη [((60 - 30) /2) + 30] = 45 γρ.
mixas wrote:H μηχανη ειναι καλη????
Για αρχη ειναι καλη.
no whey no gain

User avatar
mixas
Posts: 34
Joined: Mon Nov 15, 2010 7:48 pm

Re: AΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΡΗ ΣΤΟ CASTING

Post by mixas »

Στάθη ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!!!! :dance:

User avatar
mixas
Posts: 34
Joined: Mon Nov 15, 2010 7:48 pm

Re: AΠΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΩΤΑΡΗ ΣΤΟ CASTING

Post by mixas »

G=gr
Yes or No??????

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”