ΑΠΟΡΙΕΣ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by MariosK »

andrea5 wrote:φιλε μαριε ,εν πεθανισκουν με το γλυκο νερο ?
θυμουμαι που εταιζα τες καραβιδες μου κανενα μεσα μεσα τζια εψοφουσε σχεδον αμεσος μεσα στο γλυκο νερο :?
Φίλε το νερό που τους έβαζα ήταν ελάχιστο απλά για να διατηρεί υγρασία. Βέβαια αν έχεις αλμυρό πιθανόν να είναι καλύτερο αλλά πάλε δεν θα τους βουττήσεις μέσα, απλά θα υγραίνεις το κουτί ελάχιστο για να διατηρείς υγρασία. Εδιατήρησα τους περισσότερο από ένα μήνα απλά για δω πόσον αντέχουν και ετάιζα τους σταδιακά στο ψαρούι μου :D. Σίγουρα εχάσαν αρκετά που την κινητικότητα τους. Η δική μου άποψη, ειδικά για τον ακροβάτη, είναι πέταμα στην θάλασσα μετά από το πολλύ δύο ψαρέματα. Εν φτηνό δόλωμα και το όπλο του είναι η κινητικότητα οπότε θέλεις τον όσο πιο φρέσκο γίνεται.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by marios »

MariosK wrote:
andrea5 wrote:φιλε μαριε ,εν πεθανισκουν με το γλυκο νερο ?
θυμουμαι που εταιζα τες καραβιδες μου κανενα μεσα μεσα τζια εψοφουσε σχεδον αμεσος μεσα στο γλυκο νερο :?
Φίλε το νερό που τους έβαζα ήταν ελάχιστο απλά για να διατηρεί υγρασία. Βέβαια αν έχεις αλμυρό πιθανόν να είναι καλύτερο αλλά πάλε δεν θα τους βουττήσεις μέσα, απλά θα υγραίνεις το κουτί ελάχιστο για να διατηρείς υγρασία. Εδιατήρησα τους περισσότερο από ένα μήνα απλά για δω πόσον αντέχουν και ετάιζα τους σταδιακά στο ψαρούι μου :D. Σίγουρα εχάσαν αρκετά που την κινητικότητα τους. Η δική μου άποψη, ειδικά για τον ακροβάτη, είναι πέταμα στην θάλασσα μετά από το πολλύ δύο ψαρέματα. Εν φτηνό δόλωμα και το όπλο του είναι η κινητικότητα οπότε θέλεις τον όσο πιο φρέσκο γίνεται.
ειδικά ο ακροβάτης που φτάνει κοντά μας είναι 100% εκτροφής ...ο οποιος καλλιεργείται σε εφαλμιρο νερό...η καλύτερη διατήρηση είναι να τον αφήνουμε στην ησυχία του" χωρίς να τον "ελεχουμε" συνεχεια και προπαντός να μην τον ακουμπάμε με τα χερια μας..τον πιάνουμε- ακουμπάμε ΜΟΝΟ όσο είμαστε στο ψάρεμα αν έχουμε περισσότερα από ένα πακέτα τα υπόλοιπα μένουν κλειστά ώσπου μας τελειώσει αυτό που ήδη ψαρεύουμε....τίποτε άλλο!. :snooty:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by jack tar »

marios wrote:
MariosK wrote:
andrea5 wrote:φιλε μαριε ,εν πεθανισκουν με το γλυκο νερο ?
θυμουμαι που εταιζα τες καραβιδες μου κανενα μεσα μεσα τζια εψοφουσε σχεδον αμεσος μεσα στο γλυκο νερο :?
Φίλε το νερό που τους έβαζα ήταν ελάχιστο απλά για να διατηρεί υγρασία. Βέβαια αν έχεις αλμυρό πιθανόν να είναι καλύτερο αλλά πάλε δεν θα τους βουττήσεις μέσα, απλά θα υγραίνεις το κουτί ελάχιστο για να διατηρείς υγρασία. Εδιατήρησα τους περισσότερο από ένα μήνα απλά για δω πόσον αντέχουν και ετάιζα τους σταδιακά στο ψαρούι μου :D. Σίγουρα εχάσαν αρκετά που την κινητικότητα τους. Η δική μου άποψη, ειδικά για τον ακροβάτη, είναι πέταμα στην θάλασσα μετά από το πολλύ δύο ψαρέματα. Εν φτηνό δόλωμα και το όπλο του είναι η κινητικότητα οπότε θέλεις τον όσο πιο φρέσκο γίνεται.
ειδικά ο ακροβάτης που φτάνει κοντά μας είναι 100% εκτροφής ...ο οποιος καλλιεργείται σε εφαλμιρο νερό...η καλύτερη διατήρηση είναι να τον αφήνουμε στην ησυχία του" χωρίς να τον "ελεχουμε" συνεχεια και προπαντός να μην τον ακουμπάμε με τα χερια μας..τον πιάνουμε- ακουμπάμε ΜΟΝΟ όσο είμαστε στο ψάρεμα αν έχουμε περισσότερα από ένα πακέτα τα υπόλοιπα μένουν κλειστά ώσπου μας τελειώσει αυτό που ήδη ψαρεύουμε....τίποτε άλλο!. :snooty:
Μαριε επηρεάζεται από την επαφή μας?,εννοίς τις ακαθαρσίες των χεριών μας όταν τον πιάνουμε?
''surf casting'' A way of Living

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by Tryfon »

βασικα αυττο συμβαινει και πιο συχνα με τον αμερικανο...
Το σκουλικι οπως ολοι οι οργανισμοι αισθανονται τον κινδινο.. σε αυτη τη περιπτωση το χερι μας ... και ειδικα στον αμερικανο βγαζει τα δοντια εξω για να αμυνθει ... τι συμβαινει ομος οταν ειναι διπλα απο αλλα σκουλικια? Ακκανει οτι βλεπει γυρω του... επισης αφτο συμβαινει και με την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας :D
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by marios »

jack tar wrote: Μαριε επηρεάζεται από την επαφή μας?,εννοίς τις ακαθαρσίες των χεριών μας όταν τον πιάνουμε?
Ναι !! είναι αποστειρωμένο το δόλωμα άρα και το πιο αθώο μικρόβιo - βακτήριο μπορεί να είναι θανατηφόρο για το σκουλήκι ειδικά τον ακροβατεί που είναι 100%εκτροφής
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by theodoulos »

παιδια αυτοι που φερνουν στην Κυπρο τον ακροβατη μαρκας τζαμπο μπλε και κοκκινο ειναι τρεις εμαθα... ο ενας απο αυτους ειναι στο γυμνασιο ειρηνης και ελευθεριας στη δερυνεια και ειναι καθηγητης μουσικης μανιακος με το καστινκ !!!!

User avatar
kristis
Posts: 13
Joined: Sun Aug 09, 2009 4:11 pm
Location: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by kristis »

theodoulos wrote:παιδια ο ακροβατης που αγορασα χθες αν δεν τον ταισω μεχρι το αλλο σαββατο πεθαινει ;;;
dialyse ligi zaxari se ena potiri nero kai rantise tous 2-3 koutalakia.

orestisyper
Posts: 5
Joined: Fri Jun 08, 2012 5:56 pm
Location: kiti

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by orestisyper »

θειε ...εγω ειμαι 13 χρονων ...εχω 4 σιρτεσ και 3 αντενεσ .......χρησιμοποιω casting....αντι για βαρακι βαλλω feeder και με παραμαλλο πιο κατο σηνηθως βαλω ακροωατη σε λιμανια μπικατινι.....τα πιο μεγαλα 3αρια ποθ επιαα ηταν ενας κεφαλος 360 gr και μια βιολα 740 gr ..απλως θελω να μαθω μπορεισ να πιανεισ κουρκουνεσ με συρτη ? και αν ναι ποιο εν το πιο καλο δολωμα?

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by maxhtec »

καλησπερα φιλε με συρτη λιγο δυσκολο να βγαλεις κουρκουνες αλλα οι τσε ακατορθοτο αλλα δικη μου αποπσι δοκιμασε με εγγλεζικο η μπολονεζ εν καλυτερο απο την συρτη για κουρκουνες

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by marios »

orestisyper wrote:θειε ...εγω ειμαι 13 χρονων ...εχω 4 σιρτεσ και 3 αντενεσ .......χρησιμοποιω casting....αντι για βαρακι βαλλω feeder και με παραμαλλο πιο κατο σηνηθως βαλω ακροωατη σε λιμανια μπικατινι.....τα πιο μεγαλα 3αρια ποθ επιαα ηταν ενας κεφαλος 360 gr και μια βιολα 740 gr ..απλως θελω να μαθω μπορεισ να πιανεισ κουρκουνεσ με συρτη ? και αν ναι ποιο εν το πιο καλο δολωμα?
:text-welcomewave: Αντένα ,εγγλέζικο ,και bolognese είναι οι πιο αποδοτικές τεχνικές για τις κουρκουνες..και δόλωμα ζύμες.
ο θείος ποιος είναι? :lol:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by mikrosa »

Φιλε orestisyper καλωσορισες!!!
Πολλινισκουμεν οι μιτσιοι :D :D :D
Νομιζω κ.Μαριε με το θειε αντι να πει κυριε λαλει θειε

orestisyper
Posts: 5
Joined: Fri Jun 08, 2012 5:56 pm
Location: kiti

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by orestisyper »

xex eyxaristo :)

orestisyper
Posts: 5
Joined: Fri Jun 08, 2012 5:56 pm
Location: kiti

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by orestisyper »

theodoulos wrote:παιδια αυτοι που φερνουν στην Κυπρο τον ακροβατη μαρκας τζαμπο μπλε και κοκκινο ειναι τρεις εμαθα... ο ενας απο αυτους ειναι στο γυμνασιο ειρηνης και ελευθεριας στη δερυνεια και ειναι καθηγητης μουσικης μανιακος με το καστινκ !!!!
....στι Κιτι φερνει ενας νεοσ ο Jack ενα περιπτερο με ψαρικα στο τερσεφανου και ενα λοιωμενο η Θαλασσα που ε πολλα καλο

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by mikrosa »

εχω μια απορια...εχτες αφου μας ειχε μηνει δωλομα που τον διαγωνισμο επειαμε ψαρεμα...μια φασι πανω κατω το μαιμουδουι μια φορα και τπτ αλλο...φκαλω το εξω χωρις αγγιστρι με εμφανη σημαδια τριβης,δαγκωματος,φκαλω υστερα που 5 λεπτα αλλο καλαμι,παλε το ιδιο...τι μπορει να παιζει??καβουρες??? (σε αμμοπαραλια)

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Post by marios »

Μουγγρί 99.9%
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”