Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SURF CASTING

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by PeRoUkKaS »

jack tar wrote:να ξερω αν μπορω να ελπιζω ακομα αλλιως να αλλαξω περιοχες
φιλε μου εγω το μοναδικο μυλοκoπι (μυλοκοπουι βασικα :D ) το επιασα περιοχη ζυγι, νυχτα με την θαλασσα λαντα, πας σε ακροβατη.. αλλα ηταν νακκο μιτσι που φυσικα εγινεν
c & r . τουτο ηταν το μοναδικο μυλοκοπι που ειδα ποτε μου live. αρα, κατι εσσιει :mrgreen: :mrgreen:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by jack tar »

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευτεα!!!
''surf casting'' A way of Living

lambros
Posts: 1
Joined: Thu Apr 17, 2008 11:06 am

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by lambros »

Μυλοκοπια έχει που την Αρκάκα και πάνω.Εγω ψαρεύκω τα με την γαριδα και με ακροβάτη.

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by jack tar »

η αρκακα εν παφο σοστα? θελω πολλα να κανονισω καμια μερα να ερτω εισαι μεσα να μας παρεις εσυ που ξερεις και τους τοπους?
''surf casting'' A way of Living

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by jack tar »

τελικα αποφασισα να αλλαξω τη περιοχη που ψαρευω εδω και παραπανω απο ενα μηνα ,εκαμα γυρω στις 10 εξορμησεις αλλα οι μονον εφανηκα ατυχος στο να πιασω για πρωτι φορα μυλοκοπι αλλα ενεκαταφερα να πιασω και ψαρια εκτος απο 2 λαυρακια και ενα μουρμουρο .εχω χρησιμοπιοισει αρκετα απο τα ζωντανα δολωματα αλλα δυστυχως κανενα ιχνος .μηπως κανω κανενα λαθος με τα παραμαλλα μου? βαζω σταθερο το βαρος και ειναι στο τελος,τα αγκιστρια τα βαζω ενα μετρο πιο πανω απο το βαρος, ενκαλυτερα να ειναι περαστο και να πιενει και να ερχεται?
''surf casting'' A way of Living

User avatar
savvis
Posts: 162
Joined: Fri Aug 22, 2008 11:11 am
Location: Κατω-Παφος

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by savvis »

΅Εγω ψαρευω παντα με περαστο.Ενα αγκιστρι

alexis georgiou
Posts: 29
Joined: Thu Jan 29, 2009 5:50 pm

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by alexis georgiou »

Άκουσα παλιά ότι η περιοχή τις πέτρα του ρωμιού κράτα μυλοκόπια χωρίς να το κάνω επίσημα διότι δεν δοκίμασα ποτέ την περιοχή αντί να βουτάτε αργακα
Eδωκήμασα 3 φορές τις τελευταίες 3 βδομάδες και ούτε και μία τσιμπιά, ούτε να συγκινηθεί κανένα ψαρούι να ακκάσει λίο το σκουλουκούι. Φυσικά η παρατήρηση που έχω κάνει τις τελευταίες 40 μέρες είναι ότι η θάλασσα είναι παρά πολύ τραβηγμένη (άμποτι) και πιθανό τα ψάρια να βρίσκονται ακόμη παρα μέσα.... :think:

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by jack tar »

ρε savvi μου εδοκιμασα τα ουλα και δολωματα και μισινες και τεχνικες .κρατω 3 περιοχες που ξερω οτι υπαρχει ψαρι εκι αλλα τπτ το αξιολογο.
τες τελευταιες 10 μερες τζιφος ουτε κινηση ψαριων εκτος απο ενα λαυρακι,εφανικε μου μιτσι και αφισα το πισω
''surf casting'' A way of Living

User avatar
savvis
Posts: 162
Joined: Fri Aug 22, 2008 11:11 am
Location: Κατω-Παφος

Re: PSAREMA MYLOKOPOIOY ME TIN TEXNIKH TOU SYRF CASTING

Post by savvis »

chrysanthos9 wrote:ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΑ ΜΥΛΟΚΟΠΙΑ? :?: :?:
Χρυσανθε εσυ που εισαι που τον Πωμο επρεπε να ξερεις καλους
ψαροτοπους τζι πανω.
Που πιαννει σορκους που μυλοκοπια

User avatar
since1984
Posts: 128
Joined: Wed Aug 13, 2008 10:55 am
Location: Paphos/Cyprus

Re: PSAREMA MYLOKOPOIOY ME TIN TEXNIKH TOU SYRF CASTING

Post by since1984 »

savvis wrote:
chrysanthos9 wrote:ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΑ ΜΥΛΟΚΟΠΙΑ? :?: :?:
Χρυσανθε εσυ που εισαι που τον Πωμο επρεπε να ξερεις καλους
ψαροτοπους τζι πανω.
Που πιαννει σορκους που μυλοκοπια
Πάω εγώ στα Μυλοκόπια :dance: :dance:
αν ήταν να λαλλούμε που έχει ψάρι εν θα μείνησκε ψάρι(ΟΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΝΕ )
αν μεν πάεις και ψαρέψεις καμποσες φορες μια περιοχή που υποψιάζεσε ότι έχει ψάρι εν θα μαθεις ποτέ και που την άλλη αν σου πει κάποιος ότι στη τάδε περιοχή κυκλοφορεί το τάδε ψάρι :liar: εν και σημαίνει ότι σίουρα εν να πάεις και να πιάσεις (θέλει λιο ψάξιμο το θεμα)

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by chrysanthos9 »

Ρε φιλε Πωμο εχει πολλα καλους τοπους για μυλοκοπια αλλα ο καθενας μας αν δεν εκρατα μυστικους τους τοπους του εν θα ειχαν ψαρκα. :D
Last edited by chrysanthos9 on Wed Apr 01, 2009 8:36 am, edited 2 times in total.
Rememper always someone waiting for you at home

jhon
Posts: 8
Joined: Tue Mar 18, 2008 3:11 pm

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by jhon »

Tι δολώματα "μισινες" και αγκίστρια προτείνεται για "μιλοκοπια"? είναι το μοναδικό ψάρι που δεν έχω πάρει ποτε μου....είναι ψάρι τις άμμου η μικτού βυθού? και σε τι συνθήκες?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by marios »

jhon wrote:Tι δολώματα "μισινες" και αγκίστρια προτείνεται για "μιλοκοπια"??
ότι δολώνεις για μουρμούρες δολώνεις και στα μυλοκοπια απλά σε πιο πλούσιες δωλοσιες 30mm παράμαλλο 4size αγκίστρι είσαι καλυμμένος
jhon wrote:είναι το μοναδικό ψάρι που δεν έχω πάρει ποτε μου....είναι ψάρι τις άμμου η μικτού βυθού? και σε τι συνθήκες?
μπορείς να το βρείς παντού σε οποιες δήποτε συνθήκες νύχτα η μέρα...για να ακριβολογούμε αυτό σε βρίσκει τις πλείστες φορες (από τις σπάνιες που θα σε τιμήσει) :wink:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by konstantinos kalogir »

jhon wrote:Tι δολώματα "μισινες" και αγκίστρια προτείνεται για "μιλοκοπια"? είναι το μοναδικό ψάρι που δεν έχω πάρει ποτε μου....είναι ψάρι τις άμμου η μικτού βυθού? και σε τι συνθήκες?
Εν η αλήθεια πως τα μυλοκόπια που έπιασα εν λιά (εν ξεπερνούν τα 10) εκ των οποίων μόλις 4-5 εκράτησα λόγω σεβαστού μεγέθους, αλλά έπιασα τα από το καλοκαίρι του 2008 μέχρι σήμερα..Δηλαδή πιστεύκω άρκεψε και γίνεται πιο συχνό το φαινόμενο να πιάνονται κάποια μυλοκόπια, με αποτέλεσμα να μεν το θεωρώ έκπληξη να πιάσω κάποιο. Όπως και να 'χει, ψαρεύκω τα πάντα σε περιοχές αμμώδεις, με την προυπόθεση να έχει κοντά φυκιάδες. Τα παραπάνω ετσιμπήσαν ακροβάτη, ενώ ετιμήσαν και τον αμερικάνο. Πάντα πατωτά όμως. Το ότι τα έπιασα νύχτα εν σημαίνει τίποτε επειδή μόνο νύχτα πάω, οπότε εν μπορώ να πω ότι εν τσιμπούν τη μέρα. Αν βάλεις τελευταίο το βαρίδι εν λογικό να μεν βρίσκεις μυλοκόπια, αφού το καλάμι σου εν στημένο πάνω και το παράμαλλο σου ψαρεύει ψηλά, το μυλοκόπι θέλει κάτω. Εν έπιασα ποτέ μου σε φλόττερ, αν και γενικά δουλεύκω τα πολύ τα φλόττερ. Λαυράκια με έτσι αρματωσιά εν λογικό να πιάνεις, αλλά μυλοκόπια θέλουν περαστό βαρίδι χαμηλά, ενώ τουλάχιστον στα μικρότερα του είδους κάτω του κιλού, επαρατήρησα ότι αρέσει τους η χρήση κάποιων πηγών φωτισμού, όπως χάντρες, φωσφοράκια κτλ κτλ. Αλλά τίποτε που τούτα εν νεν κανόνας γιατί με δέκα μυλοκόπια σε τόσα ψαρέματα εν μπορούν να φκουν ασφαλή συμπεράσματα.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by no-nick »

konstantinos kalogir wrote: Αν βάλεις τελευταίο το βαρίδι εν λογικό να μεν βρίσκεις μυλοκόπια, αφού το καλάμι σου εν στημένο πάνω και το παράμαλλο σου ψαρεύει ψηλά
Κωσταντινε το παραμαλο δεν νομιζω να ψαρευη ψυλα, παλι στο βυθο ψαρευη, σκευτου ενα 4μετρο καλαμι καθετα στημανο και το βαριδι καμια 60ρια μετρα μεσα, αν το κανης αυτο κατα μηκος τη παραλιας θα δεις οτι το παραμαλο ειναι ακουμπισμενο πανω στον βυθο.

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”