Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SURF CASTING

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by konstantinos kalogir »

no-nick wrote:
konstantinos kalogir wrote: Αν βάλεις τελευταίο το βαρίδι εν λογικό να μεν βρίσκεις μυλοκόπια, αφού το καλάμι σου εν στημένο πάνω και το παράμαλλο σου ψαρεύει ψηλά
Κωσταντινε το παραμαλο δεν νομιζω να ψαρευη ψυλα, παλι στο βυθο ψαρευη, σκευτου ενα 4μετρο καλαμι καθετα στημανο και το βαριδι καμια 60ρια μετρα μεσα, αν το κανης αυτο κατα μηκος τη παραλιας θα δεις οτι το παραμαλο ειναι ακουμπισμενο πανω στον βυθο.
Σηκώνεται με τα ρεύματα, μέσα στο νερό είναι διαφορετικά από ότι στην παραλία. (Δοκιμασμένα όλα το καλοκαίρι, είδα διάφορες αρματωσιές με τη μάσκα για παρόμιους-πειραματικούς-σκοπούς) :wink: Όσο πιο λεπτή η μισίνα του παραμάλλου, τόσο πιο ευαίσθητη στα ρεύματα. Για αυτό πιστεύω πάνω στην αρματωσιά τούτη για λαυράκια, μέρες που έχει κύμα, γιατί η κίνηση του σκουλικιού εν πολλά ελκηστική. Η εντύπωση που μου εδώσαν τα μυλοκόπια είναι πως ψάχνουν μέσα στην άμμο, ενώ δολώματα πιο ψηλά δεν προτιμούνται. Η μουρμούρα αντίθετα τσιμπά και μεσόνερα, ειδικά με τρυκιμία.

User avatar
savvis
Posts: 162
Joined: Fri Aug 22, 2008 11:11 am
Location: Κατω-Παφος

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by savvis »

Πριν δυο χρονια πηγα αργακα απογευμα μεγαλη Παρασκευη
Σε ακροβατη και 25 παραμαλλο βγηκε 2 κιλα μυλοκοπι
.Φυσικα πρεπει να ηταν η μερα τους
γιατι ενας φιλος μου ειχε τρια αγκιστρια και τα τρια ταυτοχρονα
επιασαν που εναν μουρμουρο.Ενομιζε οτι ετραβα κατι πολλα μεγαλο.
Την ωρα που το φερνε εξω εσκαλωσε τζαι εφκαλε τα ρουχα του τζαι εμπηκε μεσα
τζαι εφκαλεν τους.
Η θαλασσα εσπαζε μεσα στα 40 μετρα τζαι μπορουσες να ξεχωρισεις
το θολο που το καθαρο μερος

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by no-nick »

konstantinos kalogir wrote:
no-nick wrote:
konstantinos kalogir wrote: Αν βάλεις τελευταίο το βαρίδι εν λογικό να μεν βρίσκεις μυλοκόπια, αφού το καλάμι σου εν στημένο πάνω και το παράμαλλο σου ψαρεύει ψηλά
Κωσταντινε το παραμαλο δεν νομιζω να ψαρευη ψυλα, παλι στο βυθο ψαρευη, σκευτου ενα 4μετρο καλαμι καθετα στημανο και το βαριδι καμια 60ρια μετρα μεσα, αν το κανης αυτο κατα μηκος τη παραλιας θα δεις οτι το παραμαλο ειναι ακουμπισμενο πανω στον βυθο.
Σηκώνεται με τα ρεύματα, μέσα στο νερό είναι διαφορετικά από ότι στην παραλία. (Δοκιμασμένα όλα το καλοκαίρι, είδα διάφορες αρματωσιές με τη μάσκα για παρόμιους-πειραματικούς-σκοπούς) :wink: Όσο πιο λεπτή η μισίνα του παραμάλλου, τόσο πιο ευαίσθητη στα ρεύματα. Για αυτό πιστεύω πάνω στην αρματωσιά τούτη για λαυράκια, μέρες που έχει κύμα, γιατί η κίνηση του σκουλικιού εν πολλά ελκηστική. Η εντύπωση που μου εδώσαν τα μυλοκόπια είναι πως ψάχνουν μέσα στην άμμο, ενώ δολώματα πιο ψηλά δεν προτιμούνται. Η μουρμούρα αντίθετα τσιμπά και μεσόνερα, ειδικά με τρυκιμία.

Κωσταντινε οταν το παραμαλο ειναι πανω και το βαριδι κατω ειναι η πιο διαδεδομενη αρματωσια στον κοσμο για σερφκαστινκ, με αυτη τη αρματωσια περση βγηκαν μυλοκοπια αρκετα και μαλιστα καλα κωματια των 4, 7 και 8 κιλων το καθε ενα

jhon
Posts: 8
Joined: Tue Mar 18, 2008 3:11 pm

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by jhon »

πόση απόσταση πάνω από το βαρίδι και ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος δεσίματος του παράμαλλου που είναι πάνω το αγκίστρι με το κύριος παράμαλλο που είναι το βαρίδι για να μην μπλέκονται?

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by konstantinos kalogir »

Κωσταντινε οταν το παραμαλο ειναι πανω και το βαριδι κατω ειναι η πιο διαδεδομενη αρματωσια στον κοσμο για σερφκαστινκ, με αυτη τη αρματωσια περση βγηκαν μυλοκοπια αρκετα και μαλιστα καλα κωματια των 4, 7 και 8 κιλων το καθε ενα[/quote]
Νε το γνωρίζω και είναι κάτι που χρησιμοποιώ και έχω εμπιστοσύνη, απλά δεν κάθετε κάτω απ'όσο είδα εγώ μέσα στο νερό. Βέβαια με πιο μεγάλα παράμαλλα και απουσία ρεύματος ίσως να ακουμπά κάτω.
Όσο αφορά τα μυλοκόπια,απλά είπα πως παρόλο που χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη αρματωσιά,δεν είχα επιτυχία, παρά μόνο με τη συρόμενη. Τωρά δέκα μυλοκόπια εν πολλά λίγα και σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να φκάλουμε συμπεράσματα, απλά κάμνουμε παρατηρήσεις και τίποτε άλλο...

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by no-nick »

jhon κιταξε λιγο εδω http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... =35&t=1132

Κωνσταντινε εγω δεν επιασα κανενα μεχρι τωρα

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by konstantinos kalogir »

no-nick wrote:jhon κιταξε λιγο εδω http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... =35&t=1132

Κωνσταντινε εγω δεν επιασα κανενα μεχρι τωρα
Πιστεύω το πιο σημαντικό είναι να βρεις την περιοχή και την εποχή που κυκλοφορούν τέτοια ψάρια. Αν τα βρεις, τότε εν να τσιμπήσουν, τα άλλα όλα είναι λεπτομέρειες...

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by apsavvas »

αν και ξερω καποιους τοπους για μυλοκοποια αλλα αποτελεσματα τιποτε.
θα κανω τη προσπαθεια ακομη μια φορα γ αυτο το σαββατοκυριακο να παω στο σινγκεκριμενο τοπο για ακομη μια φορα
μπας και ειμαστε τυχεροι
The only source of knowledge is experience

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SYRF CASTING

Post by kostas728 »

ρε παιδιά στον άγιο ερμογένη εν έχει "μιλικοποια" ?? ποτε τσιμπούν μέρα οξά νύκτα??
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SURF CASTING

Post by apsavvas »

Αν δεν σε σκοτώσει η γυναίκα σου φίλε καλά είναι να κατασκηνώσεις για αυτό το ψάρεμα.
The only source of knowledge is experience

petros
Posts: 2
Joined: Tue Feb 24, 2009 12:42 pm

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SURF CASTING

Post by petros »

βασικα κοπελια τουντα γεριμα εκαμα με τζιε ε τζιμουμε τα περισσοτερα βγαιννουν στο ακροτιρι ετσι εποχη το χειμωνα στις περιοχες απο αεροδρομιο παφου μεχρι αργακα. φιλε που ρωτας για μιλοκοπια στη λαρνακα ετσι εποχη βγαινουν λιγα στη περιοχη του κοτ προς βασεις και μαζωτο

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SURF CASTING

Post by Greg »

την κυριακη ξημερωμα που περασα απο ακροτηρη, ειχε αυτοκινητα απο τα ιχθυοτροφια μεχρι...το ναυαγιο!! ουτε οταν σπαζουν τα κλουβια δεν ειδα τοσο κοσμο να μαζευεται..

απορω αν επιαναν τιποτε
Esox Lucius

stathis
Posts: 1
Joined: Thu May 27, 2010 10:56 am

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SURF CASTING

Post by stathis »

GYREYKO PAREA NA PEIGENOUME TIN NYKTA CASTING

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SURF CASTING

Post by kostas728 »

ερκουμε" εγώ ρε φιλε j εγώ γυρεύω παρέα για casting gt οι παρέες μου εν ψαρεύουν
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Ψαρεμα Mυλοκοποιου Mε Tην τεχνικη του SURF CASTING

Post by nicolas theocharous »

stathis wrote:GYREYKO PAREA NA PEIGENOUME TIN NYKTA CASTING
απο που εισαι ρε φιλε αν επιτρεπετε??

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”