πολυαγκιστρο

Post Reply
User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

πολυαγκιστρο

Post by Antreas »

άσχετος εδω έπιασα 1-2 καλάμια με μηχανουα έμαθα και κάνω και πολυάγκιστρο και έπιασα και λίγους καλούς κεφάλους με φραντζολάκι.
εχτες λοιπόν έπιασε μου η γενεκα ενα καλάμι και μηχανουα του surf casting δωρο και σκεφτουμε να δοκιμάσω πατωτο με πολυάγκιστρο και σαρδέλα για κανένα λαβράκι μιας και που surf casting εν σκαμπαζω :) o βυθός εκεί που εχω υπόψη να παω ειναι μεγαλες πέτρες και φικιαδες παντού αρα θα εχω αρκετά σκαλώματα αν είναι κάτω το πολυάγκιστρο νομίζω. εχω βαρίδια χορευτές αν τα λεω καλα και Bulbo ? ετσι το λενε? ο φελλος ο διάφανος που βάλλεις νερό μέσα.
ξερει κανένας να με βοηθήσει λιο ?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: πολυαγκιστρο

Post by admin »

Φίλε Αντρέα με αυτόν τον τρόπο έπιασα το πιο μεγάλο λαβράκι , είχα βαρίδι περαστό , στριφτοπαραμάνα και παράμαλλο με πολυάγκιστρο και έριξα στα 30-40 μέτρα. Η Σαρδέλα έμεινε επιφάνεια και μέσα σε 10 λεπτά μου χτύπησε το λαβράκι. Τώρα κάποιοι βάζουν και ένα κομμάτι πολυστερίνη ή φελλό μέσα στο στόμα της για να την κάνουν floating αλλά ακόμη και χωρίς επιπλέει . Φτάνει να είναι φρέσκα να μην καταστραφεί. Για βαρίδια μπορείς να βάλεις και χορευτές ή με απελευθερωτή όπως κάνουν για ζωντανό σε περίπτωση βραχώματος να χάσεις μόνο το μΟΛΎΒΙ. Μην επιχειρήσης πολύ δυνατές βολές θα σπάσει η σαρδέλα!!!!

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: πολυαγκιστρο

Post by Antreas »

ευχαριστώ για την απάντηση. σκαφτόμουνα να έκανα το σεταπ με αυτο τον τρόπο.
μολύβι συρόμενο χορευτής - buldo - στριφτάρι - πολυάγκιστρο. ετσι με αυτό τον τρόπο λογικά και να βυθιστεί δεν θα πάει κάτω να μπλεχτούν τα αγκίστρια?

επίσης είμαι τελείως άσχετος με το συγκεκριμένο θέμα διαβάζω για τσακιστές θηλιές αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι :)

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: πολυαγκιστρο

Post by admin »

μην το πολυζαλίζεις το θέμα ξεκίνα κανονικά και τα υπόλοιπα έρχοντια σιγά σιγά στην πορεία.. μπορείς να χρησιμοποιήσεις απλές θηλιές στην αρχή για να κάνεις την δουλειά σου.. μπορείς να δείς και κάποια παλιά άρθρα στην αρθρογραφία


http://www.cyprusfishingmagazine.com/it ... itemID=416

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”