Neil Mackellow

fishinglover
Posts: 6
Joined: Thu Nov 01, 2007 7:19 pm

Neil Mackellow

Post by fishinglover »

Φίλοι μου από την Κύπρο γεια σας. Επειδή το θέμα των σεμιναρίων μου πολύ οικείο μιας και έχω συμμετάσχει σε αρκετά σεμινάρια του Νηλ Μακίλοου σε Θεσσαλονίκη και πρόσφατα σε Αθήνα, ενώ με συνδέει προσωπική φιλία με τον Νηλ, αποφάσισα να σας πω δύο λόγια σχετικά με τα σεμινάρια για να έχετε μια καλύτερη άποψη περί του πως εξελίσσονται και που αποσκοπούν, δηλαδή τα οφέλη σας από τη συμμετοχή σε ένα σεμινάριο. Κατ αρχήν θα σας αναφέρω ότι η κίνηση της πρώτης πρόσκλησης του Νηλ στη Θεσσαλονίκη ήταν καθαρά ιδιωτική και δεν συμμετείχε κανείς έμπορος ή σπόνσορας. Τα χρήματα για τα έξοδα του δάσκαλου (εισιτήρια-διαμονή-σίτιση) καλύφθηκαν από τους συμμετέχοντες. Αυτό όπως καταλαβαίνετε σημαίνει ότι όσοι συμμετείχαν ήθελαν πραγματικά να διδαχθούν τεχνικές ρίψης είτε για αγωνιστικούς, είτε για αλιευτικούς λόγους. Οι τεχνικές ρίψης σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν όποιον τις γνωρίζει να στείλει μια αρματωσιά με ευμεγέθες δόλωμα σε απόσταση άνω των 100 μέτρων από την ακτή, πράγμα που δίνει μεγάλο πλεονέκτημα σε αβαθείς θάλασσες, όπου οι γόνιμες περιοχές είναι δύσκολο να προσεγγιστούν με μια ρίψη πχ overhead ή sidecast. Το πλάνο ενός σεμιναρίου είναι διήμερο και περιλαμβάνει την πρώτη ημέρα επίδειξη τεχνικών από το Νηλ, αργή κίνηση με εξήγηση θέσεων χεριών-ποδιών, αρχική τελική θέση, κίνηση ακόντιου, punch and pull και γωνία ρίψης. Έπειτα γίνεται μια πρώτη ρίψη από τον κάθε συμμετέχοντα με τεχνική off the ground, κριτική του δάσκαλου και προτάσεις για διόρθωση, δεύτερο γύρο ή και τρίτο (αν φτάσει ο χρόνος) και κριτική μέχρι περίπου το μεσημέρι. Μετά από ένα σύντομο διάλειμμα για πρόχειρο φαγητό-καφέ, ακολουθεί είτε προβολή του βίντεο Going the distance, όπου ο Νηλ παρουσιάζει τις τεχνικές, εξηγεί την κίνηση με τη βοήθεια ενός butt, δηλαδή του κάτω μέρους ενός καλαμιού δύο τεμαχίων, καλεί τους μαθητές έναν-έναν να εκτελέσουν την κίνηση με το butt και προτείνει-διορθώνει. Στο τελευταίο σεμινάριο η διαδικασία δεν περιείχε προβολή αλλά επί τόπου επίδειξη με το butt από το Νηλ, διόρθωση της κίνησης των αθλητών και τέλος η κίνηση με το καλάμι ολόκληρο. Η μέρα ολοκληρώνεται με ρίψεις από τους αθλητές και υποδείξεις του δάσκαλου. Η δεύτερη ημέρα αρχίζει πάλι με off the ground cast και αφού γίνουν ρίψεις των αθλητών, ακολουθεί εξήγηση της αιώρησης του βαριδιού σε τεχνική aeralized ground δηλαδή την πιο απλή μορφή pendulum. Όσοι από τους αθλητές έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους προχωρούν στην ρίψη ενώ όσοι δε θέλουν να δοκιμάσουν απλά συνεχίζουν με την off the ground. Δείχνει σε καθένα που θέλει να δοκιμάσει αιώρηση, το πως θα την εκτελέσει, βλέπει μια ρίψη, προτείνει διορθώσεις, επαναλαμβάνεται η ρίψη. Όταν ολοκληρωθεί η σειρά όλων των αθλητών, τότε γίνονται ρίψεις και ακολουθεί κριτική, μέχρι την περάτωση του σεμιναρίου, που διαρκεί έως το μεσημέρι περίπου της δεύτερης ημέρας.
Αν το σεμινάριο γίνει ιδιωτικά (καλύτερο για όλους σας, μιας και το εμπορικό όφελος του σπόνσορα μπορεί να αλλοιώσει την εξέλιξη του σεμιναρίου), καλούνται να βρεθούν γύρω στα 25 άτομα που θα καλύψουν τα έξοδα του δάσκαλου. Αν νομίζετε ότι μπορείτε να καταφέρετε τα διαδικαστικά τότε μπορούμε να συζητήσουμε και τα οικονομικά δηλαδή την κάλυψη των εξόδων του. Με κάποιους από εσάς γνωρίζομαι είτε μέσω ανταλλαγής μηνυμάτων σε φόρουμς (no-nick) είτε προσωπικά (Νίκος Λαλουκιώτης ή lalouk που γνωριστήκαμε στο σεμινάριο για το ψάρεμα του κυπρίνου, πέρυσι το Φλεβάρη στη Λευκωσία). Επίσης, θα ήθελα να σας πω ότι ο σύνδεσμος μεταξύ των ενδιαφερομένων και του Νηλ που ανάφερε ο Ευάνθης είμαι εγώ και τον έχω προετοιμάσει κατά την τελευταία επίσκεψή του στην Αθήνα, οπότε αν το αποφασίσετε ορίζουμε ημερομηνία, όποτε το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες και το πρόγραμμά του. Μια πιθανή εποχή θα ήταν όπως το συζητήσαμε γύρω στα τέλη Μάρτη, ώστε και η ζέστη να μην είναι αφόρητη και να μην κινδυνεύσουμε από απρόβλεπτα καιρικά φαινόμενα.
Για ότι θελήσετε να ρωτήσετε είμαι στη διάθεσή σας. Τις λεπτομέρειες της διοργάνωσης, δηλαδή επιλογή τόπου, στήσιμο πρόχειρων εγκαταστάσεων (τέντες κτλ), θεωρώ πως είναι καλύτερο να τις αφήσουμε για όταν και αν με το καλό πείτε το "ναι".
Για να πάρετε μια πρώτη γεύση από ρίψεις, θα μου επιτρέψετε να σας πω (χωρίς παρεξήγηση, μην το θεωρήσετε διαφήμιση) στο πρώτο και δεύτερο τεύχος του περιοδικού Casting, όπου περιέχετε σε DVD το Going the distance, μεταφρασμένο στα Ελληνικά. Επίσης, στο τεύχος που θα κυκλοφορήσει στα τέλη Δεκεμβρίου θα υπάρχουν πολύ κατατοπιστικά στιγμιότυπα από το τελευταίο σεμινάριο στην Αθήνα, που διοργανώθηκε από το Σύλλογο ΦΑΡ (Φίλαθλοι Αλιευτικών Ρίψεων) στις αρχές Οκτωβρίου. Για να μη νομίσετε ότι παρέχω πληροφορίες για το DVD για προσωπικό όφελος και όφελος του περιοδικού του οποίου είμαι αρχισυντάκτης, θα σας πω ότι το DVD Going the distance-Reel tuning του Νηλ Μακίλοου πωλείται από το Veals Mail Orders (http://www.veals.co.uk) σε τιμή περίπου 19 λιρών Αγγλίας συν τα ταχυδρομικά. Αν νομίζετε ότι σας συμφέρει αυτή η λύση μπορείτε να την προτιμήσετε.
Ευχαριστώ για την προσοχή και το χρόνο σας.

Φιλικά

Νικόλας Δεσποτίδης

fishinglover
Posts: 6
Joined: Thu Nov 01, 2007 7:19 pm

Post by fishinglover »

Από ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα η όλη διοργάνωση θα στοιχίσει :

Για το Νηλ :

1) Έξοδα μετακίνησης από το σπίτι του προς το Γκάτγουικ και το αντίθετο + έξοδα πάρκινγκ για τέσσερις ημέρες (συνήθως το σεμινάριο γίνεται Σαββατοκύριακο για να διευκολυνθούν όλοι και ο Νηλ πετάει Παρασκευή και Δευτέρα) =>Ευρώ 250
2) Έξοδα διαμονής : Δεν ξέρω πόσο στοιχίζει ένα δωμάτιο σε καλό ξενοδοχείο στην Κύπρο, γιατί όσες φορές ήρθα μου είχαν καλύψει τα έξοδα, αλλά αν υπολογίσω ένα ποσό λίγο πιο ακριβό από Ελλάδα και για τρεις διανυκτερεύσεις => Ευρώ 300
3) Έξοδα σίτισης : Στα σεμινάρια που έγιναν στην Ελλάδα, μαζευόμαστε όλοι μαζί το βράδυ και βγαίναμε για φαγητό. Το μερτικό του Νηλ στα έξοδα το καλύπταμε από κοινού όλοι μας. Αν δεν ακολουθηθεί αυτό υπολογίζω πρόχειρα => Ευρώ 150
4) Αεροπορικά εισιτήρια : Μπορείτε να κάνετε έρευνα αγοράς και να εξασφαλίσετε φθηνά εισιτήρια για Κύπρο (αν μπορείτε από Γκάτγουικ καλύτερα γιατί στο Χίθροου χάνονται πολλές αποσκευές και το αποφεύγει). Εμείς βρίσκουμε εισιτήρια με επιστροφή με 250-300 Ευρώ. Υπολογίζω τα ίδια για Κύπρο => Ευρώ 300
5) Αμοιβή του δάσκαλου : Τον τελευταίο καιρό, μετά την αλλαγή ιδιοκτησιακού καθεστώτος στην Penn όπου εργαζόταν ο Νηλ (αγοράστηκε από την Shakespeare), ο δάσκαλος έχει μείνει άνεργος (συμβαίνουν αυτά και στους παγκόσμιους πρωταθλητές) και αναγκάστηκε εκ των πραγμάτων να παίρνει χρήματα για αυτό που κάνει, ενώ παλαιότερα δεν χρέωνε για αυτό. Για αυτό η συμμετοχή στο πρώτο σεμινάριο το 1995, ήταν 50 Ευρώ (όλα τα άλλα έξοδα χωρίς αμοιβή του, επιμερισμένα σε 20 συμμετέχοντες) ενώ στο τελευταίο σεμινάριο ήταν 70 Ευρώ για να καλυφθεί το ποσό της αμοιβής του. Δεν ξέρω αν σας φαίνεται μεγάλο, αλλά φανταστείτε ότι ο άνθρωπος που έχει επινοήσει την high swing pendulum και παραμένει ακόμα ο μοναδικός ρίπτης που ρίχνει όρθιος (οι διάφορες σύγχρονες τεχνικές όπως πχ X-Cast ή τα ατομικά στυλ pendulum των σύγχρονων εν ενεργεία αθλητών έχουν πολύ ... σκύψιμο), πρέπει να ταξιδέψει δύο σχεδόν ολοήμερα ταξίδια, να λείπει από το σπίτι του το weekend, είναι πια 50+ και πρέπει να εξασφαλίσει τα προς το ζην (κανείς δεν αισθάνεται άνετα να τον ζει η γυναίκα του). Παραμένει όμως ο καλύτερος άνθρωπος για να διδάξει. Μπορεί τα μέτρα του να μην είναι πια αυτά του παρελθόντος, η τεχνική του όμως είναι αξεπέραστη και με το κοουτσάρισμα που έχει κάνει τα 2,5 τελευταία χρόνια σε Ελλαδίτες αθλητές υπάρχουν αρκετοί που ρίχνουν πια 220+ μέτρα, ενώ η δημιουργία Εθνικής ομάδας δεν είναι πλέον ουτοπία για εμάς. Τα 400 Ευρώ λοιπόν για το διήμερο δεν είναι καθόλου υπερβολικά και θα το διαπιστώσετε όσοι συμμετέχετε τη δεύτερη μέρα που τα χέρια σας θα έχουν λυθεί και δε θα φαντάζουν οι τεχνικές πια άπιαστο όνειρο. Γιατί καλές οι ταινίες αλλά σας διαβεβαιώ πως η πραγματικότητα είναι 100 % διαφορετική. Δεν υπάρχει περίπτωση να μάθετε κάτι λάθος, όπως μέσω ταινίας.
Το σύνολο όλων των παραπάνω είναι 1450 Ευρώ. Αν βάλετε και κάποια έξοδα για ενοικίαση τεντών, καρεκλών, νερά, σάντουιτς για το διάλειμμα της πρώτης μέρας, καφέδες κτλ, το σύνολο πάει γύρω στα 1750 Ευρώ, οπότε αν μαζευτείτε 25 άτομα τα 70 Ευρώ συμμετοχή καλύπτουν απόλυτα τα έξοδα (70 Χ 25 = 1750). Και δε θα έχετε κανένα σπόνσορα να σας κανονίζει το πρόγραμμα...
Αυτό που δεν υπολόγισα είναι το έξοδο μεταφοράς καλαμιού από Αγγλία, αλλά ο Ευάνθης μου είπε πως μπορούμε να εξασφαλίσουμε ένα Zziplex από την Κύπρο και έτσι δεν το έβαλα στα έξοδα. Μηχανισμό θα φέρει ο Νηλ μαζί του.
Πιστεύω να σας κατατόπισα. Ότι θέλετε είμαι στη διάθεσή σας.

Φιλικά

Νίκος Δεσποτίδης

User avatar
GFISH
Posts: 61
Joined: Tue Dec 19, 2006 2:14 pm

Σεμινάριο

Post by GFISH »

Εγώ μέσα θα στείλω τα στοιχεία μου στην διεύθυνση του περιοδικού αφού όπος είπε και ο Ευάνθης θα βοηθήσει, έτσι πιστεύω θα έχουμε και κάποιον να οργανώνει την κατάσταση.

Panikos

Post by Panikos »

πιστεύω το περιοδικό να αναλάβει πρωτοβουλία

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

Νικολα καλωσορισες στο φορουμ, δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να μαζευτουμαι 25 ατομα για το σεμηναριο ειτε για 70 εβρο ειτε με 0 ευρο.Για να πανε ολα καλα και να γεινη το σεμηναριο πρεπει να βρεθει το ατομο που θα παρει την ολη φαση πανω του( ενοειτε θα βοηθησουμαι ολοι) και επειδη στην βραστη κολαει το σιδερο πρεπει να ξερουμε αν ο κ. Ευανθης η κ.Αριστιδου η καπιος αλλος ειναι διαθεσιμοι για αυτη την πρωτοβουλια.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΣ

Post by admin »

Παιδιά εγώ είμαι διαθέσιμος και έχω είδη στείλει π.μ στον Κ. Δεσποτίδη που του μεταβιβάζω την πρόθεση μου να βοηθήσω. Ακόμη να σας πώ ότι αναλαμβάνω σαν περιοδικό να κρατήσω 5 απο τις 25 θέσεις σαν δώρο για κάποιους συνεργάτες του περιοδικού και επιπλέον την οργάνωση αν χρειαστή .

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

5 το περιοδικο και 5 εγω συν 1 ο GFISH μανι μανι πιασαμε τις 11 :D :D να αρχισουμαι να γυρευκουμαι τοπο νομιζω, τα κεντρα εκει στο λειτης σμαιλ νομιζω καμνουν για ετσι σκοπο :D,

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

no-nick wrote:5 το περιοδικο και 5 εγω συν 1 ο GFISH μανι μανι πιασαμε τις 11 :D :D να αρχισουμαι να γυρευκουμαι τοπο νομιζω, τα κεντρα εκει στο λειτης σμαιλ νομιζω καμνουν για ετσι σκοπο :D,

Ακόμα ένας εγώ, 12.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

:lol: Εγώ θα περιμένω ακόμα λίγο δεν θέλω να είμαι ο13ος :shock:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

marios wrote::lol: Εγώ θα περιμένω ακόμα λίγο δεν θέλω να είμαι ο13ος :shock:
Έφαες την πιλέ.
Θα είσαι εσύ που θα σπάσεις το καλάμι του no-nick.

Panikos

Post by Panikos »

Someone wrote:Θα είσαι εσύ που θα σπάσεις το καλάμι του no-nick.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλοι του Φορουμ ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.
Μολις πριν λιγο επεστρεψα απο την Αθηνα. Εκει πηγα για οικογενειακες δουλιες αλλα ταυτοχρονα ειχα την ευκαιρια να δω το Ναυτικο Σαλονι και να μιλησω και με τον αγαπητο μου φιλο τον Νικολα τον Δεσποτιδη ο οποιος οπως βλεπω ηδη μιλα μαζι σας στο Φορουμ απ'ευθειας.
Χαιρομαι γιατι τον αντιμετωπιζετε ΣΩΣΤΑ και γιατι δεχεστε τις αποψεις του χωρις καχυποψιες και προκαταληψεις.
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι ΑΜΕΣΑ πρεπει να κανουμε μια συναντηση για να γνωριστουμε και να βαλουμε " το νερο στ'αβλατζιην".
Σιγουρα ειμαι προθυμος να βοηθησω. Οποιοι με γνωριζουν προσωπικα ξερουν οτι δεν ειμαι του ΜΠΛΑ-ΜΠΛΑ. Εχω τις δικες μου αποψεις αλλα εμαθα να ακουω και να σεβομαι και τες αποψεις των αλλων.
ΟΡΕΙΣΤΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ. Λιγο συντομα ομως γιτι προγραμματιζω και νεο ταξιδι στην Αθηνα και θελω να παρω καλα νεα στον Νικολα.
Αν γνωριζετε ατομα που δεν γραφουν στο Φορουμ αλλα ειναι μερακληδες
μιληστε τους και φερτε τους κοντα.
ΚΑΛΕΣ ΨΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΒΟΛΙ ΣΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

Καλως Ηλθες πίσω φίλε!

Ωραία η ιδέα για συνάντηση. Όπως και ο Ευάνθης, έτσι και εγώ ήμουν πρόσφατα στην Αθήνα και βρέθηκα με τον φίλο Νικόλα Δεσποτίδη όπου συζητήσαμε πτυχές του θέματος Νeil και οφείλω να ομολογήσω πως μου άρεσε η ιδέα...

Aν και το κυρίως ενδιαφέρον μου είναι το ψάρεμα Λαβρακιού στα φράγματα, ωστόσο θα ήθελα να μάθω τεχνικές μακρινών βολών (όπως πάει και η κατάσταση στα φράγματα ίσως σύντομα να τις χρειάζομαι!) έτσι μποιρείτε να με θεωρείτε ως έναν από τους συμμετέχοντες στο σεμινάριο....

Καλές ψαριές και...
Please practice Catch and Release!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

σιγα σιγα μαζευτηκαμε , μια συναντηση ειναι αναγκεα, για ποτε να το κανονισουμε?

fishinglover
Posts: 6
Joined: Thu Nov 01, 2007 7:19 pm

Post by fishinglover »

Φίλοι μου καλή σας ημέρα και καλή εβδομάδα. Συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα, αλλά είπα να αφήσω για λίγο το πληκτρολόγιο και να ψαρέψω. Οπότε μάλλον θα με συγχωρέσετε για την καθυστερημένη απάντηση-τοποθέτηση στις απόψεις σας.
Από προσωπική -και κακή- πείρα, θα ήθελα να σας επιστήσω την προσοχή σε δύο-τρεις λεπτομέρειες.
Κάποιος θα αναλάβει το οργανωτικό κομμάτι που σημαίνει πως θα συγκεντρώσει ονόματα και χρήματα για συμμετοχές. Μην νομίζετε πως όλα αυτά είναι αποτέλεσμα κακοπιστίας, απλά προνοητικότητας που δεν είχαμε στο τελευταίο σεμινάριο και καθώς τα λεφτά δεν είχαν παρθεί προκαταβολικά, πολλοί ακύρωσαν το προηγούμενο του σεμιναρίου βράδυ, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με μόλις 15 άτομα και την Κυριακή προστέθηκαν άλλα 5. Αρκεί μόνο να σας πω ότι υπήρχε λίστα αναπληρωματικών με τουλάχιστον 10 ονόματα εκτός των 25 βασικών συμμετεχόντων. Οι αναπληρωματικοί έσωσαν την κατάσταση. Να φανταστείτε ότι κάποιος ήρθε από Κρήτη, ξεκινώντας Παρασκευή βράδυ για να φτάσει Σάββατο πρωί και να λάβει μέρος ο 11χρονος γιός του!!! Προσοχή λοιπόν, όποιος αμφιταλαντεύεται αν μπορεί, αν θέλει, να του χρησιμεύσει ή όχι, καλύτερα (για το καλό όσων πραγματικά αναζητούν τη γνώση των τεχνικών ρίψεων) να μην δηλώσει και μετά να μην έρθει. Τα χρήματα βέβαια δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας για να μην ακυρώσει κάποιος, απλά εξασφαλίζουν την κάλυψη των εξόδων του σεμιναρίου. Ορίστε λοιπόν κάποιον να μαζέψει τα χρήματα ή μια ας πούμε επιτροπή ανθρώπων που θα διαχειριστεί τις λεπτομέρειες όπως κράτηση εισιτηρίων και ξενοδοχείου, αναζήτηση και οριστικοποίση χώρου που θα γίνει το σεμινάριο και πιθανή άδεια από αρχές αν είναι παραλία που συχνάζει κόσμος, εξασφάλιση τεντών, καρεκλών, φορητών ψυγείων κτλ, καλαμιού για το δάσκαλο (αν φέρει δικό του από Αγγλία το κόστος της μεταφοράς είναι αρκετά μεγάλο, ο Ευάνθης είπε πως μπορεί να βοηθήσει) ή ακόμα και προτζέκτορα αν αποφασίσετε να κάνετε το θεωρητικό κομμάτι της πρώτης ημέρας (εξήγησα σε προηγούμενο μήνυμα) σε κάποια αίθουσα.
Ο Νηλ είναι ενήμερος και περιμένει το πράσινο φως για να ορίσει ημερομηνία μέσα στο Μάρτιο. Αν είσαστε βέβαιοι πως δε θα εκτεθούμε όλοι μας, εγώ μπορώ να έρθω σε επαφή μαζί σας και να προχωρήσουμε σε οριστικοποίηση του Σαββατοκύριακου που θα γίνει το σεμινάριο.
Σας ευχαριστώ όλους για τη προσοχή σας. Περιμένω απαντήσεις με συμπληρωματικές προτάσεις, απορίες ή ενστάσεις σε όσα ανάφερα.

Νικόλας Δεσποτίδης

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”