Χάρτες Navionics VS Bluechart και GPS

Post Reply
koutroullos
Posts: 91
Joined: Wed Dec 03, 2008 6:17 pm

Χάρτες Navionics VS Bluechart και GPS

Post by koutroullos »

Έχω ακούσει για τους ακόλοθους Χάρτες που κυκλοφορούν για τα κυπριακά νερά:
Navionics Gold
Platinum
bluechart g2
bluechart g2 Vision

Θέλω να πάρω GPS αλλά προβληματίζομαι για το πια μάρκα να πάρω αλλα από οτι κατάλαβα πρώτα πρεπει να αποφασίσω ποιους χάρτες θέλω. Μπορείται να μου εξηγήσετε την διαφορά τους όσον αφορά την Κύπρο (επιδή μπορεί να έχουν μεγάλη διαφορά όσο αφορά λεπτομέριες αλλα για Κύπρο να μην υπάρχουν αυτές οι πληροφορίες).

Επίσης βλέπω ότι πολλοί προτιμούν Handheld GPS των 3 ιντζών οθόνης (όσο το μέγεθος ενός iphone). Είναι πρακτικό αυτό ή είναι πολύ μικρά; Βλέπω ότι τα GPS με οθόνες 10 ιντζών κοστίζουν 1000δες Ευρώ και ετσι σκέφτομαι για για μικρό handheld που είναι προσιτή και η τιμή του.

stelios25
Posts: 142
Joined: Thu May 26, 2011 10:03 am

Re: Χάρτες Navionics VS Bluechart και GPS

Post by stelios25 »

φιλε αν θελης δωσεμου το τηλ σου να σε βοηθησο

koutroullos
Posts: 91
Joined: Wed Dec 03, 2008 6:17 pm

Re: Χάρτες Navionics VS Bluechart και GPS

Post by koutroullos »

ΟΚ το έψαξα περισσότερο και όσο αφορά Bluechart για Garmin υπάρχουν οι:
Bluechart
Bluechart G2
Bluechart G2 Vision

Μετά απο συζήτηση που είχα με κάποιο από το foroum κατάλαβα ότι το GPS το χρησιμοποιάτε μόνο για να φτάσεις στο σημείο που θέλεις και για αυτό το λόγο δεν ειναι απαραίτητη η μεγάλη οθόνη.

Επίσης κάποιες συσκευές δεν υποστηρίζουν G2 Vision και γενικότερα δεν είναι όλες οι Garmin συσκευές που υποστηρίζουν όλους τους χάρτες. Η απορία μου τώρα είναι αν πάρω τον χάρτη Bluechart G2 Vision τί περισσότερο θα έχει από τους άλλους δύο (Bluechart και Bluechart G2) όσον αφορά την Κύπρο. Καταλαβένω ότι πιθανόν να έχει περισσότερες πληροφορίες απλά αυτό μπορεί να ισχίει για τις ξένες χώρες μόνο ή αυτές οι πληροφορίες να μην είναι χρήσιμες για ψάρεμα. Οπόταν αυτό έμμεσα επιρεάζει και την επιλογή συσκευής.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Χάρτες Navionics VS Bluechart και GPS

Post by MariosK »

koutroullos wrote: Μετά απο συζήτηση που είχα με κάποιο από το foroum κατάλαβα ότι το GPS το χρησιμοποιάτε μόνο για να φτάσεις στο σημείο που θέλεις και για αυτό το λόγο δεν ειναι απαραίτητη η μεγάλη οθόνη.
Συμφωνώ με το ότι δεν χρειάζεσαι μεγάλη οθόνη αλλά διαφωνώ απόλυτα με το ότι χρησιμοποιείται για να φτάσεις μόνο στο σημείο :wink:. It's much more than that.

MIKE
Posts: 51
Joined: Thu May 29, 2008 5:17 am

Re: Χάρτες Navionics VS Bluechart και GPS

Post by MIKE »

Φιλε koutroullos στην απορια σου ποιες ειναι οι διαφορες σε ενα χαρτη Bluechart G2 Vision απο ενα Bluechart G2 ειναι πολλες.Μια απο αυτες ειναι τα μετρα πανω στο χαρτη.Δες τις πιο κατω φωτο που ειναι απο τους χαρτες που εχω.
Attachments
G2 VISION
G2 VISION
G2 VISION.jpg (282.39 KiB) Viewed 5272 times
G2
G2
G2.jpg (243.89 KiB) Viewed 5236 times

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Χάρτες Navionics VS Bluechart και GPS

Post by MariosK »

ΜΙΚΕ έχω την εντύπωση το ότι δεν σου δείχνει τα μέτρα είναι απλά θέμα ρυθμίσεων. Η βασική διαφορά μεταξύ G2 και G2 Vision είναι η 3D απεικόνιση του βυθού, το λεγόμενο 3-D Fish Eye and 3-D Mariner Eye view. Επίσης βασική διαφορά είναι δορυφορικές φωτογραφίες που περιέχει o Vision για κάποιες περιοχές. Αναλυτικά όλες τις διαφορές θα τις βρείτε εδώ http://www.garmin.com/us/maps/bluechart

MIKE
Posts: 51
Joined: Thu May 29, 2008 5:17 am

Re: Χάρτες Navionics VS Bluechart και GPS

Post by MIKE »

Φιλε Μαριε η 3D απεικόνιση και το λεγόμενα 3-D Fish Eye και 3-D Mariner Eye view ειναι οι διαφορες που εχουμε πανω στο χαρτη μας και στο unit που ειναι στο σκαφος. Εγω στις φωτο που παραθεσα διχνω μια απο τις διαφορες πανω στο Home Port που ειναι το application της Garmin για το Pc μας. Η λεπτομερια και στις 2 φωτο ειναι στο highest detai level διαφορετικους χαρτες.

Παντα φιλικα.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Χάρτες Navionics VS Bluechart και GPS

Post by MariosK »

Ρε φίλε πιστεύκω εν ποιο χρήσιμο κάποιος να ξέρεις τις βασικές διαφορές που ανάφερα αφού αυτές ουσιαστικά πληρώνει περισσότερο.

Το θέμα με το μέτρα σου επαναλαμβάνω είναι θέμα ρυθμίσεων (δεν έχει να κάμει με το detail level) γιατί και εγώ έχω και τους δύο και δίχνει μου τα μιά χαρά τα μέτρα στον υπολογιστή...

MIKE
Posts: 51
Joined: Thu May 29, 2008 5:17 am

Re: Χάρτες Navionics VS Bluechart και GPS

Post by MIKE »

Οκ!!!!!!!

Post Reply

Return to “Βυθόμετρα και GPS”