Βοήθεια για αγορά GPS and Fishfinder

yiannos81
Posts: 16
Joined: Thu Oct 08, 2009 5:16 pm

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by yiannos81 »

Φιλε marie ευχαριστώ για την απάντηση σου και εγώ σκεφτόμουνα ένα Lowrance HDS-7 με μάτι 50-200 αλλα επειδή άκουσα πολλά είπα να ρωτήσω να μου που και άλλες άποψης. Βασικά θέλω να κάνω όλα τα ψαρέματα αλλα επειδή έχω σκοπό να κάνω και βαθιές κάθετες (μπαλάδες) ηπα να πάρω αυτό το μάτι προς το παρών μιας και τα οικονομικά μου δεν είναι και στις καλύτερες τους.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by MariosK »

Είναι μια καλή επιλογή για αρχή αλλά περίμενε μπορεί να ακούσεις και άλλες απόψεις από πιο έμπειρους.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by Giorkos »

yiannos81 wrote: μιας και τα οικονομικά μου δεν είναι και στις καλύτερες τους.
έβαλλλες πολλά στοισιήματα sandwich-coca cola αλώπως ????

:wink:

:D
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by AggelosLRK »

Εντομεταξυ ολα τα αισθητηρια καμνουν για εξωλεμβριες μηχανες?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by MariosK »

AggelosLRK wrote:Εντομεταξυ ολα τα αισθητηρια καμνουν για εξωλεμβριες μηχανες?
Άγγελε όλα τα "transom mount" είναι για να μπένουν πίσω δίπλα από τις εξωλέμβιες. Πρέπει να προσέχεις λίον όμως να το βάλεις στην σωστή απόσταση για να μειώσεις τις παρεμβολές. Ακολούθα τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Υπάρχουν τριών ειδών μάτια:
Transom mount: Μπαίνει στον transom της βάρκας, δηλαδή το πίσω μέρος που κρατά την μηχανή
Thru-hull: Μπαίνει μέσα στην βάρκα και τρυπάς την καρίνα και φκένει που κάτω
και Shoot-thru-hull: Μπαίνει μέσα στην βάρκα σε επαφή με το τελευταίο επίπεδο της βάρκα και σε ιδικό δοχείο με υγρό για να το κρατά φαθκιασμένο

Το καθένα έχει τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by MariosK »

yiannos81 wrote:Φιλε marie ευχαριστώ για την απάντηση σου και εγώ σκεφτόμουνα ένα Lowrance HDS-7 με μάτι 50-200 αλλα επειδή άκουσα πολλά είπα να ρωτήσω να μου που και άλλες άποψης. Βασικά θέλω να κάνω όλα τα ψαρέματα αλλα επειδή έχω σκοπό να κάνω και βαθιές κάθετες (μπαλάδες) ηπα να πάρω αυτό το μάτι προς το παρών μιας και τα οικονομικά μου δεν είναι και στις καλύτερες τους.
Εντομεταξύ ρε φίλε τα βάθη που ανάφερα εν σχετικά για το κάθε μάτι. Μιλούμεν πάντα για ένα σχετικά καλής ποιότητας μάτι, διότι έχει και 600ρια που εν έχουν υπόθεση. Το συγκεκριμένο 600ρι που έρχετε μαζί με τον HDS εν σχετικά καλό, και έχει την απόδοση που σου ανάφερα.

yiannos81
Posts: 16
Joined: Thu Oct 08, 2009 5:16 pm

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by yiannos81 »

Giorkos wrote:
yiannos81 wrote: μιας και τα οικονομικά μου δεν είναι και στις καλύτερες τους.
έβαλλλες πολλά στοισιήματα sandwich-coca cola αλώπως ????

:wink:

:D
ne re giorko :lol: :lol: :lol: :lol:

yiannos81
Posts: 16
Joined: Thu Oct 08, 2009 5:16 pm

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by yiannos81 »

MariosK wrote:
yiannos81 wrote:Φιλε marie ευχαριστώ για την απάντηση σου και εγώ σκεφτόμουνα ένα Lowrance HDS-7 με μάτι 50-200 αλλα επειδή άκουσα πολλά είπα να ρωτήσω να μου που και άλλες άποψης. Βασικά θέλω να κάνω όλα τα ψαρέματα αλλα επειδή έχω σκοπό να κάνω και βαθιές κάθετες (μπαλάδες) ηπα να πάρω αυτό το μάτι προς το παρών μιας και τα οικονομικά μου δεν είναι και στις καλύτερες τους.
Εντομεταξύ ρε φίλε τα βάθη που ανάφερα εν σχετικά για το κάθε μάτι. Μιλούμεν πάντα για ένα σχετικά καλής ποιότητας μάτι, διότι έχει και 600ρια που εν έχουν υπόθεση. Το συγκεκριμένο 600ρι που έρχετε μαζί με τον HDS εν σχετικά καλό, και έχει την απόδοση που σου ανάφερα.
ρε φιλε ξέρω το και "γιαφτο" το ψάχνω λίγο να δω τι πεζή. Ακόμα άκουσα να πιάς 2 ξεχωριστά και οι 1 plotter.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by MariosK »

yiannos81 wrote:
MariosK wrote:
yiannos81 wrote:Φιλε marie ευχαριστώ για την απάντηση σου και εγώ σκεφτόμουνα ένα Lowrance HDS-7 με μάτι 50-200 αλλα επειδή άκουσα πολλά είπα να ρωτήσω να μου που και άλλες άποψης. Βασικά θέλω να κάνω όλα τα ψαρέματα αλλα επειδή έχω σκοπό να κάνω και βαθιές κάθετες (μπαλάδες) ηπα να πάρω αυτό το μάτι προς το παρών μιας και τα οικονομικά μου δεν είναι και στις καλύτερες τους.
Εντομεταξύ ρε φίλε τα βάθη που ανάφερα εν σχετικά για το κάθε μάτι. Μιλούμεν πάντα για ένα σχετικά καλής ποιότητας μάτι, διότι έχει και 600ρια που εν έχουν υπόθεση. Το συγκεκριμένο 600ρι που έρχετε μαζί με τον HDS εν σχετικά καλό, και έχει την απόδοση που σου ανάφερα.
ρε φιλε ξέρω το και "γιαφτο" το ψάχνω λίγο να δω τι πεζή. Ακόμα άκουσα να πιάς 2 ξεχωριστά και οι 1 plotter.
Εγώ έχω το HDS-5 και ο μόνος λόγος που χρησιμοποιώ το GPS πάω του είναι για να σημαδεύκω τα ψάρκα και τους τόπους και να έχω σημαδεμένο κάποιο τόπο για να του φακκώ γυρών. Για navigation έχω ένα Garmin Oregon. Βρίσκω τα πιο βολικά τα GPS του σιερκού γιατί έχεις το σπίτι μελετάς τον χάρτη βάλεις τις πορίες σου κ.τ.λ. Πιστεύκω ο καλλύτερος συνδιασμός είναι Plotter με GPS και ένα GPS χειρός καλόν.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by gptochos »

Ρε Γιάννο υπάρχουν πολλές απόψεις ! Αν πιάσεις 2 ξεχωριστά κομμάτια (GPS και Fishfinder) εννα γεμώσεις την τιμονιέρα σου και δεν θα έχεις χώρο. Το καλό είναί ότι αν πιάσεις δύο ξεχωριστά σου έρχεται πιο φτηνά και μη κακό αν σπάσει πχ GPS πάεις και αγοράζεις ένα GPS τζαι ποσπάζεσαι. Αν σπάσει το Plotter σου όμως έφας την διότι εν πολλά πιο ακριβό. Όσον αφορά τιμές θα ακούσεις πολλές και διάφορες!

Μάρκες πολλές! Lowrance, Furuno (ακούγονται πολλά καλά λόγια αλλά εν πιο ακριβά από τα άλλα), Garmin, NAVMAN, NORTHSTAR κλπ.

Εγώ έχω ένα Lowrance HDS5 (έπιασα το από εξωτερικό) και ως τωρά κτύπα ξύλο εν μια χαρά! Φυσικά δεν το εμαθα καλά ακόμα γιατι πρέπει να κάτσεις να ασχοληθείς και εγώ δεν έχω έτσι όρεξη. :D

Θέλουν συντήρηση μετά από εξόρμηση καθάρισμα με ένα βρεγμένο πανί (όχι να του πιτάς νερό που πάνω με το λάστιχο εννα το κρούσεις) και το πιο σημαντίκο πάνω στη βάρκα να το βάλλεις και να το βκάλεις για να μεν τρώει υγρασίες ζέστες κλπ όλη μέρα κάθε μέρα.

Για 7" που λαλείς πάεις για αρκετα λεφτά έχε το κατά νού :wink:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by mariosko »

gptochos wrote:Αν πιάσεις 2 ξεχωριστά κομμάτια (GPS και Fishfinder) εννα γεμώσεις την τιμονιέρα σου και δεν θα έχεις χώρο.
εχει μπολικο τοπο ο φιλος μου εν φοατε :wink:
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

yiannos81
Posts: 16
Joined: Thu Oct 08, 2009 5:16 pm

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by yiannos81 »

mariosko wrote:
gptochos wrote:Αν πιάσεις 2 ξεχωριστά κομμάτια (GPS και Fishfinder) εννα γεμώσεις την τιμονιέρα σου και δεν θα έχεις χώρο.
εχει μπολικο τοπο ο φιλος μου εν φοατε :wink:
αν μας λήψη ο τόπος βάλουμεν τα και πας την καρεκλα στο κάτω κάτω. :D

yiannos81
Posts: 16
Joined: Thu Oct 08, 2009 5:16 pm

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by yiannos81 »

gptochos wrote:Ρε Γιάννο υπάρχουν πολλές απόψεις ! Αν πιάσεις 2 ξεχωριστά κομμάτια (GPS και Fishfinder) εννα γεμώσεις την τιμονιέρα σου και δεν θα έχεις χώρο. Το καλό είναί ότι αν πιάσεις δύο ξεχωριστά σου έρχεται πιο φτηνά και μη κακό αν σπάσει πχ GPS πάεις και αγοράζεις ένα GPS τζαι ποσπάζεσαι. Αν σπάσει το Plotter σου όμως έφας την διότι εν πολλά πιο ακριβό. Όσον αφορά τιμές θα ακούσεις πολλές και διάφορες!

Μάρκες πολλές! Lowrance, Furuno (ακούγονται πολλά καλά λόγια αλλά εν πιο ακριβά από τα άλλα), Garmin, NAVMAN, NORTHSTAR κλπ.

Εγώ έχω ένα Lowrance HDS5 (έπιασα το από εξωτερικό) και ως τωρά κτύπα ξύλο εν μια χαρά! Φυσικά δεν το εμαθα καλά ακόμα γιατι πρέπει να κάτσεις να ασχοληθείς και εγώ δεν έχω έτσι όρεξη. :D

Θέλουν συντήρηση μετά από εξόρμηση καθάρισμα με ένα βρεγμένο πανί (όχι να του πιτάς νερό που πάνω με το λάστιχο εννα το κρούσεις) και το πιο σημαντίκο πάνω στη βάρκα να το βάλλεις και να το βκάλεις για να μεν τρώει υγρασίες ζέστες κλπ όλη μέρα κάθε μέρα.

Για 7" που λαλείς πάεις για αρκετα λεφτά έχε το κατά νού :wink:
Ρε φιλε ναι ξέρω το ότι εν αρκετά πιο ακριβό το HDS-7 αλλα και από άλλους που άκουσα εν λίγο μικρή η οθόνη του 5 για να δουλέυης και GPS και Fishfinder. Δεν λέω ότι του 7 εν πολλή αλλα εν πιο ικανοποιητική από το 5 τουλάχιστο γιαφτό το σκέφτομαι αυτό. Εσύ από που το πήρες?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by gptochos »

Ρε φίλε εγώ έπιασα το από το www.cactusnav.com το είχε προσφορά 580 ευρώ! 8) Ρίξε μια ματιά στο συγκεκριμένο site και παρακολούθα το καθημερινά! Βκάλει προσφορές καθημερινά και πρέπει να δώκεις πάνω τους!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

yiannos81
Posts: 16
Joined: Thu Oct 08, 2009 5:16 pm

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by yiannos81 »

gptochos wrote:Ρε φίλε εγώ έπιασα το από το http://www.cactusnav.com το είχε προσφορά 580 ευρώ! 8) Ρίξε μια ματιά στο συγκεκριμένο site και παρακολούθα το καθημερινά! Βκάλει προσφορές καθημερινά και πρέπει να δώκεις πάνω τους!
Entaxi file mou efharistw.

Post Reply

Return to “Βυθόμετρα και GPS”