Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by mikrosa »

Σημασια εχει το ταξιδη,οχι ο προορισμος...
Πειραμε την εμπειρια,μαθαμε το ανταγωνισμο...
Του χρονου με το καλο ευχομαι να εχουμε μια καλη θεση και ακομη να εχουμε παρει μερος και στο υ18.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by MariosK »

mikrosa wrote:Σημασια εχει το ταξιδη,οχι ο προορισμος...
Πειραμε την εμπειρια,μαθαμε το ανταγωνισμο...
Του χρονου με το καλο ευχομαι να εχουμε μια καλη θεση και ακομη να εχουμε παρει μερος και στο υ18.
Πολύ σωστά Ανδρέα και όσο για το U18 στο χέρι σας είναι εσάς τους μικρούς :clap:

Σάββα, Δώρο, Μάριε, Vadim και τα υπόλοιπα παιδιά σας αξίζουν συγχαρητήρια μόνο και μόνο για την προσπάθεια και τις μεγάλες θυσίες που κάνατε για να συμμετάσχετε σε αυτό τον αγώνα.

Μπράβο και πάλι μπράβο :clap: :clap: :clap:

Ελάτε πίσω με το καλό και του χρόνου είμαι σίγουρος θα είστε ακόμα ποιο δυνατοί.

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by C&R »

Δεν πειράζει παιδιά , σημασία έχει η συμμετοχη και το χρόνου να είστε εκεί πιο δυνατοί :clap: :clap: :clap:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by fISHANDCHIPS »

Μπράβο κοπέλια !!! Ο σκοπός επιτεύχθηκε ,ελαβετε μερος στο παγκόσμιο ,σημαντικές γνωριμίες και πολλες εμπειριες ... Περιμένουμε να μας τις μεταφέρεται όσο γίνεται
Οσο για την θέση , είσαστε πρωταθλητές στις καρδιές μας ... Οπως την Ομονοιάκκα φέτος :lol: :lol: :lol:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by apsavvas »

Καλησπέρα
Ευχαριστουμε παιδεια. Υπηρχαν πολλες δυσκολίες και απι τις αλλες ομαδες αλλα ρνσ σπο τσ μεγάλα αρνητικά ηταν το κανάλι. Ο τροπος/ τεχνικη ψαρεματος σε καναλι ειναι εντελος διαφορετική με το φράγμα. Κλεψαμε πολλα πραγματα απο ολες τις ομαδες ειχαμε τη βοηθεια της ρωσσικης ομαδας αλλα δεν εφτανε μονο αυτο.
Το θετικο ειναι οτι οι αλλες χωρες δεν πιστευαν ποτε να κατέβει η Κυπρος παγκόσμιο. Εδω ολόκληρη Ελλαδα και δεν εχει ομαδα αλλα ειναι μελος του Fipsed ελεγαν εσείς πως και.
Συμαντικες γνωριμιες επιτευφικαν για ενα καλυτερο αυριο στο αθλητικό ψάρεμα γενικα.


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by fISHANDCHIPS »

Τούτα έχουν σημασία ... Στην επόμενη συνάντηση ενημερώστε μας να ακούσουμε τα νέα και τα σχόλια σας
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by apsavvas »

Εναι σίγουρα

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by admin »

H μεγαλύτερη επιτυχία είναι η συμμετοχή και η παρουσία. Αυτό που κάνατε εσείς σήμερα ίσως αποτελέσει την αφετηρία για ένα νέο ξεκίνημα για το ψάρεμα και το τουριστικό προϊόν της Κύπρου. Έχω στείλει την ανταπόκριση μου στον Υπουργό Γεωργίας αλλά και στον Κ.Ο.Τ και σύντομα θα το κοινοποιήσω και σε εφημερίδες πέραν απο το περιοδικό. Μπράβο σας για την προσπάθεια , για την επιμονή και το πείσμα σας να συνεχίσετε και πετύχετε τόσα πολλά σε τόσο λίγο χρόνο. :clap: :clap:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by apsavvas »

Ευχαριστουμε παρα πολυ.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
The only source of knowledge is experience

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by (CyBasser) »

Παιδιά συγχαρητήρια από καρδιάς!!!!!!
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Μια εισήγηση, εάν θέλετε καλέστε μια "ανοικτή" συνάντηση ώστε όλοι οι Κύπριοι ερασιτέχνες να ακούσουμε και να μάθουμε κατευθείαν από σας τις εμπειρίες σας!!!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν γινονται αγωνες στη θαλλασα με bolognese kai match??? η μονο γλυκα νερα?
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by DOROS »

Να ευχαριστήσω όσος στήριξαν και στηρίζουν αυτή την προσπάθεια που έγινε.

Επιστρέψαμε από Ιταλία …προσωπικά, είμαι στεναχωρημένος με το αποτέλεσμα μας αλλά θέλω να πιστεύω ότι οι γνώσης και οι εμπειρίες που αποκτήθηκαν από όλους είναι αρκετές και θα βοηθήσουν σε παρόμοιες μελλοντικές εξορμήσεις.
Θέλω να επισημάνω ότι ο αγώνας και της 2 ημέρες ήταν πολύ πολύ δύσκολος αλλά και αρκετά τεχνικός. Σε 3 ψαρεύτηκα σημεία στηρίχτηκε ο αγώνας από όλους τους συμμετέχοντες και της 2 μερες. :arrow:

-Ξεκινώντας από κοντά … (short pole) ψάρεμα με τα πρώτα 4- 6 κομμάτια του pole και βάθος 3.50- 4.00 μέτρα. Τα στοχευόμενα ψάρια σε αυτή την κοντινή γραμμή ήταν carassius, κυπρίνοι και λίγες βλίκες. Από μαλάγρα χρησιμοποιήθηκε ανοιχτό χρώμα (κίτρινο) με έντονη γλυκιά γεύση μαζί με dead maggots και κομμένα σκουλήκια γης.

-13 μ. …. Εδώ παίχτηκε όλο το παιχνίδι του αγώνα ειδικά την Κυριακή που στοχεύτικαν να πιαστούν μεγάλα ψάρια από όλες της ομάδες . Τα ψάρια στο long pole (4.50-5.00μ.) ήταν καλά μεγέθη από βλίκες ,αρκετή κέφαλοι 300- 500 γρ. είχαν βγει επίσης και αρκετά πιο μεγάλοι ( 1.500γρ. +- απίθανη μάχη) , και σε κάποιες περιπτώσεις μεγάλα γατόψαρα. Η μαλάγρα εδώ ήταν σκούρα μαζί με αρκετό χώμα για να δόση βαρύτητα στην κάθοδο της μαλάγρας αλλά και σταθερότητα στο ρεύμα, αρκετή ποσότητα από jokers ( κόκκινα σκουλήκια) είχε προστεθεί.
Χαμηλά γραμμάρια φελλοί (0.80-1.5γρ) χρησιμοποιήθηκαν από την έναρξη μέχρι της 11.30-12.00 το μεσημέρι, από κει και πέρα το ρεύμα ήταν εντονότερο και βαρύτερη(3γρ. +) ή sailing(1-2γρ.) φελλοί έπαιρναν δράση.

-Match line …. Κατά την προσωπική μου άποψη ήταν το πιο δύσκολο και πιο τεχνικό από όλα. Απόσταση 40 μετρά στην απέναντι όχθη, να γίνεται ψάρεμα στο ένα μέτρο από της καλαμιές ,αφού εκεί πιάνονταν ψάρια σε όλοι την διάρκεια της εβδομάδας μεγάλοι carassius και βλίκες σε βάθος περίπου 4 μέτρα . Fixed wagglers 18-25γρ. φελλοί με 0.50γρ.-1.00γρ. βάρος για πτώση. Η μαλάγρα επιβαλλόταν να πέσει τουλάχιστον 1 μέτρο μετά τον φελλό, όσο το δυνατό πιο κοντά στης καλαμιές αφού υπήρχε απότομη κλίση στον βυθό.

Αυτά από μένα … Πραγματικά έχω κάνει το καλύτερο ψάρεμα στην ζωή μου μαζί με κάλους φίλους και γνωρίζοντας αρκετούς άλλους. 8)


EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ :D :D :D
Περιμενουμε με αγωνια, οταν εισαστε ετοιμοι, να μας πειτε απο κοντα για την εμπειρια σας αυτη :arrow:
Πιστευω και ελπιζω οτι θα αποτελεσει τον ΘΕΜΕΛΙΟ ΛΙΘΟ στην εξελιξη και αναπτυξη του αθληματος αυτου.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Cyprus Fishing Club FISH FLOAT goes to Italy!

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Δορο Καλησπερα :D
Ριξε μια ματια

http://www.bowsaw-billhook.co.uk/

Ειναι ιδιοκτησια μιας Κυριας που εργαζεται με τον Γιο μου στην Αγγλια.

Post Reply

Return to “Coarse Fishing”