Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

fishmagic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 09, 2012 4:17 pm
Location: ΑΘΗΝΑ
Contact:

Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by fishmagic »

Aνοίγω αυτό το θέμα με σκοπό οσοι χρησιμοποιόυν καθισμα (seat box ) να καταθέσουν τις εμπειριες τους

καθώς και τα περιφερειακά που χρησιμοπειουν για το ψάρεμα τους (Pole fishing)

Τά χαραχτηριστικά τους με αποσπόμενο σκαλοπάτι (foot plate ) η οχι η και καθόλου ,βάρος μεταφοράς ,αποθηκευτικοι χωροι,αριθμός

συρταριών και τιμή αγοράς.

Απο οτι εριξα μιά ματια αν και νέος στο forum διαπίστωσα οτι πολλοί εχουν καθίσματα της Browninig.

Στην κατοχή μου εχουν περάσει τρια μεχρι στιγμης απο διαφορες εταιριες με υπερ και κατά και θα ηθελα και τις δικές αποψεις .


Ευχαριστώ

Γιώργος
Attachments
056.jpg
056.jpg (158.5 KiB) Viewed 7614 times

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by apsavvas »

Φίλε Γιώργο τα seatbox στη Κύπρο είναι δύσκολο εύρετρα, μόνο με παραγγελία μπορείς να τα έχεις. Είναι ακριβός για μερικούς ο εξοπλισμός αυτός και έτσι δεν υπάρχει και η πολύ ζήτηση. Προσωπική μου εμπειρία είναι το κάθισμα της browning, και της Colmic. Έχω δοκιμάσει και τα δύο καθίσματα αλλά δεν κατατάσσονται στην ίδια κλάση να λέμε και του στραβού το δίκαιο. Το κάθισμα της browning για τη κλάση του είναι ένα από τα καλύτερα και ανθεκτικά. Το κάθισμα της Colmic to One όπου ο κάτοχος του είναι ο φίλος Δώρος και θα δόση και αυτός τις δικές του εμπειρίες είναι εξαιρετικά καλό και αναπαυτικό στη κλάση που το αντιπροσωπεύει. Και τα δύο καθίσματα προσωπική μου άποψη είναι άψογα και εύκολο χριστά.
The only source of knowledge is experience

fishmagic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 09, 2012 4:17 pm
Location: ΑΘΗΝΑ
Contact:

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by fishmagic »

Aγαπητέ Αpsavvas.

Eυχαριστώ για την απαντησή σου.

Εχω ομως την εντήπωση οτι το One της colmic εχει τριπλάσια αξια απο οτι της Brownwing οπως ειπες.

Επιροσθέτως θέλω να σε ρωτησω αν τα πόδια του Bronwninig ειναι σταθερά και κουμπώνουν με ενα απλο σφιξιμο

στούς μηχανισμούς στήριξης των ποδιών η πρεπει να τα σφήξεις με δύναμη ?

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by apsavvas »

φίλε Γιώργο τα πόδια του browning είναι πτυσσόμενα αλλά με ένα απλό σφίξιμο στα κεντρικά σημεία όπου κρατά το κάθισμα (τέσσερα σημεία, δύο αριστερά, δύο δεξιά) είναι μία χαρά. Το υλικό που είναι κατασκευασμένο είναι πάρα πολύ καλό και στιβαρό για τα κυπριακά δεδομένα.
Attachments
phpXTg6lVPM.jpg
phpXTg6lVPM.jpg (30.06 KiB) Viewed 7506 times
The only source of knowledge is experience

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by LEONIDAS »

Μιας και τις περισσότερες φορές που πάμε ψάρεμα είμαστεν παπαγάλοι μια καλή εισήγηση από το LIDL είναι και αυτή!!!!!!Τουλάχιστον να πνάζουμεν τζιαι λίο!!!!Αννέν τζιαι με την κοπέλλα ειδικά άστα να πάνε!!!
Attachments
CY_58919_04_b[1].jpg
CY_58919_04_b[1].jpg (94.64 KiB) Viewed 7495 times
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

fishmagic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 09, 2012 4:17 pm
Location: ΑΘΗΝΑ
Contact:

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by fishmagic »

apsavvas wrote:φίλε Γιώργο τα πόδια του browning είναι πτυσσόμενα αλλά με ένα απλό σφίξιμο στα κεντρικά σημεία όπου κρατά το κάθισμα (τέσσερα σημεία, δύο αριστερά, δύο δεξιά) είναι μία χαρά. Το υλικό που είναι κατασκευασμένο είναι πάρα πολύ καλό και στιβαρό για τα κυπριακά δεδομένα.




Μηπως γνωρίζεις αν διανέμονται ανταλακτικα απο τον τοπικο αντιπρωσοπο της Brownnig και συγγεκριμένα

οι εσωτερικοι μηχανισμοι καθώς και το εξωτερικο μέρος(υποθέτω οτι ειναι συμπαγές πλαστικό) σύσφυξης των ποδιών ?

Σέ περίπτωση που καταστραφεί μηχανισμός η δεν σφίγγει καλά το πόδι τι γίνεται?

Υπάρχει ανταλακτικό ?

Απευθυνω αυτη την ερωτηση γιατι κατέληξα στα καθίσματα της RIVE η οποια εχει ανταλακτικά αφού αχριστευθηκε το κάθισμα της Ron Thompson Match CARBONITE Box System

που ειχα στην κατοχή μου για λιγοτερο απο 10 ψαρέματα ! και το κόστος του ηταν μαζί με τα μεταφορκά 167 G.B.P !!!! λίρες.

Κάθε απάντηση θα ηταν πολύτιμη μήπως και μπορέσω (πατέντα) να τον προσαρμόσω στο Ron Thompson Match CARBONITE Box System.


Ευχαριστώ


Γιώργος

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by apsavvas »

Φίλε Γιώργο, το συγκεκριμένο κάθισμα έχει τα πάντα σε ανταλλακτικά θα σου πεις κιόλας ο Τρύφωνας που είναι και αντιπρόσωπος στη Κύπρο και μέλος στο φόρουμ.
Είναι σχετικά πιο φτηνά τα ανταλλακτικά της browning από τη Rive αυτό σε επιβεβαιώνω επειδή είχα σκέψεις για ένα Seatbox της Rive αλλά με όλα τα έχτρα έβγαινε γύρω στα €1000, από αντιπρόσωπο της Αγγλίας όπου εγώ και κάποια άλλα παιδεία είμαστε πάρα πολύ καλοί πελάτες.
Πατέντες μπορείς να κάνεις παντού επειδή σχεδόν όλα τα καθίσματα έχουν τα ίδια μιλήμετρα, και στη αγορά υπάρχουν και τα adaptor που μπορείς να εφαρμόσεις P.X: 36mm πόδι πάνω σε κάθισμα 25mm διαστάσεις της τρύπας, αν ο συγκεκριμένος αντιπρόσωπος του καθίσματος δεν βγάζει ανταλλάχτηκα γενικά.
The only source of knowledge is experience

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by Tryfon »

Φιλε Γιωργο σε χεραιτω,
Μέχρι τώρα σε οτι ειχαμε ζητησει σε ανταλακτικα απο την Βrowning μας ειχε καλυψει. Καθησμα, ποδια βιδες. :)
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

fishmagic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 09, 2012 4:17 pm
Location: ΑΘΗΝΑ
Contact:

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by fishmagic »

Tryfon wrote:Φιλε Γιωργο σε χεραιτω,
Μέχρι τώρα σε οτι ειχαμε ζητησει σε ανταλακτικα απο την Βrowning μας ειχε καλυψει. Καθησμα, ποδια βιδες. :)


Ευχαριστώ


Γιώργος

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by apsavvas »

όλα τα έχτρα που μπορείς να βάλεις επάνω στο κάθισμα με τα συμβατά adator κάθε εταιρείας μπορείς πολύ εύκολα να δημιουργήσεις ένα πάρα μα πάρα πολύ καλό Seatbox με όλες τις ανέσεις, για πιο εύκολο και δημιουργικό ψάρεμα. Αυτό προσπαθούμε εδώ στη Κύπρο να προωθήσουμε και να κάνει πιο εύκολη τη ζωή του κάθε ψαρά. Υπάρχουν στη αγορά και φτηνά καθίσματα μέχρι τα €100 που μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις τη δουλεία σου και σιγά σιγά να το χτίζεις όπως εσύ θες.
The only source of knowledge is experience

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by Tryfon »

apsavvas wrote:Φίλε Γιώργο, το συγκεκριμένο κάθισμα έχει τα πάντα σε ανταλλακτικά θα σου πεις κιόλας ο Τρύφωνας που είναι και αντιπρόσωπος στη Κύπρο και μέλος στο φόρουμ.
Είναι σχετικά πιο φτηνά τα ανταλλακτικά της browning από τη Rive αυτό σε επιβεβαιώνω επειδή είχα σκέψεις για ένα Seatbox της Rive αλλά με όλα τα έχτρα έβγαινε γύρω στα €1000, από αντιπρόσωπο της Αγγλίας όπου εγώ και κάποια άλλα παιδεία είμαστε πάρα πολύ καλοί πελάτες.
Πατέντες μπορείς να κάνεις παντού επειδή σχεδόν όλα τα καθίσματα έχουν τα ίδια μιλήμετρα, και στη αγορά υπάρχουν και τα adaptor που μπορείς να εφαρμόσεις P.X: 36mm πόδι πάνω σε κάθισμα 25mm διαστάσεις της τρύπας, αν ο συγκεκριμένος αντιπρόσωπος του καθίσματος δεν βγάζει ανταλλάχτηκα γενικά.
Επισης αντιπρόσωπος στην Ελλάδα :D
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

fishmagic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 09, 2012 4:17 pm
Location: ΑΘΗΝΑ
Contact:

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by fishmagic »

apsavvas wrote:όλα τα έχτρα που μπορείς να βάλεις επάνω στο κάθισμα με τα συμβατά adator κάθε εταιρείας μπορείς πολύ εύκολα να δημιουργήσεις ένα πάρα μα πάρα πολύ καλό Seatbox με όλες τις ανέσεις, για πιο εύκολο και δημιουργικό ψάρεμα. Αυτό προσπαθούμε εδώ στη Κύπρο να προωθήσουμε και να κάνει πιο εύκολη τη ζωή του κάθε ψαρά. Υπάρχουν στη αγορά και φτηνά καθίσματα μέχρι τα €100 που μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις τη δουλεία σου και σιγά σιγά να το χτίζεις όπως εσύ θες.
apsavvas και tryfon ευχαριστώ.

Ολα τα περιφερειακά μου ειναι της Preston Innovations πανω στα καθίσματα και αυτο ωστε αν χρειαστει νά μην τα πεταξω αν παθει ζημιά η χαλάσει το κάθησμα.

οπως στην περίπτωση του RON THOMSON.

Αυτή ήταν και η προταρχική μου σκεψη οταν αποφάσισα την επιλογή του.

Ετσι εχω αντάπτορες (insert) για ολα τα γνωστά μοντελα καθισμάτων σε 20mm ,25mm στρογγηλα και τετράγωνα πόδια καθως και οκταγωνα γιά Octoplus.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by apsavvas »

η συμβουλή η δική μου είναι να εφοδιάζεσαι με στρογγυλά έχτρα σε μέγεθος 25mm ούτω σώστε να μπορείς να τα εφαρμόσεις σε καινούργια καθίσματα. επειδή από τη βλέπω στη αγορά άρχισαν και μεγαλώνουν τη διάμετρο όλων των καθισμάτων, και με ένα μικρό adaptor θα κάνεις τη δουλεία σου. Τα Preston έρχονται όλα με ότι adaptor θες για να εφαρμόζουν στο δικό σου κάθισμα. Είναι μία πάρα μα πάρα πολύ καλή μάρκα σε θέμα Seatbox και τα παρελκόμενα του.
The only source of knowledge is experience

fishmagic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 09, 2012 4:17 pm
Location: ΑΘΗΝΑ
Contact:

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by fishmagic »

Τά Preston περιφεριακά off box δεν ερχονται με ολους τους ανταπτορες.

Ερχονται με ανταπτορα 20mm square (τετράγωνο) τον οποιο αφαιρεις και αν θες τα εφαρμάζεις στα δικά τους καθισματα 25mm square (τετραγωνο).

Μονο στα τηλεσκοπικό feeder arm , pole support ,mega roost (τριποδας),εμπεριέχονται γιά ολα τα καθήσματα.

Αν το καθησμά σου εχει τετράγωνα ποδια 20mm,25mm τότε κανενα προβλημα.

Αν εχει στρογγυλά τοτε αγοραζεις τα green insert 25 mm round τα οποια οπως σωστά ανέφερες οι κατασκευαστές

αρχίζουν και τα εφαρμόζουν στα καθησμά τα τους καταργώντας τα τετράγωνα πόδια.

Γενικά θα συμφωνήσω ειναι μία απο τις αξιόπιστες εταιρειες .

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Καθίσματα ψαρέματος (seat box)

Post by apsavvas »

να σε ρωτήσω υπάρχη κάποιος αντιπρόσωπος στη Ελλάδα της Preston?
The only source of knowledge is experience

Post Reply

Return to “Coarse Fishing”