Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by MariosK »

CARPODROMOS XT wrote:έπισης τσε ο Σαββής εχεί δίκαιο οτι,ακριβής μολίβια = ακριβής ζύγισμα του φελλού.
Πάντος εγώ όσες φορές αγόρασα πακκετούιν με διάφορα μεγέθη split shots όταν το ανοίξω έχει ότι νανεν μέσα τζε τέλος εν με το μάτι που τα υπολογίζω τζε trial and error :lol:.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by Στάθης »

Έχει κάποιους της Linea Effe, μολυβωμένους, των οποίων νομίζω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, ότι το στέλεχος έιναι από στέλεχος φτερού παγωνιού.
Τους είχα πάρει από την H&K Strovolos.

Image

Αλλιώς μπορείς να πάρεις από εξωτερικό, είτε να κατασκευάσεις μόνος σου.
no whey no gain

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by MariosK »

Στάθης wrote:Έχει κάποιους της Linea Effe, μολυβωμένους, των οποίων νομίζω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, ότι το στέλεχος έιναι από στέλεχος φτερού παγωνιού.
Τους είχα πάρει από την H&K Strovolos.

Image

Αλλιώς μπορείς να πάρεις από εξωτερικό, είτε να κατασκευάσεις μόνος σου.
Πάλε να βουρούμεν τα παγώνια πουπίσω να τα ξιφτερίζουμεν!!!

fishmagic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 09, 2012 4:17 pm
Location: ΑΘΗΝΑ
Contact:

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by fishmagic »

Αγαπιτοι κύριοι.

Σας αναδιμοσιευω απο το blog μου μερικά αρθρα για τους φελλούς .

http://fishmagicworld.blogspot.com/2012 ... .html#more
http://fishmagicworld.blogspot.com/sear ... E%BF%CE%B9

μιας και ασχολουμαι με την τεχνικη του Pole fishing τα τελευταια τρια χρόνια.

Δυστηχώς στην Ελλάδα εδω δεν εχω βρει ανταπόκριση και οτι εχω μαθει ειναι απο μερακι και υπομονή μονος μου.

Ετσι θα ηθελα την συνδρομη αλλα και την πειρα σας οσοι ασχολειστε με το ψάρεμα με καλαμι Roubaisienne ,

με σκοπο να ανταλαξουμε απόψεις.


Ευχαριστώ

Γιώργος

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by apsavvas »

Καλημέρα φίλε Γιώργο
είναι πάρα πολύ καλό και ενημερωτικά τα δύο άρθρα σου.
Υπάρχει μία ομάδα που ασχολείτο με το Coarse Fishing στη Κύπρο και θα μοιραστής πάρα πολλά πράγματα και εμπειρίες κιόλας.
Είναι ένα άθλημα που ποτέ δεν σταματάς να μαθαίνεις πράγματα, τεχνικές, τρόπους συμπεριφοράς φελλών, ψαριών.
Είναι ένα καινούργιο άθλημα στα Κυπριακά λεγόμενα αν και υπήρχε από παλιά στη Κύπρο το Pole fishing από μία ομάδα όπου έκανε Fishing Trips για τουρίστες όπου επισκέπτονταν την Κύπρο.
The only source of knowledge is experience

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Για την Ιστορια :!:
Την δεκαετια του 80 ( με οριακο σημειο τον Πολεμο στον Κολπο), υπηρχαν τα Angling Clubs των Αγγλικων Βασεων τα οποια ειχαν αγωνες τοπικου Πρωταθληματος ενω γινονταν και πολλες επισκεψεις απο ατομα και ομαδες απο την Αγγλια.
Μετα την κατασκευη του Φραγματος της Αχνας, το Ay Nick Angling Club (στο οποιο ημουν ενεργο μελος) με εδρα το Φραγμα αυτο, ειχε εντονη δραστηριοτητα και ειχαμε κερδισει παρα πολλους αγωνες.
Το καλο μου το Match Rod ειναι υπογραμμενο απο τον Tom Pickering.
Ενα ευτραπελο περιστατικο που συνεβηκε σε μενα ηταν οταν δοκιμασα να παραγγειλω τηλεφωνικα αγγιστρια KAMASAN B640 απο τους Foster's of Birmingham. Ο ανθρωπος που απαντησε το τηλεφωνο δεν ηξερε τι ηταν η Κυπρος και τοτε μονο καταλαβε οταν ανεφερα το ACHNA DAM :o :o
Θυμιζω και τον περιβοητο αγωνα στα Πολεμιδια οπου εσπασε το Παγκοσμιο Ρεκορ βαρους ψαριων σε αγωνα 5 ωρων.
Την εποχη εκεινη δυστυχως οι ντοπιοι εβλεπαν αυτο το ειδος ψαρεματος σαν "πελλαρες τους Εγγλεζους". Η κυρια δραστηριοτητα στα Φραγματα απο τους Κυπριους ηταν το ψαρεμα της Πεστροφας ενω καποιοι δειλα δειλα αρχισαν να κυνηγουν και τα Λαυρακια με "ζωντανους σκουλουκους".
Μετα την απομακρυνση του μεγαλυτερου αριθμου προσωπικου απο τες Βασεις το Match Fishing μπαιννει σε μια περιοδο παρακμης.
Στην Ελλαδα αυτες οι εννοιες ηταν εντελως ανυπαρκτες. Εκει, αρχιζουν να εμφανιζονται δειλα δειλα απο τα περιοδικα του ειδους τα οποια ομως παρουσιαζουν πολλα θεματα μεσα απο κακες μεταφρασεις και με πολλες παραπλανησεις.
Χαιρομαι διοτι τα σημερινα παιδια, με την καθοδηγηση του COACH, εχουν καταφερει να επαναφερουν αυτο το υπεροχο αθλημα στα Φραγματα μας :clap: :clap: :clap:

fishmagic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 09, 2012 4:17 pm
Location: ΑΘΗΝΑ
Contact:

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by fishmagic »

apsavvas wrote:Καλημέρα φίλε Γιώργο
είναι πάρα πολύ καλό και ενημερωτικά τα δύο άρθρα σου.
Υπάρχει μία ομάδα που ασχολείτο με το Coarse Fishing στη Κύπρο και θα μοιραστής πάρα πολλά πράγματα και εμπειρίες κιόλας.
Είναι ένα άθλημα που ποτέ δεν σταματάς να μαθαίνεις πράγματα, τεχνικές, τρόπους συμπεριφοράς φελλών, ψαριών.
Είναι ένα καινούργιο άθλημα στα Κυπριακά λεγόμενα αν και υπήρχε από παλιά στη Κύπρο το Pole fishing από μία ομάδα όπου έκανε Fishing Trips για τουρίστες όπου επισκέπτονταν την Κύπρο.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιωργος

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by fISHANDCHIPS »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Για την Ιστορια :!:
Την δεκαετια του 80 ( με οριακο σημειο τον Πολεμο στον Κολπο), υπηρχαν τα Angling Clubs των Αγγλικων Βασεων τα οποια ειχαν αγωνες τοπικου Πρωταθληματος ενω γινονταν και πολλες επισκεψεις απο ατομα και ομαδες απο την Αγγλια.
Μετα την κατασκευη του Φραγματος της Αχνας, το Ay Nick Angling Club (στο οποιο ημουν ενεργο μελος) με εδρα το Φραγμα αυτο, ειχε εντονη δραστηριοτητα και ειχαμε κερδισει παρα πολλους αγωνες.
Το καλο μου το Match Rod ειναι υπογραμμενο απο τον Tom Pickering.
Ενα ευτραπελο περιστατικο που συνεβηκε σε μενα ηταν οταν δοκιμασα να παραγγειλω τηλεφωνικα αγγιστρια KAMASAN B640 απο τους Foster's of Birmingham. Ο ανθρωπος που απαντησε το τηλεφωνο δεν ηξερε τι ηταν η Κυπρος και τοτε μονο καταλαβε οταν ανεφερα το ACHNA DAM :o :o
Θυμιζω και τον περιβοητο αγωνα στα Πολεμιδια οπου εσπασε το Παγκοσμιο Ρεκορ βαρους ψαριων σε αγωνα 5 ωρων.
Την εποχη εκεινη δυστυχως οι ντοπιοι εβλεπαν αυτο το ειδος ψαρεματος σαν "πελλαρες τους Εγγλεζους". Η κυρια δραστηριοτητα στα Φραγματα απο τους Κυπριους ηταν το ψαρεμα της Πεστροφας ενω καποιοι δειλα δειλα αρχισαν να κυνηγουν και τα Λαυρακια με "ζωντανους σκουλουκους".
Μετα την απομακρυνση του μεγαλυτερου αριθμου προσωπικου απο τες Βασεις το Match Fishing μπαιννει σε μια περιοδο παρακμης.
Στην Ελλαδα αυτες οι εννοιες ηταν εντελως ανυπαρκτες. Εκει, αρχιζουν να εμφανιζονται δειλα δειλα απο τα περιοδικα του ειδους τα οποια ομως παρουσιαζουν πολλα θεματα μεσα απο κακες μεταφρασεις και με πολλες παραπλανησεις.
Χαιρομαι διοτι τα σημερινα παιδια, με την καθοδηγηση του COACH, εχουν καταφερει να επαναφερουν αυτο το υπεροχο αθλημα στα Φραγματα μας :clap: :clap: :clap:
Πολλα ενδιαφέρων οι πλήροφορίες κ Ευάνθη 8)
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by DOROS »

Γεια σου Γιωργο, πολυ καλες οι πληροφοριες σου στα αθρα.
Ψαρευω και εγω με roubassienne εδω και εναμιση χρονο περι που . Ετσι τζε εγω ακομα στη μαθηση στην τεχνικη του polε. Δυστηχως και στην Κυπρο δεν εχει ανταπωκριση,καινουρια τεχνικη, λιγα τα ατομα που ασχολουνται.
Πολυ ευχαριστος, ανταλαγη αποψεων.

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by DOROS »

fISHANDCHIPS wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:Για την Ιστορια :!:
Την δεκαετια του 80 ( με οριακο σημειο τον Πολεμο στον Κολπο), υπηρχαν τα Angling Clubs των Αγγλικων Βασεων τα οποια ειχαν αγωνες τοπικου Πρωταθληματος ενω γινονταν και πολλες επισκεψεις απο ατομα και ομαδες απο την Αγγλια.
Μετα την κατασκευη του Φραγματος της Αχνας, το Ay Nick Angling Club (στο οποιο ημουν ενεργο μελος) με εδρα το Φραγμα αυτο, ειχε εντονη δραστηριοτητα και ειχαμε κερδισει παρα πολλους αγωνες.
Το καλο μου το Match Rod ειναι υπογραμμενο απο τον Tom Pickering.
Ενα ευτραπελο περιστατικο που συνεβηκε σε μενα ηταν οταν δοκιμασα να παραγγειλω τηλεφωνικα αγγιστρια KAMASAN B640 απο τους Foster's of Birmingham. Ο ανθρωπος που απαντησε το τηλεφωνο δεν ηξερε τι ηταν η Κυπρος και τοτε μονο καταλαβε οταν ανεφερα το ACHNA DAM :o :o
Θυμιζω και τον περιβοητο αγωνα στα Πολεμιδια οπου εσπασε το Παγκοσμιο Ρεκορ βαρους ψαριων σε αγωνα 5 ωρων.
Την εποχη εκεινη δυστυχως οι ντοπιοι εβλεπαν αυτο το ειδος ψαρεματος σαν "πελλαρες τους Εγγλεζους". Η κυρια δραστηριοτητα στα Φραγματα απο τους Κυπριους ηταν το ψαρεμα της Πεστροφας ενω καποιοι δειλα δειλα αρχισαν να κυνηγουν και τα Λαυρακια με "ζωντανους σκουλουκους".
Μετα την απομακρυνση του μεγαλυτερου αριθμου προσωπικου απο τες Βασεις το Match Fishing μπαιννει σε μια περιοδο παρακμης.
Στην Ελλαδα αυτες οι εννοιες ηταν εντελως ανυπαρκτες. Εκει, αρχιζουν να εμφανιζονται δειλα δειλα απο τα περιοδικα του ειδους τα οποια ομως παρουσιαζουν πολλα θεματα μεσα απο κακες μεταφρασεις και με πολλες παραπλανησεις.
Χαιρομαι διοτι τα σημερινα παιδια, με την καθοδηγηση του COACH, εχουν καταφερει να επαναφερουν αυτο το υπεροχο αθλημα στα Φραγματα μας :clap: :clap: :clap:
Πολλα ενδιαφέρων οι πλήροφορίες κ Ευάνθη 8)
Πραγματικκα.... ενδιαφερων πληροφοριες.

fishmagic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 09, 2012 4:17 pm
Location: ΑΘΗΝΑ
Contact:

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by fishmagic »

Aγαπητέ DOROS.

Σε ευχαριστώ γιά τά σχόλια σου.

Εχω κατά νου πολλά αρθρα αλλά δηστηχως δεν απομένει χρόνος για να γράφεις γιά αυτη την τεχνική.

Το 95% των γραφώμενων τα εχω εφαρμόσει και μάλιστα με απόλυτη επιτυχία.

Ετσι μόνος σχεδόν εδώ στην Ελλάδα δημιούργησα αυτό το blog με σκοπό την ανταλαγη αποψεων και γνώσεων

στην τεχνική αυτή.

Πιστευω οτι απο την στιγμή που υπάρχει σύλογος εσωτερικων υδάτων αλειας στην Κύπρο τα πράγματα ολο καί

θά εξελισονται πρός το καλύτερο και περισότερος κόσμος θά ασχολειται με αυτην την τεχνική.

Χερετισμόυς


Γιώργος

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by DOROS »

Οντος ειναι ωραια τεχνικη και αποτελεσματικη, τζε εγω στην αρχη ειμουν επιφηκτηκος οπως και πολλοις κοσμος για αγορα roubassienne, στην συνεχεια καταλαβα την αξια του μεσων των αγωνον οπου μου εδωσαι τζε καπιες νικες.

Για να δωσω τζε συνεχεια στο θεμα (float stems):
Προσωπικα οι περισσοτερoι φελλοι που χρησιμοποιω ειναι συνηθος με συρμα (wire) τζε σε σχημα αυγου η σταγονα. Πιο συγκεκριμενα float flow Maver, aqua marina Browning, supreme 2 Trabucco. Tον τελευταιο καιρο αρχισα να βαζω και καπιους με carbon stem οπως nevis Browning, jolly & ticino Colmic, κορυφι τζε οι 3’ς καλη ορατοτιτα, ευαισθητοι, σταθεροι και ψαρευουν παντα .

Εσυ με της εμποιριες σου τη χρησιμοποιοις η τι εισηγησαι...

fishmagic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 09, 2012 4:17 pm
Location: ΑΘΗΝΑ
Contact:

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by fishmagic »

Κορυφή ειναι της SENSAS.

Oi υπολοιποι ακολουθόυν(προσωπική αποψη).

Συγγεκριμενες συνθήκες, συγγεκριμμενα ψάρια, δεν εχω δει αλλη εταιρεια με τόση μεγάλη γκάμα.

Αλλωστε οι Γάλλοι ειναι και οι εφευερετες της τεχνικης αυτης εξου οπως γνωριζεις και το Roubaisienne απο το Γαλλικό
χωριό Roubaix οπου προτοξεκίνησε η ιδεα εφαρμογης ελαστικου σε καλαμιδι.

Φελλο με στελεχος ( stems) συρματινο δεν χρεισιμοπειω παρά μόνο οταν εχω ρευματα , το πλεόνεκτιμα του συρμάτινου στελέχους ειναι οτι ο φελλός εχει μεγαλήτερη αντίσταση στα ρευματα και σταθέρότητα σε σχέση με το carbon.

Κατά τα αλλα το carbon ειναι ελαφρυτερο σαν υλικό και λόγω του ελαστικου στο κάρφωμα του ψαριου καλήτερο (ειδικά αν χρησιμοποιεις lite ελαστικά).αλλά χρηάζεσαι σχετκά καλές καιρικές συνθηκες.

Ετσι ανάλογα τις καιρικές συνθήκες επιλέγεις το βαρος και το σχημα του καθώς και το υλικό κατασκευής του.

Μερικο που χρησιμοπειω ειναι αυτοι:
Attachments
083.jpg
083.jpg (169.03 KiB) Viewed 6055 times
087.jpg
087.jpg (196.08 KiB) Viewed 6055 times
082.jpg
082.jpg (152.41 KiB) Viewed 6054 times
Last edited by fishmagic on Wed Apr 11, 2012 2:18 pm, edited 1 time in total.

fishmagic
Posts: 25
Joined: Mon Apr 09, 2012 4:17 pm
Location: ΑΘΗΝΑ
Contact:

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by fishmagic »

οπως επισεις
Attachments
023.jpg
023.jpg (166.4 KiB) Viewed 6053 times
085.jpg
085.jpg (145.46 KiB) Viewed 6054 times
084.jpg
084.jpg (132.4 KiB) Viewed 6052 times

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by DOROS »

Καλησπερα Γιωργο, ωραιος τακτοπιημενος.
Sensas... οχι μονο την μεγαλητεροι γκαμα σε φελλους αλλα τζε ωραια γκαμα απο μπασμους. Δεν εχω δωκιμασει αλλα διαβαζωντας διαφορα λενε τα καλυτερα λογια.

Το θεμα με τους φελλους ειναι τραγικο, αναγκαζουμαι να παραγκελω απο το εξωτερικο τζε καθετε μου ‘ο κουκκος αηδονη’. Ετσι προσαρμοζουμαι με οτι εχει το παζαρι. Μακαρι να ειναι καλα ο Τρυφωνης που προσπαθη να μας καλυψη σε οτι του ζητισουμαι.
Μοντελα απο Sensas...ψαρεμα κοκκινοφτερα/βλικα σε βαθη 4-6 μετρα, ελαφρη κυματισμο συνηθως αριστερα προς δεξια και αντιθετα :?: ... Ευχαριστω.

Post Reply

Return to “Coarse Fishing”