ΣΤΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΙΚΑ ΓΚΡΕΜΝΙΑ!!

Post Reply
NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

ΔΥΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΏΤΙΚΑ!.....

Post by NIKOLAS HARRIS »

....ψαρεματακια είχαν επιτυχια!

το ενα παρεα με το ζευγαρι Μαρκο που εφυγε τωρα Κύπρο για τον Αυγουστο και το άλλο (καλα μη με μαλλώνετε) μόνος μου πριν λιγες μερουλες!

....νερα βαθιά γκρέμια που καταλήγουν στην άβυσσο καταγάλανα νερα, ψάρια χιλιοτουφεκισμένα σε μέρη που όλοι γνωριζουν είναι στοιχεία που προκαλουν την όρεξη μας για εξόρμηση! :D

γνωστοί μαζοχιστές ο Μάρκος και γω αποφασίσαμε να ψαρέψουμε στα παρθένα νερα \:D/ του Πόρτο Κουφο, όπου μετά απο πολλες βουτιές και ένα εξαντλητικο 6ωρο καταφέραμε τα ψαρια της πρώτης φωτο!

σίγουρα δεν είναι και τα ψαρια αλλά σάυτά τα μέρη και ειδικά μες την καρδιά του καλοκαιριού ακομη και η σύλληψη του μικρου σαργου της ψαροπαρέας, μας έδωσε μεγάλη ικανοποιηση!!

τύχαμε πανέμορφες εικόνες με μεγάλα ψάρια.στείρες που κατηφόριζαν στα 50 με την παραμικρή υποψία κινδύνου συναγρίδες που σε γυρόφερναν με απότερο σκοπο να σε πνίξουν πάντα εκτός βελινεκούς, ροφούς που βράχωναν προτου καν ξεκινήσεις τη βουτιά!

λίγα και καλά πήραμε το φχαριστηθήκαμε και το βράδυ κατάκοποι κάναμε τον πιο γλυκο ύπνο!!!

αφού παρέμεινα μόνος και ερημος η ανάγκη για να βυθιστώ στην αγκαλιά της υπερίσχυσε του αισθήματος της αυτοσυντήρησης!!!

το ψαρεματακι αυτό εγινε απόγευμα σε μέρος μάλΛον ανύποπτο και βουτιες ρηχά χωρίς να ζορίζομαι(όσο μεγαλώνω όλο και περισσότερο φοβάμαι τις μοναχικές βουτιές), ο καλός θεούλης μάλλον με λυπηθηκε και μου χάρισε απο το ίδιο κοπαδάκια 4 ωραια μανάλια!! αφου με κύκλωσε το κοπάδι σταμάτησα κάθε κινηση με αποτέλεσμα να ανηφορίσουν όλα για να με αναχαίτησουν και τους προκάλεσα την πρώτη απώλεια.ένα ακόμη κτυπήθηκε με καρτέρι στη φυκιάδα!

μετα απο το δευτερο χαμο του συμπολεμιστή τους τα ψάρια χάθηκαν και ετσι εγώ συνέχισα ανέμελος το ψαρεματάκι μου!ψάρια κυκλοφορούσαν πολλά αφου το ρέμα ήταν ποτάμι!η πεδιλια δύσκολη αλλά το πείσμα αρκετο και η διάθεση ανεβασμένη αφου είχα ήδη δυο όμορφα ψαράκια!εντοπίζεται ο ροφάκος απο την επιφάνεια όπου δυστυχώς βραχώνει με το που με βλέπει....ας το καλό του λεω, ας κάνω μια αθορυβη μπας και τον πετυχω στο προθαλάμι.Ετσι κεγινε βουτάω οσο πιο ήρεμα γίνεται απο ταριστερα της τρύπας και εννοειται χωρίς φακο, το ψάρι είναι εκει στιγμιαια γυρνάει, γυρναει για να χαθει στην τρυπα αλλα η 6,25 με το 19αρι λάστιχο στην πρώτη σκάλα τονε προλαβαίνει!


πολύ ωραία συλλογιέμαι, πηγε 8 η ώρα ας ξεκινήσω για πίσω,ευτυχώς το ρέμα θα με πάει ξεκούραστα!

καμιά 200αρια μέτρα παρακάτω νάσου τα μαναλάκια πάλι να με κυκλώνουν.δεν ανηφοριζν τώρα προς εμε αλλά ενα πλαναρισματακι απέδωσε το 3ο της παρέας.ευθανασία και παρατηρω ότι τα ψάρια δεν έμαθαν ακόμη τι εστί ανθρωπος είναι όλα απο κάτω με αγριες διαθέσεις !ξαναφευγω για πλανάρισμα αλλά τα καημένα απομακρυνθηκαν, συνεχίζω εγω τη βυτιά και κάθομαι στη φυκιάδια, κίνηση που τα προκάλεσε και πάλι να με περιεργαστουν!πήρα και το τέταρτο κομμάτι και καπου εκει είπα φτάνει αλλο τέτοια ψάρια ομως.......

.......μετά το κτύπημα του ψαριού πήρε το μάτι μου κάτι κόκκινες μικρες που απομακρύνονταν βλέποντας το ψάρι να κτυπιέται!
Α
.....8 ΚΑΙ 25 πηγε εχω άλλες 2 βουτιές, ίσως παρω κάποιο συναγριδάκι.βουτάω ήρεμος και ωραιος ,ταυτάκια δεν τσιριξαν πολύ η κινηση μου καλή και η ηρεμια μου αξιοζήλευτη.καθομαι αναπαυτικά πισωαπο ενα μονοπετράκι και οι σκέψεις αρχινάνε!πέρασε η ώρα λέω θα πρεπει να αναδυθω, ο σαργος ΜΕΓΑΛΟΣ!!!!! σουλατσάρει μπροστα μου αλλά αυτές οι ευλογημένες είναι εκει στο βάθος και όλοενα πλησιάζουν, οι ισορροπιες των στιγμων αυτων λεπτες η ζωη περνα μπροστά απτα μάτια σου η ωριμότητα που πρεπει να επιδείξεις τεράστια και τα άτομα που σε περιμένουν να γυρίσεις πολλά!!!δεν γαμιέται λεω,ΑΑπήρα το σάργαρο εφυγα χαλαρός για την επιφάνεια και έδωσα ραντεβου με τις μαγκιόρες να τις σκίσουμε παρέα με το Μάρκο όταν επιστρέψει!!!! :D

ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΔΥΣΕΙΣ!!!!

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: ΔΥΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΏΤΙΚΑ!.....

Post by NIKOLAS HARRIS »

και......

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΔΥΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΏΤΙΚΑ!.....

Post by Giorkos »

ρε μα εν σε κάμαν μπαν να ησυχάσουμε....εφτζιερώσαν οι δρόμοι της λευκωσίας τζαι έκατσεν η πίεση μας στον τόπο της....

επήρε την ανηφόρα πάλε :D :D :D

Πολλά ωραία τα φισ ρε νικόλα !!!

πε μας και 2-3 λόγια για το σιεπέττο....θωρώ 3 λάστιχα :o :o :o .... το υποβρύχιο 'ζώον' :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: ΔΥΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΏΤΙΚΑ!.....

Post by tasos83 »

Φίλε υπέροχο το στόρυ, τα ψάρκα σου και οι φωτογραφίες!. :clap:

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ΔΥΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΏΤΙΚΑ!.....

Post by hdemetris »

Ωραία ψάρια Νικόλα. Τυχερέ. Είχες την ευκαιρία να ξεφύγεις από την μιζέρια των κυπριακών βυθών.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΔΥΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΏΤΙΚΑ!.....

Post by chrysanthos9 »

Μπραβο ρε Νικολα ειδικα τα μαναλια :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΔΥΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΏΤΙΚΑ!.....

Post by konstantinos kalogir »

Α μάνα μου σορκό...Που είσαι Γιώρκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο.... :D :D :D

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: ΔΥΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΏΤΙΚΑ!.....

Post by NIKOLAS HARRIS »

Giorkos wrote:ρε μα εν σε κάμαν μπαν να ησυχάσουμε....εφτζιερώσαν οι δρόμοι της λευκωσίας τζαι έκατσεν η πίεση μας στον τόπο της....

επήρε την ανηφόρα πάλε :D :D :D

Πολλά ωραία τα φισ ρε νικόλα !!!

πε μας και 2-3 λόγια για το σιεπέττο....θωρώ 3 λάστιχα :o :o :o .... το υποβρύχιο 'ζώον' :wink:
Giorko mu en tu Marku to oplo tha tu po na mu pei liga pramata na se enhmeroso!!!!

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

ΣΤΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΙΚΑ ΓΚΡΕΜΝΙΑ!!

Post by NIKOLAS HARRIS »

Αυτα εινια τα καλυτερα του σπορ μας. βρηκα ευκαιρια και πηγα 2ημερο στη Χαλκιδικη με το φιλαρακι το Μαρκο πριν καμια βδομαδα!

η κουραση μας πολλη απο τη δουλεια για μενα απο το διαβασμα για το Μαρκο αλλα η διαθεση στα υψη!

δεν βρηκαμε τα ψαρια που περιμεναμε λογω της θολουρας και του πλαγκτον που ακομη καλα κρατει αλλα καταφεραμε να παρουμε ενα καλο ροφο μαι συναγριδα του κιλου μια πιγγα και μια κωλοχτυπα τερας που καταναλωσαμε το ιδιο βραδυ με μακαροναδα και παρεα την πιγγα!!

τοσο πολυ φαγαμε και τοσο κουρασμενοι ημασταν που την αλλη μερα δεν ψαρευαμε καλα.ο καιρος χειροτερεψε και ετσι το ταξιδι της επιστροφης ξεκινησε νωρις.

περασαμε πολυ ωραια και ξεφυγαμε απο τη ρουτινα της καθημερινοτητας!

καλες βουτες παιδες!



Image

Image

Image

Image

Image

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: ΣΤΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΙΚΑ ΓΚΡΕΜΝΙΑ!!

Post by paulos charalambous »

πολλα ωραια ρε Νικολα οπως παντα :clap: :clap: :clap:

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: ΣΤΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΙΚΑ ΓΚΡΕΜΝΙΑ!!

Post by c.nadiotis »

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
I live my life a breath at a time

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΣΤΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΙΚΑ ΓΚΡΕΜΝΙΑ!!

Post by Giorkos »

πολλά ωραία.... εκαταφέρετε τα πάλε...

:clap:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: ΣΤΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΙΚΑ ΓΚΡΕΜΝΙΑ!!

Post by george87d »

Μπραβο ρε νικολα εν να μασ πελλαανετε !!! Εν μπορουμεν με τουντιν ε3εταστικι να πμε πουποτε!!!! :clap: :clap: :clap: :clap:
Ο κυριος Μαρκος εφαντην κολοχτυπα του!!!! :mrgreen: :mrgreen:
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
markos07
Posts: 17
Joined: Fri Nov 07, 2008 4:23 pm

Re: ΣΤΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΙΚΑ ΓΚΡΕΜΝΙΑ!!

Post by markos07 »

Τα καλύτερα έρχονται. Επίαμεν τα ψαρουθκια μας αλλά εφήκαμε και άλλα πίσω… λίο η τύχη λίο το βάθος εν μας εβόλεψεν… Το επόμενο ραντεβού μετά τες 10 του ιούλη και η ομάδα θα επιστρέψει δριμύτερη.

Post Reply

Return to “Προορισμοί εκτος κύπρου!”