μουγιο-συναντήσεις

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

μουγιο-συναντήσεις

Post by caveman »

Την ερχόμενη Κυριακή μετά τον διαγωνισμό ψαρέματος "αλμπορέλλα" στο φράγμα Γερμασόγειας θα παραμείνουμε στο φράγμα με τον ΜάριοΚ για ψάρεμα μούγιας, όποιος άλλος θέλει να έρτει να ψαρέψει μαζίν μας είναι ευπρόσδεκτος!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by Greg »

μεσα...
Esox Lucius

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by PrEdAtΩR »

caveman wrote:Την ερχόμενη Κυριακή μετά τον διαγωνισμό ψαρέματος "αλμπορέλλα" στο φράγμα Γερμασόγειας θα παραμείνουμε στο φράγμα με τον ΜάριοΚ για ψάρεμα μούγιας, όποιος άλλος θέλει να έρτει να ψαρέψει μαζίν μας είναι ευπρόσδεκτος!!
προκτες που επερασα οι τιλαπιες ηταν σε spawning. Εν ξερω αν ως την Κυριακη ποσπαστουν.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:προκτες που επερασα οι τιλαπιες ηταν σε spawning. Εν ξερω αν ως την Κυριακη ποσπαστουν.
Εννά ποσπαστούν τον ... Σεπτέμβρη. Γεννούν από τέλος Απρίλη ως αρχές Σεπτέμβρη, που 2 με 3 φορές. Αλλά συνεχίζουν να τρών!!!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by caveman »

Ρολάνδο, φέτος εξεκίνησαν από τον Φεβράρη-Μάρτη σε κάποιους χώρους που βράζει πιο γρήγορα το νερό! :shock:

Γερμασόγεια όντος τωρά ξεκινούν... εβάλαν τζαι τα καλά τους :mrgreen: εγίναν ολοκόκκινες οι ουρές τους :shock:

Θα έρτει και ο Μπόπ την Κυριακή, οπόταν... όποιος θέλει να μάθει διάφορα για το fly θα έχει την ευκαιρία!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by giannosP »

Κυριακη στην Γερμασογια τοτε! :D :D
Life is a game....Fishing is serious!

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by Sailor »

Νομιζω εν ναρτω τζε εγω το γυρο μου ,ετσι κι αλλοιως εν ναμαι στο διαγωνισμο το πρωι.

Marios.iona
Posts: 44
Joined: Thu Dec 13, 2012 6:00 am

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by Marios.iona »

Ρε εν να κανονισετε αλοκαμια μουγιοσυναντιση? τελεφτεος εκουρτιστικα με το fly και δεν ξερο και πολλα. Εκοπσαμεν λιες κουβεντες με τον caveman υτον ζωγραφο μας αλλα αλλο να δουμε και λια πραματα live. Διλ. Τορα εν προκιτε να τσιμπισι τιλαπια? τι μουγια βαλετε εσι σε καθε περιοτοση? μεγεθος? χροματα? παμε γερμασογια κανενα σαββατο.

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by Sailor »

Φιλε μου αφου εκουρτηστηκες καλο θα ηταν να διαβασεις ολα τα ποστ που καναμε εδω στο fly fishing.Θα εβλεπες οτι σχεδον ολα τα ψαρια τσιμπουν σε μυγα,τιλαπια,λαβρακι,ηλιοψαρο,κοκκινοφτερα ακομη και κυπρινοι.Τωρα το τι μυγα χρωμα πατεντα μεγεθος ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο γνωσεων και πειραματισμου και αναλογως της περιοχης,εποχης κλπ..εχω βαλει μια φωτο με μυγες στις εξορμησεις, απο τις πρωτες που εφτιαξα ,αλλα υπαρχουν απειροι συνδιασμοι να πειραματιστεις.Υπολογισε οτι θα χανεις 4-5 μυγες σε κορατσιστρα σε καθε εξορμηση.Τιλαπιες απ οτι ξερω δεν κινηθηκαν ακομα

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by caveman »

Υπάρχει κάποια κίνηση στην Γερμασόγεια τις τελευταίες μέρες από ότι ακούω, πιάνονται τιλάπιες σε hair rig με καλαμπόκι, οπόταν δεν χάνουμε τίποτα να δοκιμάσουμε. Αν είναι να βρεθούμε κάνα πρωινό , θα ήταν καλά να είμαστε εκεί πριν βγει ήλιος, κατά τες πέντε παρά κάρτο, μέχρι τις 8-9 να ποσπαστούμε, να γλυτώσουμε την πήρα.

Έχω διαθέσιμο το Σαββατοκύριακο 20-21 Ιουλίου, εσείς?
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Marios.iona
Posts: 44
Joined: Thu Dec 13, 2012 6:00 am

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by Marios.iona »

φιλε εγο ειμαι μεσα. αν μήνις ως το τελοσ του μήνα εν να μεν αφικουν, ελα να παμεν αυριο ως τες 5-8:30

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by caveman »

Την τιλάπια μόνο το ψύχος μπορεί να την αφανίσει. Εν που τα πιο δυσκολοψάρευτα ψάρια που έχουμε.

Δεν μπορώ αύριο, έχω κανονισμένα.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by mikrosa »

caveman wrote:Την τιλάπια μόνο το ψύχος μπορεί να την αφανίσει. Εν που τα πιο δυσκολοψάρευτα ψάρια που έχουμε.

Δεν μπορώ αύριο, έχω κανονισμένα.
Cave η τιλαπια ειναι που τα ποιο δυσκολοψαρευτα??? :roll:
Προχτες pole-αντενα-εγγλεζικο ευκαλαμε 3,5κιλα τιλαπια ετσι για την πλακα με πικατινι και 2κιλα πασμο+ 3,5κιλα κοκκινοφτερα-κυπρινους

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by Sailor »

Φιλε Αντρεα εμαθα τα κατορθωματα σας με τον Μιχαλη την τεταρτη,.ετσι αφου μου αφιερωσε τες τιλλαπιες ο Μιχαλης ,την πεμπτη επιασα το μουγιοκαλαμο τσε επηα αχνα.Επελλαναν με τα λαβρακουθκια τιλλαπιες ομως τιποτα,φαινεται εν τους αρεσαν οι μουγιες μου η ηταν πρηισμενες ακομα που το φαι που τες εταισετε την προηγουμενη μερα χα χα χα.Πιστευω εν λιο διστακτικες κομα η δεν ψαρεψα σωστα τες μουγιες μου,η λαθος πατεντα.Παντως το οτι επιασετε εσεις εν ενθαρυντικο δεν σημαινει ομως οτι εν τσε ευκολες,εσεις εγινηκετε μαστροι πανω στην τεχνικη σας

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: μουγιο-συναντήσεις

Post by mikrosa »

Εν βυθιζομενες που εδοκιμασες?
γιατι σχεδον ολες ηταν πατοτες οπως και μερικα ηλιοψαρακια
συρτους λιο πασμο αλλη φορα..ετσι για αλλαγη

Post Reply

Return to “Fly Fishing”