Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Περασμενη κυριακη πηγα γερμασογεια κοντα στο μεσημερι να δοκιμασω τες μουγιες για καμια τιλλαπια.Για ενα μιση ωρα ψαρεμα δεν επιασα καμια αλλα πριν φυγω επιασα το πρωτο μου λαβρακι σε μυγα κοντα στο μισο κιλο.Αφεθηκε ελευθερο μετα την μεγαλη χαρα που μου εδωσε.Εχασα 3 μυγες σε κορατσισματα ,την τελευταια μαζι με ολο το λητερ αφου κοπηκε το flyline κοντα στο loop.Επομενες μυγες που θα προσπαθησω να δεσω σιγουρα θα ειναι weedless με πετονια για προστασια απο κορατσιστρα .

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by caveman »

:clap: :clap: :dance:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by (CyBasser) »

Ασχολήθηκε κανείς πρόσφατα σε κάποιο φράγμα? Ξέρουμε αν κινήθηκαν οι τιλάπιες?
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Καλησπερα κοπελια,νομιζω ειναι καιρος πλεον να ξεσκονισετε τα μουγιοκαλαμα σας.Τιλαπιες εν τες πετυχα ακομα αλλα εχτες εκαμα ρεσιταλ με τα λαβρακουδκια.ενα μιση ωρα ψαρεμα εβκαλα καμια 25 τουλαχιστον διοτι εχασα το μετρημα.Το πιο ωραια ηταν οτι εβγηκαν ολα με μουγιες που εφτιαξα εγω και μαλιστα τα περισσοτερα σε μια δικη μου παραλλαγη του bloodworm.μου δουλεψε επισης το brassie ενω καθολου αποτεσματα το goldhead black damsel ισως επειδη μετα 4-5 καστιν πιαστηκε και κοπηκε πανω σ ενα δεντρο,δεν ξερω.Ελπιζω ναβρω τις τιλαπιες συντομα η και ηλιοψαρα

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by (CyBasser) »

Sailor wrote:Καλησπερα κοπελια,νομιζω ειναι καιρος πλεον να ξεσκονισετε τα μουγιοκαλαμα σας.Τιλαπιες εν τες πετυχα ακομα αλλα εχτες εκαμα ρεσιταλ με τα λαβρακουδκια.ενα μιση ωρα ψαρεμα εβκαλα καμια 25 τουλαχιστον διοτι εχασα το μετρημα.Το πιο ωραια ηταν οτι εβγηκαν ολα με μουγιες που εφτιαξα εγω και μαλιστα τα περισσοτερα σε μια δικη μου παραλλαγη του bloodworm.μου δουλεψε επισης το brassie ενω καθολου αποτεσματα το goldhead black damsel ισως επειδη μετα 4-5 καστιν πιαστηκε και κοπηκε πανω σ ενα δεντρο,δεν ξερω.Ελπιζω ναβρω τις τιλαπιες συντομα η και ηλιοψαρα

Λάικ!!!!! 8-)
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by caveman »

:clap: :clap: Sailor!!

Πολλά παράξενη χρονιά φέτος για τις τιλάπιες!
Μάνες δεν είδαμε καθόλου, και έλεγα να περιμένω ακόμα λίγο ακόμα λίγο, αφού άλλες χρονιές γεννούν Μάιο/Ιούνιο.
Τελικά εγεννήσαν χωρίς να τες πάρουμε χαπάρι μέσα στον Μάρτη, αφού ήδη εφάνηκεν γόνος τιλάπιας που πριν μια βδομάδα.

Any ways, έσασα ένα 8ρι που έχω, έβαλα 9ρι fly line και θα δοκιμάσω για κάνα μεγάλο λαβράκι με μεγάλα streamers στον Κούρρη. Αναμένετε αποτελέσματα τέλος του Σαββατοκύριακου. Sailor, έχω ακόμα ένα 8ρι, τζίνο που σου έταξα... έλα να το παραλάβεις τζιαι να πάμε να κάμουμε κάνα καστ στην Γερμασόγεια.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Γεια σου φιλε μου ,θορω εν εξιασες το 8αρι που μουταξες τσε να πω την αληθκια εσκεφτουμουν το τσε εγω για να δοκιμασω για λουτσους στην θαλασσα,εχω ηδη ενα 8αρι saltwater bonefish flyline μεσς το κουτι του που περιμενει,τζαμε να δεις αν πιαμε τσε λουτσο με μουγια.Παντως συντομα εν να καμω τσε κατι μουγιες crazy charlies να δοκιμασω στες μελανες.Επηρα το ζεστα το καμωμα το μουγιων,περασμενη εφτομα εκαμα ακομα λιες διαφορετικες που μου εδουλεψαν στα λαβρακουδκια.Ε να βαλω τσε καμια φωτο που τες πρωτες που εκαμα να στανιαρετε λιο.Τσε που να βρεθουμε ρε χαμπη εν να σου εχω τσε λιες να τες τεσταρεις τσε εσυ

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

οι πρωτες που εκαμα phaesant tail,gold bead hares ear,brassie,gold head black damsel , bloodworm kai 2 booby eyes Ολες δουλεψαν αναλογως περιστασεων εκτος απο το hares ear που δοκιμαστηκε μονο κανναβιου λιγο για πεστροφες.οπως και ναναι δεν καταφερα ομως ακομα να πιασω πεστροφα σε μυγα,phaesant tail δεν δοκιμαστηκε ακομα
Attachments
Pictures canon ixus 012.jpg
Pictures canon ixus 012.jpg (795.07 KiB) Viewed 8452 times


User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by caveman »

Μπράβο ρε φίλε! Άψογος!
Τις φώτο, μίκραινε τες λίγο για να μπορούμε να τις βλέπουμε ολόκληρες.
Η διαδικασία είναι, δεξί κλικ πάνω στην φωτο, επιλέγεις επεξεργασία(edit) και σου την ανοίγει με το paint, μετά πάτα εκεί που λέει resize, μετά πάτα εκεί που λέει pixels, και όρισε το νέο μέγεθος στα 600, κάνε save, και τότε μπορείς να την ανεβάσεις πάνω και να φαίνεται ολόκληρη στο φόρουμ :arrow:
Pictures canon ixus 012.jpg
Pictures canon ixus 012.jpg (120.75 KiB) Viewed 8392 times

Το Σαββατοκύριακο που πέρασε, τελικά ΔΕΝ εψάρεψα με fly διότι δεν βόλεψε. Σύντομα όμως θα κάμω την εξόρμηση.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Ευχαριστω για την συμβουλη πως μικραινουν οι φωτο,το βρηκα τελικα σε αλλο προγραμμα κι ετσι επομενη φορα θαναι μικρες.περασμενη βδομαδα δοκιμαστηκε και το phaesant tail δουλεψε πολυ καλα.Δυστυχως οι τιλλαπιες ειναι χασιμιες .ακομη τις ψαχνω.Ελπιζω συντομα να ερθουν περισσοτερα ψαρια στα ξεβαθα νομιζω θαχει καλο παιχνιδι και με τα ηλιοψαρα

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Λυμπια σημερα απογευμα.μια μικρη τιλαπια σε νυμφη κι ενα μικρο ηλιοψαρο σε streamer,μεγαλα δεν ειδα ισως θελοθν ακομα χρονο μεχρι να βγουν στα ξεβαθα

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Πηγα ενα γυρο εχτες κυριακη ψαχνοντας ηλιοψαρα η τιλαπιες.Βρηκα ηλιοψαρα αλλα δεν εβρισκα την καταλληλη μυγα γι αυτα φαινεται.Ειχα μερικα δειλα χτυπηματα αλλα δεν πιανονταν,χρησιμοποιησα μυγες σε 10 και 12 αγκιστρι.Επομενη φορα θα δεσω και μερικες σε 14 μηπως δω διαφορα.Τελικα η εξορμηση ομως περασε πολυ ωραια αφου τα λαβρακουδκια ηταν πολυ πιο προθυμα .Δοκιμασα και ενα popper fly το οποιο ειχε χτυπηματα κι επιασε ενα ψαρι ππου ξεψαρισε πριν βγει.ηταν μεγαλο ( 8 long shank) popper για τα 15 ποντα λαβρακακια πουχε η περιοχη εκει νομιζω,πιστευω ομως οτι αν πετυχενα την μανα τους ηταν να γινει πολλα ωραια μαχη με το 6 αρι fly rod.Παντως ειμαι ευχαριστημενος διοτι βλεπω καθε φορα το casting μου να σαζει ,εκτος απο back casting kai roller casting δοκιμαζω side casting τωρα, πολυ πολυ χρησιμο.ΝΑ ΘΥΜΗΣΩ ΚΑΝΟΝΕς ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ για οσους ασχολουνται μ αυτο το ψαρεμα γυαλια ,καπελλο και να θυμαστε αν νοιωσετε κουρασμενοι σταματηστε το casting για 5 λεπτα διοτι η κουραση φερνει τα λαθη και μια λαθος κινηση μπορει να καρφωσετε την μυγα οπουδηποτε στο σωμα σας.ΕΙΧΑ τις πρωτες μου εμπειριες χτες οταν απο λαθος κινηση η μυγα στην επαφορα της απο back cast πιαστηκε στη φανελλα.για μισο ποντο διαφορα και θα καρφονοταν στον ωμο μου.Μια καλη συμβουλη για αρχαριους νομιζω θα ηταν να σπαζεται το αρπαδι στο αγκιστρι ετσι αν πιαστειται κατα λαθος το αγκιστρι να βγαινει ευκολα.Τελειωνοντας θαθελα το συστησω ενα snap hook που ανακαλυψα απο πολωνια.Το δενεις στην ακρη του λειτερ σου και ετσι μπορεις να αλλαζεις μυγες χωρις να χρειαζεται να τις δενεις,οπως ακριβως στο σπιννιν http://www.taimen.com/en/cy/product/sna ... 448/102952 To μονο προβλημα μ αυτο ειναι οτι οποτε χανεις μυγα παει κι αυτο,εχασα 5 σε μια εξορμηση λολ

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by PeRoUkKaS »

Γεια σου φιλε, και συγχαρητηρια για τις εξορμησεις σου αφου ειναι κατι καινουργιο για τα κυπριακα δεδομενα και ειναι πολυ ωραιο να
υπαρχουν πορωμενοι και στο fly!! Η απορια μου ειναι (χωρις να κατεχω τιποτε που fly) αν το συγκεκριμενο snap hook επηρεαζει στην
βυθιση των μυγων, ειδικα των floating.
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by fISHANDCHIPS »

Oι τιλάπιες όπως τις είδα την Κυριακή ,μάλλον έχουν άλλα ενδιαφέροντα ήταν την στιγμή ... Πολλή φλερτ μεταξύ τους
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “Fly Fishing”