Γεύση ψαριών

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γεύση ψαριών

Post by caveman »

Είπαμε φίλε μου, φιλετάρισμα να μίνει καθαρή κούννα χωρίς τα πλευρινά κόκκαλα και την μευράνη που τα καλύπτει εσσωτερικά!

Εγώ τες πρώτες που έπιασα έτσι τες έκαμα και ήταν μέλι!

Πρωχτές έκαμεν τες ο Χάρης έτσι όπως ήταν και ήταν χάλια, εδοκίμασα τζαι γω σήμερα και το διαπίστοσα, αν την κάνεις όπως είναι χάλια!

υγ: είχε δίκιο ο Βαντήμ :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γεύση ψαριών

Post by caveman »

psarakas wrote:
Oι 9 στις 10 ψαροταβέρνες χρησιμοποιούν αλεύρι για όλα
Εκαταντήσεν να είναι η ίδια γεύση σε όλα τα ψάρια. Μόνο το σχήμα αλλάσσει
:!: :!: :!: ακριβός έτσι!!

Για τηγάνισμα βάζεις ή λίγο βούτηρο ή λίγο αιλεόλαδο και τηγανίζεις χωρίς αλεύρομα!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Γεύση ψαριών

Post by giannosP »

Μα αμαν εν το αλευροσης εν θα σου καμει την κορουστα :)
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Γεύση ψαριών

Post by Στάθης »

giannosP wrote:φιλε, βαζεις το ψαρι στην γραδελλα, και γεμιζεις ενα μπολ με νερο και λιγο αλας, και ενα αλλο μπολ με λαδολεμονο, οπου μεσα να εχει ριγανη.Οταν βαλεις το ψαρι στα καρβουνα, και το γηρισης,περνεις ενα πηρουνι και το τριπας ελαφρος για να ανηξουν μικρες τριπες.Οταν το κανεις αυτο ,με ενα βρουτσακι ,αλιφης το ψαρι απο την μερια με της τρυπες με το νερο και αλατι,και το γυριζεις.Το ειδιο και απο την αλλη πλευρα.Αυτο το κανεις οποτε το γυριζεις.Οταν ερθει η ωρα να το βγαλεις, βγαζεις τρυπα και το αληφης με το λαδολεμονο, και απο της δυο πλευρες μεχρι να ειναι ετοιμο.Το ψαρι δεν κολλα στην γραδελλα, ειναι ζουμερο,μυροδατο και γευσατο.Αυτο το κανουν στα μεγαλα ψαρια στης σχαρας, αλλα ειναι εξεισου αποτελεσματικο και στα κανονικα :D :D
Δοκίμασε, πρωτού βάλεις το ψάρι τη γραδέλα, να αφήσεις τη γραδέλα πάνω από τα κάρβουνα ένα 5λεπτο για να ζεσταθεί.
Οταν μετά βάλεις το ψάρι επάνω, δεν πρόκειται να κολλήσει. 8-)
no whey no gain

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γεύση ψαριών

Post by MariosK »

Στάθης wrote:
giannosP wrote:φιλε, βαζεις το ψαρι στην γραδελλα, και γεμιζεις ενα μπολ με νερο και λιγο αλας, και ενα αλλο μπολ με λαδολεμονο, οπου μεσα να εχει ριγανη.Οταν βαλεις το ψαρι στα καρβουνα, και το γηρισης,περνεις ενα πηρουνι και το τριπας ελαφρος για να ανηξουν μικρες τριπες.Οταν το κανεις αυτο ,με ενα βρουτσακι ,αλιφης το ψαρι απο την μερια με της τρυπες με το νερο και αλατι,και το γυριζεις.Το ειδιο και απο την αλλη πλευρα.Αυτο το κανεις οποτε το γυριζεις.Οταν ερθει η ωρα να το βγαλεις, βγαζεις τρυπα και το αληφης με το λαδολεμονο, και απο της δυο πλευρες μεχρι να ειναι ετοιμο.Το ψαρι δεν κολλα στην γραδελλα, ειναι ζουμερο,μυροδατο και γευσατο.Αυτο το κανουν στα μεγαλα ψαρια στης σχαρας, αλλα ειναι εξεισου αποτελεσματικο και στα κανονικα :D :D
Δοκίμασε, πρωτού βάλεις το ψάρι τη γραδέλα, να αφήσεις τη γραδέλα πάνω από τα κάρβουνα ένα 5λεπτο για να ζεσταθεί.
Οταν μετά βάλεις το ψάρι επάνω, δεν πρόκειται να κολλήσει. 8-)
Ο ποιο απλός τρόπος για να μην κολλήσει είναι να μην κλείνεις την γραδέλα με το clip που έχουν συνήθως. Απλά την κρατάς κλειστεί με το χέρι κατα το γύρισμα και την ανοίγεις λίγο κάθε τόσο (μια φορά όποτε την γυρίζεις). Δοκιμασμένο με μικρά και μεγάλα ψάρια. Στάθη τούτο με το να βράσει πρώτα λίον το δοκίμασα μιαν φορά και ήταν χειρότερα (είχα κλείσει όμως την γραδέλα με το clip και πίεζε το ψάρι). Το νερό αν και άκουσα το και που άλλους δεν το δοκίμασα ποττέ μου γιατί μόνο με την ιδέα ότι εν να αλλοιώσει την γεύση του ψαρκού το αποφεύγω (ψυχολογικά :P).

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Γεύση ψαριών

Post by Στάθης »

Έχεις δίκιο Μάριε, το clip ανοικτό. :)
no whey no gain

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γεύση ψαριών

Post by caveman »

giannosP wrote:Μα αμαν εν το αλευροσης εν θα σου καμει την κορουστα :)
Φίλε μου, δοκίμασε το όπως σου προτείνω, να δεις τι ωραία πραγματική κρούστα(όχι καμένο αλεύρι) κάμνει που μόνη της η σάρκα του ψαρκού όταν τηγανιστεί χωρίς το αλεύρι, 1000 φορές ανώτερο!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γεύση ψαριών

Post by Greg »

μονο που βλεπω το χρωμα των νερο στους φρακτες και τα σκουπιδια που εχουν μεσα (ασε και την τσικνα της βρωμολασπης που αναδυεται κατα το καλοκαιρι), αηδιαζω να τζισω πανω σε τουντα ψαρκα...ποσο μαλλον να τα φαω :?
Esox Lucius

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Γεύση ψαριών

Post by giannosP »

Να το δοκιμασουμε :) , φιλε μην φοβασε οτι το νερο θα σου αλλιοση την γευση, αφου στα τελευτεα γυρισματα θα το αλιψης με λαδολεμονο :wink:
Life is a game....Fishing is serious!

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Γεύση ψαριών

Post by mikrosa »

καμια συνταγη για κοκκινοφτερες και ηλιοψαρα? εχτος που τιενει επιδη εν μου αρεσκουν πολλα στο τιανι

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Γεύση ψαριών

Post by fISHANDCHIPS »

mikrosa wrote:καμια συνταγη για κοκκινοφτερες και ηλιοψαρα? εχτος που τιενει επιδη εν μου αρεσκουν πολλα στο τιανι
Μια κοκκινοφτερη 400αρα στην πίττα με κραμπί, μαιτανό κετσαπ και μαγιονεζα ....ΕΝ ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΕΛΙ
αν είσαι Λεμεσιανός βάλε και πίκλα :lol: :lol: :lol:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γεύση ψαριών

Post by MariosK »

fISHANDCHIPS wrote:
mikrosa wrote:καμια συνταγη για κοκκινοφτερες και ηλιοψαρα? εχτος που τιενει επιδη εν μου αρεσκουν πολλα στο τιανι
Μια κοκκινοφτερη 400αρα στην πίττα με κραμπί, μαιτανό κετσαπ και μαγιονεζα ....ΕΝ ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΕΛΙ
αν είσαι Λεμεσιανός βάλε και πίκλα :lol: :lol: :lol:
Τζε η πίττα ναν Παφίτικη αλλιώς :snooty:

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Γεύση ψαριών

Post by sifu-nas »

Ασταστεια??? :D

λαλεις, για το ηλιοψαρο τι προτεινεις???

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Γεύση ψαριών

Post by fISHANDCHIPS »

sifu-nas wrote:Ασταστεια??? :D

λαλεις, για το ηλιοψαρο τι προτεινεις???
Ρε φιλε για το ηλιοψαρο εδοκιμασα πολλές συνταγες αλλά το τοπ είναι βραστό
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Γεύση ψαριών

Post by sifu-nas »

:whistle: με κρεπα? μαγιονεζα , σιταροπουλα, μανιταρι. :mrgreen:

επερειμενα κατι πιοι εμφανταστω για απάντηση..

αληθκεια τωρα το ηλιοψαρο τρωετε, ενεν οπως την κιχλίδα, εν κριμα..

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”