Γεύση ψαριών

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Γεύση ψαριών

Post by PeRoUkKaS »

RCV wrote:Έτσι thread που Κυπραίους "anglers" εν το περίμενα. Με όλο το σεβασμό σε όλους αλλά πρέπει να διαλέξουμε. Η τα καλά της κοιλιάς μας ή του σπορτ μας. Για μένα είναι θέμα ιδεολογίας. Εν ανάγκη να θανατωσω τον λαβρατσο τον μεγα θηρευτη; η τον αγιο κυπρινο μεγάλη η χάρη του; να πασιν πισο να τους πιασουμε διπλασιους και πάλι πίσω. Πολύ φιλικά μιλώ παιδιά.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
φιλε μου το κoπελoυι που έκαμε το συγκεκριμένο post τα release που εκαμεν ως τώρα, είναι περίπου όσα εκάμαμεν ούλοι μας μέσα σε τούτο το φόρουμ! ;-)

κάποτε μέσα μέσα δεν είναι κακό να κρατουμένν και κανένα ψάρι, άρα άκυρο το να διαλεξουμεν μεταξύ sport και τις κοιλιας μας! και όταν λέω μέσα μέσα, ίσως εννοούμεν για 1-2 φορες τον χρόνο!

πάντα φιλικά ρε!
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γεύση ψαριών

Post by Greg »

το συγκεκριμενο παιδι φιλε αν δεν υπηρχε δεν θα υπηρχαν ουτε ψαρια στους φρακτες σημερα να ψαρευουμε :) :text-bravo:
Esox Lucius

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Γεύση ψαριών

Post by PrEdAtΩR »

Αν δεν ηταν ο Χαμπης ψαρια μονο μεσο internet θα βλεπαμε
Οταν τον γνωρισεις απο κοντα θα καταλαβεις φιλε.
Sent from my HTC Hero using Tapatalk
Last edited by PrEdAtΩR on Tue Aug 07, 2012 6:39 pm, edited 1 time in total.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γεύση ψαριών

Post by MariosK »

Greg wrote:το συγκεκριμενο παιδι φιλε αν δεν υπηρχε δεν θα υπηρχαν ουτε ψαρια στους φρακτες σημερα να ψαρευουμε :) :text-bravo:
:text-+1:

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Γεύση ψαριών

Post by psarakas »

+25246555237
Ο παρέας απο αγνοια εδωκεν πανω μας.
catch and release

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Γεύση ψαριών

Post by marios »

RCV wrote:Έτσι thread που Κυπραίους "anglers" εν το περίμενα. Με όλο το σεβασμό σε όλους αλλά πρέπει να διαλέξουμε. Η τα καλά της κοιλιάς μας ή του σπορτ μας. Για μένα είναι θέμα ιδεολογίας. Εν ανάγκη να θανατωσω τον λαβρατσο τον μεγα θηρευτη; η τον αγιο κυπρινο μεγάλη η χάρη του; να πασιν πισο να τους πιασουμε διπλασιους και πάλι πίσω. Πολύ φιλικά μιλώ παιδιά.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Ειλικρινά τέτοιου είδους ευαισθησίες δυσκολεύομαι να τις κατανοήσω!

:neutral:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Γεύση ψαριών

Post by admin »

o καθένας με τις ευαισθησίες του. :D

User avatar
RCV
Posts: 37
Joined: Tue May 06, 2008 9:20 pm

Re: Γεύση ψαριών

Post by RCV »

Δεν είναι ευαισθησία φίλε μου. Οι Εγγλέζοι και οι Γάλλοι που μου έχουν κάτι λιμνουες πιο μικρές από τα φράγματα μας και πιο ριχες έχουν κυπρινους μεχρι και 100 σχεδόν λιπρες. Εκεί ο κανονισμός είναι πάντα catch and release. Το αποτελεσμα; ψάρια τέρατα. Ο κανονισμός του Κυπραίου είναι φαι ποτό. Επιασατε ποτε κυπρινο 10κιλο στην Κύπρο; σπάνια. γιατί για τους ξένους να είναι καθημερινό φαινόμενο και εμας όχι; να έχει ο Εγγλέζος κυπρινους τέρατα με -20 βαθμούς τον χειμώνα και ο Κυπραίος με τον καλύτερο καιρό να πέφτει που το εξοστ της μοτορας.

Έπρεπε αντι για συταγες να πιέζουμε το catch and release να γίνει νόμος σε όλα τα φράγματα.

Και πάλι τονίζω ότι μιλώ φιλικά. Για το καλό του αθλήματος και τίποτα άλλο.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Γεύση ψαριών

Post by Greg »

οι λιμνουες (ponds) στην αγγλια φιλε ειναι ιδιωτικα fisheries.. μακαρι να αφηναν και εδω ιδιωτες να καμουν τα ιδια, αλλα η μας φρουταρια μονο μπανανες εχει. Οι γαλλοι που λες απελασαν τους 'Ρομά' αν θυμασε καλα ενω εμεις τους αφησαμε να δημιουργησουν γκετο, οι φρακτες μας μου θυμιζουν δημοσιες τουαλεττες, ετσι αναγκαστηκά ξεκοψα..
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Γεύση ψαριών

Post by (CyBasser) »

marios wrote:
RCV wrote:Έτσι thread που Κυπραίους "anglers" εν το περίμενα. Με όλο το σεβασμό σε όλους αλλά πρέπει να διαλέξουμε. Η τα καλά της κοιλιάς μας ή του σπορτ μας. Για μένα είναι θέμα ιδεολογίας. Εν ανάγκη να θανατωσω τον λαβρατσο τον μεγα θηρευτη; η τον αγιο κυπρινο μεγάλη η χάρη του; να πασιν πισο να τους πιασουμε διπλασιους και πάλι πίσω. Πολύ φιλικά μιλώ παιδιά.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Ειλικρινά τέτοιου είδους ευαισθησίες δυσκολεύομαι να τις κατανοήσω!

:neutral:
Μάριε, δεν είπαμε ότι το να κρατάς κάτι για φαγητό κάπου κάπου είναι έγκλημα. Αλλά σίγουρα, η φιλοσοφία του catch and release έχει κερδίσει πολλούς από μας ειδικά στα γλυκά νερά, και με χαρά βλέπω ότι υπάρχουν κι άτομα που το εξασκούν στην θάλασσα. Ζηλεύω τον Γρηγόρη όχι τόσο για την 5κιλη λίτσα που έπιασε πρόσφατα όσο για την απίστευτη ικανοποίηση που ένιωσε βλέποντας την να φεύγει μετά την απελευθέρωση της! Εγώ τελευταία φορά ήμουν ψάρεμα την Παρασκευή, όμως σήμερα που θα φάμε ψάρι θα πάω ψαραγορά λόγω c&r. Εν το προκειμένω γνωρίζεις καλά ότι είμαι θιασώτης του c&r, δεν θα δοκιμάσω να σε πείσω για την αξία του, αλλά υπήρξα από αυτούς που κρατούσαν όλα όσα έπιαναν. Η ικανοποίηση που μου δίνει το ψάρεμα από τον καιρό που ξεκίνησα συστηματικά c&r το 2004 έχει πολλαπλασιαστεί και κάθε φορά που πιάνω ένα ψάρι και το απελευθερώνω είναι σαν να δεκαπλασιάζω το μέγεθος του. Εδώ να πώ και την αμαρτία μου, πολύ αραιά και που κρατώ κανένα ψάρι για το έταιρο ήμισυ (φέτος ως τώρα κράτησα δυο πέρκες του Κούρη) και όταν κρατώ ψάρι με πιάνει θλίψη...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Γεύση ψαριών

Post by (CyBasser) »

RCV wrote:Έτσι thread που Κυπραίους "anglers" εν το περίμενα. Με όλο το σεβασμό σε όλους αλλά πρέπει να διαλέξουμε. Η τα καλά της κοιλιάς μας ή του σπορτ μας. Για μένα είναι θέμα ιδεολογίας. Εν ανάγκη να θανατωσω τον λαβρατσο τον μεγα θηρευτη; η τον αγιο κυπρινο μεγάλη η χάρη του; να πασιν πισο να τους πιασουμε διπλασιους και πάλι πίσω. Πολύ φιλικά μιλώ παιδιά.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Φίλε, αν κοιτάξεις τα παλιά μου ποστ θα δεις ότι είμαι φανατικός του c&r. ΄Μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι και ο αγαπητός μας Χαραλάμπης είναι θιασώτης του c&r. Τώρα, είναι γεγονός ότι και εγώ δεν είμαι υπέρ του να βάζουμε συνταγές για ψάρια του γλυκού νερού, αλλά από την στιγμή που ο νόμος επιτρέπει να κρατήσουμε ψάρια, δεν είναι κάτι κατακριταίο. Όπως σου είπαν κι άλλα παιδιά ο Χαραλάμπης έκανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για το ψάρεμα στα γλυκά νερά, και ναι, είναι από τους βασικούς λόγους που σήμερα αρκετά φράγματα έχουν ψάρι! Το ότι μοιράστηκε κάποιες συνταγές και σχόλια για γεύσεις ψαριών με τίποτα δεν μπορεί να μηδενίσει τι έχει κάνει μέχρι σήμερα. Ελπίζω σύντομα να έχεις την ευκαιρία να γνωρίσεις τόσο τον Χαραλάμπη, όσο και τα άλλα παιδιά από κοντά, και θα δεις ότι τελικά το c&r είναι πολύ, μα πολύ διαδεδομένο μεταξύ των παιδιών που γράφουν εδώ.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Γεύση ψαριών

Post by C&R »

RCV wrote:Δεν είναι ευαισθησία φίλε μου. Οι Εγγλέζοι και οι Γάλλοι που μου έχουν κάτι λιμνουες πιο μικρές από τα φράγματα μας και πιο ριχες έχουν κυπρινους μεχρι και 100 σχεδόν λιπρες. Εκεί ο κανονισμός είναι πάντα catch and release. Το αποτελεσμα; ψάρια τέρατα. Ο κανονισμός του Κυπραίου είναι φαι ποτό. Επιασατε ποτε κυπρινο 10κιλο στην Κύπρο; σπάνια. γιατί για τους ξένους να είναι καθημερινό φαινόμενο και εμας όχι; να έχει ο Εγγλέζος κυπρινους τέρατα με -20 βαθμούς τον χειμώνα και ο Κυπραίος με τον καλύτερο καιρό να πέφτει που το εξοστ της μοτορας.

Έπρεπε αντι για συταγες να πιέζουμε το catch and release να γίνει νόμος σε όλα τα φράγματα.

Και πάλι τονίζω ότι μιλώ φιλικά. Για το καλό του αθλήματος και τίποτα άλλο.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Χαίρεται RCV. Δεν χρειάζεται να απολογείσαι η να δικαιολόγησε για τις απόψεις σου που για μένα προσωπικά είναι πολύ σωστές και μακάρι όλοι στην ηλικία σου να είχαμε τις ίδιες. Αυτό είναι τουλάχιστον που σαν CFAA προσπαθούμε να περάσουμε στα νέα παιδιά. Έχουμε προσπαθήσει πολύ πάνω σε αυτό τον τομέα και καταφέραμε αρκετά πράγματα.

Κςέρω ότι η φωτογραφία με το τηγάνι σε πειράκσε αλλα πίστεψε me δεν είναι ακριβwς έτσι.Το άτομο που αναφέρεσαι ήταν πρωτοστάτης σε αυτή την προσπάθεια όχι μονο στην προώθηση του C&R αλλα και σημαντικότερα στην αναδόμηση των φραγμάτων μετά την καταστροφή του 2008. Πραγματικά τα παιδιά έχουν δίκαιο ότι αν δεν ήταν αυτός ίσως να έπιανες λαβράκια η κυπρίνους μονο που το playstation!

Keep up the good work 8-)

User avatar
RCV
Posts: 37
Joined: Tue May 06, 2008 9:20 pm

Re: Γεύση ψαριών

Post by RCV »

Μπράβο του ανθρώπου τότε και ότι βοήθεια θέλετε για αναδόμηση είμαι μέσα. Μπορούμε να κάνουμε πολλά πιστεύω.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Γεύση ψαριών

Post by sifu-nas »

respect τον Χαμπή!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Γεύση ψαριών

Post by marios »

(CyBasser) wrote:Μάριε, δεν είπαμε ότι το να κρατάς κάτι για φαγητό κάπου κάπου είναι έγκλημα. Αλλά σίγουρα, η φιλοσοφία του catch and release έχει κερδίσει πολλούς από μας ειδικά στα γλυκά νερά, και με χαρά βλέπω ότι υπάρχουν κι άτομα που το εξασκούν στην θάλασσα. Ζηλεύω τον Γρηγόρη όχι τόσο για την 5κιλη λίτσα που έπιασε πρόσφατα όσο για την απίστευτη ικανοποίηση που ένιωσε βλέποντας την να φεύγει μετά την απελευθέρωση της! Εγώ τελευταία φορά ήμουν ψάρεμα την Παρασκευή, όμως σήμερα που θα φάμε ψάρι θα πάω ψαραγορά λόγω c&r. Εν το προκειμένω γνωρίζεις καλά ότι είμαι θιασώτης του c&r, δεν θα δοκιμάσω να σε πείσω για την αξία του, αλλά υπήρξα από αυτούς που κρατούσαν όλα όσα έπιαναν. Η ικανοποίηση που μου δίνει το ψάρεμα από τον καιρό που ξεκίνησα συστηματικά c&r το 2004 έχει πολλαπλασιαστεί και κάθε φορά που πιάνω ένα ψάρι και το απελευθερώνω είναι σαν να δεκαπλασιάζω το μέγεθος του. Εδώ να πώ και την αμαρτία μου, πολύ αραιά και που κρατώ κανένα ψάρι για το έταιρο ήμισυ (φέτος ως τώρα κράτησα δυο πέρκες του Κούρη) και όταν κρατώ ψάρι με πιάνει θλίψη...
Ρολάνδο μου ο κάθε ένας από εμάς έχει το δικό του τρόπο σκέψης τις δικες του φιλοσοφίες ιδεολογίες κτλ ..Ναι γνωρίζω καλά ότι είσαι λάτρης του c&r και γνωρίζω και πόλους άλλους..εγώ αν και δεν ψαρεύω σε φράχτες μονο θάλασσα ελευθερώνω το 90% το ψαριών που piano αλλα για εντελώς διαφορετικούς λόγους τις "φιλοσοφίας" του C&R .. είτε είναι μικρά και δεν πρόλαβαν να γεννήσουν ούτε μια φορα είτε δεν μου αρέσει η γέuσι τους σαν ψάρι είτε δεν συμπαθώ την φάτσα τους :mrgreen: ,ακόμη και με βάρκα που έχω πάει ελάχιστες φορες για καθετί, έχω σταματήσει να ψαρεύω στην 1 μιάμιση ώρα για τον λόγο ότι είχα πιάσει ψάρι που έφτανε για τον μεζέ(2,3 ατόμων όχι τις γειτονιάς τον γνωστόν και φίλων που κάνουν οι περισσότεροι). πιστεύω ότι το βασικότερων όλον είναι ψαρευτική συνείδηση για να είμαστε ok
τώρα να ενοχλείται κάποιος επειδή βλέπει συνταγές ψαριών η τηγανισμένα ψαρια είναι δικαίωμα του όπως είναι και δικαίωμα μου να το θεωρώ αστείο και συχρόνως να ανοίγει η όρεξη μου για ψάρι :)
Ακόμη προσωπικά εγώ δεν βλέπω το ψάρεμα σαν άθλημα δεν μπορεί να είναι άθλημα κάτι που περιέχει δόλο,ω-μα ...απόδραση από την καθημερινότητα? ναι, είναι κυνήγι? ναι, αφορμή για να βρεθεί κοντά στη φύση? ναι..αλλα αθλημα ποτε!!
και κάτι τελευταίο αν δεν ήταν ο χαμπής και ηταν ο Γιάννος η ο Αντρέας θα του δίνετε συχωροχάρτι όπως δίνετε του χαμπή? πια θα ήταν η θέση σας?( δεν απευθύνομαι στον Ρολάντο αλλα σε όλους που απάντησαν) γιατί έτσι το καταλαβαίνω ότι δεν είναι σωστό να τρώτε ψαρια από τον φράκτη αλλα αφού είναι ο χαμπής που έκανε τόσα καλά εν πειράζει αν φαΐ και λίγα ψαρουθκια :think:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”