ψαρεμα κοκκινοφτερης

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by stylgeo »

Η αλήθεια είναι πως ο καιρός εχτές ήταν τέλειος. 19 βαθμοί κελσίου, όταν εκάθουμουν στον ήλιο είμουν με το κοντομάνικο, όταν εμεταφέρθηκα κάτω που τη σκιά ενώς δέντρου έβαλα ένα λεπτό αδιάβροχο επειδή ήταν λίγο ψύχρα με το κοντό. Ήταν όντως άψογο. Και μέσα στο πράσινο, με τα δέντρα και το γρασίδι, με τες πάπιες να σου σπάζουν τα νεύρα όποτε έρχονταν κοντά στα καλάμια σου, και οι εγγλέζοι είναι πολύ ήσυχοι όταν ψαρεύουν, σέβονται τους άλλους και δεν κάνουν φασαρία (έρχονται στο νου μου εικόνες της πρώτης Κυριακής στες πέστροφες με τους Κυπραίους και συγκρίνω τες με τους Εγγλέζους :lol: )

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by stylgeo »

EVANTHIS LOIZOU wrote:ΜΠΡΑΒΟ :idea: :idea: :idea: :idea:
Ειναι το ονειρο μου να δημιουργησω μια λιμνη σαν αυτη :pray: :pray: :pray: :pray:
Ευάνθη, αν ποτέ πετύχεις αυτό το όνειρο, θα είμαι ο πρώτος σου πελάτης :happy-bouncyblue: :happy-bouncycyan: :happy-bouncygreen: :happy-bouncymagenta: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncyred:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by (CyBasser) »

stylgeo wrote:Μπορώ να πώ πως οι τίγκες για το μέγεθος τους εκάμαν τρομερά τραβήγματα. Δηλαδή η πιο μεγάλη που έπιασα εχτές εν θα ξεπερνούσε τα 350γρ, αλλά ετραβούσε για ψάρι πολλά πιο μεγάλο. Σίουρα θα ξαναπάω να δοκινάσω την τύχη μου για κανένα τέρας, και ελπίζω να το καταφέρω τούντη φορά!
Που να πιάσεις 2.5κιλάρα ακόμα... παλιές εποχές που ήταν γεμάτος ο Διπόταμος.... :( :( :( :( :( :(
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by stylgeo »

Από ό,τι άκουσα προσωπικά, οι εγγλέζοι έχουν τις τίγκες πολύ ψηλά λόγω των μαχητικών τους ικανοτήτων :)
Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να ξαναπάω μέχρι τις 16 Ιουνίου, αλλά θα δοκιμάσω για μεγάλα ψάρια. Θα έχω το εγγλέζικο μου, αλλά θα στήσω και ένα κυπρινοκάλαμο στοχεύοντας για το τέρας!

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by largemouth »

stylgeo wrote:Από ό,τι άκουσα προσωπικά, οι εγγλέζοι έχουν τις τίγκες πολύ ψηλά λόγω των μαχητικών τους ικανοτήτων :)
Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να ξαναπάω μέχρι τις 16 Ιουνίου, αλλά θα δοκιμάσω για μεγάλα ψάρια. Θα έχω το εγγλέζικο μου, αλλά θα στήσω και ένα κυπρινοκάλαμο στοχεύοντας για το τέρας!


Ax αχ αχ εχει πολλους που το περιμενουν :cry: :cry: :cry:
Waiting for the perfect storm

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by stylgeo »

Μα τωρά επήρα προσωπικά το θέμα φίλε μου, μετά που μου έφηεν τζείνος ο κυπρίνος, έχω unfinished business μαζί του. Και μπορώ να πώ πως τωρά εκατάλαβα γιατί έσιει τόσους μανιακούς με το ψάρεμα του. Η αλήθεια είναι πως έν εψάρευκα ποττέ συγκεκριμένα για κυπρίνους εχτός όταν επήεννα για πέστροφες παλιά και επιάνετουν κανένας καταλάθος ή όταν επήεννα παραπάνω για ποσκόλιο έτσι κανένα δύωρο τζαι είτε έπαιρνα ένα καλαμούι με απλά ένα βαρίδι και ένα αγκίστρι με σιταροπούλα, είτε με την αντένα και εποσκολιούμουν με τους μικρούς. Πριν να πιαστεί τζείνος ο πιο μεγάλος που είχα πιάσει εν θα ήταν 1.5 κιλό τζαι οι μιτσιοί εν και κάμνουν μεγάλη πάλη. Τούτος όμως δεν εδίαν παμό. Έπιασα μεγάλα ψάρια στη θάλασσα, και πέρσυ το καλοκαίρι ετσίμπησα ένα λαυράκι 3.5 κιλά, το οποίο αν και έδωσεν τεράστια μάχη, στο τέλος έσκασεν και έφερα το στην απόχη στο πλευρό του. Τούτος, 15 λεπτά και δεν έδειξε καθόλου σημάδια πως εκουράζετουν, έφερα το 6 φορες στην απόχη, και τις έξι εξαφανίζετουν παίρνοντας μισό καρούλι μισίνα μαζί του, σάννα τζαι επιάστικεν τζίνι τι φάση. Νομίζω έγινεν το κακό, I am hooked. :lol:

ΥΓ: Φίλε μου είσαι ο Μαρτίνος?

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by chrysanthos9 »

Ακομα να πιασεις λιτσα στο spinning να δεις τραβημα :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by largemouth »

stylgeo wrote:Μα τωρά επήρα προσωπικά το θέμα φίλε μου, μετά που μου έφηεν τζείνος ο κυπρίνος, έχω unfinished business μαζί του. Και μπορώ να πώ πως τωρά εκατάλαβα γιατί έσιει τόσους μανιακούς με το ψάρεμα του. Η αλήθεια είναι πως έν εψάρευκα ποττέ συγκεκριμένα για κυπρίνους εχτός όταν επήεννα για πέστροφες παλιά και επιάνετουν κανένας καταλάθος ή όταν επήεννα παραπάνω για ποσκόλιο έτσι κανένα δύωρο τζαι είτε έπαιρνα ένα καλαμούι με απλά ένα βαρίδι και ένα αγκίστρι με σιταροπούλα, είτε με την αντένα και εποσκολιούμουν με τους μικρούς. Πριν να πιαστεί τζείνος ο πιο μεγάλος που είχα πιάσει εν θα ήταν 1.5 κιλό τζαι οι μιτσιοί εν και κάμνουν μεγάλη πάλη. Τούτος όμως δεν εδίαν παμό. Έπιασα μεγάλα ψάρια στη θάλασσα, και πέρσυ το καλοκαίρι ετσίμπησα ένα λαυράκι 3.5 κιλά, το οποίο αν και έδωσεν τεράστια μάχη, στο τέλος έσκασεν και έφερα το στην απόχη στο πλευρό του. Τούτος, 15 λεπτά και δεν έδειξε καθόλου σημάδια πως εκουράζετουν, έφερα το 6 φορες στην απόχη, και τις έξι εξαφανίζετουν παίρνοντας μισό καρούλι μισίνα μαζί του, σάννα τζαι επιάστικεν τζίνι τι φάση. Νομίζω έγινεν το κακό, I am hooked. :lol:

ΥΓ: Φίλε μου είσαι ο Μαρτίνος?
Νε :dance:
Waiting for the perfect storm

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by stylgeo »

Χεχε, καλά μου είπεν ο Ολύμπιος πως εσύ είσαι :lol:
Είμαι ο παρέας του ο Γιώργος που Λευκωσία! Άτε ποννα στραφώ Κύπρο με το καλό, να τον πείσουμε να έρτει κανένα ψάρεμα μαζί μας :lol: :naughty:

Φίλε Χρύσανθε, δυστυχώς η μόνη λίτσα που είχα την τιμή να πιάσω ήταν μια καταλάθος στην αντένα, καμιά 200αριά γραμμάρια, και ενόμισα πως είχε να με πάρει μαζί της. Ευτυχώς που εν την έπιασα που είμουν πιο μιτσής επειδή τότε θα εκατέληγε στο τηγάνι 8)

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by largemouth »

stylgeo wrote:Χεχε, καλά μου είπεν ο Ολύμπιος πως εσύ είσαι :lol:
Είμαι ο παρέας του ο Γιώργος που Λευκωσία! Άτε ποννα στραφώ Κύπρο με το καλό, να τον πείσουμε να έρτει κανένα ψάρεμα μαζί μας :lol: :naughty:

Φίλε Χρύσανθε, δυστυχώς η μόνη λίτσα που είχα την τιμή να πιάσω ήταν μια καταλάθος στην αντένα, καμιά 200αριά γραμμάρια, και ενόμισα πως είχε να με πάρει μαζί της. Ευτυχώς που εν την έπιασα που είμουν πιο μιτσής επειδή τότε θα εκατέληγε στο τηγάνι 8)
Οι ρε εν μουσουπετταρος παρετα :lol: :lol:
Waiting for the perfect storm

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by stylgeo »

Εννά μου πεις εμένα? Πέρσυ ο μουσουπέττης έκαμεν με τζαι έχασα το dissertation μου 2 βδομάδες πριν το παραδώσω :lol:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by caveman »

Μπράβο ρε stylgeo τζίνη η τίνκα εν ούλλα τα λεφτά!! :D :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by stylgeo »

caveman wrote:Μπράβο ρε stylgeo τζίνη η τίνκα εν ούλλα τα λεφτά!! :D :D
Φίλε μου αστεία αστεία ευχαριστήθηκα την πολλά επειδή, αν τζαι εγέμωσεν με γλίνες μετά που την απελευθέρωσα, επάλαιψεν καλά πάνω στο match , τζαι ας ήταν μιτσιά, τζαι ήταν τζαι η πρώτη τίγκα που έπιασα. Τζαι το θεωρώ τζαι πολλά όμορφο ψάρι τζιόλας.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by caveman »

Εμέναν όσων τζιαν με περιπέζει ο Greg, εν το όνειρο μου να πιάσω μια τίνκα... έχω το αποθιμένο που τα παλιά!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ψαρεμα κοκκινοφτερης

Post by Greg »

caveman wrote:Εμέναν όσων τζιαν με περιπέζει ο Greg, εν το όνειρο μου να πιάσω μια τίνκα... έχω το αποθιμένο που τα παλιά!
ο κοσμος θελει κουρκουνες και συ επιμενεις πας τες τινγκες!
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”