Το Γατόψαρο

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Το Γατόψαρο

Post by Greg »

πως γινεται να εισαι τοσο σιγουρος? δε την ουρα του και το patern που εχει πανω, μοιαζει υπερβολικα με zander
Esox Lucius

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Το Γατόψαρο

Post by PrEdAtΩR »

Greg wrote:πως γινεται να εισαι τοσο σιγουρος? δε την ουρα του και το patern που εχει πανω, μοιαζει υπερβολικα με zander

μακαρι να ειναι zander :D :D :D :D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Το Γατόψαρο

Post by (CyBasser) »

Δυστυχώς ή ευτυχώς :roll: :roll: :roll: (όπως το ΄βλέπει καθένας) είναι κάττος :? :? :? Το ραχιαίο του zander θα υπήρχε στο κομμάτι που έμεινε, και η ουρά είναι πιο διχαλωτή από του zander. Επίσης, δώστε προσοχή στο pattern πάνω στο κορμί. Φαίνονται καθαρά τα σχήματα <<< που έχει το γατόψαρο χωρίς ίχνος από λέπια...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Το Γατόψαρο

Post by konstantinos kalogir »

caveman wrote:Ε φίλε έχεις πιάσει στο ψέυτικο??? αρχίσαν να χτυπούν ψεύτικα?

Τόσα χρόνια ήταν η απορεία μας ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΤΥΠΟΥΝ ΤΟ ΨΕΥΤΙΚΟ!!!!!???

Κανονικά έπρεπε να πιάνουμε συχνά ποτζίνα στο ψεύτικο αλλά τπτ εκτός από ένα θηριό που έβγαλε ο prεdtοr...
Σε σιλικονούχο ψαράκι με αργή ταχύτητα κοντά στο βυθό. Αλλά στον Διπόταμο που έχει πάρα πολλά, εν πολυτσιμπούν σε ψεύτικο αλλά έτυχε πολλές φορές. Μικρά όμως κάτω που μισό κιλό...

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Το Γατόψαρο

Post by PeRoUkKaS »

konstantinos kalogir wrote:
caveman wrote:Ε φίλε έχεις πιάσει στο ψέυτικο??? αρχίσαν να χτυπούν ψεύτικα?

Τόσα χρόνια ήταν η απορεία μας ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΤΥΠΟΥΝ ΤΟ ΨΕΥΤΙΚΟ!!!!!???

Κανονικά έπρεπε να πιάνουμε συχνά ποτζίνα στο ψεύτικο αλλά τπτ εκτός από ένα θηριό που έβγαλε ο prεdtοr...
Σε σιλικονούχο ψαράκι με αργή ταχύτητα κοντά στο βυθό. Αλλά στον Διπόταμο που έχει πάρα πολλά, εν πολυτσιμπούν σε ψεύτικο αλλά έτυχε πολλές φορές. Μικρά όμως κάτω που μισό κιλό...
και οχι μονο σε σιλικονουχο.. στον διποταμο ειναι στο μοναδικο φραγμα που εβγαλα και εγω αρκετα μικρα πανω στο σπιννινκ.. αλλα οκ, εκει ηταν απελπισμενα, ειδικα το καλοκαιρι..
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Το Γατόψαρο

Post by konstantinos kalogir »

Δεν πήγα καθόλου πέρσι, μιλώ για προηγούμενα χρόνια που είχε νερό ο φράκτης αρκετό. Φαντάσου αν ετσιμπούσαν τότε, τωρά τι θα κάμνουν... Να σου πω εν και κρίμα γιατί άτε εν και τούτα ψάρια....και ας μας σπάζουν τα νεύρα...

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Το Γατόψαρο

Post by largemouth »

Μπραβο Κων/νο που σκεφτεσε έτσι.Οι σαν κάπιους άλλους :evil: :evil: :evil:
Waiting for the perfect storm

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Το Γατόψαρο

Post by caveman »

largemouth wrote:Μπραβο Κων/νο που σκεφτεσε έτσι.Οι σαν κάπιους άλλους :evil: :evil: :evil:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Το Γατόψαρο

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:
largemouth wrote:Μπραβο Κων/νο που σκεφτεσε έτσι.Οι σαν κάπιους άλλους :evil: :evil: :evil:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πληροφοριακά και εγώ πάω το το γατόψαρο και με τίποτε δεν συμφωνώ με την αφαίρεση του από τα φράγματα! Αν δεν είχαν γατόψαρα τα φράγματα μας δεν θα βλέπατε κυπρίνο της προκοπής, και όπως και ο Largemouth τα βρίσκω και πολύ όμορφα ψάρια τα οποία θα είχαν διασκεδαστικό ψάρεμα (αν μας επιτρεπόταν το νυκτερινό)....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Το Γατόψαρο

Post by largemouth »

Ευχαριστω για την υποστιριξη φιλε Ρολάνδο :P :P :P
Waiting for the perfect storm

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Το Γατόψαρο

Post by C&R »

Ρε παιδιά δεν είπεν κανένας για αφαίρεση του γατόψαρου από τα φράγματα μας. Και να θέλαμε δεν γίνετε. Απλώς δεν πρέπει να στοκαριστουν τα καινούργια. Εγώ σαν λάτρης του λαβρακίου δεν έχω άποψη για το ψάρεμα του γατόψαρου αλλα πιστεύω ότι κάθε ψάρι έχει την αξια του και πρέπει να το σεβόμαστε.

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Το Γατόψαρο

Post by PrEdAtΩR »

C&R wrote:Ρε παιδιά δεν είπεν κανένας για αφαίρεση του γατόψαρου από τα φράγματα μας. Και να θέλαμε δεν γίνετε. Απλώς δεν πρέπει να στοκαριστουν τα καινούργια. Εγώ σαν λάτρης του λαβρακίου δεν έχω άποψη για το ψάρεμα του γατόψαρου αλλα πιστεύω ότι κάθε ψάρι έχει την αξια του και πρέπει να το σεβόμαστε.

Αν ειχαμε γουλιανο που πιανετε κε στο ψευτικο ενα ηταν καλυτερα . Παλεφκουν και παρα πολλα. Κατι σαν bonus bite σαν ψαρευουμαι λαυρακι. :D :D :D :D

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Το Γατόψαρο

Post by MariosK »

Εμέναν πάντως εν με πειράζει το γατόψαρο. Το πρώτο μου ψάρι σε spinning που έπιασα ήταν γατόψαρο (όι στην Κύπρο) αλλά ήταν λείον πιο παshείν που τα δικά μας. Εν ξέρω αν ήταν άλλον είδος. Στην Κύπρο άμμα εν τσιμπά τίποτε άλλο έχουν χάζιν με τον κατάλληλο δόλωμα.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Το Γατόψαρο

Post by caveman »

Όπιος μπορεί να διαφοτίσει επί του θέματος θα του ήμουν πολύ ευγνώμον!! :arrow:

Like catfish that inhabit rivers, lake-dwelling catfish are not evenly dispersed but concentrate into specific locations. The major cause of this concentration is the thermal and chemical stratification that is in place in Iowa lakes during the summer. Most ponds and fishing lakes stratify into three distinct thermal layers 10 to 15 feet below the surface, and water in the lower strata contains no oxygen -- and consequently no fish. As a result, it is a waste of time and effort to fish in the deeper water during summer. Restrict your angling to depths above this stratification level. In many recreation lakes this depth will be posted near access points. Or if you desire, a temperature profile at the deepest point will give the definite answer of where to fish. Streams that inflow into the upper ends of lakes also have the tendency to concentrate catfish, as does submerged structure such as timber, rock protected shorelines and drop-offs. The best advice is to look for diverse habitat -- the more diverse the habitat, the more attractive it is to catfish.

Ειδικά στο "thermal and chemical stratification "

Πως λειτουργεί στο κάθε υγρότοπο? Μπορούν τα 10-15 πόθκια να ισχίσουν τζαι για κάπιο Κυπριακό φράγμα???? Πως μπορείς να το υπολογίσεις σωστά??
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Το Γατόψαρο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε!
Θα αφησω τον Ρολανδο να σου εξηγησει το φαινομενο που ισως εχει ακουσει ως "ΘΕΡΜΟΚΛΙΝΕΣ"
Εκεινο που θελω εγω να επισημανω ειναι οτι αυτοι οι "καθυστερημενοι" οι Αμερικανοι στην ΑΙΟΒΑ ......
In many recreation lakes this depth will be posted near access points. Or if you desire, a temperature profile at the deepest point will give the definite answer of where to fish.Για φαντασου! Να πηγαινεις στον Κουρρη και να εχει ταπελλες να σου λεν ΠΟΥ να ψαρεψεις :o :o :o :o :o :o :o

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”