Τσιρόνι

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Τσιρόνι

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Πεεεε :lol: α ρε Ρολάνδο, είσια έδοκες πάστην περίπτοση :lol: :lol: :lol: αλλά τελικά ήβρες το!! αν τζαι εγώ θα διαφονίσω λόγο ύψους ουράς. Τζίνον της φωτογραφίας εν τζαι πιο μακρή. :D Οι καλαμαράες δεν ξέρουν τι έχουν ποτζί, με μια φάουσα ενδιμικά είδη τζαι υπόειδη. Οι λίμνες των Βαλκανίων εν που τες αρχαιότερες του πλανήτη...:
Καλά, τούτοι δεν έχουν την παραμικρή ιδέα τι έχουν.... Τωρά ποιό Χοντρόστομα έχουν όντως θέλει εκτεταμένη ανάλυση. Δυστυχώς δεν έχω πιό καλές φωτό, τώρα να δω. Εκείνο των 28εκ δεν είναι καθόλου καλή η φωτό, και δεν την έχω τώρα εδώ. Άσε να δω αν έχω άλλες από αυτή την εξόρμηση.
caveman wrote:Ρολάνδο, βάλε να δούμε καμιά καλή φωτογραφία, τζαι άϊστα τσιρόνια....:
Attachments
NFPL11.jpg
NFPL11.jpg (108.17 KiB) Viewed 4233 times
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Τσιρόνι

Post by caveman »

fISHANDCHIPS wrote: το σκομπαρ ε το χοντροστομα νασους

Ναι ρε, μετά που έκαμα το ποστ εθυμήθηκα ότι εν σαν τον κέφαλο (chub) το σκομπάρ. Απλά μόλις είδα την φώτο εθυμήθεικα πόνα εξώφιλλο ενός τεύχους του "ΝΑ ΡΙΜΠΑ" ένα σαν το άλλο το χοντρόστομα που στο πάνο χείλος είσιεν μεγάλο σφαιρικό εξώγκομα, πολλά παράξενο ψάρι, τζαι ήρτεν μου στο νου το σκομπαρ :lol: ρε μα τζίντα άλλα τα παράξενα τα ψάρκα, πού εθημήζαν θαλασσινά πελαγίσια αλλά με πολλύ σκέμπο, τζαι ήταν τζαι τζίτρινα :lol: :lol: τζίνα πως τα ελέαν??? Τζίντο ψάρι επεριέγραψα το σε ένα φίλο Τουρκοκυπρέο τζαι είπεν μου πως εφέραν που την Τουρκία στα κατεχόμενα......
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Τσιρόνι

Post by (CyBasser) »

(CyBasser) wrote:
caveman wrote:Ρολάνδο, βάλε να δούμε καμιά καλή φωτογραφία, τζαι άϊστα τσιρόνια....:
Ρε Χαραλάμπη εγώ βάζω σου έτσι ωραία φωτογραφία τζαι ξαναπιάνεις τα τσιρόνια??? :shock: :D :lol:

Περιμένω σχόλια σου για την προηγούμενη φωτό :D :D . :arrow: Τούτη βάλω την για τον C&R που θέλει να δει νερό :lol: :lol: :lol: :lol: .....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Τσιρόνι

Post by caveman »

Πολλά ωραία φίλε μου :D αλλά που ψαρευτικής απόψεος έχω ολίγον πικρή πίρα που τούντες τεραααάστιες τες λίμνες. Πρέπει να τες ψαρέψεις πολλύν τζαιρό για να έβρεις τα ψάρκα που εμπόνει. Αν τζαι θα ήθελα πολλά να πάω για μεγάλους βάρβους, με την μέθοδο του surf casting φυσικά :wink: 8) τζαι σπιτίσια μπόϊλις πεντάρκα! με γεύση τυριού φυσικά :wink: ή στην τρίχα πάλε με κύβους που τσιοπ χαμ :wink: :D σίουρα θα έχει τζαι εφτάκιλους, έτσι μεγάλη λήμνη. Εντομεταξύν, πιον είδος βάρβου εν που έχουν?? Ελλάδα έχει τζαι ενδιμικά είδη βάρβου, περιοχή Μακεδονίας.

Ο ποταμός που τρέχει μέσα... εν ένας οξά πολλοί? Τζαι πόσο βάθος έχει? Τζαί πόσο πλάτος έχει?? τζαι τι βυθό έχει? πέτρες? άμμο? λάσπη? που φίτζια τι λέει? εν ανοιχτός στον ήλιο οξά σιεπάζουν τον δέντρα? τζαι πόσο ορμιτικός ένει? ρωτώ επειδί συνίθος εν τζιαμέ ποννάβρεις τους μεγάλους βάρβους!!! τζαι ψαρεύκεις τους στην τρίχα με κύβους των 50γρ. από μπλε τυρί.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Τσιρόνι

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Πολλά ωραία φίλε μου :D αλλά που ψαρευτικής απόψεος έχω ολίγον πικρή πίρα που τούντες τεραααάστιες τες λίμνες. Πρέπει να τες ψαρέψεις πολλύν τζαιρό για να έβρεις τα ψάρκα που εμπόνει. Αν τζαι θα ήθελα πολλά να πάω για μεγάλους βάρβους, με την μέθοδο του surf casting φυσικά :wink: 8) τζαι σπιτίσια μπόϊλις πεντάρκα! με γεύση τυριού φυσικά :wink: ή στην τρίχα πάλε με κύβους που τσιοπ χαμ :wink: :D σίουρα θα έχει τζαι εφτάκιλους, έτσι μεγάλη λήμνη. Εντομεταξύν, πιον είδος βάρβου εν που έχουν?? Ελλάδα έχει τζαι ενδιμικά είδη βάρβου, περιοχή Μακεδονίας.

Ο ποταμός που τρέχει μέσα... εν ένας οξά πολλοί? Τζαι πόσο βάθος έχει? Τζαί πόσο πλάτος έχει?? τζαι τι βυθό έχει? πέτρες? άμμο? λάσπη? που φίτζια τι λέει? εν ανοιχτός στον ήλιο οξά σιεπάζουν τον δέντρα? τζαι πόσο ορμιτικός ένει? ρωτώ επειδί συνίθος εν τζιαμέ ποννάβρεις τους μεγάλους βάρβους!!! τζαι ψαρεύκεις τους στην τρίχα με κύβους των 50γρ. από μπλε τυρί.
Αμάν ερωτήσεις τζαι κακόν! Από ότι εκατάλαβα αρέσκουν σου πολλά οι βάρβοι! Τωρά, πιοά είδη έχουν μέσα εν είμαι σίγουρος, ο πιο μεγάλος που είδα σε φωτό εμπιστοσύνης ήταν λίγο πάνω από 7 κιλά. Στο τωρινό τεύχος του "Ψαρεύω" έχει ένα τρίκιλο από την λίμνη. Μέγιστο δικό μου 1 κιλό το 2006, φέτος μόνο μικρούς "πελάδες" έπιασα. Έχω πάντως εντύπωση ότι έχουν τουλάχιστον δύο είδη μέσα αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Η λίμνη είναι στο σημείο που ενώνονται τρεις ποταμοί, όλοι "υπό σκιά" ως την λίμνη. Τον χειμώνα είναι πολύ ορμητικοί, αλλά τωρά εν ρυάκια. Ο ένας (Καριτσιώτης) έχει δύο ιχθυότροφεία πέστροφας πάνω του. Βυθοί πετρώδεις. Η λίμνη έχει πέτρες, έχει φυκιάδες, μύδια, βυθισμένα δάση σε μερικά σημεία...

Μιας και σου αρέσουν οι βάρβοι, σου βάζω και ένα μικρόν από φέτος :D :D
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Τσιρόνι

Post by caveman »

(CyBasser) wrote: Αμάν ερωτήσεις τζαι κακόν! Από ότι εκατάλαβα αρέσκουν σου πολλά οι βάρβοι! Τωρά, πιοά είδη έχουν μέσα εν είμαι σίγουρος, ο πιο μεγάλος που είδα σε φωτό εμπιστοσύνης ήταν λίγο πάνω από 7 κιλά.


:shock: :shock: εν τούτους που θέλω :D :D :D :D τους εφτάκιλους! τους πελόριους!


=. Τον χειμώνα είναι πολύ ορμητικοί, αλλά τωρά εν ρυάκια. Ο ένας (Καριτσιώτης) έχει δύο ιχθυότροφεία πέστροφας πάνω του. Βυθοί πετρώδεις

Τωρά έκωψες μου την φόρα :? οι ποταμοί ένεν ιδιέτερα κατάλλιλοι έτσι σκέδιον. Θέλουν αργά νερά με μιχτό βυθό. Πάρα πολλούς έχει στον Στρούμα που έρκετε που Βουλγαρία-Ελλάδα, παααάρα πολλούς. Ο ποταμός άμαν εν έτσι ορμιτικός που λαλείς... φαντάζομαι εννάσιει τζαι χογλακόροτσους ένεν? εν μας κάμνει καθόλου για βάρβο, αλλά σίουρα θα μας κάμνει για πέστροφες η φάση.

Τούς μεγάλους, για να τους πιάσεις στην λίμνη πρέπει να είσαι μεγάλη "μάνα", πολλά θκιαβαζμένος τζαι να ξέρεις πολλά καλά την λίμνη για να πιάσεις.

Που αρπαχτηκά τι λέει η λίμνη??
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Τσιρόνι

Post by C&R »

Ευχαριστώ για την φωτογραφία φιλε

Νομίζω εν καιρός να βάλουμε LB μέσα σε τούτες τις λίμνες να μεν ξοδευόμαστε να πηγαίνουμε σε άλλες χώρες...

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Τσιρόνι

Post by PrEdAtΩR »

ditto!!!! :D :D :D :D

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Τσιρόνι

Post by sifu-nas »

νομιζω εσσιει πολλουw τζικατω που ειμαι αγγλια
τσεκαρε το λινκ http://www.bathampton.org/ πιeννε gallery, seniors. :twisted:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Τσιρόνι

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:
(CyBasser) wrote: Αμάν ερωτήσεις τζαι κακόν! Από ότι εκατάλαβα αρέσκουν σου πολλά οι βάρβοι! Τωρά, πιοά είδη έχουν μέσα εν είμαι σίγουρος, ο πιο μεγάλος που είδα σε φωτό εμπιστοσύνης ήταν λίγο πάνω από 7 κιλά.


:shock: :shock: εν τούτους που θέλω :D :D :D :D τους εφτάκιλους! τους πελόριους!


=. Τον χειμώνα είναι πολύ ορμητικοί, αλλά τωρά εν ρυάκια. Ο ένας (Καριτσιώτης) έχει δύο ιχθυότροφεία πέστροφας πάνω του. Βυθοί πετρώδεις

Τωρά έκωψες μου την φόρα :? οι ποταμοί ένεν ιδιέτερα κατάλλιλοι έτσι σκέδιον. Θέλουν αργά νερά με μιχτό βυθό. Πάρα πολλούς έχει στον Στρούμα που έρκετε που Βουλγαρία-Ελλάδα, παααάρα πολλούς. Ο ποταμός άμαν εν έτσι ορμιτικός που λαλείς... φαντάζομαι εννάσιει τζαι χογλακόροτσους ένεν? εν μας κάμνει καθόλου για βάρβο, αλλά σίουρα θα μας κάμνει για πέστροφες η φάση.

Τούς μεγάλους, για να τους πιάσεις στην λίμνη πρέπει να είσαι μεγάλη "μάνα", πολλά θκιαβαζμένος τζαι να ξέρεις πολλά καλά την λίμνη για να πιάσεις.

Που αρπαχτηκά τι λέει η λίμνη??
Βάρβους μόνο μιτσιούς έχει μες τους ποταμούς αλλά πεστροφούες (κυρίως ιριδωτές αλλά και καφετιές) είναι γεμάτο (δες φωτό από τον Καριτσιώτη). Μες την λίμνη όμως οι βάρβοι γίνονται τέρατα. Εμένα αρέσκουν μου, αλλά οι παραπάνω θεωρούν τους "πολλά ενοχλητικούς" διότι "καταστρέφουν" το ψάρεμα του κυπρίνου.

Τωρά, που αρπακτικά υπάρχουν λίγοι σχετικά γουλιανοί (μικροί, ως 10 κιλά, εμφανίστηκαν σχετικά προσφάτως), πέστροφες (κυρίως ιριδωτές ως 5 κιλά, αλλά και λίγες καφετιές που έχουν βγει ως 9 κιλά σε δίκτυα) κοντά στο φράγμα, "ασπρόψαρα" δηλ άσπιους ως 5 κιλά, και ηλιόψαρα (pumpkinseed). Δεν έχει όμως "καθαρόαιμα" αρπακτικά, αν είχε λαβράκι ή λουτσιόπερκα θα ήταν το κάτι άλλο. Τους πόρωσα λίγο τώρα που ήμουν εκεί, ίσως τους καταφέρουμε να ρίξουν λίγα μέσα.

Σου βάζω μια φωτό από τον Καριτσιώτη όπου φαίνονται λίγες πέστροφούλες...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Τσιρόνι

Post by Greg »

Η λιμνη εν ωραια που αποψη χαλαρωσης κτλ.... Τοση χαλαρωση που μπορει να σε πιασει και ο υπνος :twisted: .. Εγω θελω action, αδρεναλινη! Αν δεν εχει μεσα ολοκληρη λιμνη κανενα αρπαχτικο οπως pike, τι να την καμω ?? :twisted: :twisted: Κριμας το νερο της...Ας μας το φερουν ποδα :evil:

Θυμουμε οτι επερασες και απο θαλασσα για το δρομο σου στη λιμνη και ειδες ενα θεαμα πολλα σπανιο :twisted: :twisted: εγω στη θεση σου θα εστρεφουμουν λιο ποτζι να καμω λλιο popping and surface skipping :twisted: :twisted:
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Τσιρόνι

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:Η λιμνη εν ωραια που αποψη χαλαρωσης κτλ.... Τοση χαλαρωση που μπορει να σε πιασει και ο υπνος :twisted: .. Εγω θελω action, αδρεναλινη! Αν δεν εχει μεσα ολοκληρη λιμνη κανενα αρπαχτικο οπως pike, τι να την καμω ?? :twisted: :twisted: Κριμας το νερο της...Ας μας το φερουν ποδα :evil:

Θυμουμε οτι επερασες και απο θαλασσα για το δρομο σου στη λιμνη και ειδες ενα θεαμα πολλα σπανιο :twisted: :twisted: εγω στη θεση σου θα εστρεφουμουν λιο ποτζι να καμω λλιο popping and surface skipping :twisted: :twisted:
Eν εδκιάβασες ρε πιο πάνω? Προσπαθούμεν να την "σάσουμεν" την λίμνη! Αν μεν εμολύναν ούλλους τους τους ποταμούς μπορεί να εβάλαν τζαι τούρνες, αλλά τωρά εγίναν σπάνιες τζαι τζείνες. Μεν φοάσαι, εννά την σάσουμεν.

Πάντως ξέρεις ότι εν για την χαλάρωσην που επία τζειπάνω τζαι η αδρεναλίνη που τα beepers στα τραβήματα των κυπρίνων παρήταν πολλύ.....

Το νερόν εν καλύτερα να μείνει τζεικάτω, εμας αν μας το φέρουν το ΤΚΥ εννα το καταϊσιέψει σε ένα χρόνο. Στην κατάσταση που την είδες την λίμνη θεωρείται "δραματικά" χαμηλή :!: :!: :!: (είναι 10 μέτρα κάτω με μέγιστο βάθος 70, περίπου στο 60 με 70%)τζαι ΠΟΥ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ :o :shock: :o :shock: εζητήσαν και έχουν περιορισμούς στο νερό (8 ώρες κάθε τρεις μέρες) ώστε να έχουν σε περίπτωση που δεν βρέξει/χιονίσει αρκετά :!: :!: :!: . Εμείς επήαμεν στο 10% όλων των αποθεμάτων και ακόμα εκαταϊσιέυκαμεν το νερό χωρίς περιορισμούς.... :x :evil:

Όσο για το θέαμα στες Λιβανάτες/Άγιο Κωνσταντίνο, εν λλίον δύσκολο να πω στον οδηγό του ΚΤΕΛ να σταματήσει να σύρω το popper.... :lol: :lol: :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Τσιρόνι

Post by MariosK »

Ενώ αν έστεινες τζίνο το καλάμι που ελέαμεν την άλλη φορά με το lure το 10KG που σου ήβρεν ο Greg ηταν να σύρνεις που το λεωφορείο ρε :lol: :lol: :lol:.

Ρε μα τούρνες εν γενικά στην Ελλάδα που ελιάναν όξα στην περιοχή που ήσουν. Κάποιοι φίλοι μου που Θεσσαλονίκη ελέαν μου πριν λείον τζερό ότι επέζαν κάλα ψαρέματα ποτζί με τούρνες.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Τσιρόνι

Post by Greg »

Ναι... εν υπο εξαφανιση οι τουρνες στην ελλαδα..εν ψαρι που εν εχει και τοσο μεγαλη αναπαραγωγη. Αγγλια που ημουν ειχε πολλες, και ΤΕΡΑΤΑ θεμας, εν τες εχαρηκα οσο εθελα ομως. Οι εγγλεζοι εκαμαν τες C and R γισ φτο και ειχεν πολλες, εξαλου η τουρνα εν ειναι και τοσο καλη για φαγητο, εν γεματη κοκκαλουθκια οπως της σμυρνας και πολλυ γλινα :? :x τι να τιν καμω?(εν γεματα τα ψυγεια και οι θαλαμοι με φαι εξαλλου, οπως λεει τζιε ο σειρας 8) ) .. Που θεμα μαχης ομως :lol: :lol: 8)
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Τσιρόνι

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:Ενώ αν έστεινες τζίνο το καλάμι που ελέαμεν την άλλη φορά με το lure το 10KG που σου ήβρεν ο Greg ηταν να σύρνεις που το λεωφορείο ρε :lol: :lol: :lol:.

Ρε μα τούρνες εν γενικά στην Ελλάδα που ελιάναν όξα στην περιοχή που ήσουν. Κάποιοι φίλοι μου που Θεσσαλονίκη ελέαν μου πριν λείον τζερό ότι επέζαν κάλα ψαρέματα ποτζί με τούρνες.
Γενικά ελλίαναν. Παλιά υπήρχαν σε όλα τα κύρια ποτάμια της Ηπείρου, Στερεάς, Θεσσαλίας, Μακεδονίας, και Θράκης, καθώς και σε λίμνες. Τώρα υπάρχουν μόνο σε μερικές λίμνες της Ηπείρου και της Μακεδονίας, και δυό τρεις ποταμούς. Αν τύχει και βρεθείς Θεσσαλίας ρίξε μια ματιά στον Πηνειό και θα καταλάβεις γιατί δεν εμείναν τούρνες :evil: :evil: :evil: :evil:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”