rainbow and brown trout

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: rainbow and brown trout

Post by Greg »

chrysanthos9 wrote:Πολλά ενημερωτικό το πόστ σου ρε Χαραλάμπη :) . Το fly fishing που το εδωκιμάσετε σήμερα τι λαλεί :?:
το σημερινο μεν το γυρευκεις :twisted: :twisted: lol
Esox Lucius

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: rainbow and brown trout

Post by MariosK »

caveman wrote: SALTWATER FLY FISHING!!
Ρε φίλε αν μεν το λάλες ούτε σε τούτο το ποστ εν θα άντεχα άλλον :P. Η επόμενη τεχνική που θέλω να δοκιμάσω :mrgreen:.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

chrysanthos9 wrote:Πολλά ενημερωτικό το πόστ σου ρε Χαραλάμπη :) . Το fly fishing που το εδωκιμάσετε σήμερα τι λαλεί :?:
Βασικά επεία εχτές σε κοντινό φράγμα με τον φίλο μου τον λαρτζμάουθ για "πρωπόνηση" :lol: έκαμα τα πίλιες πάλε! εν τα κατάφερνα... οπόταν έκατσα εψές τζαι ήβρα στο γιούτουμπ μια σειρά από πολλά ωραία μαθήματα... :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=B6h5Gd2C ... =1&index=1 δέστε τα όλα, πραγματηκά αξίζουν το!

Άμα κάτσεις να δεις και να ακούσεις πρωσεκτικά τα όσα λέει ο τύπος, το μόνο που χρειάζεται πλέων είναι περισσότερη εξάσκηση.
Σήμερα τα όσα είδα τα έκαμα στην πράξη τζαι πραγματικά ενθουσιάστηκα από την αποτελεσματικότητα των πιο απλόν κινήσεων... πριν εκατέβαλλα τεράστια πρωσπάθεια τζαι πολύ δύναμη για το τύποτε! Ενό σήμερα τα επεία μια χαρά εκτώς ορισμένων φάσεων :oops: :lol: :twisted: :lol:

Ψάρκα ούτε συζήτηση να γείνεται... εφεισούσεν πολύς αέρας και δεν είδα ούτε ένα κτύπημα στην επιφάνεια!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:
caveman wrote: SALTWATER FLY FISHING!!
Ρε φίλε αν μεν το λάλες ούτε σε τούτο το ποστ εν θα άντεχα άλλον :P. Η επόμενη τεχνική που θέλω να δοκιμάσω :mrgreen:.
Τα saltwater flies (εξειδικευμένα για καραγκίδες που περιλαμβάνουν τον προσωπικό μου στόχο - λιτσες) είναι ήδη εδώ, έτοιμα για το καλοκαίρι 2009!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Βασικά επεία εχτές σε κοντινό φράγμα με τον φίλο μου τον λαρτζμάουθ για "πρωπόνηση" :lol: έκαμα τα πίλιες πάλε! εν τα κατάφερνα... !
Μεν το σκέφτεσαι Χαραλάμπη μου.... Εν γίνεται σε μια απόπειρα....
caveman wrote:οπόταν έκατσα εψές τζαι ήβρα στο γιούτουμπ μια σειρά από πολλά ωραία μαθήματα... :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=B6h5Gd2C ... =1&index=1 δέστε τα όλα, πραγματηκά αξίζουν το!

Άμα κάτσεις να δεις και να ακούσεις πρωσεκτικά τα όσα λέει ο τύπος, το μόνο που χρειάζεται πλέων είναι περισσότερη εξάσκηση.
Σήμερα τα όσα είδα τα έκαμα στην πράξη τζαι πραγματικά ενθουσιάστηκα από την αποτελεσματικότητα των πιο απλόν κινήσεων... πριν εκατέβαλλα τεράστια πρωσπάθεια τζαι πολύ δύναμη για το τύποτε! Ενό σήμερα τα επεία μια χαρά εκτώς ορισμένων φάσεων :oops: :lol: :twisted: :lol: !
Το καλύτερο πράμα που έκαμες... κομμάτι κομμάτι.... Άτε, άμα γίνεις καλός στο false casting να με εκπαιδεύσεις και μένα, εν το αδύνατο μου σημείο.
caveman wrote:Ψάρκα ούτε συζήτηση να γείνεται... εφεισούσεν πολύς αέρας και δεν είδα ούτε ένα κτύπημα στην επιφάνεια!
Αυτό ήταν φυσικό! Στα στάσιμα νερά υπάρχει δραστηριότητα στην επιφάνεια μόνο συγκεκριμμένες ώρες. Ως επί το πλείστον θέλεις βυθιζόμενες νύμφες και απομιμήσεις νεογέννητων ψαριών. Για τα λαβράκια της Άχνας το αγαπημένο τους ήταν το Muddler Minnow, το οποίο στην Αγγλία είναι πολύ δημοφιλές για πέστροφες...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

Φίλε, false casting καταφέρνω το μια χαρά, το κύριο μου πρόβλημα ήταν είτε βεβιασμένες κινήσεις ήτε μι συνχρονισμός των κινήσεων και λάθος κίνηση του χεριού(πολλά ψηλά, πολλά πίσω κτλ) μετά που επαρακολούθησα το βίντεο, επείαν ούλλα μια χαρά, αλλά τελικά... τα κοράτζιστρα στους φράχτες μας εν πολύ περισσότερα από ότι ενόμιζα :wink: :lol: :lol: :lol: έχασα τζαι μια βρεγμένη μύγα χωρίς να το καταλάβω... κάπου που πίσω μου πρέπει να επιάστικεν τζαι εν το επείρα πρέφα.

Έκαμα πάραπολλή "προπόνηση" και παλιά, αλλά δεν τα κατάφερνα. Ενόμιζα πως ήταν το καλάμι... το Σαβάτο εχρεισιμοποίησα για πρώτη φορά ένα πολλά ωραίο Άμπου Γκαρσία... τελικά εν πέζει ρόλο το καλάμι αν θα τα κάμεις πίλιες ή αν τα πάεςι καλά, το μόνο που θέλει είναι σωστή κίνιση των χεριών ακριβός όπως δίχνει στο βίντερο με αργές κινήσεις στην αρχή αλλά να τελιόνουν με δύναμη.

Το άλλο Σαβατοκύριακο τι λέεις, ννα πάμεν?
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Φίλε, false casting καταφέρνω το μια χαρά, το κύριο μου πρόβλημα ήταν είτε βεβιασμένες κινήσεις ήτε μι συνχρονισμός των κινήσεων και λάθος κίνηση του χεριού(πολλά ψηλά, πολλά πίσω κτλ) μετά που επαρακολούθησα το βίντεο, επείαν ούλλα μια χαρά, αλλά τελικά... τα κοράτζιστρα στους φράχτες μας εν πολύ περισσότερα από ότι ενόμιζα :wink: :lol: :lol: :lol: έχασα τζαι μια βρεγμένη μύγα χωρίς να το καταλάβω... κάπου που πίσω μου πρέπει να επιάστικεν τζαι εν το επείρα πρέφα.

Έκαμα πάραπολλή "προπόνηση" και παλιά, αλλά δεν τα κατάφερνα. Ενόμιζα πως ήταν το καλάμι... το Σαβάτο εχρεισιμοποίησα για πρώτη φορά ένα πολλά ωραίο Άμπου Γκαρσία... τελικά εν πέζει ρόλο το καλάμι αν θα τα κάμεις πίλιες ή αν τα πάεςι καλά, το μόνο που θέλει είναι σωστή κίνιση των χεριών ακριβός όπως δίχνει στο βίντερο με αργές κινήσεις στην αρχή αλλά να τελιόνουν με δύναμη.

Το άλλο Σαβατοκύριακο τι λέεις, ννα πάμεν?
Δουλεύκω :cry: αλλά άσε να δω αν καταφέρω να κανονίσω κάτι...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: rainbow and brown trout

Post by konstantinos kalogir »

Επείε κανένας Καλοπάναγιώτη τελευταίο καιρό να μας πει τι κατάσταση επικρατεί;

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:Επείε κανένας Καλοπάναγιώτη τελευταίο καιρό να μας πει τι κατάσταση επικρατεί;
Κωνσταντίνε, Κωνσταντίνε.... Όταν μιλά ο αυτοκράτορας, ασχολείσαι με τους σκλάβους???? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Anyway, αν πάεις μην περιμένεις πολλά πράγματα....πμ εστάλη
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

...
Last edited by (CyBasser) on Thu Apr 02, 2009 9:00 am, edited 1 time in total.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: rainbow and brown trout

Post by bassman »

Ρε Cybasser, πρέπει να καταλάβεις επιτέλους ότι όπως δεν προτιμούν όλοι την ίδια μάρκα αυτοκινήτου, δεν θέλουν το ίδιο ψάρι. Δηλαδή όλοι όσοι ασχολούνται με πέστροφα ή κυπρίνο ή κοκκινοφτέρα - υπάρχουν πολλές τεχνικές και μάλιστα γίνονται διαγωνισμοί παγκοσμίου επιπέδου (ακόμα και στην Κύπρο όπως ξέρεις) - δεν ξέρουν τι κάνουν???
I'd rather be fishing!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: rainbow and brown trout

Post by konstantinos kalogir »

(CyBasser) wrote:
konstantinos kalogir wrote:Επείε κανένας Καλοπάναγιώτη τελευταίο καιρό να μας πει τι κατάσταση επικρατεί;
Κωνσταντίνε, Κωνσταντίνε.... Όταν μιλά ο αυτοκράτορας, ασχολείσαι με τους σκλάβους???? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Anyway, αν πάεις μην περιμένεις πολλά πράγματα....πμ εστάλη
:D :D Χεχε, τους τελευταίους μήνες ψάχνω για άλλους αυτοκράτορες (μυλοκόπια-σορκοί), αλλά πάντα έχω το μυαλό μου στες ιριδίζουζες, απλά περιμένω να κινηθούν. Και πιστεύκω ότι μέσα Απρίλη, άτε το πολύ μέχρι αρχές Μάη, θα ξεκινήσουν καλά τα τσιμπήματα. Πιστεύκω σε μια πολύ καλή χρονιά φέτος για τον Καλοπαναγιώτη όσο αφορά τες μεγάλες πέστροφες....! (Πάλε καλά που εδώκαν όλοι στον 'αυτοκράτορα' να αφήσουν λίγο ήσυχους τους 'σκλάβους'...) :D :D

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by CASTING »

konstantinos kalogir wrote:
(CyBasser) wrote:
konstantinos kalogir wrote:Επείε κανένας Καλοπάναγιώτη τελευταίο καιρό να μας πει τι κατάσταση επικρατεί;
Κωνσταντίνε, Κωνσταντίνε.... Όταν μιλά ο αυτοκράτορας, ασχολείσαι με τους σκλάβους???? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Anyway, αν πάεις μην περιμένεις πολλά πράγματα....πμ εστάλη
:D :D Χεχε, τους τελευταίους μήνες ψάχνω για άλλους αυτοκράτορες (μυλοκόπια-σορκοί), αλλά πάντα έχω το μυαλό μου στες ιριδίζουζες, απλά περιμένω να κινηθούν. Και πιστεύκω ότι μέσα Απρίλη, άτε το πολύ μέχρι αρχές Μάη, θα ξεκινήσουν καλά τα τσιμπήματα. Πιστεύκω σε μια πολύ καλή χρονιά φέτος για τον Καλοπαναγιώτη όσο αφορά τες μεγάλες πέστροφες....! (Πάλε καλά που εδώκαν όλοι στον 'αυτοκράτορα' να αφήσουν λίγο ήσυχους τους 'σκλάβους'...) :D :D
Φιλε επηα εγω κανενα γυρω σημερα τζαι το μονο που θα σου πω ειναι οτι αν υπαρχουν (που υπαρχουν) αλλο 10 τυποι σαν τουτους που ειδα εν νομιζω να αφηκουν να μεγαλωσουν πεστροφες :evil: :evil: :evil: πραγματικα γονοκτονοι...
Last edited by CASTING on Wed Apr 01, 2009 7:21 pm, edited 1 time in total.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: rainbow and brown trout

Post by konstantinos kalogir »

Εν καιρός να γίνει καμιά καταγγελία όμως...............

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:Εν καιρός να γίνει καμιά καταγγελία όμως...............
Κωνσταντίνε μην είσαι άδικος! Καταγγελίες γίνονται συνεχώς, αλλά επαναλαμβάνουμε για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορά: Υπάρχει ΛΙΣΤΑ με τηλέφωνα τόσο της Αστυνομάς (για κάθε φράγμα) όσο και των τοπικών Σταθμών του Τμήματος Αλιείας.

http://www.cyprusffa.com/Xrisima%20tilefona.pdf

Τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από άλλες χρονιές αλλά χρειάζεται και η ενίσχυση από όλους εσας. Με ένα ή δύο περιπολικά σε κάθε αστυνομικό σταθμό δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση να είναι συνέχεια πάνω στις όχθες να μας προσέχουν. Ένα τηλέφωνο χρειάζεται. Το ίδιο και με τους ανθρώπους του ΤΑ, όπου επίσης δεν μπορούμε να έχουμε απαίτηση 24 ώρες το 24ωρο να περιπολούν 5 ανθρώποι, όμως όταν ειδοποιηθούν τρέχουν. Από μόνοι τους και ελέγχουν από το ΤΑ φέτος, πόσο μάλλον αν τους ειδοποιούμε και εμείς.

Τυπώστε την σελίδα με τα τηλέφωνα και έχετε την μαζί σας και κυρίως ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΖΕΤΕ να την χρησιμοποιήτε!!! Και μην τρέχετε να ειδοποιήτε άλλους να ειδοποιήσουν γιατί καμμιά φορά ώσπου να πάει το μήνυμα και να'ρθει το χαμπάρι....

Τέλος, όσον αφορά τις μικρές πέστροφες: Δυστυχώς αφού λόγω της δικής μας αχαϊρευτοσύνης και απληστίας (βλέπε επανηλλειμένα σχισίματα δικτύων των κλουβιών που χρησιμοποιούνταν στον Ξυλιάτο, Καλοπαναγιώτη, ακόμη και του ιδιωτικού ιχθυοτροφείου που υπήρχε στην Ευρέτου) το ΤΑ υποχρεώθηκε να διατηρεί τις πέστροφες σε μικρές δεξαμένες, και έτσι θα μπαίνουν μικρές στα φράγματα. Σε εμάς τους ψαράδες εναπόκειται να τις αφήνουμε να μεγαλώνουν, και να ενημερώνουμε και τους άλλους που βρίσκουμε στις όχθες για την ανάγκη να τις αφήσουμε να μεγαλώσουν. Επιπρόσθετα πρέπει όλοι να μην διαλαλούμε ότι "αφησαν πέστροφες" και αν ακόμη το μάθατε καλά κάνετε να μην τρέξετε να τις "αφανίσετε" και να διαλαλείτε ότι ενημερώνεστε γιατί στο τέλος θα χάσουμε και τα αυγά και το καλάθι. Τα πράγματα αλλάζουν αυτή την περίοδο. Απλή προειδοποίηση, ειδικά προς ένα νέο φίλο της παρέας!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”