Αποριες Απο Εναν Καινουργιο "Ψαρα".

Post Reply
Bringmemorefans
Posts: 1
Joined: Tue Aug 27, 2013 7:14 pm

Αποριες Απο Εναν Καινουργιο "Ψαρα".

Post by Bringmemorefans »

Καλησπερα παιδια και συνχαρητηρια για το ομορφο φορουμ σας. Ειμαι ο Χρηστος 29 χρονων απο Ελλαδα - Θεσσαλονικη. Σαν καινουργιος στην τεχνη του ψαρεματος θα ηθελα να με βοηθησετε με μερικες αποριες που εχω. Καταρχην να αναφερω οτι ψαρευω ΜΟΝΟ σε λιμνη, στην λιμνη κερκινη στις Σερρες. Να ανεφερω οτι στην λιμνη υπαρχουν γριβαδια, πεταλουδες, και αλλα ειδη, αλλα εμενα με ενδιαφερουν τα γριβαδια - κυπρινοι. Οι αποριες μου λοιπον:

Το καλαμι μου το αφηνω οριζοντια `η καθετα ? Με τα φρενα ανοιχτα η οχι?
Τι δολωμα να προτειμησω εκτος απο καλαμποκι και boiles? Η τεχνιτη μυγα σαν δωλομα θα δουλεψει?
Καποιο ειδους μπασμος-μαλαγρα για να μαζευτουν τα ψαρια?
Με εγγλεζικο καλαμι μπορω να ψαρεψω? Σας ευχαριστω :)


michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Αποριες Απο Εναν Καινουργιο "Ψαρα".

Post by michalispsarema »

Καλωσορισες φιλε Γιωργο,

Οταν ψαρευεις τον κυπρινο τα καλαμια να ειναι οριζοντια , και τα φρενα ανοιχτα...

Οταν χρησοιμοποιης boiles πρεπει να ταισης των τοπο λιες μερες πριν ετσι να μαθουνε τα ψαρια να τρεφονται σε αυτα...και με το καλαμποκι το ιδιο ειναι αλλα το πιο σημαντικο πρεπει να μαθεις τα ψαρια να τρεφονται σε αυτα, Μπορεις να χρησοιμοποισης και μαλαγρα να τα φερης κοντα...

Σε αλλες χωρες ψαρευονται με μυγες αλλα δεν ξερω αυτο το θεμα...

Στα καταστηματα υπαρχουν ετοιμες μαλαγρες για κυπρινους αλλιως μπισκοτα λιωμενα, σιταροι και διαφροα αλλα και το καλυτερο χρωμα για τον κυπρινο ειναι το κιτρινο και το καφε...

Και το εγγλεζικο ειναι μια πολλοι καλη τεχνικι για τους κυπρινους και σου δινουν μια πολλοι καλοι μαχη... και εγω προσωπικα ψαρευω το εγγλεζικο στους φρακτες... πρεπει να κανεις μια ακριβες βυθομετριση και το παραμαλλο να ειναι στον πατο με 30 ποντους μεχρι 100 ποντους και δολωμα καλαμποκι και μαλαγρα και με την σφεντονα λιγα επανω απο των φελλο σου!!

φιλικα Μιχαλης

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Αποριες Απο Εναν Καινουργιο "Ψαρα".

Post by admin »

Καλοσώρισες Χρήστο

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Αποριες Απο Εναν Καινουργιο "Ψαρα".

Post by caveman »

Γεια σου Χρήστο :text-welcomewave:

Είσαι πολύ τυχερός που ψαρεύεις αυτή την λίμνη!! Οι αβαθείς τις περιοχές που είναι όλες καλυμμένες με νούφαρα είναι ότι πιο όμορφο έχω δει στην ζωή μου μέχρι τώρα. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να την ψαρέψω, αλλά έχω περάσει δυο φορές από εκεί.

Από εξοπλισμό τι έχεις? Πως θα τα ψαρέψεις τα γριβάδια, ή μάλλον, τι κατεύθυνση θέλεις να ακολουθήσεις, θες να μπεις σε καθαρόαιμο carp fishing... έχεις κάποια παράμαλλα υπόψη σου? Με hair rig, feeder ή θα μείνεις σε πιο απλά πράγματα?
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”