Pop-Up VS classic Boiles

Post Reply
mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Pop-Up VS classic Boiles

Post by mikrosa »

Επιδη δεν βρηκα καποιο παρομοιο θεμα...και ειχα την περιεργεια...
Γιατι να χρησημοποιησω ποπ-υπ και να εχω το δωλομα μου 2-3εκ. πανω που τον πατο, και οχι ενα που θα ειναι στον πατο????
Ποτε πρεπει να χρησιμοποιησω ποπ-υπ και ποτε οχι???

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Pop-Up VS classic Boiles

Post by caveman »

γράψε δαμέσα καλύτερα ρε φίλε, να μεν γεμόνουμε τον τόπο αδέσποτα τοπικς

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... &start=165
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: Pop-Up VS classic Boiles

Post by DOROS »

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πραγματικά απαντήσεις για το πότε θα πρέπει να χρησιμοποιθούν pop-ups ή classic bottom baits δόλωμα. Έχω παρατηρήσει ότι κατά τους χειμωνιάτικους μήνες τα pop-up δουλεύουν κάπως καλύτερα για 2 λόγος: την περίοδο όπου η θερμοκρασία είναι χαμηλή και η κινητικότητα των κυπρίνων είναι ελάχιστη, η παρουσίαση ενός μονού pop-up το κάνει αρκετά πιο ελκυστικό και πιο ασφαλές στο μυαλό του κυπρίνου για να το ρουφήση. Δεύτερος λόγος που θα χρεισημοπιουσα pop-up, είναι λόγο της άνωσης του (buoyancy) ως δόλωμα το σταματά από να το απαλλαγή εύκολα από το στόμα του και αυτό βοηθά αφάνταστα τους χειμωνιάτικους μήνες.
Ωστόσο , έχει πολύ καλά αποτελέσματα κατά την άποψη μου σε πετρώδης βυθούς (π.χ Ξυλιατος, απλά γίνεται λιο πιο αντιληπτό μέσα από της πέτρες από τα ψάρια).
Σε βυθούς όπου υπάρχει λάσπη (π.χ Ταμασσός, Καλαβασός ) επίσης κάνει δουλεία το pop-up και ο λόγος είναι ότι δεν χάνεται στη λάσπη αλλά δεν χάνει και τη μυρωδιά το pop-up (δεν υπάρχει επαφή με την λάσπη). :)

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Pop-Up VS classic Boiles

Post by mikrosa »

Δωρο,εν μερη εκαλυψες με...φτανουμε σε γενικο συμπερασμα οτι τα pop-up εν ποιο αποτελεσματικα ,γιατι ειναι ποιο ευπαρουσιαστα στο ψαρι,μειωνει τις περιπτωσεις που ρουφα και ξαναφτυνει το δολωμα και επιδη δεν χανουν την μυρωδια-γευση τους...σωστα???
Υ.Γ ( Αν πηστευουν οι διαχειρηστες πως πρεπει,ας το τοποθετησουν μεσα στο ψαρεμα του κυπρινου,ΑΝ και με boilies σε χωρες του εξωτερικου γινετε ψαρεμα και γατοψαρων)

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: Pop-Up VS classic Boiles

Post by DOROS »

Ναι, τα pop-up είναι αρκετά αποτελεσματικά σε κάποιες περιπτώσεις αλλά αποτελεσματικά είναι κατά πολύ και τα δολώματα του πάτου. 2 διαφορετικές παρουσιάσεις δολώματος(carp rigs) όπου μοιάζουν ,αλλά δουλεύουν τελείως διαφορετικά.
Για αυτό και ένα μεγάλο κομμάτι του carp fishing είναι το σωστό στήσιμο του rig είτε είναι σε pop-up είτε πάτου.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”