Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by admin »

Άριστε αυτοί που υποστηρίζουν το C&R δεν είναι καθόλου δογματικοί. Το C&R είναι μέθοδος προστασίας και διατήρησης των πληθυσμών των ψαριών που άρχισε να εξασκείται από πολλούς από εμάς εντατικά πριν 6-7 χρονια. Ο λόγος είναι γνωστός. Και εμείς κρατούσαμε ψαρια παλιά και κάποιοι από εμάς ακόμα μπορεί να κρατούν 2-3 ψαρια τον χρόνο για φαΐ. Το θέμα δεν είναι εκεί , το θέμα είναι να καταλάβει ο κόσμος το πρόβλημα και να ευαισθητοποιηθεί. Όλοι που ενδιαφέρονται για το μέλλον του ψαρέματος στους φράκτες θα πρέπει να βοηθήσουν σε αυτό τον τομέα.[/quote]


Φίλε Γιάννη το να υποστηρίζει κάποιος το catch and release το θεωρώ σαν μια υπέροχη πράξη το να προσπαθεί όμως να το επιβάλει και σε άλλους ιδιαίτερα όταν τα άτομα αυτά κινούνται μέσα στο πλαίσιο της νομιμότητας και της ηθικής το θεωρώ δογματισμό και υπερβολή. Η ευαισθητοποίηση πρέπει να γίνετε απο την αρχή σωστά σε όλες τις παραμέτρους. Δέν πρέπει κάποιος να εφαρμόζει το catch and release απλά απο μιμιτισμό ή επειδή νιώθει την κοινωνική πίεση μιας ομάδας ανθρώπων γιατί αυτό το άτομο θα είναι καταπιεσμένο και όταν του δοθεί η ευκαιρία θα κάνει καταστροφή. Πρέπει να το εφαρμόζει γιατί το έχει κατανοήσει σε όλες τις παραμέτρους του. Απλά πρέπει και εμείς που το εφαρμόζουμε να κατανοήσουμε και να σεβαστούμε το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να θέλουν να πιάνουν ένα ψάρι και να το κρατήσουν. Αυτό εννοούσα.

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by C&R »

admin wrote:Άριστε αυτοί που υποστηρίζουν το C&R δεν είναι καθόλου δογματικοί. Το C&R είναι μέθοδος προστασίας και διατήρησης των πληθυσμών των ψαριών που άρχισε να εξασκείται από πολλούς από εμάς εντατικά πριν 6-7 χρονια. Ο λόγος είναι γνωστός. Και εμείς κρατούσαμε ψαρια παλιά και κάποιοι από εμάς ακόμα μπορεί να κρατούν 2-3 ψαρια τον χρόνο για φαΐ. Το θέμα δεν είναι εκεί , το θέμα είναι να καταλάβει ο κόσμος το πρόβλημα και να ευαισθητοποιηθεί. Όλοι που ενδιαφέρονται για το μέλλον του ψαρέματος στους φράκτες θα πρέπει να βοηθήσουν σε αυτό τον τομέα.

Φίλε Γιάννη το να υποστηρίζει κάποιος το catch and release το θεωρώ σαν μια υπέροχη πράξη το να προσπαθεί όμως να το επιβάλει και σε άλλους ιδιαίτερα όταν τα άτομα αυτά κινούνται μέσα στο πλαίσιο της νομιμότητας και της ηθικής το θεωρώ δογματισμό και υπερβολή. Η ευαισθητοποίηση πρέπει να γίνετε απο την αρχή σωστά σε όλες τις παραμέτρους. Δέν πρέπει κάποιος να εφαρμόζει το catch and release απλά απο μιμιτισμό ή επειδή νιώθει την κοινωνική πίεση μιας ομάδας ανθρώπων γιατί αυτό το άτομο θα είναι καταπιεσμένο και όταν του δοθεί η ευκαιρία θα κάνει καταστροφή. Πρέπει να το εφαρμόζει γιατί το έχει κατανοήσει σε όλες τις παραμέτρους του. Απλά πρέπει και εμείς που το εφαρμόζουμε να κατανοήσουμε και να σεβαστούμε το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να θέλουν να πιάνουν ένα ψάρι και να το κρατήσουν. Αυτό εννοούσα.[/quote]

Aριστε καλημέρα , σιφονο. Ακριβώς έτσι πρέπει να είναι.

Εξαρτάται κυρίως από εμάς ,εσύ σαν μέσα μαζικής ενημέρωσης, οι επαγγελματίες , ο σύνδεσμος να βοηθήσει για την ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του κόσμου. Όπως είπα δυστυχώς δεν μας μένουν και πολλά όπλα προς αντιμετώπισης της παρανομίας. Ξέρουμε το πρόβλημα και ξέρουμε ποίες θα είναι οι συνέπειες αν συνεχίσει αυτή η κατάσταση.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by (CyBasser) »

Αργησα λίγο να επέμβω σ'αυτή την συζήτηση, θέλοντας να δω την εξέλιξη της... Υπάρχουν δύο σημεία όμως στα οποία δεν μπορώ να μην υποβάλω τις θέσεις μου...

Σχετικά με το C&R, ε'ιμουν και είμαι υπέρμαχος του, όχι μόνο για το μεγαλόστομο, αλλά για όλα τα είδη ψαριών. Πιστεύω ότι και στα γλυκά νερά αλλά και στη θάλασσα πρέπι όσο γίνεται να το εφαρμόζουμε. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είμαι "δογματικά" υπέρ του. Δεν επιβάλλω σε κανένα τι θα κάνει, και πιστεύω απόλυτα ότι δεν είναι παράλογο να κρατούμε κάποια ψάρια (ανεξαρτήτως είδους) εάν και εφ'όσον δεν παραβιάζουμε νόμο, ή τις προσωπικές μας ηθικές. Και εγώ έχω κρατήσει φέτος μερικές πέρκες του Κο΄λυρη, και μερικούς μούρμουρους. Ότιδήποτε άλλο έπιασα πήγε ζωντανό πίσω.

Αυτό με φέρνει στο θέμα που θίκτηκε για το αν έχουμε αδυναμία σε ένα ψάρι. Ο φίλος μου ο Πέτρος θα πρέπει να αποδεχθεί ότι υπάρχουν άνθρωποι που να μην συμερίζονται την άποψη του ότι το σωστό είναι "όλα τα ψάρια πρέπει να αντιμετωπίζονται το ίδιο". Ναι, για μένα το μεγαλόστομο είναι κάτι πολύ ξεχωριστό και δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω όπως τα άλλα είδη. Στα 33 χρόνια αλιευτικής καριέρας έχω πιάσει πολλά είδη και έχω περάσει από όλες τις παράκτιες τεχνικές και φυσικά όλες τις τεχνικές γλυκού νερού. Μπορώ να περηφανευτώ ότι έπιασα όλα τα είδη της Κύπρου εκτός του Άσπιου. Έχω ψαρέψει κυπρίνους σε ψαρέματα τριων 24ωρων (νόμιμα στην Λ. Πλαστήρα). Έχω πιάσει τρεις κυπρίνους στην Κύπρο άνω των 10 κιλών. Έχω πιάσει όλα σχδόν τα είδη (εκτός άσπιου και λουτσιοπέρκας) με εγγλέζικο. Το ψάρεμα του μεγαλόστομου με γεμίζει με ένα αίσθημα που κανένα άλλο είδος δεν μου έχει δώσει, και δεν είναι η τεχνική του spinning - είναι το ίδιο το μεγαλόστομο που η συμπεριφορά του για μένα είναι πρόκληση, το αγκίστρωμα του στιγμή ύψιστης αδρεναλίνης, και η πάλη του στιγμές ονείρου. Τα ίδια μπορεί ο Πέτρος να νιώθει όποτε βλέπει τον φελλό του να παίζει και το σέβομαι. Όμως, πρέπει να γίνει σεβαστή και η αδυναμία που κάποιοι έχουμε στο λαβράκι, κάποιοι ίσως στην πέστροφα, κάποιοι στον κυπρίνο, και κάποιοι πάλι στον κέφαλο ή την μελάνα.

Αυτό με φέρνει και στην φωτογραφία που έφερε αυτή την συζήτηση. Προσωπικά εμένα δεν μου αρέσει οποιαδήποτε φωτογραφία που δείχνει ξιντερισμένα ψάρια. Πολύ περισσότερο όταν βλέπω φωτογραφίες του είδους αυτού που με συγκινεί.

Οσο αφορά τον φίλο Δημήτρη (Belluga) που δεν ξέρω καν προσωπικά, το μόνο πρόβλημα με την περιβόητη φωτό έχει να κάνει με το ότι όταν με καλό τρόπο προσπαθείς να περάσεις την έννοια του αθλητικού ψαρέματος με C&R, τέτοιες φωτογραφίες ειδικά σε καταστήματα ειδών αλιείας δεν βοηθούν την προσπάθεια. Δεν δείχνει κάτι παράνομο και με κανένα άλλο τρόπο δεν είναι κατακριτέα. Αυτά!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Giwrgos Deligiannis
Posts: 71
Joined: Sun Oct 16, 2011 5:05 pm

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Giwrgos Deligiannis »

και γω με την σειρα μου θα γραψω τα τελευταια λογια για τουντο θεμα γιατι εν κριμα να παρεξηγηθω με καποιους που σας....τζινο που ηθελα να τονισω ειναι οτι αναφερθηκε καποιος στο οτι εν λαθος που σεβομαστε μερικοι μονο το λαυρακι...και βεβαια σεβομαστε ΜΟΝΟ το λαυρακι αφου μονο για λαυρακι παμε..αν εκαμναμε αλλα ψαρεματα σιγουρα θα σεβομασταν και τα υπολοιπα ψαρια...που την στιγμη που καμνουμε spinning σεβομαστε τα ειδη που θα μας δωσει το spinning...δυστηχως καποιοι κρατουν τη γραμμη του κυπραιου..εν διαφωνω..εν δικαιωμα του καθενα μας να τραβα την πορεια του..τζαι ως αναφορα που ειπε καποιος οτι καμνουμε σαν τα μωρα, ή που ειπε καποιος οτι χτιπιουμαστε λες τζαι πεζουμε θεατρο θα τους εκαμνα την εξης ερωτηση....καθε ποσο πατε για λαυρακι? ποσες ΩΡΕΣ περπατατε τον φραχτη για το ψαρεμα του? ποσο καλα ξερετε να τα αντιμετοπιζετε τοσοστε να μεινουν ζωντανα με την επιστροφη τουσ στο νερο?? προσωπικα τουτα εκαμα τα παμπολες φορες...εφα πολλα λεφτα ναι γιατι αρεσκει μου να τα σεβουμε..τζαι ουτε χτιπιουμε τζαι ουτε σαν το μωρο καμνω...απλα που το πρωτο ψαρι που επια εφαρμοσα κατι που λιος κοσμος εφαρμοζει για να νιωθω σαν προσωπικοτητα ωραια τζαι περηφανα...αυτα ειχα να πω...σιγα σιγα ο παραπανω κοσμος ενα καταλαβει την σημαντικοτητα του c&r τζαι το ποσο ωραια εν τουτη η τεχνικη...γιατι σε λια χρονια εν νομιζω να ψαρευκουντε οι φραχτες οπως τωρα...τζαι μερικες τεχνικες ενα γινουν πολλα ποιο δυσκολες...οσοι εκαταλαβαν, εκαταλαβαν!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by fISHANDCHIPS »

(CyBasser) wrote:Αυτό με φέρνει στο θέμα που θίκτηκε για το αν έχουμε αδυναμία σε ένα ψάρι. Ο φίλος μου ο Πέτρος θα πρέπει να αποδεχθεί ότι υπάρχουν άνθρωποι που να μην συμερίζονται την άποψη του ότι το σωστό είναι "όλα τα ψάρια πρέπει να αντιμετωπίζονται το ίδιο". Ναι, για μένα το μεγαλόστομο είναι κάτι πολύ ξεχωριστό και δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω όπως τα
Εστω και αν δεν ψαρεύω συστηματικά το λάβρακι προκαλεί μου παραπάνω δέος από τις κόκκινοφτέρες που ψαρεύω εγώ ...
Απλά την βρίσκω παραπάνω με το ψάρεμα με φελλο
Εννοηθεί ότι ο κάθε ένας έχει περισσότερη η λιγότερη αδυναμία σε κάποιο ψάρι.μπορει να το διατύπωσα λάθος
Αλλά το σοκ και ο συγκλονισμος σε τέτοιες περιπτώσεις όπως η φωτό νομίζω είναι φωσκολογλοιωδης ... Με πιο απλά λόγια και χωρίς παρεξήγηση είναι Ε ΤΖΑΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑΝ
Κάποιοι σίγουρα θα διαφωνούν και το σέβομαι .εγω εκφρασα την προσωπική μου άποψη και προτιμώ να βλέπω ταινίες τρόμου με τον αντεροβγαλτη παρά ταινίες του φωσκολου.
Συγνώμη που μιλώ λίγο απότομα αλλά έν τα κατάφερνω πιο πολιτισμένα και το θεωρο μειονέκτημα μου.ειλικρινα :oops: :D :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by PeRoUkKaS »

Εφαρμοζω το c&r απο την ΠΡΩΤΗ μου φορα που επια σε φρακτη, πολλα σπανια θα κρατησω ψαρι (οπως και ο Πετρος, οπως και οι περισσοτεροι
που ξερω που παμε μαζι ψαρεμα), δεν ψαρευω λαυρακι αλλα το σεβομαι απολυτα, προσπαθουμε να πεισουμε κοσμο να αλλαξει νοοτροπια ......
ΑΛΛΑ!! πολλη φασαρια για 3 ψαρκα ρε παιθκια.. εκαμαμεν τον ψυλο, *****. φωτογραφιες υαρχουν παρα πολλες και με λαυρακια, και με ζαντερς,
και με κυπρινους, και με κοκκινοφτερες.. αν θα κατσουμεν να μοιρολοουμεν την καθε φωτο, εν θα τελειωσουμεν ποτε..

νομιζω το Ε ΤΖΑΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑΝ (του Πετρου Π.) με βρισκει απολυτα συμφωνω :lol: :lol:
Last edited by PeRoUkKaS on Fri Nov 16, 2012 9:49 pm, edited 1 time in total.
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by AggelosLRK »

να κλεισω και ΕΓΩ την κουβεντα με την αναλυση του ΕΓΩ.

Το Υπερεγώ στοχεύει στην τελειότητα[11] και αποτελείται από ένα οργανωμένο μέρος της προσωπικότητας, κυρίως ασυνείδητο.
Το υπερεγώ μπορεί να θεωρηθεί ως μια συνείδηση που τιμωρεί το άτομο με συναισθήματα ενοχής όταν το άτομο λειτουργεί με μη κοινωνικά αποδεκτούς τρόπους. Το Υπερεγώ είναι το αντίθετο του εκείνο γιατί αποζητά να λειτουργεί το άτομο με έναν κοινωνικά αποδεκτό τρόπο ενώ το Εκείνο θέλει μόνο να ικανοποιήσει της ενορμήσεις του. Συνεπώς όπως αναφέραμε λειτουργεί ως συνείδηση η οποία μας κρατάει μακριά από αντικοινωνικές συμπεριφορές και από διάφορα ταμπού.
Το αναπτύσσουμε στα αρχικά χρόνια της ζωής μας κατά τη διάρκεια του οιδιπόδειου συμπλέγματος και ολοκληρώνεται σε πιο ώριμη ηλικία, αρχικά από τους γονείς μας στη συνέχεια από δασκάλους, συγγενείς, φίλους κ.λπ. Αποτελείται από όλους τους ηθικούς κανόνες που έχουμε μάθει είτε μέσω τιμωριών ή μέσω επιβραβεύσεων από ορισμένες κινήσεις και πράξεις μας. Το υπερεγώ αποτελείται από δύο υποθετικά τμήματα: το καθαυτό υπερεγώ ή συνείδηση, που αποτελεί τον κριτικό έλεγχο του ατόμου και το ιδεώδες του εγώ, που περιλαμβάνει τις ηθικές, θρησκευτικές, κοσμοθεωριακές και λοιπές αξίες του ατόμου, τα ιδεώδη, τα ιδανικά και τις φιλοδοξίες του.[12]
Η αρμονική συνεργασία του εκείνου, του εγώ και του υπερεγώ χαρακτηρίζει τη λειτουργία του καλά προσαρμοσμένου ανθρώπου. Αντίθετα, η συμπεριφορά του νευρωτικού, ψυχωτικού ή διαταραγμένου στον χαρακτήρα ή προσωπικότητα ατόμου μπορεί να θεωρηθεί ως αποτέλεσμα της διαταραχής της δυναμικής ισορροπίας των τμημάτων αυτών της προσωπικότητας.[13]


http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE% ... E%B3%CF%8E

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by giannosP »

:lol: :lol: :lol: Ρε αγαπες ηρεμηστε!!
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
since1984
Posts: 128
Joined: Wed Aug 13, 2008 10:55 am
Location: Paphos/Cyprus

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by since1984 »

Να προσθέσω και γώ κάτι σε ούλοι τούντη ανούσια συζήτηση
ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΥΛΟΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by fISHANDCHIPS »

since1984 wrote:Να προσθέσω και γώ κάτι σε ούλοι τούντη ανούσια συζήτηση
ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΥΛΟΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ!!!
Εννοητε .... Αν είμασταν σε απόλυτη ηρεμία με τον εαυτό μας δεν θα είχαμε ανάγκη να συγκρουομαστε με ´αλλους
Στα πολλά που έχουμε ,έχουμε το και τούτο ...
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Giwrgos Deligiannis
Posts: 71
Joined: Sun Oct 16, 2011 5:05 pm

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Giwrgos Deligiannis »

largemouth bass 2,180kg C&R
largemouth bass 2,180kg C&R
IMG00249-20121118-0813.jpg (291.71 KiB) Viewed 5770 times

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by giannis33 »

:clap: :clap:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by caveman »

since1984 wrote:ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΥΛΟΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ!!!
:lol: :lol: :lol:

Μάλλον εννοείς...

ΕΙΜΑΣΤΕ ούλλοι κομπλεξικοί, :lol:

=============================================================================================
Giwrgos Deligiannis wrote:
IMG00249-20121118-0813.jpg
:clap: :clap: :clap: :dance:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by (CyBasser) »

Κάποιοι λένε ότι η σεζόν του μεγαλόστομου έχει τελειώσει....

Κάποιοι λένε ότι ΤΩΡΑ ξεκινά!

Τα συγχαρητήρια στον κ.Ευάνθη Λοΐζου για το μικρό τερατάκι!!!!!

Εννοείται ότι αυτή την στιγμή κολυμπά χαρούμενο στο φραγματάκι στο οποίο πιάστηκε!
Attachments
Ev1a.jpg
Ev1a.jpg (337.87 KiB) Viewed 5632 times
Ev3.jpg
Ev3.jpg (237.19 KiB) Viewed 5617 times
Ev2a.jpg
Ev2a.jpg (693.3 KiB) Viewed 5621 times
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Αλιευτικές εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by giannosP »

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Life is a game....Fishing is serious!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”