"Περί Aνέμων και Yδάτων"

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by michalispsarema »

caveman wrote:Το trailer μιας πραγματικά υπέροχης βιντεο παραγωγής...




Απο τις καλυτερες παραγωγες...... :D :D

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by paris91 »

Άρεσεν μου ο τροπος που ψαρευκει ο παρέας!




michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by michalispsarema »

[quote="paris91"]Άρεσεν μου ο τροπος που ψαρευκει ο παρέας!



[/quotΧΑe]

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.......Ο ανωτερος ψαρας...... Φανταστου να επσαρευκαμεν ετσι στην κυπρο........ :D :D :D :D :D

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Greg »

Οσοι αγοραζουν και καταναλωνουν τα λεγομενα φιλεττα Pangasius που τις υπεραγορες μας να εχουν το νου τους :arrow: :arrow:

http://vimeo.com/11817894
Esox Lucius

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by michalispsarema »

Greg wrote:Οσοι αγοραζουν και καταναλωνουν τα λεγομενα φιλεττα Pangasius που τις υπεραγορες μας να εχουν το νου τους :arrow: :arrow:

http://vimeo.com/11817894
Ειναι τυχερη αυτη που ξερουν να ψαρευουν.... Εγω εχω 4-5 κιλα ψαρι στον θαλαμο και καθε εφτομα καμνουμε ψαρι αλλα ποτε δεν πιαννω παγωμενο ...... Ετοοο καμια φορα πρεπει να σπαζουν και τα ιχθυοτροφια να πιαννει ο κοσμος καθαρο ψαρι....

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Greg »

Εισαι με τη ψευδαισθηση οτι τα ψαρκα του ιχθυοτροφειου ειναι καθαρα? μεγαλωνουν τα με ιχθυαλευρα (ψαροτροφη) και αντιβιωτικα..η ψαροτροφη που ταιζουν τις τσιπουρες περιεχουν κομματια που εκατομυρια ψαρκα. Δηλαδη οση μολυνση εχουν μεσα τους εκεινα ολα τα νεκρα ψαρκα που αποτελουν τη ψαροτροφη συγκεντρωνετε πανω στη μια τσιπουρα που θα μεγαλωσει με τη ψαροτροφη. Οπως και τα δελφινια ειναι γεματο διοξινες το κρεας τους και τοξικο προς βρωση επειδη βρισκετε στην κορυφη τις τροφικης αλυσιδας..κατι παρομοιο συμβαινει και με τις τσιπουρες/λαβρακια του ιχθυοτροφειου. Η θεωρια οτι αγριευουν με τον καιρο στη θαλασσα οταν δραπετευουν δεν ισχυει διοτι οι διοξινες στιβαζουντε στο λιπος και θελουν παρα πολλα χρονια να μεταβολιστουν και να καθαρισουν. Το ιδιο ισχυει με ολα τα ζωα.

με ποιο απλα λογια ψαρια τις φαρμας = καρκινος

προσωπικα μονο που τα βλεπω θελω να στρεψω

και οσοι υποστηριζουν οτι τα ιχθυοτροφεια βοηθουν στο να πολλαπλασιαστουν τα ψαρια στις θαλασσες ψευδοντε! Για να παραξεις 1 κιλο κλουβισια ψαρια πρεπει να τα ταησεις 10 κιλα περιπου αγρια νεκρα ψαρια.

ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω μιχαλη
Esox Lucius

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by michalispsarema »

εκαταλαβα... Το ξερω εμαθα το πρην καιρο..... :D :D :D

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by inglese.fishing »

Greg wrote:Εισαι με τη ψευδαισθηση οτι τα ψαρκα του ιχθυοτροφειου ειναι καθαρα? μεγαλωνουν τα με ιχθυαλευρα (ψαροτροφη) και αντιβιωτικα..η ψαροτροφη που ταιζουν τις τσιπουρες περιεχουν κομματια που εκατομυρια ψαρκα. Δηλαδη οση μολυνση εχουν μεσα τους εκεινα ολα τα νεκρα ψαρκα που αποτελουν τη ψαροτροφη συγκεντρωνετε πανω στη μια τσιπουρα που θα μεγαλωσει με τη ψαροτροφη. Οπως και τα δελφινια ειναι γεματο διοξινες το κρεας τους και τοξικο προς βρωση επειδη βρισκετε στην κορυφη τις τροφικης αλυσιδας..κατι παρομοιο συμβαινει και με τις τσιπουρες/λαβρακια του ιχθυοτροφειου. Η θεωρια οτι αγριευουν με τον καιρο στη θαλασσα οταν δραπετευουν δεν ισχυει διοτι οι διοξινες στιβαζουντε στο λιπος και θελουν παρα πολλα χρονια να μεταβολιστουν και να καθαρισουν. Το ιδιο ισχυει με ολα τα ζωα.

με ποιο απλα λογια ψαρια τις φαρμας = καρκινος
Συμφωνώ μαζί σου, δυο φορές έσπασαν τα ιχθυοτροφία και δεν επήγα μια φορά.
Όμως έχω την εξής απορία.
Πριν λίγο καιρό δείχνε το ΡΙΚ ένα πρόγραμμα και υποτίθεται ότι κάνουν αναλύσεις κάθε 15 μέρες. Τι ελέγχουν;

Επίσης με ξεχνάτε την οικολογική καταστροφή που κάνουν τα ιχθυοτροφία, τρανό παράδειγμα στην Ελλάδα έκλεισαν τουλάχιστο 2

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Greg »

Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by caveman »

Επιτέλους ανέλαβε δράση η αστυνομία... πέρκει κόψουν λίον πίσω οι Βούλγαροι διότι πραγματηκά εγ@μίσ@ν τους ποταμούς της Βόρειας Ελλάδας.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

mv74
Posts: 1
Joined: Thu Aug 09, 2012 9:22 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by mv74 »

Για σε όλους

Είμαι ένας νέος στο χώρο, άρχισα πριν 6 μήνες, και πάω για ψάρεμα με τον 7 χρονών γιο μου. Είμαι από Λευκωσία και μέχρι στιγμής πήγαμε για ψάρεμα μόνο στην Ταμασό γιατί έχει εύκολη πρόσβαση. Μπορείτε να μου πείτε για άλλους φράκτες κοντά στην Λευκωσία που η πρόσβαση τους να είναι εύκολη για μικρά παιδιά.
Πήγαμε οικογενειακή εκδρομή στο Ξυλιάτο και μου φάνηκε λίγο επικίνδυνος καθώς δεν είδα κάπου να έχει εύκολη πρόσβαση. Φυσικά είδα κάποιους να ψαρεύουν στο μόνο μέρος που απαγορεύεται.
Επίσης κανένα site με πληροφορίες για το ψάρεμα για πολύ αρχαρίους θα ήταν ευπρόσδεκτες.
Για να καταλάβατε χρειάστηκα 2 ώρες στο youtube μέχρι να καταλάβω πως χρησιμοποιώ το stoper!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by fISHANDCHIPS »

Γεια σου φίλε ... Αλλο φράγμα που μπορείς να δοκιμασεις είναι ο Διποταμος ... Πιθανόν να πάω αύριο ... Αν θέλεις στείλε μου το τηλέφωνο σου σε προσωπικό μήνυμα να μίλησουμε ... Και να πάμε μαζί είτε αύριο είτε κάποια άλλη φορα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by Greg »

αν εχει κανενα αυριο αθκιασερο να στειλει μηνυμα για κανενα ψαρεμα σε φρακτη
Esox Lucius


User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by sifu-nas »

έτσι έτσι ! Αχόρταγο ψάρι..... δεν αφηνει ΤΙΠΟΤΕ :doh:

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”