Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by marios pafitis »

Θέλω και εγώ με την σειρά μου να δώσω συχαρητήρια σε όλα τα άτομα που βοήθησαν στην άρτια διοργάνωση του αγώνα. :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Προσωπικά δεν πήγα με όρεξη στον αγώνα και αποτέλεσμα ένα τσίμπημα το οποιο με κατάστρεψε ψυχολογικά γιατί έχασα το ψάρι :twisted: :twisted: πάνω σε ένα στυλο μετά από την φάση που παίχτηκε :( :( παραίτησα να ασχολούμαι . :neutral: :neutral: :neutral:

Θα τα πούμε στον επόμενο αγώνα :wink: :wink: :wink:

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by C&R »

fISHANDCHIPS wrote:Ακόμα κάτι ...
Μέσο της εμπειρίας μου από τους διαγωνισμούς που συμμετέχω εδώ και 3 χρόνια (fish float) ,μπορώ να πω ότι όσο καλός ψαράς και να είσαι στον τομέα σου,η πραγματικότητα σε ένα διαγωνισμό απέχει πολλά από την πραγματικότητα μιας απλής ψαρευτικης εξορμήσεις.
Για αυτό τον λόγο οι αποτυχίες σε διαγωνισμούς να μην εκλαμβανονται πάντα ως ατυχία (μα προχτες επιασα μια φαουσα και σημερ τιποτε) αλλά ως απειρία η κακή ψυχολογική κατάσταση η έλλειψη στρατηγικής κτλ ... και μερικές φορές ως ατυχία
Αυτό το λέω επειδή το φαινομενο αυτό παρατειρητε σε κάθε διαγωνισμό που κάνουμε ... Δηλαδή πριν 3μερες έπιασα 5 κιλά ψάρι και την μέρα του διαγωνισμού 500 γραμμαρια... Αυτό για διάφορους λόγους συμβαίνει σχεδόν πάντα ... Λόγο πολυκοσμιας ,αλλαγή συνθηκών κτλ κτλ κτλ
Μόνο με διαγωνισμούς μπορείς να αποκτισει καποιος αυτή την εμπειρία και να βελτιωθει
Πολύ σωστός Πέτρο. Μπράβο :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by PeRoUkKaS »

:clap: :clap: :clap: συχαρητήρια σε όλους!!!


fISHANDCHIPS wrote:Ακόμα κάτι ...
Μέσο της εμπειρίας μου από τους διαγωνισμούς που συμμετέχω εδώ και 3 χρόνια (fish float) ,μπορώ να πω ότι όσο καλός ψαράς και να είσαι στον τομέα σου,η πραγματικότητα σε ένα διαγωνισμό απέχει πολλά από την πραγματικότητα μιας απλής ψαρευτικης εξορμήσεις.
Για αυτό τον λόγο οι αποτυχίες σε διαγωνισμούς να μην εκλαμβανονται πάντα ως ατυχία (μα προχτες επιασα μια φαουσα και σημερ τιποτε) αλλά ως απειρία η κακή ψυχολογική κατάσταση η έλλειψη στρατηγικής κτλ ... και μερικές φορές ως ατυχία
Αυτό το λέω επειδή το φαινομενο αυτό παρατειρητε σε κάθε διαγωνισμό που κάνουμε ... Δηλαδή πριν 3μερες έπιασα 5 κιλά ψάρι και την μέρα του διαγωνισμού 500 γραμμαρια... Αυτό για διάφορους λόγους συμβαίνει σχεδόν πάντα ... Λόγο πολυκοσμιας ,αλλαγή συνθηκών κτλ κτλ κτλ
Μόνο με διαγωνισμούς μπορείς να αποκτισει καποιος αυτή την εμπειρία και να βελτιωθει
σωστός! :wink:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by (CyBasser) »

Παιδιά, πότε θα κανονίσουμε συνάντηση για συζήτηση του διαγωνισμού? Λόγω βάρδιας είμαι πιο περιορισμένος από άλλους, οπότε μπορώ να προτείνω τις πιο κάτω ημερομηνίες. Ο χώρος θα είναι Λευκωσία (εισήγηση Ευάνθη).

Δευτέρα 18/3
Τετάρτη 20/3
Πέμπτη 21/3

Εγώ μπορώ και τις τρεις ημερομηνίες, με βολεύει όμως περισσότερο η Πέμπτη 21/3.

Παρεπιπτόντως, αργότερα σήμερα θα αναρτήσω την ανάλυση σκέψεων και προετοιμασίας που κάναμε για τον διαγωνισμό. Είναι καλά να το διαβάσετε, ειδικά οι νεώτεροι, για να δείτε γιατί μας βγήκε σχετικά το πλάνο...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by plenom'metatopsarem? »

(CyBasser) wrote:Παιδιά, πότε θα κανονίσουμε συνάντηση για συζήτηση του διαγωνισμού? Λόγω βάρδιας είμαι πιο περιορισμένος από άλλους, οπότε μπορώ να προτείνω τις πιο κάτω ημερομηνίες. Ο χώρος θα είναι Λευκωσία (εισήγηση Ευάνθη).

Δευτέρα 18/3
Τετάρτη 20/3
Πέμπτη 21/3

Εγώ μπορώ και τις τρεις ημερομηνίες, με βολεύει όμως περισσότερο η Πέμπτη 21/3.

Παρεπιπτόντως, αργότερα σήμερα θα αναρτήσω την ανάλυση σκέψεων και προετοιμασίας που κάναμε για τον διαγωνισμό. Είναι καλά να το διαβάσετε, ειδικά οι νεώτεροι, για να δείτε γιατί μας βγήκε σχετικά το πλάνο...
Ευχαριστούμε Ρολάνδο!
Κι εμένα Πέμπτη αν σας βολεύει!
Καλημέρα, καλή εβδομάδα σε όλους!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by (CyBasser) »

Είναι κάπως μακρύ, αλλά νομίζω θα είναι καλό διάβασμα....

Όπως σε κάθε διαγωνισμό, έτσι και στον πρώτο φετινό θα δώσω τα σχόλια μου καθώς και την αυτοκριτική μου / μας!
Λοιπόν: Το πρώτο σχόλιο είναι ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε όλους όσους βοήθησαν στο να διεξαχθεί ο διαγωνισμός. Ειδική μνεία φυσικά στους Γιάννη και Ευάνθη, αλλά και σε ΜάριοςΚ και Χαραλάμπης.

Δεύτερο σχόλιο: Μου άρεσε η πιο έντονη προετοιμασία και όρεξη που έδειξαν κάποιοι από τους διαγωνιζόμενους, ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων. Από μέρες βούιζαν τα τηλέφωνα, ανταλλάσσονταν πληροφορίες (αληθινές και ψεύτικες!) μεταξύ συναγωνιστών, και το αποκορύφωμα ήταν οι εξορμήσεις από διάφορους (εγώ, Plenomai - Φοίβος, Psarakas - Λάζαρος, MariosPafitis, Giwrgos Deligiannis, Bassno1 – Μαριος Σταυρινού, C&R - Γιάννης, Predatwr - Βύρωνας και άλλοι, καθώς και οι κριτές), το Παρασκευοσάββατο πριν την κλειστή περίοδο. Οφείλω δε να πω ότι το σκηνικό στο δωμάτιο των Φοίβου και Λάζαρου την Πέμπτη 28/2 αργά το βράδυ μου θύμισε έντονα τις ιστορίες που περιγράφει ο Ike στο βιβλίο του για τα βράδια πριν τους διαγωνισμούς με τους άλλους συμμετέχοντες. Είμαστε στον σωστό δρόμο!

Πάμε τώρα στο ατομικό / ομαδικό επίπεδο. Οφείλω να ομολογήσω ότι χάρηκα για την επιλογή της Ευρέτου αφού είναι φράγμα που το γνωρίζω σχετικά καλά, και έχω αρκετή πείρα ειδικά για την εποχή αυτή. Είχα την τύχη να έχω δει πολύ καλά τους βυθούς όταν έκανα τον κριτή σε διαγωνισμούς του RBL και ο όγκος ήταν κοντά στο 20%. Έτσι είχα μια πολύ καλή γνώση των διαφόρων περιοχών που τώρα είναι καλυμμένες από νερό. Το κύριο μου πρόβλημα ήταν πως θα κατάφερνα να κτυπήσω αυτές τις περιοχές προτού προλάβουν να πάνε άλλοι αγωνιζόμενοι. Θυμίζω εδώ ότι η αρχική μου σκέψη ήταν να συμμετάσχω στο ατομικό.
EvRpt.jpg
EvRpt.jpg (162.21 KiB) Viewed 7313 times
Η πρώτη περιοχή που σκεφτόμουν ήταν ο κόλπος Β. Διαχρονικά ο κόλπος κρατά πολλά και καλά ψάρια, αλλά είχε δύο μειονεκτήματα: Όλοι σχεδόν ήξεραν (όπως το ήξερα και εγώ) ότι κρατά ψάρια, και λόγω ευκολίας πρόσβασης με αυτοκίνητο, δέχεται πολλή πίεση. Επιπρόσθετα, στην καλύτερη περίπτωση θα χρειαζόμουν 20-25 λεπτά να πάω εκεί, και σ’αυτό το χρονικό διάστημα σίγουρα θα πήγαιναν οι πιο αθλητικοί τύποι πριν από μένα.

Μια άλλη περιοχή που γνώριζα ότι θα απέδιδε ήταν η περιοχή της υπερχείλισης. Όμως, ότι ίσχυε για τον κόλπο Β ίσχυε και για την υπερχείλιση. Αυτό με έκανε να κάτσω να μελετώ χάρτες και ιστορικές φωτογραφίες του Google Earth καθώς και δικές μου παλαιές φωτογραφίες. Μέσα από την μελέτη αυτή εντόπισα αρκετά μέρη, όμως τα πλείστα ήταν στην δυτική όχθη και είχα βάσιμες ανησυχίες ότι λόγω υψηλής στάθμης νερού δεν θα ήταν προσβάσιμα. Τα πρώτα σχόλια από τον Ευάνθη και τον Γιάννη φάνηκαν να επιβεβαιώνουν τους φόβους μου.

Τελικά αποφάσισα πως θα αρχίσω από τον κόλπο Α, όπου ήξερα δυο-τρία καλά σημεία, ειδικά στην ανατολική όχθη του κόλπου, τα οποία ήλπιζα ότι με την υψηλή στάθμη νερού δεν θα ήταν αναγνωρίσιμα από τους αντιπάλους μου. Πρέπει εδώ να προσθέσω ότι γνώριζα πως τα νερά της Ευρέτου ήταν κρυστάλλινα, και άρα ίσως να έπρεπε να δουλέψω από μακριά τα σημεία αυτά, κάτι που ανέβαζε τον βαθμό δυσκολίας. Το ολοφάνερο συμπέρασμα ήταν ότι θα έπρεπε να κάνω τουλάχιστον μια και πιθανόν δύο εξορμήσεις για αναγνώριση, και αν τα κατάφερνα να εντοπίσω ψάρια. Ο άλλος άγνωστος παράγοντας ήταν εάν τα ψάρια θα ήταν σε προ-αναπαραγωγική περίοδο, σε αναπαραγωγική περίοδο, ή σε μεταβατική φάση.

Και ξαφνικά έρχεται η πρόταση από τον φίλτατο Φοίβο για να αγωνιστούμε μαζί στο ομαδικό. Μιλώντας μαζί του είδα ότι όντως υπήρχε περιθώριο καλής συνεργασίας, και σίγουρα δύο άτομα σε συνεννόηση μπορούσαμε να κάνουμε πολλά. Αρχίσαμε αμέσως δουλειά, πρώτα σε θεωρητικό επίπεδο αφού ο Φοίβος δεν είχε τόσο βαθιά γνώση του φράγματος. Ετοιμάσαμε χάρτες αναλύοντας όλα τα δεδομένα, και στο τέλος καταλήξαμε ότι στην εξάσκηση θα έπρεπε να δούμε όλες τις υποψήφιες περιοχές. Λόγω της καλύτερης φυσικής του κατάστασης, ο Φοίβος ανέλαβε τις πιο απομακρυσμένες περιοχές, και εγώ θα αναλάμβανα τις πιο κοντινές, δηλαδή Α, Δ, Ε και αν είχα χρόνο Β και Γ.

Εδώ θα τολμήσω να αναφέρω πως κατάληξα στις τρεις πρώτες περιοχές. Όπως προανέφερα, η περιοχή Α προσφερόταν σε κάποια σημεία λόγω βράχων και βαθιού νερού με κοψίματα σε εγγύτητα με εκτεταμένες ξέβαθες περιοχές. Δυστυχώς, με το που είδα το φράγμα αμέσως κατάλαβα ότι η περιοχή Α δεν προσφερόταν πια λόγω της πολύ ψηλής στάθμης. Έτσι αποφάσισα να επικεντρωθώ στις περιοχές Δ και Ε, αφού ο Φοίβος θα κάλυπτε τις πιο μακρινές. Όσον αφορά την φάση των ψαριών, ήταν φανερό ότι η αναπαραγωγική περίοδος δεν είχε αρχίσει πλήρως, κάτι που με βόλευε.

Οι δύο αυτές περιοχές (Δ και Ε) είχαν κάτι κοινό, που χρειαζόταν σκέψη, πρωτέρα γνώση, και λίγη γνώση χαρτογραφίας για να εντοπιστεί. Τι ήταν αυτό? Μεγάλες δόμες οι οποίες πρέπει να έγιναν παλαιότερα για αναδάσωση της περιοχής. Κάθε δόμη είχε πλάτος γύρω στα δύο μέτρα, και ύψος 2 με 3 μέτρα. Τέτοιες δόμες είναι ορατές στην ανατολική όχθη πάνω από τον δρόμο, και είναι ορατές στις ιστορικές φωτογραφίες του Google Earth. Λογικά τέτοια εποχή έπρεπε να κρατούν ψάρια τα οποία θα κινούνταν στα πιο βαθιά σημεία και κάποια στιγμή θα ανέβαιναν προς τα έξω για να τραφούν. Θα χρησίμευαν επίσης ως ενδιάμεσος σταθμός σε περίπτωση που τα λαβράκια θα κινούνταν για αναπαραγωγή.

Αν και γνώριζα από πριν ότι η περιοχή Δ ήταν καλύτερη, αποφάσισα να αρχίσω από την περιοχή Ε, που ήταν κοντύτερα στον πάγκο, και που είχε το πλεονέκτημα ότι από την μια μεριά (προς τον πάγκο) είχε δόμες, ενώ προς την υπερχείλιση όχι. Έτσι, θα μπορούσα να τεστάρω την υπόθεση μου. Όντως, σε 3 ½ ώρες ψάρεμα, είχα τρία κτυπήματα, δύο από τα οποία μεταφράστηκαν σε ψάρια, ψαρεύοντας τις δόμες, ενώ ούτε ίχνος κτυπήματος προς την άλλη πλευρά. Όπως περίμενα, όλα τα κτυπήματα ήταν με μακριές βολές και με αργό δούλεμα του δολώματος.

Ευχαριστημένος, μετακινήθηκα στην περιοχή Δ. Όπως προανέφερα, η περιοχή Δ ήταν ακόμη καλύτερη, γιατί γνώριζα ότι προσέφερε και περαιτέρω structure (δέντρα) στις βαθύτερες δόμες. Πράγματι, σε μία ώρα είχα άλλα τρία κτυπήματα, ένα από τα οποία μετατράπηκε σε ψάρι 46 εκατοστών που ήλθε έξω παρέα με αρκετά κλαδιά δέντρου!

Ταυτόχρονα, ο Φοίβος εντόπισε ψάρια σε άλλα δυο-τρία σημεία πιο απομακρυσμένα. Κάποια από τα σημεία αυτά και πάλι είχαν δόμες, κάτι που άρχισε και έπαιζε σαν «κοινός παρονομαστής». Επιπρόσθετα, όλα σχεδόν τα κτυπήματα / ψάρια ήλθαν σε weightless soft plastic stickbaits συγκεκριμένων χρωμάτων που έπρεπε να δουλεύονται πολύ αργά. Ο Φοίβος παρέμεινε ακόμη μια μέρα για προπόνηση, και τα αποτελέσματα του «κλείδωσαν» τα ευρήματα μας.

Την Πέμπτη το βράδυ πριν τον διαγωνισμό, κάτσαμε και καταστρώσαμε το σχέδιο μας. Με την έναρξη ο Φοίβος θα έφευγε «βολίδα» να τρέξει στο σημείο Δ μέχρι να πάω εγώ. Όταν έφτανα εγώ ο Φοίβος θα έφευγε για το δικό του σημείο πιο μακριά (Ζ), και εγώ θα παρέμενα στο Δ μέχρι την λήξη – κάτι που μας το εξασφάλιζε αφού κανείς δεν θα μπορούσε να πειράξει τις δόμες εκεί μιας και δεν είχε χώρο δεξιά να προχωρήσει, εκτός αν κολυμπούσε! Επιπρόσθετα, είχαμε και οι δύο εναλλακτικές περιοχές, που για μένα θα ήταν κατά σειρά προτεραιότητας η Ε, Β, και Α.

Αυτό που έμεινε να αποφασίσω ήταν ο εξοπλισμός. Είχα να αντιμετωπίσω τρία θέματα: (α) σχετικά μεγάλο βάθος που έπρεπε να δουλευτεί με weightless rigging, (β) μεγάλη καθαρότητα νερού που σήμαινε ότι θα έπρεπε να κάνω πολύ μεγάλες (μακρινές) βολές με σχετικά ελαφριά και όχι πολύ αεροδυναμικά δολώματα, και (γ) ψάρια που θα τσιμπούσαν και πιάνονταν μέσα σε δύσβατους βυθούς γεμάτους πιασίματα. Η εξίσωση ήταν δύσκολη. Για το (α) χρειαζόταν fluorocarbon ή βυθιζόμενο νήμα για να βυθίζονται τα δολώματα σχετικά γρήγορα. Για το (β) η ιδανική λύση ήταν spinning setup με λεπτό νήμα, και για το (γ) το ιδανικό θα ήταν heavy baitcasting setup με 30+ λίβρες νήμα… Δύσκολα μαθηματικά. Αν ο άνεμος ήταν νότιος τότε θα μπορούσα άνετα να δουλέψω baitcasting με fluorocarbon, αν όμως φυσούσε από οποιαδήποτε άλλη κατεύθυνση δεν θα είχα τις μάξιμουμ δυνατές βολές. Με spinning equipment και νήμα δεν είχα πρόβλημα, όμως δεν είχα δουλέψει οποιοδήποτε βυθιζόμενο νήμα, και spinning equipment με fluorocarbon δεν ήταν ιδανικό αφού θα χρειαζόμουν τουλάχιστον 15λιβρο άρα όχι πολύ λεπτό. Η δε εμπειρία μου με το 46ρι ψάρι που πιάστηκε μέσα σε δέντρο με αποθάρρυνε από την χρήση ελαφρού spinning. Τέλος, η καθαρότητα του νερού μπορούσε να είναι παράγοντας, αλλά όλα τα κτυπήματα στην προπόνηση τα είχα με νήμα και mono leader οπότε δεν του έδωσα ιδιαίτερη σημασία.

Γυρεύοντας λοιπόν την λύση, κατέληξα να ελέγξω όλο μου τον εξοπλισμό. Η τελική μου επιλογή ήταν ένα ΜΗ/Fast Baitcasting rig σαν δευτερεύων σετ (και θα μπορούσε να γίνει πρωτεύων αν βόλευε ο άνεμος). Το πρωτεύων σετ μου όμως ξάφνιασε κάποιους: Καλάμι spinning 8 1/2ft Heavy / Fast Action, cast. weight ½ - 2oz, και spinning reel size 5000 με δύο εναλλακτικά καρούλια: Στο ένα fluorocarbon 15lb και στο άλλο normal braid 25lb. Με το σχετικά βαρύ αυτό spinning set-up πίστευα ότι μπορούσα να έχω τις μακρινές βολές που χρειαζόμουν ανεξαρτήτως ανέμων, και ταυτόχρονα θα είχα την απαιτούμενη δύναμη να τραβήξω ψάρια μέσα από δέντρα. Το αρνητικό θα ήταν ότι με baitcasting θα είχα πολύ μεγαλύτερη αμεσότητα στο να νιώθω και να καρφώνω τα ψάρια, συν του ότι το προτιμώ κατά πολύ, αλλά έπρεπε να έχω ένα trade-off. Όσον αφορά το θέμα απόστασης, έκανα πειραματικές βολές κόντρα στον αέρα και με πλάγιο αέρα στο σπίτι, χρησιμοποιώντας 6ιντα και 5ιντζα δολώματα. Το επιλεγμένο setup με νήμα 25λιβρών μου έδωσε την μέγιστη βολή από ότι δοκίμασα (52+ μέτρα), με δεύτερο το ίδιο setup αλλά fluorocarbon 15lb (46 μέτρα). Προς μεγάλη μου έκπληξη, με 6 ίντζες δόλωμα, το baitcasting με νήμα νίκησε το κλασσικό μου spinning set up (8 1/2ft MH fast rod, 2500 reel 20lb braid) σε απόσταση έστω και οριακά (40 με 38 μέτρα με κόντρα άνεμο)! Ταυτόχρονα, άρχισα γρήγορη έρευνα για βυθιζόμενα νήματα, για να καταλήξω στο Sunline Castaway 30lb που πρώτη φορά θα χρησιμοποιούσα. Για να είμαι πλήρως καλυμμένος αποφάσισα να έχω ένα καρούλι με 15λίβρες fluoro P-Line και ένα με 25lb Tuffline braid για το spinning setup, και δύο b/c reels, μια με 15lb Fluoro P-Line και μια με 25lb Castaway braid.

Το βράδυ της παραμονής του διαγωνισμού ξαναείδαμε με τον Φοίβο το σχέδιο μας και αποφασίσαμε οριστικά να το εφαρμόσουμε. Πράγματι, με το σφύριγμα της έναρξης ο Φοίβος έφυγε βολίδα και πήγε στο Δ. Εμένα μου πήρε 13 λεπτά γοργό περπάτημα να φτάσω εκεί. Φτάνοντας, είδα ότι η πρώτη περιοχή που θα πήγαινε ο Φοίβος μετά (Ζ) ήταν κατειλημμένη από άτομα άσχετα με τον διαγωνισμό. Ο Φοίβος ήδη ψάρευε και την ώρα που έφτασα έπιασε το πρώτο μας λαβράκι, κάτι που μας γέμισε αυτοπεποίθηση. Σύντομα κίνησε για το πίσω μέρος του φράγματος, και εγώ έμεινα εκεί να προσέχω και να δουλεύω συνεχώς το σημείο Δ. Από αυτό το σημείο υποχρεωτικά θα επικεντρωθώ στην δική μου αντιμετώπιση της κατάστασης, αφού με τον Φοίβο υποχρεωτικά συνεννοούμασταν εξ’αποστάσεως! Ένα κτύπημα (που δεν αγκίστρωσα) στην δεύτερη μου βολή τόνισε ακόμη περισσότερο την αυτοπεποίθηση μας. Δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη. Το επόμενο κτύπημα ήρθε στις 14.15, τρεις ώρες μετά, δίνοντας μου ένα λαβράκι μόλις 35εκ. Και μετά πάλι απραξία. Στο ενδιάμεσο, είδα τον Λούη τον Κατσαντώνη να βγάζει μεγάλο λαβράκι στον κόλπο Β, ενώ ο φίλος μου ο Λάζαρος στο κόψιμο μπροστά μου είχε βγάλει τουλάχιστον δύο. Ωστόσο, έκανα υπομονή. Ήξερα ότι τα λαβράκια ήταν εκεί. Απλά έπρεπε να περιμένω.


Παρεπιπτόντως, ξεκίνησα το ψάρεμα μου χρησιμοποιώντας την Fluoro στο spinning set-up και το Castaway b/c set-up. Όντως, με το fluorocarbon το δόλωμα βυθιζόταν με καλό ρυθμό χωρίς να επηρεάζεται η κίνηση του, όμως η σχετική σκληρότητα του δεν ήταν και πολύ βολική. Εννοείται ότι αφού τα τελευταία λίγα χρόνια ψάρευα αυτά τα δολώματα αποκλειστικά με b/c, χρειάστηκα και κάποια σχετική προσαρμογή στο πώς να χειρίζομαι το spinning set-up στον μέγιστο βαθμό. Η έλλειψη τσιμπημάτων με ανησυχούσε ωστόσο, και έτσι κατά τες 13.00 άλλαξα το καρούλι στο spinning set-up βάζοντας το νήμα με το οποίο ήμουν συνηθισμένος. Αν είχα μαζί μου με b/c reel με Tuffline θα το χρησιμοποιούσα και εκείνο στην θέση του Castaway απλά γιατί ένιωθα κάπως διαφορετική την υφή και δεν ήμουν συνηθισμένος, αν και το Castaway βυθιζόταν με ικανοποιητικούς ρυθμούς . Το Tuffline βυθιζόταν πάρα πολύ αργά και αυτό με δυσκόλευε στο ότι με καθυστερούσε, αλλά από την άλλη μου αύξησε κατακόρυφα την εμπιστοσύνη στο τι έκανα. Εάν εξαιρέσουμε λίγες ριξιές αναγνώρισης με shakey head rig, λίγες ριξιές βαθιά μέσα σε παλλούρες με jigs, και λίγες μακρινές ριξιές με texas-rigged double tail-grubs, σχεδόν όλο μου το ψάρεμα έγινε με 6-inch soft stickbaits. Σε κάποιες στιγμές χρησιμοποίησα παράλληλα και 5-inch soft stickbaits στα ίδια χρώματα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και με την δεδομένη μείωση στην απόσταση βολής.

Η κατάσταση αυτή συνεχίστηκε για ώρες. Υπήρχε συνεχής αλληλοενημέρωση με τον πάρτενερ μου, ο οποίος οφείλω να πώ με εμψύχωνε συνέχεια – Φοίβο, σκέφτηκες να μπεις σε αθλητικό psychology team? Η εμφάνιση ήλιου γύρω στις 16.20 ήταν για μένα θετική εξέλιξη, αφού και στην προπόνηση είχα περισσότερα κτυπήματα με ήλιο. Πράγματι, στις 16.40 είχα κτύπημα που μεταφράστηκε σε λαβράκι σχεδόν 40εκ!. Ακολούθησε άλλο κτύπημα στην δεύτερη βολή μετά το ψάρι που δεν καρφώθηκε, για να ακολουθήσει λαβράκι 34εκ στην επόμενη βολή. Ξαφνικά non-stop action! Άλλο ένα γερό κτύπημα στην επόμενη βολή δεν καρφώθηκε. Το ρολόι έδειχνε πια 17.10. Σύντομα θα έπρεπε να κινήσω. Νέο δόλωμα, νέα βολή, νέο κτύπημα. Με το κάρφωμα ένιωσα ότι το νήμα κάπου βρήκε (ίσως σε κλαδί δέντρου). Το ψάρι αγκιστρώθηκε μεν, αδύναμα δε. Προσπάθησα να το φέρω όσο γινόταν γρηγορότερα έξω, όμως δεν ήταν εύκολο αφού τα κεφάλια που ένιωσα ήταν πολύ πιο έντονα από αυτά των προηγούμενων ψαριών. Δυστυχως, πήρα δεν πήρα 3 μέτρα νήμα και μου ξαγκιστρώθηκε… Ώρα 17.17, νέο δόλωμα, νέα βολή, νέο γερό (τρρρρρ) χτύπημα, πάλι δεν καρφώθηκε. 17.19: Νέα βολή. Κοιτάζω ρολόι. Πρέπει να κινηθώ για να επιστρέψω στον τερματισμό. “I got to go”! Θυμάμαι τον Takahiro Omori στο τέλος του Classic 2004 που έπιασε τα λαβράκια του στα τελευταία λεπτά πριν ξεκινήσει για την επιστροφή…Και ξεκινώ και γω για την επιστροφή. Φτάνοντας συναντιέμαι με τον Φοίβο. Έχουμε από 3 ψάρια, το ένα του Φοίβου πάνω από 40εδκ. Ελπίζουμε σε καλή θέση, και αφού έχουμε 10 λεπτά, κάνουμε απέλπιδες τελευταίες βολές δίπλα από τον πάγκο, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Καταμέτρηση, η δεύτερη θέση είναι γεγονός, και αν το δεύτερο μου ψάρι ήταν 2-3 χιλιοστά μακρύτερο θα είμασταν πρώτοι… Δεν πειράζει, πάλι είμαστε χαρούμενοι!!!

Κοιτάζοντας πίσω, είμαι ευχαριστημένος με τον εαυτό μου, τόσο για την εξαιρετική συνεργασία με τον σύντροφο μου, όσο και για την προσωπική μου απόδοση. Δούλεψα σχέδια στο μυαλό μου, έκανα καλή έρευνα χρησιμοποιώντας τόσο παλιές εμπειρίες όσο και νέες πηγές, και σε συνεργασία με τον σύντροφο μου επεξεργαστήκαμε ένα πλήρως λειτουργικό σχέδιο. Είχα επίσης το θάρρος να κάνω σημαντικές αναπροσαρμογές στον εξοπλισμό μου όταν διαπίστωσα ότι κάνοντας το θα είχα πολύ καλύτερες πιθανότητες επιτυχίας και όντως έτσι έγινε. Η χρήση σχετικά βαρετού spinning set-up ήταν έκπληξη αλλά ήταν και η λύση για μένα. Επίσης, χάρηκα πάρα πολύ για την ψυχολογία μου στην διάρκεια του αγώνα. Υπήρξαν σημεία στον αγώνα (και ειδικά όταν έβλεπα τον Λάζαρο να πιάνει ψάρια σε μια περιοχή που σκεφτήκαμε με τον Φοίβο αλλά τελικά απορρίψαμε) στα οποία κλονίστηκα στιγμιαία. Όμως, σε διάστημα δευτερολέπτων επανερχόμουν λέγοντας «όχι, πιστεύω ότι μπορώ με τις επιλογές μου»… Επίσης, η έλλειψη κτυπημάτων σε παλαιότερες φάσεις μπορούσε να με κλονίσει. Όχι αυτή την φορά. Ήξερα ότι βρισκόμουν σε μέρος που κρατούσε λαβράκια και το πάλεψα μέχρι τέλους. Σίγουρα έκανα και λάθη, με το κυριότερα την προσπάθεια να ψαρέψω το spinning με fluoro (που δεν είχα καθόλου προηγούμενη εμπειρία) και το b/c με νέο νήμα με το οποίο δεν ήμουν συνηθισμένος. Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει το ενδεχόμενο να έχασα τσιμπιές. Ταυτόχρονα, όταν άρχισα να πιάνω κτυπήματα προς το τέλος με «συνέλαβα» να ενεργώ κάπως βεβιασμένα, αυτό ίσως να μου στοίχησε ακόμη ένα ψάρι. Από την άλλη, δεν δίστασα να είμαι σχετικά «σπάταλος» στα soft plastics μου και έτσι ήξερα ανα πάσα στιγμή ότι όλα τα δολώματα στο αγκίστρι δούλευαν στην εντέλεια! Ταυτόχρονα, η συνεχής επαφή με τον Φοίβο σίγουρα δούλεψε πολύ θετικά για μένα, όπως πιστεύω και εγώ να συνέβαλα στην δική του ψυχολογία!

Γενικά ήταν μια υπέροχη εμπειρία και ελπίζω να μπορέσω να διατηρήσω αυτή την απόδοση και στους επερχόμενους διαγωνισμούς. Ελπίζω οι άλλοι φίλοι και ειδικά οι νεώτεροι να διαβάσουν αυτά που έγραψα και να διδαχθούν τόσο από τις σωστές ενέργειες όσο και από τα λάθη ώστε να πάνε ακόμη καλύτερα στο μέλλον!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Nektaris
Posts: 15
Joined: Tue Oct 09, 2012 3:56 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by Nektaris »

Ευχαριστουμε Ρολανδο για τες πολιτημες πληρωφοριες! :clap: :clap: :clap: :clap:

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by C&R »

Πολυ καλό Ρολανδο , δεν είναι τυχαίο που τα πήγατε τόσο καλά και παραλίγο να βγείτε νικητές :clap: :clap: :clap:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by caveman »

Πολλά δυνατό γράψημο Ρολάνδο! Καλή συνέχεια και στους επόμενους αγώνες του πρωταθλήματος!

:clap: :clap: :clap: :clap:
DSC_0332.jpg
DSC_0332.jpg (217.29 KiB) Viewed 7239 times
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by plenom'metatopsarem? »

Είδες Ρολάνδε;! Άμα γράφεις και αξιολόγηση, παίρνεις δώρο φωτογραφία :text-coolphotos: από τον Χαμπή μας! :D :D :D Χαμπή, ευχαριστούμε :text-thankyoublue:
Ρολάνδε, ξαναδιάβασα με προσοχή την αξιολόγησή σου, έχω και εγώ κάποιες παρατηρήσεις, είναι πράγματα που δεν συζητήσαμε, αλλά παρατηρήσαμε τα ίδια και οι δύο στο διαγωνισμό!!!! Η συνάντηση επιβάλλεται! :)
Πάντως πρέπει να ευχαριστήσω και δημόσια τον partner μου για την εξαιρετική συνεργασία , καθώς και για τα σουβλάκια και την μπύρα! :D :D :D

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by plenom'metatopsarem? »

Εντωμεταξύ, ο Ρολάνδος παιθκιά, εν τα γράφει για λλόου του! Διαβάστε λίγο με προσοχή και ρωτάτε τον αν έχετε ερωτήματα! Όπως και άλλους συναθλητές! :) Μόνο να κερδίσουμε έχουμε ο ένας από τις εμπειρίες του άλλου! :)

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by mikrosa »

Φοιβο,ξερεις τι ευθυνετε που εν ηρτατε πρωτοι???
Εκεινη η φανελα σου και το κασκολ που εχεις στο χερι... :lol: :lol: :lol: :lol:
Κ.Ρολανδο,ενδιαφεροντα τα γραφομενα σου...μπραβο!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by (CyBasser) »

(CyBasser) wrote:Παιδιά, πότε θα κανονίσουμε συνάντηση για συζήτηση του διαγωνισμού? Λόγω βάρδιας είμαι πιο περιορισμένος από άλλους, οπότε μπορώ να προτείνω τις πιο κάτω ημερομηνίες. Ο χώρος θα είναι Λευκωσία (εισήγηση Ευάνθη).

Δευτέρα 18/3
Τετάρτη 20/3
Πέμπτη 21/3

Εγώ μπορώ και τις τρεις ημερομηνίες, με βολεύει όμως περισσότερο η Πέμπτη 21/3.

Παρεπιπτόντως, αργότερα σήμερα θα αναρτήσω την ανάλυση σκέψεων και προετοιμασίας που κάναμε για τον διαγωνισμό. Είναι καλά να το διαβάσετε, ειδικά οι νεώτεροι, για να δείτε γιατί μας βγήκε σχετικά το πλάνο...
Ρε! Μόνο ο Φοίβος απάντησεν... Οι άλλοι???
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!


User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Πρώτο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS

Post by C&R »

Θα είμαι εκτός Κύπρου την άλλη βδομάδα. Καλά να περάσετε

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”