"Περί Aνέμων και Yδάτων"

PDL-89
Posts: 11
Joined: Mon Mar 21, 2011 9:30 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by PDL-89 »

ρε φιλε στα αγγλικά λαλούν το bream.Τωρα στα ελληνικά εν ξερω πως το λαλούν :D

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by paris91 »

το αγγλικό το όνομα συναφέρνει το και ο παρέας νομίζω... θέλω το ελληνικό! απλά έμεινα με την απορία!! ( παντως τσιπούρες που μου το μεταφράζει ο γουγλης σίγουρα δεν είναι :D )

User avatar
nick
Posts: 24
Joined: Tue May 24, 2011 10:26 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by nick »

Στην λίστα που έχω δαμε που το ΤΑ λέει οτι το Silver Bream στα ελληνικά λέγεται Βλίκα. Ένιξερω αν εν το ίδιο ψάρι όμως.

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by paris91 »

nick wrote:Στην λίστα που έχω δαμε που το ΤΑ λέει οτι το Silver Bream στα ελληνικά λέγεται Βλίκα. Ένιξερω αν εν το ίδιο ψάρι όμως.
α ΟΚ! λογικά πρέπει να είναι κάτι παρόμοιο... είμαι αγγλία τωρά και εν έχω μαζί μου τα χαρτία του ΤΑ... cheers :)
Last edited by paris91 on Mon May 30, 2011 11:54 pm, edited 1 time in total.

PDL-89
Posts: 11
Joined: Mon Mar 21, 2011 9:30 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by PDL-89 »

Το σχήμα πάντος εν όπως της βλίκας αλλά εν είμαι σίουρος αν είναι βλίκα γιατί φαίνεται ότι εν έσηι λέπια(εννοώ εξωτερικά το δέρμα του μοιάζει με την τίνκα όμως σίουρα δεν είναι.) ελπίζω να μας διαφωτίσει κανένας πιο ειδικός :)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by MariosK »

Όχι δεν είναι βλίκα γιατί είναι πολύ μεγάλη (η βλίκα μέχρι 150-200 γραμμάρια το πολύ γίνεται). Είναι μάλλον Αβραμίδα (Abramis brama).

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Ο λογος που ΔΕΝ θα βρης ονομα στα Ελληνικα (Κυπραιικα) ειναι διοτι το ψαρι που βγαζει ο τυπος, το BRONZE BREAM (Abramis Brama) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στα νερα μας.
Τα μικρα ψαρια που εβγαζε προηγουμενως ηταν RUDD (Scardinius Erythropthalmus) τα οποια επισης ΔΕΝ εχουμε στην Κυπρο.*


Υ.Γ. Με καθε επιφυλαξη ελεω Αγιου Χαραλαμπους :wink:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by MariosK »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Ο λογος που ΔΕΝ θα βρης ονομα στα Ελληνικα (Κυπραιικα) ειναι διοτι το ψαρι που βγαζει ο τυπος, το BRONZE BREAM (Abramis Brama) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στα νερα μας.
Τα μικρα ψαρια που εβγαζε προηγουμενως ηταν RUDD (Scardinius Erythropthalmus) τα οποια επισης ΔΕΝ εχουμε στην Κυπρο.*


Υ.Γ. Με καθε επιφυλαξη ελεω Αγιου Χαραλαμπους :wink:
Κύριε Ευάνθη σε ένα ελληνικό βιβλίο που έχω για ψάρεμα και έχει μέσα μερικά ψάρια του γλυκού ονομάζει την Αβράμις ή Αβραμίδα. Υποθέτω ότι στην Ελλάδα υπάρχει.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:Όχι δεν είναι βλίκα γιατί είναι πολύ μεγάλη (η βλίκα μέχρι 150-200 γραμμάρια το πολύ γίνεται). Είναι μάλλον Αβραμίδα (Abramis brama).
Το ψάρι είναι αυτό που αναφέρει ο ΜάριοςΚ, η αβραμίδα Abramis brama. Μεγαλώνει ως τα 6-7 κιλά και έχει χρώμα ξανθό προς καφέ, ειδικά όταν μεγαλώσει, εξ'ού και το όνομα Bronze Bream. Εμείς στην Κύπρο έχουμε το ξαδελφάκι της, την "βλίκκα", Blicca bjoerkna, γνωστή στην Αγγλία σαν Silver Bream. Το είδος αυτό φτάνει μέχρι 1.5 κιλά Μάριε, παλιά στην Γερμασόγεια οι μισόκιλες ως 800ρες δεν ήταν σπάνιες.... Αξίζει να σημειωθεί ότι το ΤΑΘΕ είχε παραγγείλει την αβραμίδα, από λάθος όμως του στάληκε η βλίκκα... (αυτό το 1971)...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by MariosK »

(CyBasser) wrote: Το είδος αυτό φτάνει μέχρι 1.5 κιλά Μάριε, παλιά στην Γερμασόγεια οι μισόκιλες ως 800ρες δεν ήταν σπάνιες....
Μα σοβαρά ρε φίλε? Κύπρο δυστυχώς μάλλον ΠΛΕΟΝ δεν τις αφήνουν να μεγαλώσουν γιατί ποττέ μου δεν είδα βλίκα πάνω από 150 γραμμάρια :(. Έχω την εντύπωση όμως ότι τζε στο εξωτερικό το συνηθισμένο μέγεθος ΔΕΝ είναι τα 800 γραμμάρια :neutral: και στην βιβλιογραφία πουθενά δεν αναφέρει τέτοια μεγέθη ως συνηθισμένα :?.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:
(CyBasser) wrote: Το είδος αυτό φτάνει μέχρι 1.5 κιλά Μάριε, παλιά στην Γερμασόγεια οι μισόκιλες ως 800ρες δεν ήταν σπάνιες....
Μα σοβαρά ρε φίλε? Κύπρο δυστυχώς μάλλον ΠΛΕΟΝ δεν τις αφήνουν να μεγαλώσουν γιατί ποττέ μου δεν είδα βλίκα πάνω από 150 γραμμάρια :(. Έχω την εντύπωση όμως ότι τζε στο εξωτερικό το συνηθισμένο μέγεθος ΔΕΝ είναι τα 800 γραμμάρια :neutral: και στην βιβλιογραφία πουθενά δεν αναφέρει τέτοια μεγέθη ως συνηθισμένα :?.
Συνήθισμένο μέγεθος εν 100-300γρ. Αλλά παλιά που επήαιννα αντέννα ή εγγλέζικο πίσω περιοχές της Γερμασόγειας, στες πολλές 200ρούεςέφκαίναν και μερικές μισόκιλες που εν φαντάζεσαι πάλη που εκάμναν στην 7μετρη την αντέννα με 18ρα μάνα. Τούτα μιλώ 1995-2002. Αλόπως έχει που τότε να ψαρέψω με αντένα ή εγγλέζικο Γερμασόγεια. Κάτι που θυμούμαι, όταν έρκουνταν οι μεγάλες οι βλίκκες εξέραμεν το γιατί απότομα εχάνουνταν οι μκρές ενώ εσυνεχίζαν τα κοκκινόφτερα!

Κοίταξε στο http://www.fisheries.co.uk/news/news/20 ... rbream.htm
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Μαριε μου :)
Οντως ονομαζεται ΚΑΙ ετσι. Υπαρχει ομως πολλη συγχιση με τα Abramis τοσο της Θαλασσας οσο και του Γλυκου νερου.
Στην Ελλαδα χρησιμοποιουν τοπικα ονοματα ΚΑΙ ΑΤΕ ΝΑ ΒΡΗΣ ΑΚΡΗ.
Η σωστη διαδικασια, που καποτε γινοτανε, ειναι να αναγνωριστει το νεο ειδος και να δωθει ονομα στην τοπικη γλωσσα.
Απο το Αρμοδιο Τμημα και οχι απο την Λαικη Μουσα. Στην Ελλαδα καποτε εμπλεκεται και η ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ.
Ας παρουμε ΠΧ τα PUFFER. Υπαρχει επισημο ονομα? Η Προσφυγουλλα τελικα γιατι αλλαξε ονομα?
Ατε :!: Σας Κουρασα. ΚΑΝΕΙ :oops: :oops: :oops:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by MariosK »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Μαριε μου :)
Οντως ονομαζεται ΚΑΙ ετσι. Υπαρχει ομως πολλη συγχιση με τα Abramis τοσο της Θαλασσας οσο και του Γλυκου νερου.
Στην Ελλαδα χρησιμοποιουν τοπικα ονοματα ΚΑΙ ΑΤΕ ΝΑ ΒΡΗΣ ΑΚΡΗ.
Η σωστη διαδικασια, που καποτε γινοτανε, ειναι να αναγνωριστει το νεο ειδος και να δωθει ονομα στην τοπικη γλωσσα.
Απο το Αρμοδιο Τμημα και οχι απο την Λαικη Μουσα. Στην Ελλαδα καποτε εμπλεκεται και η ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ.
Ας παρουμε ΠΧ τα PUFFER. Υπαρχει επισημο ονομα? Η Προσφυγουλλα τελικα γιατι αλλαξε ονομα?
Ατε :!: Σας Κουρασα. ΚΑΝΕΙ :oops: :oops: :oops:
Γι' αυτό έβαλα και σε παρένθεση την επιστημονική της ονομασία κ. Ευάνθη :). Εν καλά να έχουμεν υπόψην μας έστω και τις τοπικές ονομασίες έτσι αν βρεθούμε κάπου να έχουμεν μια ιδέα πάντα όμως με επιφύλαξει με βάση τα όσα πολλά σωστά είπες και ποιο πάνω.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by caveman »

(CyBasser) wrote:...παλιά που επήαιννα αντέννα ή εγγλέζικο πίσω περιοχές της Γερμασόγειας, στες πολλές 200ρούεςέφκαίναν και μερικές μισόκιλες που εν φαντάζεσαι πάλη που εκάμναν στην 7μετρη την αντέννα με 18ρα μάνα...
Ε πηέναμεν τακτηκά με τον Greg τότε και όντως έτσι ήταν... ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ!

Τα εν λόγο ψάρια εγώ τα ξέρω σαν "μεγάλη πλατίτσα" που είναι η abramis brama και η "μικρή πλατίτσα" αυτή που έχουμε και εμείς.

Το όνομα "βλίκα" νομίζω δεν υπάρχει στο ελληνικό λεξιλόγιο, απλά το πήραν οι δικοί μας από το επιστημονικό(blika) και έτσι το βάφτησαν.

Όπως όλα τα ψάρια του γλυκού νερού στην Ελλάδα, έτσι και τούτο έχει 5-6 ονόματα! :lol: Το λένε και πλάκα, και αβραμίδα και κάποτε είχα ππέσει πάνω σε ένα άλλο πολλά ενδιαφέρων όνομα το οποίον όμως τωρά δεν μπορώ να θυμιθώ :? :?
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: "Περί Aνέμων και Yδάτων"

Post by paris91 »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας όλους!!! :D

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”