Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by c.nadiotis »

Την περασμένη Κυριακή πήρα το σκαφάκι μετά συζύγου και τέκνων και με ένα ζευγάρι φίλων πήγαμε βαρκάδα στο Ακρωτήρι, δέσαμε στο Πόρτο Παρού στήσαμε τις ομπρέλες μας οργανωθήκαμε κάναμε το μπανάκι μας και όταν οι γυναίκες και τα παιδιά άραξαν πήραμε το σκαφάκι με τον φίλο Ανδρέα, τα ενενηταρακια μας και δέσαμε στους γκρεμούς για να χτυπήσουμε λίγα λιάνα για το τηγάνι.
Το σκάφος έφερε την γνωστη καταδυτική σημαία σε ψιλό ιστό, και πέσαμε στο νερό με την μεγάλη Cressi πορτοκαλια σημαδούρα.
Σε κάποια στιγμή ενώ βρισκόμουν σε καρτέρι περίπου είκοσι μετρα μακριά από την σημαδούρα και ο Ανδρέας μου έκανε ασφάλεια ακούω μηχανές να προσεγγίζουν ταχύτατα, ευτυχώς βρισκόμουν στην αρχή τις βουτιάς και ξεκίνησα μια χαλαρή δυναμική προς την ακτή με το μυαλό μου να τρέχει στα χειρότερα για το ζευγάρι μου που ήταν στην επιφάνεια, συνέχισα ώσπου με κρατούσε η άπνοια μου και αναδύθηκα ελπίζοντας να βρω τον Ανδρέα ζωντανό. Ευτυχώς την γλίτωσε και αυτός γιατί μόλις με είδε να κινούμε ακολούθησε την πορεία μου, βλέποντας ότι το Jetski δεν είχε πορεία σύγκρουσης αλλα περνούσε περίπου 30 μετρα μακριά από την σημαδούρα μας.

Αυτός λοιπόν ο κύριος, αν μπορώ να τον αποκαλέσω έτσι, συνέχισε και μπήκε στον ορμίσκο που βρίσκονταν οι οικογένειες μας.

Να κάνω εδώ μια παρένθεση και να πω ότι στο Jetski επέβαιναν τρία άτομα, δεν γνωρίζω αν αυτό είναι επιτρεπτό από την νομοθεσία, παρακαλώ διαφωτίστε με αν γνωρίζετε.

Τα μαζέψαμε λοιπόν και πήγαμε πίσω στους δικούς μας, πραγματικά δεν είχα σκοπό να χαλάσω την Κυριακή μου με καυγάδες και αποφάσισα να μην του πω τίποτα παρα μόνο να βγάλω μια φωτογραφία με τους αριθμούς εγγραφης του σκάφους του. Περνώντας από διπλα του χωρίς να του δώσω καμια σημασία μου λέει:

'επιεν καλα το ψαρεμα;'

'επιεννεν καλα οσπου επερασες που πανω μου' απαντώ, προσπαθώντας να κρατήσω την ψυχραιμία μου, και μου λέει:

'μα φιλουιν μου, επογυρισα σέ'

'ρε μαστρε η νομοθεσία λαλεί 150 μετρα, εσύ επερασες στα τριάντα, εχε τον νου σου αν με ετσιλλας, τζινους τζιαμε ποιος ήταν να τους αναγιωσει' δείχνοντας τα παιδιά μου που παρακολουθούσαν απορημένα την σκηνη και ξεκίνησα να φύγω για να μην γίνει καυγάς και τον βλέπω με την άκρη του ματιού μου να λέει κάτι στους άλλους δυο(που υποθέτω ήταν γιοι του) και να γέλα.

Με πήρε ο διάολος, κυριολεκτικά ανέβηκε η πίεση μου και άρχισα να φωνάζω,
'εκοντεψες ρε μαλακα να με σκοτώσεις, εξηγώ σου την μαλακια που έκαμες για να μεν την ξανακάμεις τζάι εσύ γελάς τζάι περιπαίζεις με σηκού φυέ τώρα να μεν σου φυτέψω καμιάν βέρκα τζάι να πάω φυλακή ακούεις;'

Tότε παίρνει το λόγο ένα από τα παιδιά και μου λέει
'φιλε μου συγγνώμη, ηρεμισε εν να φιούμε'

Tι απλό πράγμα, ένα συγγώμη αλλα όχι ο Κυπραίος έπρεπε να ειρωνευτεί, να φκει "πουπανω", να δείξει πνεύμα στα παιδιά του... μάλιστα κύριοι έσβησε την πυρκαγιά ένα μωρό 16 χρόνο με μια προτασούλα...

Για αυτό εν πάμε μπροστά μες τουν τον τόπο, όσο περίτρανη και αν είναι η γκάφα μας εν μπορούμε να την παραδεχτούμε...

Τον έβγαλε φωτογραφία η γυναικα μου και φαίνεται καθαρά και το πρόσωπο του και η "τριπλοκαβαλλα" και οι αριθμοί εγγραφης του σκάφους, είμαι σίγουρος ότι κατάλαβε την αγγούρα του αλλα ήταν πολύ άντρας για να το παραδεχτεί... δεν ξέρω αν πρέπει να τoν καταγγείλω, μάλλον πρέπει να τον καταγγείλω, δεν ξέρω αν θέλω...
I live my life a breath at a time

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by inglese.fishing »

βαλτη φατσουα του δαμεσα και σαν να ειναι η μισή καταγγελια, και αυριο που θα το καλοσκεφτεις ότι μπορουσες να μεν μας εγραφες και να μας τα ελεγες κάμνεις και την υπόλοιπη καταγγελια

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by chrisostomos »

Όλα ξεκινάνε από την γόπα του τσιγάρου και την πίσσα που πετάμε χαμε χωρίς ενοχές και φτάνουν πολύ μακριά φίλε μου.. Οι παλιοί αδιαφορούμε και μας βλέπουν τα παιδιά μας και μας αντιγράφουν... Αυτός είναι δύστυχος ο πολιτισμός μας.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by c.nadiotis »

μπορεί να υπάρξουν πιθανές νομικές επιπτώσεις όταν δημοσιεύσεις φωτογραφία κάποιου χωρίς την άδεια του. θα το κάνω με το ok του admin
I live my life a breath at a time

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by admin »

Αφού διαπίστωσες μια παρανομία μπορεις να την βάλεις και αν έχει παράπονο να την φύουμε. Ο νόμος λέει ότι σε κάθε ταχύπλοο σύμφωνα με τον κατασκευαστή του και την επιθεώρηση δικαιούτε τον ανάλογο αριθμο .Δηλαδή τα jet όσο γνωρίζω είναι για μέχρι 2 άτομα έχει και κάποια μοντέλα τριπλά δέν είμαι σίγουρος αλλά σίγουρα παρανόμησε με το θέμα της σημαδούρας.

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by belluga »

Νε οντως υπαρχουν τζαι τα τριθεσια jet ski αρα σε τζινο τον τομεα μπορει να μεν επαρανομησε αλλα σιουρα επαρανομησε στον τομεα ασφαλειας που εν πολλα ποιο σοβαρο αδικημημα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by c.nadiotis »

Απόψε όταν πάω σπίτι θα την αναρτήσω, και να δεις που θα έχει κάποιο γνωστό εδωμέσα και θα του το πει και θα με ψάχνει να ζητήσει το λόγο…
I live my life a breath at a time

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by belluga »

c.nadiotis wrote:Απόψε όταν πάω σπίτι θα την αναρτήσω, και να δεις που θα έχει κάποιο γνωστό εδωμέσα και θα του το πει και θα με ψάχνει να ζητήσει το λόγο…
ρε φιλε εν νομιζω να εχει τα μουτρα να ερτει να σου πει οτιδηποτε!


Sent from my iPhone using Tapatalk

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by leshi cy »

ρε φιλε εσυ λαλης για μες το νερο με σημαδουρα και παλε καλα ποσε ποιρησε ενα πραμα τελοσ παντων!!
ειμαστε για κλαματα , τισ αδειες για ταχηπλοα πωσ τισ φκαλλουν ?
εν η ξερουν τουσ νομουσ!
πριν κανενα μηνα εχει κατι κοπελεια στην λαρνακα , εβαλαν το τζετ σκι που την παραλια και εμπαιναν πατημενη μες το διαυλο μεχρι ξεβαθα μες το κοσμο ...
εκαμναν σιοου τα κοπελια ηταν 2 και αλλαζαν καθε κανενα 20 λεπτο !
μιλουμε τωρα διπλα απο οικογενιες μωρα ...ηταν ανενιας τα κοπελια ...
τελικα καποιος μας επρολαβεν τζιε ηρτεν η λιμενικη και δεν ξερο τι εγινε αν τον εγραψαν ι οι αλλα εμιλουσαν κανενα μισαωρο !!
η κουβεντα ειναι οτι ηξερε πως εκαμνε βλακειες γιατι μολις τους ειδε ευκικε σιγα σιγα και εξαπολυσεν το τζετ σκι ...τελικα επιασε το αλλος και επιε γιατι εφωναξαν τους και ο ενας που το κρατα εν νομιζω να ειχε αδεια!!
απλα καποια απλα πραγματα και σημαντικα οπως η ανθρωπινη ζωη και η ασφαλεια εν περνουν καν που το μιαλο καποιον !
ειμαστε αξιοι τισ τυχης μας!

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by c.nadiotis »

c.nadiotis wrote:Απόψε όταν πάω σπίτι θα την αναρτήσω, και να δεις που θα έχει κάποιο γνωστό εδωμέσα και θα του το πει και θα με ψάχνει να ζητήσει το λόγο…
Με πηρέ τηλέφωνο ένας φίλος μου νομικός που διάβασε το κείμενο και με συμβούλεψε να μην δημοσιεύσω την φωτογραφία.
I live my life a breath at a time

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by Giorkos »

leshi cy wrote: ειμαστε για κλαματα , τισ αδειες για ταχηπλοα πωσ τισ φκαλλουν ?
εν η ξερουν τουσ νομουσ!
απότι γνωρίζω (είχαμε και ποστ στο παρελθόν) θκιαβάζουν ένα έντυπο που τους λέει τί είναι το υδροπλάνο, πλώρη, πρύμνη και διάφορες άλλες ιστορίες που ίσως να ήταν καλά να τες γνωρίζει ο Batman και ο Robin....

αν θυμάμαι καλά ΔΕΝ είχε αναφορά κάπου για τη σημαδούρα , απλώς μια αναφορά κάπου για τη 'καταδυτική' σημαία Α (μπλε με άσπρο, ...πόσοι έχουν την Α και πόσοι την Β = κόκκινη με άσπρη διαγώνια γραμμή...)???

ρωτάτε όσους εφκάλαν άδεια που γνωρίζετε, να σας πουν πως ήταν η εξέταση τους...ή όσοι εφκάλατε άδεια που το φόρουμ πείτε μας τι είχε η εξέταση και αν γίνεται λόγος για τη σημαδούρα (ελπίζω να φκω ψεύτης).....

τούτα ξέρω τα επειδή έφκαλε άδεια ο πτωχός.... τότε ισχύαν τούτα...μπορεί και να αλλάξαν... :think:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by belluga »

Giorkos wrote:
leshi cy wrote: ειμαστε για κλαματα , τισ αδειες για ταχηπλοα πωσ τισ φκαλλουν ?
εν η ξερουν τουσ νομουσ!
απότι γνωρίζω (είχαμε και ποστ στο παρελθόν) θκιαβάζουν ένα έντυπο που τους λέει τί είναι το υδροπλάνο, πλώρη, πρύμνη και διάφορες άλλες ιστορίες που ίσως να ήταν καλά να τες γνωρίζει ο Batman και ο Robin....

αν θυμάμαι καλά ΔΕΝ είχε αναφορά κάπου για τη σημαδούρα , απλώς μια αναφορά κάπου για τη 'καταδυτική' σημαία Α (μπλε με άσπρο, ...πόσοι έχουν την Α και πόσοι την Β = κόκκινη με άσπρη διαγώνια γραμμή...)???

ρωτάτε όσους εφκάλαν άδεια που γνωρίζετε, να σας πουν πως ήταν η εξέταση τους...ή όσοι εφκάλατε άδεια που το φόρουμ πείτε μας τι είχε η εξέταση και αν γίνεται λόγος για τη σημαδούρα (ελπίζω να φκω ψεύτης).....

τούτα ξέρω τα επειδή έφκαλε άδεια ο πτωχός.... τότε ισχύαν τούτα...μπορεί και να αλλάξαν... :think:
κατακριβια οταν εβκαλα εγω αδεια εν ειχε τιποτε μες το γραπτο για σημαδουρες ειχε καμποσες μαλακιες εκτος για σημαδουρες!


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by c.nadiotis »

Όντως, εγώ έβγαλα άδεια πρόσφατα, μια γραπτή εξέταση με έμφαση στα σήματα επικοινωνίας: φωτά, σημαίες, ηχητικά, σήματα καθώς και στους κανόνες που ρυθμίζουν την κυκλοφορία στη θάλασσα κτλ. Η εξέταση μάλλον είχε κύριο σκοπό να διερευνήσει κατά πόσο ο υποψήφιος χειρίστης ταχυπλόου είχε τις απαραίτητες γνώσεις για αποφυγή σύγκρουσης με άλλο σκάφος. Στην πρακτική εξέταση διερευνήθηκαν οι γνώσεις των υποψήφιων στη χρήση του δίαυλου, στην προσέγγιση ανθρώπου στη θάλασσα και στην προσέγγιση σε αποβάθρα ή προβλήτα καθώς και η χρήση του kill switch και σωσιβίου. Να σημειώσω ότι ο εξεταστής της πρακτικής εξέτασης ανάφερε προφορικά ότι πρέπει να αποφεύγουμε να περνούμε κοντά από σημαδούρες και καταδυτικές σημαίες, αλλά πιστεύω το έκανε από μόνος του, δεν νομίζω να το επέβαλλε η εξέταση. Μπράβο του ανθρώπου αλλά ένα χελιδόνι δεν φέρνει την άνοιξη.

Το θέμα της σημαδούρας και γενικά η παράκτια συμπεριφορά των χειρίστων πιστεύω είναι θέμα κοινής λογικής και παιδίας του κάθε ενός. Τα πιο πάνω βλέπουμε πόσο χρησιμοποιούνται στους δρόμους που υπάρχει και αστυνόμευση, σκεφτείτε τι γίνετε στην θάλασσα που ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί αντιμέτωπος με τον νόμο….
I live my life a breath at a time

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by MariosK »

belluga wrote: κατακριβια οταν εβκαλα εγω αδεια εν ειχε τιποτε μες το γραπτο για σημαδουρες ειχε καμποσες μαλακιες εκτος για σημαδουρες!
Ναι αλλά ήτα μέσα στην ύλη. Ίσως θα έπρεπε το γραπτό να χωρίζεται σε κατηγορίες και να υπάρχουν πάντα κάποιες στανταρ ερωτήσεις για ασφάλεια, σημαίες και σημαδούρες και να έχουν περισσότερους βαθμούς έτσι ώστε αν τις κάμει κάποιος λάθος να κόφκεται. Εν μια καλή εισήγηση που μπορεί να περάσει στο Τ.Ε.Ν μέσα από την ομοσπονδία.

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Jetski και η αθάνατη Κυπριακή νοοτροπία

Post by belluga »

MariosK wrote:
belluga wrote: κατακριβια οταν εβκαλα εγω αδεια εν ειχε τιποτε μες το γραπτο για σημαδουρες ειχε καμποσες μαλακιες εκτος για σημαδουρες!
Ναι αλλά ήτα μέσα στην ύλη. Ίσως θα έπρεπε το γραπτό να χωρίζεται σε κατηγορίες και να υπάρχουν πάντα κάποιες στανταρ ερωτήσεις για ασφάλεια, σημαίες και σημαδούρες και να έχουν περισσότερους βαθμούς έτσι ώστε αν τις κάμει κάποιος λάθος να κόφκεται. Εν μια καλή εισήγηση που μπορεί να περάσει στο Τ.Ε.Ν μέσα από την ομοσπονδία.
πολλα σωστα!
Επισης πιστευκω οτι οι πλειστοι χειριστες ξερουν τους νομους αλλα δεν τους τηρουν!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Post Reply

Return to “Aσφάλεια”