Σεμινάρια Ασφάλειας για Ελεύθερη ???????

Post Reply
User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Σεμινάρια Ασφάλειας για Ελεύθερη ???????

Post by Giorkos »

Κοπέλλια Γεια Σας,

είδα σήμερα ένα βιτεάκι για blackout μιας κοπέλλας (έκαμνε ελέυθερη) και είδα στο βίτεο τις προσπάθειες των δυτών ασφαλείας για να την 'επαναφέρουν'.
στο σάιτ έγραφε και διάφορα για το τι πρέπει να κάμει κανείς και τί όχι κτλ κτλ κτλ.....

ήθελα να ρωτήσω περισσότερο τα μέλη της ΑIDA Κύπρου εάν υπάρχει κάτι προγραμματισμένο για σεμινάριο ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ , όπου θα μπορούμε να πάμε να 'μάθουμε' και να εφαρμόσουμε ΠΡΑΚΤΙΚΑ στο νερό τα διδακταία...... (έχουν διοργανώσει στο παρελθόν τέτοιο σεμινάριο νομίζω) !!!

(όταν λέω σεμινάριο δεν εννοώ να κάτσουμε σε μια τάξη για 2-3 ώρες και να μιλούμε μόνο, να υπάρξει θεωρία, ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ...ίσως ένα διήμερο σεμινάριο ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ...)

εάν όχι νομίζω ότι θα ενδιέφερε αρκετούς από εμάς πιστεύω να παρακολουθήσουμε (αν όχι ενδιαφέρον, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ) τέτοιο σεμινάριο για να ξέρουμε 2 πράματα τουλάχιστον αν ποτέ παραστεί ανάγκη :x !!!

Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι να διοργανωθεί κάτι τέτοιο ''on demand'' ....

AIDA to the 'rescue' ??? :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Σεμινάρια Ασφάλειας για Ελεύθερη ???????

Post by gptochos »

Γιώρκο μεν φοάσε τίποτε εγώ είμαι εδώ :lol:

Πέραν από το αστειάκι ένα σημαντικό κομμάτι του εξοπλισμού μας και στην πορεία του Hobby μας είναι η ασφάλεια. Είναι σημαντικό να κάνεις αυτό που σου αρέσει και να νοιώθεις άνετος και ασφαλής εφόσον ξέρεις ότι σε περίπτωση οποιουδήποτε περιστατικού υπάρχει το ζευγάρι σου που σε παρακολουθεί σε όλες σου τις προσπάθειες.

Στο σχολείο ελεύθυερης κατάδυσης κάναμε κάποια πρακτική σε θέματα ασφάλειας και ενεργειών επαναφοράς αλλά σίγουρα υπάρχουν και άλλα τα οποία πρέπει να μάθουμε. Το ότι ξέρουμε κάποια βασικά πράγματα δεν σημαίνει ότι είμαστε παντογνώστες. Πρέπει να να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας ώστε να νοίωθουμε και αυτοπεποίθηση όταν συμβεί το κακό (που μακάρι να μην μας συμβεί ποτέ) να το προλάβουμε ή να δράσουμε σωστά.

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια (είπα σωστά το ρητό οξά εν μ@λ@κίες που λάλώ? 8) )
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Σεμινάρια Ασφάλειας για Ελεύθερη ???????

Post by Antreas »

πολυ καλη ιδεα.
να βουτουμε ποιο βαθιά ξερουμε να καμνουμε καρτερι ποιο πολυ ωρα ξερουμε.
να καμνουμε στον αλλο το ζευγάρι ξερουμε αλλα ατε επαθε τιποτε ξερουμε τι θα καμουμε να τον γλιτώσουμε ?

edit: παμε μεσα στα κατσαβραχα στους κρεμους γενικα ειμαστε μια ρατσα που της αρεσει να ειναι οσο ποιο μακρια που τον πολιτισμό.
εγω εχω να ρωτησω..
ποιος που εσας(και εμενα μαζι) εχει έστω φαρμακειο στο αυτοκινητο του ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Σεμινάρια Ασφάλειας για Ελεύθερη ???????

Post by Giorkos »

gptochos wrote:Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια (είπα σωστά το ρητό οξά εν μ@λ@κίες που λάλώ? 8) )
ανάποδα...το ρητό εν σωστό...εν τα άλλα μαλακ... που λαλείς :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Antreas wrote: ποιος που εσας(και εμενα μαζι) εχει έστω φαρμακειο στο αυτοκινητο του ?
και τούτο χρειάζεται.... γιου νέβερ νόου... ειδικά κάτι φιλούθκια των μέδουσων πάστα χείλη ....Ωχχχχχ τι ωραία καυτερά hot-n-spicy που είναι δίχα καμιά κρεμούα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Σεμινάρια Ασφάλειας για Ελεύθερη ???????

Post by admin »

Παιδιά η A.I.D.A διοργανώνει κάθε χρόνο το σχετικό σεμινάρειο με θεωρητικό και πρακτικό μέρος κατά τον μήνα Ιούνιο. Στο περιοδικό θα βρείτε τόσο το πρόγραμμα του Συλλόγου όσο και τηλέφωνα της επιτροπής για περισσότερες πληροφορίες

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Σεμινάρια Ασφάλειας για Ελεύθερη ???????

Post by Giorkos »

admin wrote:Παιδιά η A.I.D.A διοργανώνει κάθε χρόνο το σχετικό σεμινάρειο με θεωρητικό και πρακτικό μέρος κατά τον μήνα Ιούνιο. Στο περιοδικό θα βρείτε τόσο το πρόγραμμα του Συλλόγου όσο και τηλέφωνα της επιτροπής για περισσότερες πληροφορίες
οκ !!!

τούτο εν πολλα΄καλό ότι γίνεται κάθε χρόνο...
θα το κοιτάξουμε και θα μιλήσουμε με κάποιο της AIDA τότε !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
markosgeorgiou
Posts: 20
Joined: Sun Nov 01, 2009 11:49 am
Location: lemesos

Re: Σεμινάρια Ασφάλειας για Ελεύθερη ???????

Post by markosgeorgiou »

Μπορώ εγώ να μιλήσω με κάποιο τις A.I.D.A απλός πείτε μου τι να τους πω. . . . :D

User avatar
markosgeorgiou
Posts: 20
Joined: Sun Nov 01, 2009 11:49 am
Location: lemesos

Re: Σεμινάρια Ασφάλειας για Ελεύθερη ???????

Post by markosgeorgiou »

Για σου Μαριε.Να μου πειτε τι θα θελατε να πω στα μελη της Α.Ι.D.A σε σχεση με τα σεμιναρια ασφαλειας για ελευθερη καταδυση.

Post Reply

Return to “Aσφάλεια”