Διάφραγμα και ιγμορίτιδα

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by Giorkos »

StephanosNic wrote:ισως επειδη εν αφήνουν την μυτη να καθαρίσει απο την βλεννα γιαυτό. Εμενα εκαμε μου λειζερ τις κογχες και το διαφραγμα και προσωπικά είδα τρομαχτική βελτίωση. Έιλικρινά, απο τον καιρό που ημουν μικρός δεν αναπνεα σχεδόν ποτε και απο τα 2 ρουθούνια. Τωρα είμαι μια χαρά ακομα και όταν είμαι αρρωστος! Γεμίζουν μεν τα ιγμόρια (όταν αρρωστήσω) αλλά παντα αναπνέω και απο τα 2 ρουθούνια. Όσο για τις βουτιές, επαναλαμβάνώ ότι δεν είχα πρόβλημα μετά την εγχείρηση. Επίσης είδα βελτίωση στην άθληση, γιατί αναπνέω καλύτερα.
πίνεις τίποτε φάρμακα τωρά... αν ναι, ποια ?
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by StephanosNic »

οχι, εχει απο την μερα που εκαμα εγχείρηση δεν χρησιμοποίησα τιποτε φαρμακα. Παλια μαλιστα εκαμνα καταχρηση otrivin κατι σταγόνες, αλλά τωρα τιποτε.
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by NIKOLAS HARRIS »

Giorkos wrote:Nikola,

έκαμα σερτζ το όρο πουτ έγραψες και ήβρα το σαιτ τούτο (πρώτο στη λίστα αν θυμούμε)...

http://www.entkent.com/FESS.html


βασικά το fess απότι κατάλαβα είναι γενικά ο όρος που χρησιμοποιούν για την 'εξέταση' με ενδοσκόπια-CT Scans (γιατί to CT scan en πιο χρήσιμο λέει γιατί δείχνει λεπτομέρειες και για οστά !!) και όχι κάποια συγκεκριμένη επέμβαση !!!!
που τζαμέ τζαι τζεί κάμνει επεμβάσεις αναλόγως του τι θα χρειαστεί ο ασθενής (laser, τομές κτλ) !!!


Code: Select all

MRI scans are less useful than CT for most sinus problems, because they don't show fine bone detail. "Abnormalities" in the sinuses are often picked up as incidental findings on MRI scans carried out for other reasons, even when there is no real problem. Unless you are getting symptoms of sinus problems, we don't normally need to do anything about a sinus abnormality on an MRI scan. An MRI may be needed in some rare cases of sinus tumours.


Στέφανε,

εσένα τελικά τι είδος επέμβαση σου έκανε ο γιατρός στις κόγχες σου ??? έκοψες τες ή λέιζερ ???


και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω γιατί όπως τα βλέπω από τις διάφορες φωτό στο νετ και τα μοντέλα (τομές) ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω πως επηρεάζει την εξίσωση το στραβό διάφραγμα, ή, οι φουσκωμένες κόγχες !!! Ναι να επηρεάζουν την εισπνοή-εκπνοή από τη μύτη στην καθημερινή μας ζωή, αλλά για εξίσωση των αυτιών δεν το βλέπω, εφόσον το άνοιγμα των ευσταχιανών είναι πιο πίσω...με το κράτημα της μύτης και επνοή, ο αέρας θα διοχετευθεί προς τις ευσταχιανές (ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΕΣ-ΒΟΥΛΩΜΕΝΕΣ), έστω και αν οι κόγχες σν φουλ κλειστές ή το διάφραγμα που σου νέφκω που πάεις ????


Κανένας πιο ειδικός να δώσει τα φώτα του ????

Φιλούι μου fess σημαίνει
Functional Endoscopic Sinus Surgery δεν είναι απλά εξέταση αλλα συγκεκριμένη εγχείρηση.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by Giorkos »

NIKOLAS HARRIS wrote: Φιλούι μου fess σημαίνει
Functional Endoscopic Sinus Surgery δεν είναι απλά εξέταση αλλα συγκεκριμένη εγχείρηση.
το σαιτ που διάβασα λέει το εξής:

Code: Select all

What is FESS?
Rigid Nasal Sinus Endoscopy under local anaesthetic

[b]Functional Endoscopic Sinus Surgery is a term coined by an American ENT Surgeon, Dr David Kennedy in 1985 to describe the diagnosis and treatment of diseases of the nose and sinuses using endoscopes and CT scans.[/b] Kennedy was introduced to sinus endoscopy in Graz, Austria by Professors Messerklinger and Stammberger.[b]FESS is not one operation, but rather a range of diagnostic and treatment procedures carried out with the help of rigid nasal endoscopes. Most patients having FESS will only need diagnostic procedures, not a surgical operation. [/b]
πιο κάτω λέει και για επεμβάσεις που πιθανόν να χρειαστούν για τον ασθενή όπως laser vapourisation κτλ κτλ και γίνονται κατά τη διάρκεια του FESS!!!

όπως και νάχει, διβάζοντας και αυτά καταλάβω ότι το FESS είναι γενικά η εξέταση,CT scan, ενδοσκόπηση και κατεπέκταση ότιδήποτε συγκεκριμένη επέμβαση χρειαστεί για τη διόρθωση μιας κατάστασης (πολύποδας, κοκκαλούθκια, κόγχες κτλ)..... η ποινή μας είναι μια !!!! : Επέμβαση, λέιζερ ή οτιδήποτε άλλο, πάντοτε σε συνδυασμό με CT scan για να δει ο ειδικός ακριβώς που είναι το πρόβλημα/προβλήματα για να μας βοηθήσει πιο σωστά !!!

Αν ξέρεις κανένα άλλο σαιτ που να εξηγά το ΦΕΣΣ βάλτο να το τσεκαρω !!!

Περαστικά μας :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol:


εντιτ :
Plain language summary

Functional endoscopic sinus surgery for chronic rhinosinusitis
Rhinosinusitis is a common and well-recognised clinical syndrome affecting patients of all ages and gender. Functional endoscopic sinus surgery (FESS) is now a well-established strategy, which comprises several techniques, for the treatment of chronic rhinosinusitis which has not responded to medical treatment. FESS is a set of minimally invasive surgical techniques which allow direct visual examination and opening of the sinuses.
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Diafragma kai igmoritida

Post by NIKOLAS HARRIS »

StephanosNic wrote:οχι, εχει απο την μερα που εκαμα εγχείρηση δεν χρησιμοποίησα τιποτε φαρμακα. Παλια μαλιστα εκαμνα καταχρηση otrivin κατι σταγόνες, αλλά τωρα τιποτε.
ρε φιλε τελικα ποιοσ εν ο γιατρος σου;αλοπως χωνεις μας τον για ναμεν παμε τζαι μεις :D

djthief
Posts: 1
Joined: Thu Jun 11, 2009 4:23 pm

Re: Διάφραγμα και ιγμορίτιδα

Post by djthief »

Geia sas paidia...loipon ego eimai 22 kai ekana 4-5 xronia eleu8eri panta me to ena rou8ouni klisto . katevena mexri ta 10m giati pio kato ponousa fovera ta igmoria kai ta dontia m pagonan stin mia pleura kai ixa foverous ponous meta...piga se sxolio el.katadisis gia to level 2 pou katevenis mexri ta 20m...otan koutsa strava to eperasa piga oloisha y exirisi diafragmatos. 9 to proi MPIKA XIROURGIO(PANTA SE KLINIKI) 20 lepta me teliose me iperixous,,ego den katalava tpt afou imoyun narkomenos sto full 7 imoun spiti to apogeuma ...meta apo 10 meres ekama vouties! shoini je ekopike pou leme!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Διάφραγμα και ιγμορίτιδα

Post by Giorkos »

djthief wrote:Geia sas paidia...loipon ego eimai 22 kai ekana 4-5 xronia eleu8eri panta me to ena rou8ouni klisto . katevena mexri ta 10m giati pio kato ponousa fovera ta igmoria kai ta dontia m pagonan stin mia pleura kai ixa foverous ponous meta...piga se sxolio el.katadisis gia to level 2 pou katevenis mexri ta 20m...otan koutsa strava to eperasa piga oloisha y exirisi diafragmatos. 9 to proi MPIKA XIROURGIO(PANTA SE KLINIKI) 20 lepta me teliose me iperixous,,ego den katalava tpt afou imoyun narkomenos sto full 7 imoun spiti to apogeuma ...meta apo 10 meres ekama vouties! shoini je ekopike pou leme!!

διάφραγμα....με υπερήχους ????

οξά εν κόγχες που έκαμες υπερήχους ????

τα συμπτώματα σου (πόνο στα ιγμόρια και δόντια) παραπέμπουν σε Ιγμορίτιδα κτλ

σε ποια πολη έκαμες την 'έπέμβαση' τζια πόσο σου εκόστισε...

ρωτώ γιατί χρειάζομαι εδώ και τζαιρό επειγόνντως επέμβαση για ΟΞΕΙΑ (πάρα πολλά οξεία :evil: ) Ιμγορίτιδα, ηθμοειδίτιδα, φουλ ερεθισμένες κόγχες και λίο διάφραγμα.... τα πιο πάνω κάμνουν μου τα σε μια επέμβαση ούλλα μαζί (με FESS Nikola) για 3.500 Ευρώ......εν πολλά τα άτιμα επομένως περιμένω να πάω νοσοκομείο μάλλον τουλάχισοτν να 'κρούσουμε' κουτσά στραβά τες κόγχες και ότι άλλο καταφέρουμε :neutral: :neutral: :neutral:


Περαστικά στους άρρωστους :)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
yaris-rs
Posts: 47
Joined: Tue Feb 27, 2007 3:56 pm
Location: Nicosia

Re: Διάφραγμα και ιγμορίτιδα

Post by yaris-rs »

Να πω και εγώ την εμπειρία μου. Πάντα με ταλαιπωρούσε το πρόβλημα της εξίσωσης έτσι όταν πρωτοήρθα Κύπρο αποφάσισα να παρακολουθήσω μαθήματα καταδύσεων με μπουκάλες (μποτίλιες όπως θέλετε το λέμε :D ) μιας και θα είχα άπλετο οξυγόνο έτσι ώστε να καταλάβω αν είχα όντως κάποιο πρόβλημα ιατρικό ή απλά δεν κατάφερνα σωστά τις εξισώσεις. Κατά την διάρκεια των μαθημάτων ανακάλυψα ότι εξίσωση έκανα σωστά μόνο όμως όταν το κεφάλι δεν έβλεπε προς τον βυθό. Δηλαδή αν το κεφάλι ήταν σε οριζόντια θέση με το σώμα ή προς τα πάνω δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πριν μερικά χρόνια που έκανα και το πρώτο επίπεδο ελεύθερης κατάδυσης εξακολουθούσα να αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Αφού με συμβούλεψαν σε ποιον να απευθυνθώ επισκέφθηκα την ιατρό. Το πόρισμα ήταν πολύ στραβό διάφραγμα το οποίο εμπόδιζε τις ευσταχιανές σάλπιγγες. Να φανταστείτε η κάμερα δεν μπορούσε καν να περάσει κάτω :) . Τότε δεν προχώρησα με την επέμβαση λόγω οικονομικών δυσκολιών, έτσι η τελευταία μου φορά που κράτησα το ψαροντουφεκο ήταν το 2008. Λίγο πριν μπει το 2011 άρχισαν και τα έντονα ροχαλητά στον ύπνο και μιας και οι γυναίκα άρχισε την μουρμούρα αποφάσισα να κάνω την επέμβαση όχι όμως στην ιατρό που με είχε δει αλλά στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκωσίας.

Έτσι μπήκα στις 17/01/2011 και απολύθηκα στις 22/01/2011

Έκανα ολική νάρκωση
1. Ευθειασμός ρινικού διαφράγματος
2. Καυτηρίαση κάτω ρινικών κογχων
3. Πρόσθιος επιπωματισμός

Από τότε δεν έχω δοκιμάσει ακόμα στην θάλασσα για να σας πω αν τελικά είχε αποτέλεσμα η επέμβαση, από αύριο όμως ξεκινάνε οι διακοπές στην Πάφο οπότε θα σας ενημερώσω με την επιστροφή.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Διάφραγμα και ιγμορίτιδα

Post by Giorkos »

yaris-rs wrote:Να πω και εγώ την εμπειρία μου. Πάντα με ταλαιπωρούσε το πρόβλημα της εξίσωσης έτσι όταν πρωτοήρθα Κύπρο αποφάσισα να παρακολουθήσω μαθήματα καταδύσεων με μπουκάλες (μποτίλιες όπως θέλετε το λέμε :D ) μιας και θα είχα άπλετο οξυγόνο έτσι ώστε να καταλάβω αν είχα όντως κάποιο πρόβλημα ιατρικό ή απλά δεν κατάφερνα σωστά τις εξισώσεις. Κατά την διάρκεια των μαθημάτων ανακάλυψα ότι εξίσωση έκανα σωστά μόνο όμως όταν το κεφάλι δεν έβλεπε προς τον βυθό. Δηλαδή αν το κεφάλι ήταν σε οριζόντια θέση με το σώμα ή προς τα πάνω δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πριν μερικά χρόνια που έκανα και το πρώτο επίπεδο ελεύθερης κατάδυσης εξακολουθούσα να αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Αφού με συμβούλεψαν σε ποιον να απευθυνθώ επισκέφθηκα την ιατρό. Το πόρισμα ήταν πολύ στραβό διάφραγμα το οποίο εμπόδιζε τις ευσταχιανές σάλπιγγες. Να φανταστείτε η κάμερα δεν μπορούσε καν να περάσει κάτω :) . Τότε δεν προχώρησα με την επέμβαση λόγω οικονομικών δυσκολιών, έτσι η τελευταία μου φορά που κράτησα το ψαροντουφεκο ήταν το 2008. Λίγο πριν μπει το 2011 άρχισαν και τα έντονα ροχαλητά στον ύπνο και μιας και οι γυναίκα άρχισε την μουρμούρα αποφάσισα να κάνω την επέμβαση όχι όμως στην ιατρό που με είχε δει αλλά στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκωσίας.

Έτσι μπήκα στις 17/01/2011 και απολύθηκα στις 22/01/2011

Έκανα ολική νάρκωση
1. Ευθειασμός ρινικού διαφράγματος
2. Καυτηρίαση κάτω ρινικών κογχων
3. Πρόσθιος επιπωματισμός

Από τότε δεν έχω δοκιμάσει ακόμα στην θάλασσα για να σας πω αν τελικά είχε αποτέλεσμα η επέμβαση, από αύριο όμως ξεκινάνε οι διακοπές στην Πάφο οπότε θα σας ενημερώσω με την επιστροφή.
Γεια σου Σταύρο....

καλωσόρισες....

Γενικό Νοσοκομείο ε????

και γω τζιαμέ έκαμα....εκάμαν διάφορα τεχνάσματα.... το σίγουρο είναι ότι αναπνέω πάλε χωρίς φάρμακα....

θα περιμένω τις 'εντυπώσεις' σου να μας πεις αν 'εσάστηκες΄ ! ! !
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
yaris-rs
Posts: 47
Joined: Tue Feb 27, 2007 3:56 pm
Location: Nicosia

Re: Διάφραγμα και ιγμορίτιδα

Post by yaris-rs »

Giorkos wrote:
yaris-rs wrote:Να πω και εγώ την εμπειρία μου. Πάντα με ταλαιπωρούσε το πρόβλημα της εξίσωσης έτσι όταν πρωτοήρθα Κύπρο αποφάσισα να παρακολουθήσω μαθήματα καταδύσεων με μπουκάλες (μποτίλιες όπως θέλετε το λέμε :D ) μιας και θα είχα άπλετο οξυγόνο έτσι ώστε να καταλάβω αν είχα όντως κάποιο πρόβλημα ιατρικό ή απλά δεν κατάφερνα σωστά τις εξισώσεις. Κατά την διάρκεια των μαθημάτων ανακάλυψα ότι εξίσωση έκανα σωστά μόνο όμως όταν το κεφάλι δεν έβλεπε προς τον βυθό. Δηλαδή αν το κεφάλι ήταν σε οριζόντια θέση με το σώμα ή προς τα πάνω δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πριν μερικά χρόνια που έκανα και το πρώτο επίπεδο ελεύθερης κατάδυσης εξακολουθούσα να αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Αφού με συμβούλεψαν σε ποιον να απευθυνθώ επισκέφθηκα την ιατρό. Το πόρισμα ήταν πολύ στραβό διάφραγμα το οποίο εμπόδιζε τις ευσταχιανές σάλπιγγες. Να φανταστείτε η κάμερα δεν μπορούσε καν να περάσει κάτω :) . Τότε δεν προχώρησα με την επέμβαση λόγω οικονομικών δυσκολιών, έτσι η τελευταία μου φορά που κράτησα το ψαροντουφεκο ήταν το 2008. Λίγο πριν μπει το 2011 άρχισαν και τα έντονα ροχαλητά στον ύπνο και μιας και οι γυναίκα άρχισε την μουρμούρα αποφάσισα να κάνω την επέμβαση όχι όμως στην ιατρό που με είχε δει αλλά στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκωσίας.

Έτσι μπήκα στις 17/01/2011 και απολύθηκα στις 22/01/2011

Έκανα ολική νάρκωση
1. Ευθειασμός ρινικού διαφράγματος
2. Καυτηρίαση κάτω ρινικών κογχων
3. Πρόσθιος επιπωματισμός

Από τότε δεν έχω δοκιμάσει ακόμα στην θάλασσα για να σας πω αν τελικά είχε αποτέλεσμα η επέμβαση, από αύριο όμως ξεκινάνε οι διακοπές στην Πάφο οπότε θα σας ενημερώσω με την επιστροφή.
Γεια σου Σταύρο....

καλωσόρισες....

Γενικό Νοσοκομείο ε????

και γω τζιαμέ έκαμα....εκάμαν διάφορα τεχνάσματα.... το σίγουρο είναι ότι αναπνέω πάλε χωρίς φάρμακα....

θα περιμένω τις 'εντυπώσεις' σου να μας πεις αν 'εσάστηκες΄ ! ! !
Πότε την έκανες Γιώργο?
αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι δεν έκαναν καλή δουλειά (εκάμαν διάφορα τεχνάσματα)

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Διάφραγμα και ιγμορίτιδα

Post by Giorkos »

απλώς δεν πιστέφκω ότι εκάμαν ότι έπρεπε να κάμουν....είχε 7 ή 8 εγχειρήσεις για την ημέρα....ήμουν ο τελευταίος.... :x

από την αρχή που τους έλεγα τα προβλήματα (δεν είμαι βλάκας τους είπα...βλέπω μια χαρά τα αποτελέσματα του CT scan, το οποίο έκαμα στον ιδιώτη γιατί το νοσοκομείο δεν μου έκαμνε)....

επήενα έρκουμουν για μήνες ολόκληρους και αποφασίσαν να εγχειρήσουν....ημερομηνία έκαμαν 8 μήνες να μου δώσουν έπειτα από παρέμβαση της προισταμένης μου με κάποιο γνωστό στο νοσοκομείο.... τελοσ πάντως αποφασίσαμε με τους ιατρούς τι θα εκάμναμε....
πριν να μπω στο χειρουργείο το πρωί, σε συνομιλία με μία ιατρό εξαναείπαμε τα για να είμαι σίγουρος ότι θα καλύφκαν ότι εκανονίσαμε....

η απάντηση ήταν...θα κάμουμε διάφραγμα-κόγχες και βλέπουμε αν προλάβουμε....αν προλάβουν !!!! τελικά επιαστήκαμε στα λόγια....δεν ξέρω όμως τι εκάμαν....

αλλά όπως είπα, τους ευχαριστώ πολλά τελικά γιατί αναπνέω χωρίς φάρμακα....το αριστερό φτιν όπως πριν...εξισώνει άμαν είμαι καλά....το δεξί.... :twisted: :twisted: :twisted:

σαντίς τζαι εβάλαν μπλου τακ τζαι εστοππώσαν το....εξισώνει πάρα πολύ δύσκολα ..ακόμα πιο δύσκολα παρά από πριν την επέμβαση !!! :o :o :o
λαλώ να πάω να το ελέγξω αλλά 'δεν βρίσκω καιρό' :D

anyways...εύχομαι η επέμβαση σου να πήγε καλά τζαι να μας πάρει ο Χατζηπαντέλας κανένα ψάρεμα !!! :clap:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Διάφραγμα και ιγμορίτιδα

Post by hdemetris »

Giorkos wrote:τζαι να μας πάρει ο Χατζηπαντέλας κανένα ψάρεμα !!!
Εν έshεις ανάγκη εσύ :wink:
Anyway ο Χατζηπαντέλας κάμνει babysitting τζαι αποχή τον Αύγουστο. Που Σεπτέμβρη να στείλω τον μιτσή νηπιαγωγείο, να κάτσουν οι αέρηδες, να φύει τούτος ούλος ο κόσμος που τη θάλασσα τζαι να αρκέψουμεν με το καλό τζαι τα ψαρέματα :dance: :dance: :dance:
Το μόνο κακό ότι θα αρκέψουν τζαι τα κρατικά :doh:
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Διάφραγμα και ιγμορίτιδα

Post by chrysanthos9 »

στις δυο τελευταιες βουτιες που εκαμα ημουν λιγο αρρωστος με το που εκατεβεναι 4-5 μετρα επονουν αφανταστα το μετωπο μου και παλε εχτες που εβουτισα χωρις ψαροτοφεκο στην παραλια που επιαμεν θαλασσα εν εμπορουν να εξισωσω με καμοια δυναμη και επονουν το μετωπο μου που ωφειλετε τουτο?
Rememper always someone waiting for you at home

Nikolas Nklou

Re: Διάφραγμα και ιγμορίτιδα

Post by Nikolas Nklou »

chrysanthos9 wrote:στις δυο τελευταιες βουτιες που εκαμα ημουν λιγο αρρωστος με το που εκατεβεναι 4-5 μετρα επονουν αφανταστα το μετωπο μου και παλε εχτες που εβουτισα χωρις ψαροτοφεκο στην παραλια που επιαμεν θαλασσα εν εμπορουν να εξισωσω με καμοια δυναμη και επονουν το μετωπο μου που ωφειλετε τουτο?
εχεις υγρα ρε...αν παεις σε γιατρο το πιο πιθανον να σου πει να πιασεις ενα αλατονερο απο το φαρμακειο για να καθαρισουν τα υγρα.... :)

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Διάφραγμα και ιγμορίτιδα

Post by chrysanthos9 »

εν καθαριζει μονο του?
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “Ιατρική-Φυσιολογία”