Προβλημα με τα ματια μου.....

Post Reply
User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Προβλημα με τα ματια μου.....

Post by chrysanthos9 »

Εδω και ενα μηνα οποτε βουτισω παννω που 3-4 μετρα στην αναδυση τρεχουν τα ματια μου ειναι οταν καμνω εξισωση εξω που το νερο και ο αερας φκαινει που τα ματια μου. Οποτε βουτισω τρεχουν με αποτελεσμα να γεμιζει η μασκα νερο και καθε λιο να την φκαλω για να την αδειασω και να μου χαλα το ψαρεμα. Ειχεν κανενας αλλος το ιδιο προβλημα? αν ναι πως το ελυσε?


ευχαριστω προκαταβολικα
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Προβλημα με τα ματια μου.....

Post by c.nadiotis »

ρε φιλε να το ψαξω λιγο...
I live my life a breath at a time

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Προβλημα με τα ματια μου.....

Post by fISHANDCHIPS »

Αμπα κ πιάνει σε το κλάμα οταν χάσεις κανένα ψάρι ρε Χρύσανθε ?
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Προβλημα με τα ματια μου.....

Post by mariosko »

να τρεχουν τοσο πολυ που να γιεμωνει η μασκα ειναι λιγο παραξενο (μαλλον απιθανο) Μπορει να βαλλει νερα η μασκα και να τρεχουν
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Προβλημα με τα ματια μου.....

Post by chrysanthos9 »

οι ρε φιλε εν γεμιζει η μασκα απλα τζινο το λιο που βαλει ενοχλαμε και καθε λιο πρεπει να το αδειαζω. Η μασκα εν βαλει νερο απλα οταν κανω αναδυση νιωθω αερα να φκαινει που τα ματια μου και τρεχουν
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: Προβλημα με τα ματια μου.....

Post by tasos83 »

Εν φυσιολογικό να φέφκει αέρας που την μάσκα όταν αναδύεσε εφόσον την έχεις εξισώσει κατά την κατάδυση. Αν μπένει νερό από την περιοχή της μάσκας πάνω που τα μάτια σημαίνει κάπου ένσου κάθετε καλά. Δοκίμασε να την σφίξεις ή να την χαλαρώσεις η να μετακινήσεις το λουρί της λλίο πιό ψηλά στην κκελλέ σου. Μπορεί επίσης το λάστιχο (φούστα) της μάσκας να κάθετε πάνω που την κουκούλα της στόλης σε κάποια σημεία και να μεν το πέρνεις πρέφα.
Δοκίμασε αλλό καμιά άλλη μάσκα αν έχεις πρόχειρη.
Καλές αναδύσεις :wink:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Προβλημα με τα ματια μου.....

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote:οι ρε φιλε εν γεμιζει η μασκα απλα τζινο το λιο που βαλει ενοχλαμε και καθε λιο πρεπει να το αδειαζω. Η μασκα εν βαλει νερο απλα οταν κανω αναδυση νιωθω αερα να φκαινει που τα ματια μου και τρεχουν
ρε..εν μας εξαναρώτησες για τα μάθκια σου που κλαίνε.... :?: :?: :?:

είπαμε.... που έκαμα εγχείρηση την μούττη μου, τζαι ήταν γεμάτη γάζες, ούλλα τα φλέγματα :x , υγρά, αίματα κτλ κτλ τκλ ωραία πράματα, εν εφκέναν έξω....την επομένη της εγχείρησης, την νύχτα συνέχεια ετρέχαν τα μάθκια μου....λαλώ ετσιμπήσαμε καμιά μόλυνση...

την επομένη είπα το του γιατρου, τζαι είπεν μου ότι εν φυσιολογικό να εκκρίνουν πολλίν υγρό τα μάθκια μου, γιατί τα 'σωληνούθκια' που ενώνουν τα μάθκια τζαι εκκρίνουν τα υγρά προς την ρινική κοιλότητα, εγεμώσαν σιγά σιγά, γιατί η ρινική κοιλότητα εν φραγμένη που τα πιο πάνω ωραία πράματα που ήταν γεμάτη η μούττη μου (έτσι εσυνάετουν λίο λίο το υγρό ώστι τζαι εγέμωσε τα σωληνούθκια...... έτσι το ότι λες ότι 'φκάλλεις αέρα που τα μάθκια' λογικά στέκει.... αλλά περισσότερο δεν ξέρω..εν είμαι γιατρός...σε τζίντα βιτεο που σου έβαλα όταν ερώτησες για εξίσωση, τζίνος ο τύπος εσυνάφερνε το θέμα, μάθκια, μούττη, αέρας στην κατάδυση....

δε τες φωτό στα πιο κάτω...τζίνη η σωληνούα εν τζίνη που παίρνει τα υγρά στην μούττη.... ρώτα τζαι κανένα γιατρό....

http://en.wikipedia.org/wiki/Lacrimal_punctum

http://en.wikipedia.org/wiki/Lacrimal_gland

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Gray896.png
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Ιατρική-Φυσιολογία”