Στολη ψαροτουφεκο αποριες

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by chrysanthos9 »

http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... &P_ID=1727 θελω να αγορασω αυτην τη στολη αλλα εν γραφει ακριβεις διαστασεις μονο μεγεθος 2.3.4.5 δλδ ποσο μεγαλες ειναι? αν ξερετε μπορειται να μου πειτε ακριβος για να την παραγειλω λιγο μεγαλυτερη.


http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... 101&P_ID=1 επεισης θελω να αγορασω αυτο το ψαροτουφεκο ειναι καλο για καρτερια? τι μουλινε μπορω να του βαλω? πια λαστιχα ειναι καλυτερα να του βαλω για ρηχα καρτερια(υποτιθεται καρτερια) ?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote:http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... &P_ID=1727 θελω να αγορασω αυτην τη στολη αλλα εν γραφει ακριβεις διαστασεις μονο μεγεθος 2.3.4.5 δλδ ποσο μεγαλες ειναι? αν ξερετε μπορειται να μου πειτε ακριβος για να την παραγειλω λιγο μεγαλυτερη.
Ούτε να το ξανασκεφτείς να παρεγγείλεις πιο μεγάλο σαιζ στολή απότι είσαι..... Δαμέ μιλούμε ο καθένας πληρώνει 250-300 Ευρώ για να την ράψουν τη στολή πάνω του τζαι συ θέλεις να την παραγγείλεις πιο μεγάλη !!!

χρύσανθε, η στολή υποτίθεται ότι πρέπει να φυλά πάνω μας σαν το γάντι...δεν πρέπει να μένουν κενά (που θα γεμίζουν νερό) !!!η ιδέα είναι ότι ένα λεπτό φιλμ νερού εισέρχεται στην στολή, το οποίο 'θερμαίνεται' με τη θερμοκρασία του σώματος μας...ε..άμαν του βάλεις πολλίν νερό (κενά στολής επειδή επαράγγειλες την πιο μεγάλη) εν να θέλις μπόιλερ ηλεκτρικό να το ζεστάνεις :D .....

επομένως θα πιάεις στολή όσο το δυνατό πιο κοντά στο σώμα σου, ή αν διαθέτεις τα ευρώ θα ράψεις μια πάνω σου .....

chrysanthos9 wrote: http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... 101&P_ID=1 επεισης θελω να αγορασω αυτο το ψαροτουφεκο ειναι καλο για καρτερια? τι μουλινε μπορω να του βαλω? πια λαστιχα ειναι καλυτερα να του βαλω για ρηχα καρτερια(υποτιθεται καρτερια) ?
χωρίς πολλές λεπτομέριες τζαι σούξου-μούξου, 100αρι όπλο εν καλό για καρτέρκα..((γενικά μιλώντας) .......τωρά για λάστιχα βέρκες κτλ,εν μεγάλο θέμα τζια ο καθένας μας θα σου πει το μιτσίν τζαι το μιάλο του....αλλά πάλε εξαρτάται τζαι απο τα θηράματα σου, κτλ κτλ κτλ.....
για το συγκεκριμένο όπλο δεν μπορώ να σου πω παραπάνω γιατί δεν το ψάρεψα (αν τζαι έχω ένα 90αρι open head) ....αλλά πολλοί...πάρα πολλοί...ψαρεύκουν το, τζαι φκάλλουν τζαι ψάρι :wink:

πήαινε σε κανένα μαγαζί όμως (που να καταλάβουν όμως τι σου λένε) τζαι θα σε κατατοπίσουν, να δεις αλλο κανένα όπλο κτλ...

το πιο σημαντικό όμως είναι το όπλο να το ΠΙΑΣΕΙΣ στα σιέρκα σου, αν είναι δυνατόν με το γάντι, για να δεις αν σου κάθεται καλά στο σιέρι....τζαι φυσικά αν σε εμπνέει :shhh:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by chrysanthos9 »

Giorkos wrote:
chrysanthos9 wrote:http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... &P_ID=1727 θελω να αγορασω αυτην τη στολη αλλα εν γραφει ακριβεις διαστασεις μονο μεγεθος 2.3.4.5 δλδ ποσο μεγαλες ειναι? αν ξερετε μπορειται να μου πειτε ακριβος για να την παραγειλω λιγο μεγαλυτερη.
Ούτε να το ξανασκεφτείς να παρεγγείλεις πιο μεγάλο σαιζ στολή απότι είσαι..... Δαμέ μιλούμε ο καθένας πληρώνει 250-300 Ευρώ για να την ράψουν τη στολή πάνω του τζαι συ θέλεις να την παραγγείλεις πιο μεγάλη !!!

χρύσανθε, η στολή υποτίθεται ότι πρέπει να φυλά πάνω μας σαν το γάντι...δεν πρέπει να μένουν κενά (που θα γεμίζουν νερό) !!!η ιδέα είναι ότι ένα λεπτό φιλμ νερού εισέρχεται στην στολή, το οποίο 'θερμαίνεται' με τη θερμοκρασία του σώματος μας...ε..άμαν του βάλεις πολλίν νερό (κενά στολής επειδή επαράγγειλες την πιο μεγάλη) εν να θέλις μπόιλερ ηλεκτρικό να το ζεστάνεις :D .....

επομένως θα πιάεις στολή όσο το δυνατό πιο κοντά στο σώμα σου, ή αν διαθέτεις τα ευρώ θα ράψεις μια πάνω σου .....

chrysanthos9 wrote: http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... 101&P_ID=1 επεισης θελω να αγορασω αυτο το ψαροτουφεκο ειναι καλο για καρτερια? τι μουλινε μπορω να του βαλω? πια λαστιχα ειναι καλυτερα να του βαλω για ρηχα καρτερια(υποτιθεται καρτερια) ?
χωρίς πολλές λεπτομέριες τζαι σούξου-μούξου, 100αρι όπλο εν καλό για καρτέρκα..((γενικά μιλώντας) .......τωρά για λάστιχα βέρκες κτλ,εν μεγάλο θέμα τζια ο καθένας μας θα σου πει το μιτσίν τζαι το μιάλο του....αλλά πάλε εξαρτάται τζαι απο τα θηράματα σου, κτλ κτλ κτλ.....
για το συγκεκριμένο όπλο δεν μπορώ να σου πω παραπάνω γιατί δεν το ψάρεψα (αν τζαι έχω ένα 90αρι open head) ....αλλά πολλοί...πάρα πολλοί...ψαρεύκουν το, τζαι φκάλλουν τζαι ψάρι :wink:

πήαινε σε κανένα μαγαζί όμως (που να καταλάβουν όμως τι σου λένε) τζαι θα σε κατατοπίσουν, να δεις αλλο κανένα όπλο κτλ...

το πιο σημαντικό όμως είναι το όπλο να το ΠΙΑΣΕΙΣ στα σιέρκα σου, αν είναι δυνατόν με το γάντι, για να δεις αν σου κάθεται καλά στο σιέρι....τζαι φυσικά αν σε εμπνέει :shhh:
ευχαριστω για τις πληροφοριες ευτυχως που εν την επαραγειλα αλλα εν γραφει τι μεγεθοι εν η στολη γραφει μονο 2.3.4 ποσο μεγαλη ενι δλδ η στολη? για να ξερω να την πιασω στα μετρα μου αν εχει αλλα εχω ακομα μια απορια αν μου μιτσιανει η στολη μετα εν να εν αχρηστη για μενα? εν μπορω να την μεγαλωσω? ειπαμεν ειμαι ασχετος για το οπλο εν θα το παραγειλω που eshop αλλα θα παω σε ενα καταστημα και θα καμω οπως μου ειπες ρε Γιωρκο
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by Giorkos »

αν νεώνεσαι ακόμα, τζαι γοράσεις την τωρά, όταν θα σου μιτσιάνει εν άχριστη....

έτσι κιαλίως πιθανότατα να μεν αντέξει η στολή ώσπου να μεγαλώσεις εσύ σάιζ :D


να την μιτσιάνεις εν πιο εύκολο παρά να την μεγαλώσεις :D τζαι πως θα την μεγαλώσεις ??? θα πιντώνεις κομμάτια???? :mrgreen: :mrgreen:

εν αξίζει τον κόπο......


τα νούμερα των σαιζ διαφέρουν από εταιρεία σε εταιρεία...έψαξα στα γλήορα να βρω που το σαιτ τηε τοπ-σαπ τα μεγέθη τους αλλά δεν ήβρα τίποτε...ίσως να ξέρει κανένας άλλος να σε διαφωτίσει....

πόσων χρονω΄ν είσαι Χρύσανθε ???
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by chrysanthos9 »

εν να κλισω τα 16
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote:εν να κλισω τα 16

α μπράβο....νεώνεαι ακόμα....

ερώτηση....γιατί θέλεις ψτ ιδικά για καρτέρι ???? έσιη κανένα σίουρο ??? :wink: :whistle:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by chrysanthos9 »

:lol: :lol: επειδη βλωπω οτι πολλοι εχουν επυτιχιες στα καρτερκα τζαι νομιζω εν η τεχνικη που μου ταιριαζει αλλα εχω και ενα 75αρι που εν καλο για τις τρυπες και ενα να το εχω στην σημαδουρα αν δω καμια τρυπα που εν να μου φατσαρει
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by tasos83 »

Χρύσανθε κοίταξε δαμέ για τα μετρολογια των στολών...
http://www.diveshop.gr/shop/page.asp?id=measures

το ψαροτούφεκο που έβαλες εν καλό αλλά σε 100αρι η pro έκδοση νομιζο θα είναι καλύτερη. το km dive μουλινέ εν καλά και με βάση για pathos.
κοίταξε και το demka ami ii 100άρι εν ποιό κομπλέ (δλδ έρκετε και με μισινα, δικανάκια και bungee, καλά λάστιχα και βέργα) πιάννεις το και βουττάς :mrgreen:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote::lol: :lol: επειδη βλωπω οτι πολλοι εχουν επυτιχιες στα καρτερκα τζαι νομιζω εν η τεχνικη που μου ταιριαζει αλλα εχω και ενα 75αρι που εν καλο για τις τρυπες και ενα να το εχω στην σημαδουρα αν δω καμια τρυπα που εν να μου φατσαρει
άτε, τζαι με το πρώτο ψάρι του καρτερκού, δεν σε βλέπω να ξαναψαρέψεις τρύπα !!!.......

επάθαν το κιάλλοι :wink:


καλά καρτέρκα (τζαι ασφαλή) !!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by chrysanthos9 »

ευχαριστω φιλε Τασο για τις πληροφοριες. Ρε Γιωρκο το πρωτο ψαρι του καρτερκου εν να σου το αφιερωσω :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by chrysanthos9 »

Eιμαι 57 κιλα αν παρω τη στολη που εβαλα πιο πανω ποσο βαρακια πρεπει να βαλω?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote:Eιμαι 57 κιλα αν παρω τη στολη που εβαλα πιο πανω ποσο βαρακια πρεπει να βαλω?
δοκίμασε 8 κιλά στο περίπου...εγώ είμαι 80 κιλά (μπορεί να έχασα τζαι κανένα τωρά :oops: )ται με 5αρα βάλλω 10 (το σιημώνα) ...επομένως ΔΕΝ νομίζω να ξεπεράσεις τα 10 !!!

πάλε όμως δεν είναι fixed το πράμα και υπάρχουν παράμετροι που θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου για τα κιλά που θα έχεις πάνω σου.....επίσης υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να βάλεις τα κιλά πάνω σου....

ότι θα κάμεις ΜΕΝ γινείς άγκυρα....προτίμησε στο μέγιστο βάθος που θα ψαρέψεις να είσαι ΄'τσας' θετική πλευστότητα για αρχή τζαι έπειτα βλέπεις τι θέλεις..........

ή το άλλο που ται εγώ έμαθα που άλλο, κάνεις για ένα 'αρχικό τεστ΄ είναι όταν είσαι στο νερό (κάθετα) και εκπνεύσεις τον αέρα που έχεις στους πνεύμονες σου, τότε ΔΕΝ πρέπει να βυθιστεί το πρόσωπο σου στο νερό (δηλ να βουλιάξεις) ούτε να είσαι κόττα ρεπανάκι πουπάνω που το νερό...πρέπει να βυθιστείς σιγά σιγά (όταν φκάλλεις αέρα έξω) ΑΛΛΑ να σταθεροποιηθείς σε ένα σημείο όταν δεν φκάλλεις αέρα πλεον ??? που τζαμέ τζαι τζι βλέπεις τι θέλεις.....

επομένως, όταν πάρεις τη στολή θα πάεις να γοράσεις τζαι τα βάρη σου, τζαι θα πας στη θάλασσα. μπες μέσα τζαι δοκίμασε διάφορα κιλά να βρεις πόσα ακριβώς θέλεις.....άμαν νιώθεις άνετος , πιάε και το ψτ σου τζαι αντάκωσε καρτέρκα....μαζί με τον παρέα σου !!!!!!

πάρε τηλ αν θέλεις για λεπτομέρειες 99 683 629 ότι ώρα θέλεις εκτός μεταξύ 16:20 - 18:00 (δεν θα μπορώ να απαντησω).....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by tasos83 »

Βλέπω σε να μπαίνεις σε έξοδα ρε χρύσανθε. :D
Εγώ για ξέβαθα με την 5άρα βάλλω κάπου στα 9 κιλά για να είμαι άνετος. Φυσικά ένθα γεμώσεις τη ζώνη με όλα τα κιλά το πολύ να βάλεις 5-6. Τα υπόλοιπα θα θέλεις ένα γιλέκο και εν καλά να βάλεις και βαράκια στα πόδια.
Πρέπει να δοκιμάσεις για να εύρεις τη ρέουλα σου...

Το αγγούρι εν στο εύκα αμα κατεβείς κανενα κρεμμό πρέπει να τα κουβαλάς πάνω :(

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by c.nadiotis »

Χρύσανθε, οϊ να πας να φορτωθείς κιλά και να δόσεις μες το νερό.... δοκίμασε σιγά σιγά και σίγουρα μην βάλεις πάνω σου 10 κιλά, εν παρά πολλά, εγώ είμαι 70 κιλά και βουτώ με 6 κιλά, 7 αμάν φορώ και γιλέκο. Εσύ με πεντάρα και 5 κιλά εν να μπαίνεις αρνητική που τα 2 μετρά... κάμε δόκιμες μέχρι να βρεις το στήσιμο που σε βολεύει… θα ταχτώ και εγώ υπέρ του γιλέκου βαρών, βοήθα πολλά γιατί κρατά τον θώρακα (που είναι γεμάτος αέρα) κάτω και εν παλουκώνεις όπως τον κουρκουτα στο καρτέρι…
I live my life a breath at a time

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Στολη ψαροτουφεκο αποριες

Post by c.nadiotis »

tasos83 wrote:
Το αγγούρι εν στο εύκα αμα κατεβείς κανενα κρεμμό πρέπει να τα κουβαλάς πάνω :(
ρε Τασο, τουτον το αγγουριν εν πρεπει να το βρισκουμεν ποττε μας... καλυτερα να ειματεν ελαφριοι και να δυσκολευκουμαστεν στο κατω....
I live my life a breath at a time

Post Reply

Return to “Διάφορα”