Ταισμα απο βαρκα ??

Post Reply
bam bam
Posts: 54
Joined: Wed Jul 14, 2010 4:58 pm

Ταισμα απο βαρκα ??

Post by bam bam »

Ρε κοπελλια εχουμεν μια διαφωνια δαμε με εναν παρεα......

οταν πατε μεσα για ψαρεμα Ταιζετε οπως ταιζατε στο Ψαρεμα απο ακτη ή χρησημοποιητε τα Fishfinders και την τεχνολογια γενικως για εντοπισμο του ψαρκου??

πετε μας τροπους να δουμε και εμεις τι να καμουμε που θα μπουμε πρωτη φορα μεσα για ψαρεμα απο βαρκα....

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ταισμα απο βαρκα ??

Post by fISHANDCHIPS »

bam bam wrote:Ρε κοπελλια εχουμεν μια διαφωνια δαμε με εναν παρεα......

οταν πατε μεσα για ψαρεμα Ταιζετε οπως ταιζατε στο Ψαρεμα απο ακτη ή χρησημοποιητε τα Fishfinders και την τεχνολογια γενικως για εντοπισμο του ψαρκου??

πετε μας τροπους να δουμε και εμεις τι να καμουμε που θα μπουμε πρωτη φορα μεσα για ψαρεμα απο βαρκα....
Τι είδος ψαρέματος ?
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

bam bam
Posts: 54
Joined: Wed Jul 14, 2010 4:58 pm

Re: Ταισμα απο βαρκα ??

Post by bam bam »

fISHANDCHIPS wrote:
bam bam wrote:Ρε κοπελλια εχουμεν μια διαφωνια δαμε με εναν παρεα......

οταν πατε μεσα για ψαρεμα Ταιζετε οπως ταιζατε στο Ψαρεμα απο ακτη ή χρησημοποιητε τα Fishfinders και την τεχνολογια γενικως για εντοπισμο του ψαρκου??

πετε μας τροπους να δουμε και εμεις τι να καμουμε που θα μπουμε πρωτη φορα μεσα για ψαρεμα απο βαρκα....
Τι είδος ψαρέματος ?
φιλε μου καλε μου, επειδη εσενα ειδα σε σε αλλο ΘΕΜΑ που κρατας τες Συναγριδατσες τζε τα μινερκα, πε μου να δουμε αν εχεις την καλοσυνην.......βασικα εγω θελω να παω για Συναγριδες, Μινερκα, Φαγκρια και αλλον ατομο στην ιδια βαρκα στους Σκαρους, Σορκους, Μελανες, Κουρκουνες, Μουρμουρες πχ... γινονται και τα 2 ταυτοχρονα αμα λαχει ? τι πεζει σε ετσι φασεις ?

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ταισμα απο βαρκα ??

Post by fISHANDCHIPS »

Οταν θα πάεις ψάρεμα το καλύτερο είναι να πάεις για ένα πράμα και να πειραματιστεις ... αν θα πάτε 1 ωρα για τρολλινγκ μια ώρα καθετή μια ώρα jigging κτλ , είναι χάσιμο χρόνου
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

bam bam
Posts: 54
Joined: Wed Jul 14, 2010 4:58 pm

Re: Ταισμα απο βαρκα ??

Post by bam bam »

fISHANDCHIPS wrote:Οταν θα πάεις ψάρεμα το καλύτερο είναι να πάεις για ένα πράμα και να πειραματιστεις ... αν θα πάτε 1 ωρα για τρολλινγκ μια ώρα καθετή μια ώρα jigging κτλ , είναι χάσιμο χρόνου
Να ταισω κανονικα δηλαδη πριν αρκεψω ρε φιλε οξα να παω να αρκεψω απ ευθειας (νοομενου οτι εντωπισα τα που Fishfinder) ??

θενκς

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ταισμα απο βαρκα ??

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Μπαμ Μπαμ :!:
Αρεσκεις μου πολλα που θελεις να τα καμεις ουλλα :lol: :lol: :lol: :lol:
Ο δασκαλος μου εμαθεν με μιαν μεγαλην αληθκειαν....ΤΟΠΟΝ ΤΟΥ ΨΑΡΚΟΥ ΓΥΡΕΦΚΕ ΤΖΙΑΙ ΨΑΡΙΝ ΜΕΝ ΓΥΡΕΦΚΕΙΣ :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:
Στο σταδιο που εισαι, καλυτερο ειναι να επενδυσεις οσο το δυνατο περισσοτερο χρονο για να βρης τοπους. Αν εχεις "φιλους" :wink: ειναι η πρωτη επιλογη.
Μετα πρεπει να φαεις ωρες και ωρες με το βυθομετρο και το GPS.
Εμεις συνηθως λεμε οτι ξερουμε τοπο που πιαννει , ας πουμε, Φαγγρια. Δεν υπαρχουν τοποι που εχουν απ'ολα.
Τωρα. Αν ξερεις καποιο τοπο που πιαννει ας πουμε βοππες, ΝΑΙ ειναι καλο να μπασμωσεις. Το επικινδυνο ειναι οτι σε λιγο θα σου κατεβουν τζιαι οι ΚΟΥΝΕΛΛΟΙ τζιαι σαστα τζιαι γυρασιν.
Φιλικα σου λεω να ξεκινησετε με τους χαννους και σιγα σιγα θα μπειτε στο παιγνιδι. Προσεξετε ομως το στησιμο των εργαλειων σας. Διαφορετικα ψαρευουμε τους μπαλαδες και διαφορετικα τους χαννους. Η αξια στο ψαρεμα ειναι να εισαι ΣΠΟΡΤΗΣ και αυτο γινεται με λεπτα καλοστημενα συνεργα.

bam bam
Posts: 54
Joined: Wed Jul 14, 2010 4:58 pm

Re: Ταισμα απο βαρκα ??

Post by bam bam »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε Μπαμ Μπαμ :!:
Αρεσκεις μου πολλα που θελεις να τα καμεις ουλλα :lol: :lol: :lol: :lol:
Ο δασκαλος μου εμαθεν με μιαν μεγαλην αληθκειαν....ΤΟΠΟΝ ΤΟΥ ΨΑΡΚΟΥ ΓΥΡΕΦΚΕ ΤΖΙΑΙ ΨΑΡΙΝ ΜΕΝ ΓΥΡΕΦΚΕΙΣ :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:
Στο σταδιο που εισαι, καλυτερο ειναι να επενδυσεις οσο το δυνατο περισσοτερο χρονο για να βρης τοπους. Αν εχεις "φιλους" :wink: ειναι η πρωτη επιλογη.
Μετα πρεπει να φαεις ωρες και ωρες με το βυθομετρο και το GPS.
Εμεις συνηθως λεμε οτι ξερουμε τοπο που πιαννει , ας πουμε, Φαγγρια. Δεν υπαρχουν τοποι που εχουν απ'ολα.
Τωρα. Αν ξερεις καποιο τοπο που πιαννει ας πουμε βοππες, ΝΑΙ ειναι καλο να μπασμωσεις. Το επικινδυνο ειναι οτι σε λιγο θα σου κατεβουν τζιαι οι ΚΟΥΝΕΛΛΟΙ τζιαι σαστα τζιαι γυρασιν.
Φιλικα σου λεω να ξεκινησετε με τους χαννους και σιγα σιγα θα μπειτε στο παιγνιδι. Προσεξετε ομως το στησιμο των εργαλειων σας. Διαφορετικα ψαρευουμε τους μπαλαδες και διαφορετικα τους χαννους. Η αξια στο ψαρεμα ειναι να εισαι ΣΠΟΡΤΗΣ και αυτο γινεται με λεπτα καλοστημενα συνεργα.
οποτε εκαταλαβα....back to basics :)...

μπορεις να μου εξηγησεις ομως πως ακριβως βρισκεις τους τοπους??? Ψαρευκεις στα τυφλα σε καποιο σημειο που πιστευκεις οτι θα εχει ψαρι...και αν πιαστει ψαρι τοτε ειναι υποψηφιος τοπος για ψαριν συγκεκριμενο?? Η '? ουυυ επελλανα ρε φιλε...εννεν καλη η αναμονη για βαρκα...εχει που την μερα που την εκλεισα μαχομαι δκιεβαζω , βλεπω ακουο εννα σαντανωθω στο τελος τελλια...:):)

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ταισμα απο βαρκα ??

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Ακριβως αυτο θα παθεις :D :D :D
Επαναλαμβανω. Βρες δυο τρεις γνωστους, φιλους, κανενα δυτη, κανενα ψαρα κανενα ψαροπουλη, κανενα καταστηματαρχη και ρωτα να μαθης πρωτα πρωτα τι κρατα ο τοπος που θα ψαρευεις. Ρωτα να σου πουν για την ΕΠΟΧΗ καθε ψαριου. :doh: :doh: :doh: Αν εισαι απο Λαρνακα, μετα το 15Αυγουστο ξεκινουν οι Δακκαννομουττες, οι Παλαμιδες και καποια αλλα μικρα αρπακτικα. Αυτα τα βρισκεις στην επιφανεια αναμεσα στες σημαδουρες που δεννουν τα πλοια.
ΠΡΟΣΕΧΕ ομως. Διασταυρωννε τες πληροφοριες που παιρνεις διοτι εμεις οι ψαραδες :oops: :oops: :oops: ξερεις......ειμαστεν τζαι λλιον λαφαζανηες :lol:

bam bam
Posts: 54
Joined: Wed Jul 14, 2010 4:58 pm

Re: Ταισμα απο βαρκα ??

Post by bam bam »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Ακριβως αυτο θα παθεις :D :D :D
Επαναλαμβανω. Βρες δυο τρεις γνωστους, φιλους, κανενα δυτη, κανενα ψαρα κανενα ψαροπουλη, κανενα καταστηματαρχη και ρωτα να μαθης πρωτα πρωτα τι κρατα ο τοπος που θα ψαρευεις. Ρωτα να σου πουν για την ΕΠΟΧΗ καθε ψαριου. :doh: :doh: :doh: Αν εισαι απο Λαρνακα, μετα το 15Αυγουστο ξεκινουν οι Δακκαννομουττες, οι Παλαμιδες και καποια αλλα μικρα αρπακτικα. Αυτα τα βρισκεις στην επιφανεια αναμεσα στες σημαδουρες που δεννουν τα πλοια.
ΠΡΟΣΕΧΕ ομως. Διασταυρωννε τες πληροφοριες που παιρνεις διοτι εμεις οι ψαραδες :oops: :oops: :oops: ξερεις......ειμαστεν τζαι λλιον λαφαζανηες :lol:
εε ασε να δουμεν τι θα καμουμεν....:) θα ειμε Παφο κατα την διαρκεια ψαρεματος. μπορω να πω ξερω πολλους τζικατο..Οποτε θα ενημερωσω για τες κατακτησεις μου οταν ερθω :)..........Παντως οι δικες σου διαδωσεις ακουονται πιο λογικες και οι πρωτες που θα δοκιμασο....

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”