S.H.Η.A.D.C

Post Reply
User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

S.H.Η.A.D.C

Post by Giorkos »

S.H.H.A.D.C (Speargun Handle Height &Angle & Distance Calibrator ) :wink:

έκαμες το ξύλινο σου για να κάτσουν οι Καλλιτεχνικές σου ανησυχίες, τζαι ήρτεν η ώρα της λαβής.....

το τελευταίο που έκαμα έκοψα-έραψα-σκάρταρα 2 ή 3 λαβές (εν θυμούμε) για να κάτσουν στο σωστό ύψος (χεριού-όπλου) στην γωνιά (όσο αφορά το όπλο-λαβή) και την απόσταση που την σκανδάλη (να το δαχτυλούιν μας ακριβώς τζαμέ που μας βολέφκει), για τα δικά μας γούστα ....

έτσι μετά που λίη σκέψη , εκατέβασα μια ιδέα, γιαένα εργαλείο , τελευταίας τεχνολογίας, σχεδιασμένο εξολοκλήρου σε προγράμματα CAD -CAM τζαι με διάφορες αναλύσεις με FEA , από υλικά που χρησιμοποιοιύνται αποκλειστικά και μόνο από την AirBus και Being και τον Αμερικάνικο στρατό, καθώς και την ΝΑΣΑ (αν δεν κάμνω λάθος πολλά που τα υλικά εν τοξικά, πιο τοξικά τζαι που τους κούνελλους :animals-bunny: )

νομίζω ότι εν ναν αρκετά χρήσιμο τζαι με σιουρκά θα κόφκετ) το μόρσο ακριβώς όπως το θέλετε για να κάτσει η λαβή ακριβώς όπως την θέλετε, που την πρώτη....

ώστι νάρτει ο ρολάνδος να πάμε σπίννιγκ, έπια δουλειά....

θα χρειαστείτε
μια μπάρα των χτιστάων
4 βίδες
1 μακρουλλή βίδα ή σπόντα
κάτι να ανοίξετε ορθωγώνια τρύπα (τρυπανάκι-σκαρπέλα ή ρούτερ)
τρυπανάκι
κατσαβίδι (εγώ εν έχω...έχασα τα δικά μου...ευτυχώς ίσιεν το μασιερούιν)


ανοίετε την ορθογώνια τρύπα για να μπει μέσα το υπερμεγέθης μόρσο που πρέπει να έσιη η λαβή
τρυπάτε με το τρυπανάκι 2 τρύπες που κάθε πλευρά για να μπουν μέσα οι 4 βίδες που θα σφίγγουν να συγκρατούν την λαβή στη γεωμετρία που θελετε...
ανοίετε μια τρύπα να βάλετε την μακρουλλή βίδα σαν σκανδάλη (έβαλα μακρουλη βίδα για να την κατεβάζω στον μήκος της σκανδάλης του μηχανισμού που θα έχω στο όπλο...
ήταν να κόψω λίο την μούτη της μπαρας να μεν εν τέλια ορθογώνιο αλλά εβαρκούμουν με τον σβανά...

μετά βάλλετε μέσα την λαβή σας, γωνιάζεται την όπλως θέλετε, στο σωστό ύψος για νε έρτει το σιέριν σας όσο το δυνατό πιο κοντά στο όπλο (εμένα αρέσκει μου να τέλια κοντά) τζαι επίσης το δαχτύλιν μου να είναι άνετο στο τράβημα της σκανδάλης ...σφίγγεται τες βίδες, τζαι φαθκιάζετε σαν να τζαι κρατάτε το ψτ...(υπολογίζετε το επίπεδο την πάνω πλευρά της μπάρες).... αν όλα εν καλά, τραβάτε τες μολυφκιές σας, να έβρετε την γραμμή, που θα είναι παράλληλη με το κόψιμο που θα κάμετε που θα είναι όσο το βάθος του θηλυκού μόρσου του ψτ...το πόσο βαθύ εξαρτάτςι που τον καθένα, αλλά με διάφορα τεστ, τζαι πολλά ξέβαθο να είναι κρατά σαν τον γάρο !!!! επίσης τραβάτε τζαι τες κάθετες γραμμές για το που θα κοπεί (κατά μήκος) το μόρσο της λαβής...

που εν να έχω ώρα αν να φκάλω τρύπα για να βάλλω την πραγματική σκανδάλη που εν να καλύτερα... τούτο εν το προτότυπο :lol:

αν σας έπρισα μεν μου το πείτε :wink: ...αν έσιετε απορίες πέτε μου.... οποιαδήποτε ιδέα για αναβάθμιση του εργαλέιου πέτε μου !!

Σας εφκαριστώ που με ανεχτήκατε.

the S.H.Η.A.D.C

Image

Image

Image

Image

Image
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: S.H.Η.A.D.C

Post by tasos83 »

ρε γιώρκο έν εθκέβασα το κείμενο σου αλλά εν ορέο ψτ γεμάτο κενοτομίες. αρέσαν μου οι ξυλόβιδες για να περάσεις 8 μήκη πετονιά αλλά βάλτου κα ένα μουλινέ να δίξει και 3χ16αρια με 8αρα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: S.H.Η.A.D.C

Post by c.nadiotis »

Ρε Γιωρκο, ώσπου πέρνα ο τζαιρος εκτιμώ σε παραπάνω ρε.. είσαι κοψονουρης και υποθέτω αθκιασην να φαν τζαι οι όρνιθες!! Μπράβο σου ρε φιλέ :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
I live my life a breath at a time

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: S.H.Η.A.D.C

Post by hdemetris »

c.nadiotis wrote:υποθέτω αθκιασην να φαν τζαι οι όρνιθες
Σκοτώνεται που την δουλειά ο φίλος μας ο Γιώρκατσος. Πιερώνει τον η κυβέρνηση για να σχεδιάζει ξύλενα :D
Έδειξεν μου κάτι σχέδια πας το computer που επαλάβωσα.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: S.H.Η.A.D.C

Post by Giorkos »

hdemetris wrote:
c.nadiotis wrote:υποθέτω αθκιασην να φαν τζαι οι όρνιθες
Σκοτώνεται που την δουλειά ο φίλος μας ο Γιώρκατσος. Πιερώνει τον η κυβέρνηση για να σχεδιάζει ξύλενα :D
Έδειξεν μου κάτι σχέδια πας το computer που επαλάβωσα.

Μή...με κάνεις και :oops:
:shifty:


Υ.Γ κανεί ρε να κάμνεις προβοκάτσια εναντίον μου....εν κομπιούτερ η δουλειά μου εννεν :?: :?: ε...διώ του τζαι άφτει :whistle:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Ιδιοκατασκευές-DIY”