Μουλινέ DIY Prototipo !!!

Post Reply
User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Μουλινέ DIY Prototipo !!!

Post by Giorkos »

εφόσον είδα τζαι ποείδα που μουλινέ , το πόσο απλή κατασκευή είναι, το πόσο ακριβά είναι, το πόσο δύσκολο να τα χρησιμοποιήσεις είναι,
είπα να δοκιμάσω να κάμω κανένα όπως το θέλω (να είναι όμως και φτηνό !!!)

έτσι αγκωνίστηκα 25 πόντους Nylon 66 h Delrin !!! δεν ξέρω τι μας εμπήξαν :lol: !!!!

έπεψα το του πεθερού και με μερικά σχεδιαγράμματα και ορισμένες διαστάσεις που είχα στο νού εκατάληξα στο πιο κάτω !!!

ο 'μηχανισμός' των φρένων είναι copy από τα μουλινέ της OMER , γιατί εν το μόνο που μου άρεσε πάστα μουλινές που είδα ως τωρά...

έκαμα το αρκετά χοντρό στα σημεία που θα δέχονται καταπονίσεις και ο άξονας θα είναι 8μμ stainless steel βίδα (που θα αντικατασταθεί με λία και πάσα στην άκρη. η βάση stainless steel λωρίδα και η βίδα-άξονας θα συγκολληθεί με κόλλησεις ss !!!

το μόνο που έμεινε είναι η κόλληση, κόψιμο- της πλάκας-βάσης και διαμόρφωση της ροδέλλας (αν να τις κάμω πιασίματα) για να σφίγγω το μουλινέ (εν 6 εκ διάμετρο γιατί εμέτρησα τι μπορώ να πιάσω στο χέρι μου και να βάλω δύναμη) !!!!


ως τωρά είμαι πολλά ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα !!! και όλα οικονομικά !!!!! που ννα το βάλω πάσε όπλο να σας ποστάρω φωτό !!!

Y.G η πιο εύκολη τοποθέτηση είναι οριζόντιο(δεν θα φαίνεται η βάση) .. μπορεί να μπει και κάθετα αλλά για να γινεί ομορφη δουλειά πρέπει να έβρω πλάκα stainless steel και να κοπεί σε ορισμένο σχήμα !!! που μπορώ να έβρω πλάκες (διάφορα πάχη και διαστάσεις) stainless steel ????

και ελπίzω να παραστεί ανάγκλη να το ανοίξω να ποτυλιχτεί :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: κ
Image


Image
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Μουλινέ DIY Prototipo !!!

Post by gptochos »

Ρε Γιωρκό ωραία η κατασκευή! Το θέμα όμως πρέπει να μπεί πάνω σε κανένα όπλο να δούμε που εφαρμόζει και την λειτουργία του!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μουλινέ DIY Prototipo !!!

Post by Giorkos »

gptochos wrote:Ρε Γιωρκό ωραία η κατασκευή! Το θέμα όμως πρέπει να μπεί πάνω σε κανένα όπλο να δούμε που εφαρμόζει και την λειτουργία του!
σιγά σιγά...έσιη δουλειές άλλες τωρά.....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Μουλινέ DIY Prototipo !!!

Post by gptochos »

Εφάαν σε οι δουλειές ρε Γιώρκο :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

Post Reply

Return to “Ιδιοκατασκευές-DIY”