ξυλινο

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:οκ φιλουι μου θενκ γιου :D

ποτε πρεπει να παραγγειλουμε τους μηχανισμους ?

τζαι κατι ακομα. τουτη η κουρβα πανω στην λαβη θελει ρουτερ η μπορω να την κανω στο χερι ?
το γενικό σχήμα μπορείς να το κάμεις με ρούτερ αλλά θα πρέεπι να κάμουμε μόλα κτλ...αλλά πάλε τα ζαβοκόμματα και τζίνο που δείχνεις στο ΧΕΡΙ !!!

που να κάμει έτσι πράμα ο ρούτερ του σιερκού...εκτός και αν έχεις mutliple axis CNC router

Επμένως για να νιώσεις ότι έκαμες όπλο, με την ρασπούα σου και το χεράκι σου και τρίψιμο...

ΑΛΛΑ...την λαβή πρέπει να την δεις στο χέρι σου... εμένα του σιερκού μου φκαίνει μου διαφορετικά στο σημείο που δείχνεις, γιατί έτσι κάθεται καλύτερα στο χέρι μου...εσένα μπορεί να σου κάτσει διαφορετικό σχήμα...αλά λίο πολλά εν το ίδιο.... η πιο εύκολη λύση για να δεις τι σου ΚΑΜΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, έβρε ένα όπλο με λάβη που σου αρέσει (το μέγεθος) και αγόρασε πλαστεσίνη...αν είσουν φρόνιμος στο νηπιαγωγείο και εκρώνεσουν της δασκάλας (αντί να προσπαθείς να δεις τα β___ά της, και έμαθες πλαστεσίνη είσαι ΟΚ !!!

με την πλαστεσίνη να προσθέσεις-κτίσεις τα ανατομικά μέρη της λαβής όπως σου κάθεται καλύτερα στο χέρι...έστι θα έχεις μια καλή ιδέα τι πρέπει να αντιγράψεις....(εν καλή ιδέα τούτη..εγώ εν την κάμνω γιατί τρίφω...πιάνω την, βλέπω που ενοχλέι και ξανατρίφω...δοκίμαστε την πλαστεσίνη νομίζω και εν να φκάλεις καλό αποτέλεσμα !!! )



Υ.γ Τους μηχανισμούς βάρτους μπροστά όσο πιο σύντομα μπορέσεις..μπορεί να μεν έχει έτοιμους...εν πάση περιπτώση...να παραγγείλουμε τωρά(που λείπει και η σύζηγος :lol: :lol: :lol: ) ..πες μας τιμή με το μεταφορικά (επίσης πε του Πάνεξ να μας βάλει και που κανένα υποφυλακτήρα δώρο :wink: και εν να μας κανονίσει ) και θα κανονίσω να σου τα φέρω λευκωσία !!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

οκ θα το κανονίσω στις επομενες μερες :)
υποφυλαχτηρα α ???
εχει ετσι πραμα οξα εννα με καμουν ban που το φορουμ ???? :lol:


βασικα για λαβη εχω υποψη μου την νεα λαβη του παθος laser η οποια εφαρμόζει τελεια στο χερι μου. εχει το ενας παρεας τζαι ειπα του να μου το φερει να το αντιγράψω.

ε μετα ρασπα λύμα τζαι γιαλλοχαρτο :lol:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:οκ θα το κανονίσω στις επομενες μερες :)
υποφυλαχτηρα α ???
εχει ετσι πραμα οξα εννα με καμουν ban που το φορουμ ???? :lol: :
οκ ρε...έπιασεσ το νόημα τι εννοώ...εχεχεχεχ εξήγα του και πρέπει να έχει !!!!

άτε..τζαι ετοιμάζω βίτεο .δοκιμάζω για πρώτη φορά το windows movie maker !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

ρε φιλε εισαι καλα ????????? :x
μα γιατι γινικες πορτοκαλής???? :lol:

edit: μα τι βιντεο ετοιμάζεις ?

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ξυλινο

Post by mariosko »

επαθε καμια υποξία αλόπος
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

mariosko wrote:επαθε καμια υποξία αλόπος


όι όι..αν εν κακό τζαι ξόριστο....έγινα ένας virtual VIP !!! :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

λογο καποιου προβλήματος που μου έτυχε το ολο επιχείρημα ματαιώνετε τουλάχιστο απο μενα,
sorry κοπελλια

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:λογο καποιου προβλήματος που μου έτυχε το ολο επιχείρημα ματαιώνετε τουλάχιστο απο μενα,
sorry κοπελλια

εν πειράζει....όταν θα είσαι έτοιμος εδώ είμαστε....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: ξυλινο

Post by StephanosNic »

που εννα το τελειωσεις ή αμα εχει κάποιον που το έκαμε τζιε εχει όρεξη, ας μας γράψει τζιε μας τους υπόλοιπους πως γινετε με λεπτομέρειες γιατί ακούετε πολλα ενδιαφέρων !!! (ξέρω ότι ζητώ πολλά αλλά άτε χεχεχε)
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

StephanosNic wrote:που εννα το τελειωσεις ή αμα εχει κάποιον που το έκαμε τζιε εχει όρεξη, ας μας γράψει τζιε μας τους υπόλοιπους πως γινετε με λεπτομέρειες γιατί ακούετε πολλα ενδιαφέρων !!! (ξέρω ότι ζητώ πολλά αλλά άτε χεχεχε)
να τα γράφουμε δαμέ...η περίπτωση του Ανδρέα (ομερσαπ) ήταν καλή γιατί εγίνετουν σε τούντο τόπικ ένας διαλογος για την διαδικασία.

η περιγραφή θα πάρει πολλή γράψιμο(λόγο αρκετών αποριών, ιδεών και διαλόγου για το τι ςν καλό τι ενεν καλό κτλ...και όχι του ότι εν επιστήμη να γίνει ένα ψτ....), αλλά ε τον τρόπο που εξεκίνησε και θα ακολουθούσε την κατασκευή του ξύλινου σε 'πραγματικό' χρόνο, θα έδινε αρκετό καιρό να γραφτούν αρκετά που δεν μπορεί κάποιος να γράψει στο άψε σβήσε...στο greekdivers υπάρει ένα άρθρο το Ζωνομέση για κατασκευή, αλλά νομίζω εν με έτοιμη λαβή...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

ειδα τα ξυλα τωρα που ε καθουνταν.
τζαι λαλω. εν τα πλανιαρω να δουμε τι θα γινει ????

πρεπει να του πω τιποτε πριν τα πλανιαρω ??

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:ειδα τα ξυλα τωρα που ε καθουνταν.
τζαι λαλω. εν τα πλανιαρω να δουμε τι θα γινει ????

πρεπει να του πω τιποτε πριν τα πλανιαρω ??

φυσικότατα...

"Μάστρε, έχω τα τούντα ξύλα να τα πλανιάρω...." :lol: :lol: :lol: :lol:


ρε..εν τα δοκαράκια που εν να πλανιάρεις, οξά εν το κολλημένο κομμάτι (εκολλήσετε ακόμα τίποτε ? )
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

οι οι στα δοκαρακια είμαστε ακομα.
γιαυτο ρωτώ. πρεπει να εχω κανενα αριθμο υπόψη μου η απλα τα πλανιαρω να ισιωσουν τζαι οσο φκουν ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:οι οι στα δοκαρακια είμαστε ακομα.
γιαυτο ρωτώ. πρεπει να εχω κανενα αριθμο υπόψη μου η απλα τα πλανιαρω να ισιωσουν τζαι οσο φκουν ?

xmm... (εν να σε πρίσω αλλα΄ξέρω το ότι σου αρέσκει) ... κάμε καφέ ή πιάε καμιά μπίρα και διάβασε.....

άκου - διάβασε αλλά μεν δόκεις σημασία....

τα δοκαράκια (ρε..ν αέβρουεμ άλλη λέξη για τούτα γιατί τούτην εκολλήσαν μας την οι καλαμαράες και εν μου αρέσκει... τα ΞΥΛΟΥΘΚΙΑ !!!)

τα ξυλούθκια σου σίγουρα εζαβώσαν...άλλα λίο, άλλα πιο πολλά και άλλα σχεδόν καθόλου....

να παρακαλάς να μεν ανεμοστροφίσαν (να γινούν όπως την έλικα, δηλ, αν κατά μήκος του ξυλουθκιού εζάβωσε όπως φαίνεται στην φωτό πιο κάτω εν καλά !!!
τα τοξούθκια τα μιτσιά εν οκ...το άλλο το κυκλικό το ζαβωμα εν λίο πρόβλημα !!! (δες την φωτό αν τα σχεδίασα καλά)

τα ανεμοστροφισμένα βάρτα .... στην άκρια (για να φέρουν το νουν τους πρέπει να κοπούν πιο κοντά και αν τον φέρουν το νουν τους. σε περίπτωση οπυ έχεις μερικά ανεμοστροφισμένα και μπορέσεις να τα κόψεις πιο κοντά για να ισιώσουν, χρησιμοποιά τα σε πιο κοντό όπλό...)

τα άλλα που εζαβώσαν πάνω ή κάτω μόνο ή και τα δύο θα τα ΡΟΥΚΑΝΙΣΕΙΣ και θα τα ΠΛΑΝΙΑΡΕΙΣ κατά μήκος της μακριάς πλευράς τους και να ρουκανίσεις - πλανιάρεις το πρόσωπο [που είναι περίπου 4-5 εκατοστά ) ΜΗΝ ...επαναλαμβάνω ΜΗΝ ρουκανίσεις-πλανιάρεις την λεπτή πλευρά των ξύλων..άφηστο για την επόμενη φορά που θα κολληθούν..θα δεις το γιατί στο επόμενο στάδιο :wink:


το πόσο θα ρουκανίσεις-πλανιάρεις εξαρτάτε.... αν το ξύλο εν πολλά ζαβό πρέπει να ρουκανιστεί -πανηθεί πολλά για να έρτει στα σύγκαλα του...τούτο ενεν καλό... αλλά μάλλον τα ξύλα σου λίο πολλά εζαβώσαν το ίδιο..

ξεκίνα ως εξής :

ρουκανιάς τα ξύλα να ισιώσει η μια πλευρά τους μόνο !! (η εσωτερική καμπύλη θα εξαλυφθεί στο στάδιο τούτο)
άμαν τα ρουκανίσεις ούλλα σίγουρα οι διαστάσεις τους θα διαφέρουν...

τωρά πρέπει να πλανιάριες ούλλα τα ξύλα για να ισιώσουν τα δύο πρόσωπα (των 4-5 εκ) όι τα λεπτά τους !!!

για ευκολία του παλεκάνου και πιο συμμετρική κατασκευή θα πλανιάρεις ούλλα τα ξύλα στο ίδιο πάχος (συνήθως στο πιο λεπτό σου ξύλο που μπορεί να πλανηθεί και να είναι ισιο) αλλά αν το πιο λεπτό σου είναι πολύ λεπτό ή πολύ πιο λεπτό από τα άλλα άφιστο έξω, ή πλάνισε το σε άλλο πάχος και γι ανα μεν πάει άδικα (ούτε να χαλάσει η σειρά (ανάποδο-ίσιο-ανάποδο κτλ) βάλλεις το στη μέση (τούτα ούλλα εν πελλάρες όμως,,, είμαι σίγουρος ότι κανένας κατασκευαστής δεν τα βάλλει όπως εφκήκαν που το ξύλο...σίουρα εν νεκατωμένα) :wink:

έτσι πλανιάρεις όλλα τα ξύλα και παίρνεις ίσια ξυλούθκια (δεξιά-αριστρά μόνο..όι πάνω κάτω αλλα΄είπα τούτο στην συνέχεια μετά το κόλλημα)

τωρά εν τα ξυλα σου χαβώσουν λίο πάλε ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ (το ζητούμενο ήταν να αφαιρέσεις την 'μεγάλη' ή καλύτερα ν απω να αφαιρέσεις την 'όρεξη' του ξυλουθκιου να ζαβώσει περισσότερο που τη μια) την τάση εν να την έχει πάλε αλλά θα εξαλειφθεί με τον ανάποδα-ίσια-ανάποδα )

έτσι τα χοντρά χοντρά εγώ κόφκω ξυλούθκια αρχικά με 22-25 χιλιοστά πάχος και στο τέλος μετά το ρουκάνιαμα-πλάνισμα κάμνω στα στο 15-16 χιλιοστά ...

4-5 πλάι πλάι και είσαι πόμπα !!!!

άμαν τα ρουκανίσεις πλανίσεις ΝΑ ΤΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ..... και είσαι στο σωστό δρόμο....



ΑΝΕΜΟΣΤΡΟΦΙΣΜΑ

με κόκκινο βέλος φαίνεται το 'ανεμοστρόφισμα' κατά μήκος του άξονα του ξύλου...τα μαύρα βελάκια (ζάβωμα ενεν πρόβλημα) το κόκκινο βέλος είναι :evil:


να μας πάρεις και στην καππαρκά και θα σνοίξει το στόμα μας κιάλλο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

λοιπον ε σύγχυσες με λιο.
παω να πιασω καφε να τα ξαναδιαβάσω τζαι να ερτω με απορειες :lol:

Post Reply

Return to “Ιδιοκατασκευές-DIY”