ξυλινο

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:λοιπον ε σύγχυσες με λιο.
παω να πιασω καφε να τα ξαναδιαβάσω τζαι να ερτω με απορειες :lol:

με λίγα λόγια να πεις του πελεκάνου ότι θέλεις τα ΙΣΙΑ ξύλα ... αν εν καλός και δεν βαρκέται θ ακάμει τα πιο πάνω που μόνος του...αν όχι πρέπει να τα γνωρίζεις εσύ και να κάτσεις πάστα φτιά του για να σου τα κάμει καλά :wink:

ρώτα ότι θέλεις και αν ξέρω θα σου απαντήσω ....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

λοιπον τα ξυλα ε ζαβωσαν απο λίγο ως πολλα λιγο
εκτός τζαι αν εγω ε νομιζα οτι ηταν να γίνουν μπανανες τζαι το ζαβωμα τους ειναι φυσιολογικό
IMG_1034.jpg
IMG_1033.jpg
IMG_1031.jpg

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

λοιπον ειμαι λιο ασχετος που πελεκανους
αν καταλαβα καλα πρεπει να μου τα ρωκανισει για να φύγει το ζαβωμα και μετα πλανιαρει για να εχουν το ιδιο παχος ομοιομορφα το ξυλο απο αρχη μεχρι τελος?

εγω τωρα δηλαδη πρεπει να του πω να μου τα ροκανίσει τζαι να μου τα πλανιαρει η να του πω απλα να μου τα ισιωσει ?

τα ξυλα εν ζαβα τελικά η εν καλα ετσι οπως είναι ?

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: ξυλινο

Post by george87d »

Αντρεα να σου πω κατι αν γινετε... το να φτια3εις 3ιλινο απο μονος σου εν το θεωρω καλη επιλογη γιατι?? Μια φορα ενας παρεας εκαμεν ξυλινο που μονος του.. εφενετουν πομπα !! παο να το δοκιμασο επια τσιε σε ενα καλο μου τοπο δυστυχος τσιε τσιντιν μερα ηβρα τσιε ψαρκα τσιε σχετικα ευκολα....που τα νευρα μου που το τι απιστευτα καλικοματα που εκαμα σε πανευκολα ψαρκα εφκικα εξω τσιε εφακουν την κκελλε μου πας το αυτοκινητο!!!! Εν το συνηστω απλα εν η γνωμη μου τσιε καλυτερα πιασε ενα εργοστασιακο!!!!
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ξυλινο

Post by gptochos »

Ρε Αντρίκκο θα πάεις να του πεις να σου τα πλανιάρει όσπου να φύγει το ζάβωμα τους. Τι διαστάσεις έχεις κατα νού να κάμεις το ξύλινο?

Το άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην τα κάμει πάρα πολλά λεπτά τα ξύλα σου γιατί μετά θα έχεις πρόβλημα στον οδηγό που θα κάμεις με το ρούτερ, δηλαδή στο κεντρικό το ξύλο. Εγώ ως τωρά στα δύο ξύλινα που έκαμα έβαλα 4 δοκάράκια (Αν δεν κάμνω λάθος ήταν 1,5cm πάχος Χ 125cm μήκος Χ 4cm υψος) Εγώ πλάνιαρα τα δικά μου και τα έκαμα 1,2cm πάχος δηλαδή επλάνιαρα τα 0,3cm σύνολο.

Και εσύ το ίδιο θα πρέπει να κάμεις. Θα πάεις να του πεις να σου τα πλανιάρει κατα μήκος ώστε να φύγει η κλίση του ξύλου. Θα έχει ξύλα που δεν θα φέυγει η κλίση γιατι θα εζαβώσαν αρκετά αν και από ότι είδα στες φώτο τα ξύλα σου δεν εζαβώσαν αρκετά.

Αν μείνει κανενα κομμάτι που δεν ισίωνει τότε δεν εχάθηκε ο κόσμος. Το ξύλο ώσπου το πλανιάρεις θα ζαβώνει και όσο πιο λεπτό γίνεται τόσο πιο μεγάλη κλίση θα κάμνει. Τούτο ένεν πρόβλημα γιατί όταν θα τα κολλήσεις θα βάλεις σφικτηράκια κάθε 10 - 15 cm οπόταν το ξύλο θα ισιώσει.

Όταν κολλήσουν τα ξύλα και θα έχεις ένα δόκαρο μεγάλο τότε θα πρέπει να το πάρεις να το πλανιάρεις έτσι ώστε να ισιώσουν οι επιφάνειες του από όλες τις πλευρές (εγώ κάμνω μόνο την πάνω -οδηγός και το κάτω μέρος γιατί τα πλευρά του πάντα τα τρώω με το σμιρίλιο) για να ξεκινήσεις δουλειά το σχεδιασμό δηλαδή.

ΥΣ Φίλε Γιώργο για να μεν παίζει ένα ψαροτούφεκο ξύλινο ίσια σημαίνει είτε ο οδηγός που έβκελε ο παρέας σου με το ρούτερ εν ζαβός ή η βέργα είναι ζαβή ή εζάβωσε όλο το όπλο αν το έκαμε ένα κομμάτι ξύλο μονοκόμματο (που κανονικά η βέρκα κατά το όπλισμα κάπου θα εκόλλαν και δεν το επήρετε χαπάρι).

Σίγουρα το πρώτο όπλο άμα το κάμνεις μόνος σου θα έχει κάποιες ατέλειες που θα πρέπει να βελτιώσεις.Ώσπου κάμνεις μαθαίνεις και τα κουσούρκα του ξύλου και τις δυσκολίες που πρέπει να λάβεις υπόψη κατά το σχεδιασμό.

Ο Giorkos έκαμε όπλα στην αρχή τα οποία εκατάλήξαν είτε στην φουκού είτε ξύλα για tests :mrgreen:

Ώσπου προσπαθείς τζαι μάσιεσαι τζαι σίγουρα άμα έχεις ένα δίπλα σου που εξανάκαμε τότε οι πιθανότητες λάθους είναι μικρές. 8)

Εμένα προσωπικά το πρώτο μου ξύλινο είναι αρκετά ευθύβολο αλλά έχει κάποιες ατέλειες που πρέπει να βελτιώσω σε ότι αφορά ετην εργονομία του (σχοινοπιάστρα και όπλιση λαστίχων). :?

Το δευτερο μου που έκαμα είχε πρόβλημα γιατί έκαμνε πολύ θόρυβο και κάπου εκοράκαν η βέρκα. Το πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να βαθύνει λίγο ο οδηγός γιατί ο κώλος της βέρκας εσφήνωνε πάνω στην είσοδο του μηχανισμού (έκαμα λάθος στις μετρήσεις τοποθέτησης ύψους του μηχανισμού) και ο οδηγός ήθελε ακόμα λίγο τρίψιμο. :?

Τούτο που θέλω να πώ είναι ότι ατέλειες πάντα θα υπάρχουν πάνω σε ιδιοκατασκευές οι οποίες πάντα μπορεί να διορθωθούν στο τέλος. Εκτός αν γίνει χοντρή μαλακία πάνω στις μετρήσεις αλλα και πάλε κόφκεις το ξύλο και κάμνεις το από 110 σε 60αρούι έτσι για την κάβλα σου. :mrgreen:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

καλημερα. το οπλο σκεφτουμε να το καμω 110. αν δεν μου φκει θα το καμω οτι φκει απλα για την κατασκευη.
εχω οπλο να παω ψαρεμα εν με πειράζει.
και οπως ειπαι ο Γιώργος οταν εχεις καποιο που εχει καποια εμπειρία να σε βοηθα οι πιθανότητες να κανεις καποιο λαθος μειωνουντε.
το πρωτο που εκαμα τζαι εγω ειναι πεταξουμενο στην γωνια γιατι ειναι θεωζαβο.
ο πελεκανος που μου εκαμε τον οδηγο εκαμεν μου τον σαν τα μουτρα του :lol:

Γιωργο οπως το σκεφτουμε εγω εν ειναι καλυτερα να εχει μονοψήφιο αριρμο σε δοκαρακια για να φκει πανω σε ενα ο οδηγος τζαι οχι στην μεση 2 ?

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: ξυλινο

Post by george87d »

Ε φιλε να σου πω την αληθκεια θελω τσιε γω ετσι οπλο αλλα ηπα να το γορασω εργοστασιακο να μεν καμω κανενα λαθος τσιε να τραβω τα μαλλια μου παλε.....

Gptohos να σου πο ρε φιλε μαλλον τσινο που εφτεξεν ηταν ο οδηγος διοτι οι βολες μου επιεναν καμπυλες εκαμνεν σαν τιν καμπυλη η βερκα.....
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

αντρέα,

τα ξύλα σου εν μια χαρά...και να τα κολλήσεις όπως είναι είνται ΕΝΤΑΞΕΙ !!!!! πιστέφκω ότι αν τους βάλεις ελαφριά πίεση με το χέρι εξαφανίζεται η σωρισιά και εφάπτονται ...σωστά ??? (εκτός και αν έχει ανεμοστροφισμένα το οποίο δεν μπορώ να δώ από την φωτό) αλά από την λίγη εμπειρία που έχω έδωκες πάνω σε 'φρόνημο' ξύλο :wink:

αν θες πάρτα να σου τα
1. Ρουκανίσει : για να φύγει το ζάβωμα (η εσωτερική καμπύλη)

2. Πλανιάρει : για να κάμη το αντίθετο πρόσωπο με τζίνο πυ ρκουκάνισε επίπεδο(ίσιο) και ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ με την ρουκανισμένη πλευρά.. έτσι δεηξιά αριστερά το ξύλο σου θα είναι ορθό...αν πάρει λιγη κλίση αμέσως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!!

ΑΛΛΑ ΡΟΥΚΑΝΙΣΜΑ-ΠΛΑΝΙΣΜΑ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΕΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

επίσης με την πλάνια (thickness planer ) sta εγγλέζικα εκτός του ότι κάνει την αντίθετη πλευρά παράλληλη (ακολουθώντας την ίσια ρουκανισμένη πλευρά σαν οδηγό) κάμνει το ξύλο και όσο παχύ το θέλεις !!!!!


επομένως, πάρτα να τα ρουκανίσεις - πλανίσεις γιατί καλό τους κάνεις και όχι κακό....

το πάχος πε του πελεκάνου να σου το κάμει όσο φκαίνουν (ξέρει τζίνος) (αν φκουν 2 εκατοστά και θέλεις 4 δοκάρια και το πάχος του όπλου το θέλεις 6 εκ. τότε αφαιρείς 1 εκ που κάθε πλευρα...νο προπλεμ) ή κόλλα 3 ξύλα... :wink:

το πόσα ξύλα θα κολλήσεις μεν σε πολλοαπασχολέι...ζυγό υποτίθεται εν πιο σωστά αλλά μονό, ζυγό οι ροπές για να ζαβώσουν εν να πολλά πολλα λίες και να μεν σε απασχολεί (ε..αν το κάμεις και χζαβώσει στα 5 χρονια, αν δεν το ΄χασειες που κανένα μίνερο, κάμνεις άλλο :lol: )

ΜΕΝ αφαιρέσεις που το μήκος τους (ασχέτως αν τα ξύλα είναι πιο μακριά από το επιθυμητό αποτέλεσμα...θα δεις μετά γιατί)

πάλε έπρισα σε....εν ολίγης, πάρτα του πελεκάνου να σου τα ρουκανίσει , πλανίσει και πές μας και συνεχίζουμε...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

gptochos wrote:Ο Giorkos έκαμε όπλα στην αρχή τα οποία εκατάλήξαν είτε στην φουκού είτε ξύλα για tests :mrgreen:
αμάν τον π...στόνεο που μου κάμνει προβοκάτσια :lol: :lol: :lol:

ρε...το πρώτο όπλο του γιορκου έφκαλλε ψάρι (ασχέτως αν το όπλο ήταν ζαβό , ήταν ζαβό όταν το ξεκίνησα και δεν με ενδιέφερε :mrgreen: ο οδηγός του ήταν ίσιος όμως :wink: :wink: :wink: )

να σημειωθεί ότι τα πρώτγα μου 2 όπλα έκοψα τα, γιατί δεν με εκφράζαν :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink:

πλάκα πλάκα...το καλύτερο είναι αφού πάρεις μερικές γενικές οδηγίες να ξεκινήσεις και ότι φκει (εφόσον δεν δουλέφκεις ακριβό ξύλο - π.χ τικ)...

κάμνεις το όπλο για το ποσκόλιο, δεν θα το δει η βασίλισσα να σου το κρίνει, και αν φκει καλό ψαρέφκεις το τζαι σιέρεσαι το....

αν δεν φκει καλό, σίγουρα το επόμενο θα είναι καλύτερο κτλ κτλ κτλ κτλ....

με λία λόγια ξεκίνα τζαι μεν φοάσαι...το μόνο που έχεις να χάσεις είναι λίγο χρόνο και λίγο ξύλο :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

Γιωργο καταρχη δεν μου τα πρυζεις

ευτυχως που σε εχω τζαι εσενα τζαι παραντζελεις μου ιδαλιως να δουμε τι ηταν να καμω παλε :lol:

μολις τα πλανιαρω ροκανίσω θα ερτω πισω για την συνεχεία :wink:
thank you φιλουι μου

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:Γιωργο καταρχη δεν μου τα πρυζεις

ευτυχως που σε εχω τζαι εσενα τζαι παραντζελεις μου ιδαλιως να δουμε τι ηταν να καμω παλε :lol:

μολις τα πλανιαρω ροκανίσω θα ερτω πισω για την συνεχεία :wink:
thank you φιλουι μου

ναι ναι αντρίκο μου, αλλά αλλάσσεις μας την κουβέντα...τζίνη καππαρκά σου ρε...ήνταμπου γίνεται ??? άνθισε ??? πάρε μας να την δούμε :lol: :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

ετσι πανω στο αστειο προχτες που ε πήγα την τελευταία φορά ε γυρεψα την ρε φιλε αλλα ε ξερανε τελεια ρε γμτ :lol:
λοιπον η κατασκευή αρχισε σιγα σιγα με πρωτο σταδιο την λαβη του οπλου.
αντιγραψα την λαβη του pathos laser μου τζαι έκοψα τα πασια πασια με το gicksaw(εν ετσι που γράφεται εν τζαι ξερω?) :shock:

που εννα εβρω ωρα παλε θα την τρίψω you know ρασπα λίμα γιαλλοχαρτο
IMG_1035.JPG

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ξυλινο

Post by Antreas »

ετσι για να δω αν ε καταλαβα καλα

θα πλανιαρω τζαι θα ροκανίσω την πλευρα που φαίνεται στην φωτογραφια με το γκρίζο εννεν ?
IMG_1034.jpg
IMG_1034.jpg (47.02 KiB) Viewed 4974 times

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ξυλινο

Post by Giorkos »

Omersub wrote:ετσι για να δω αν ε καταλαβα καλα

θα πλανιαρω τζαι θα ροκανίσω την πλευρα που φαίνεται στην φωτογραφια με το γκρίζο εννεν ?
IMG_1034.jpg

ναί,, με λία λόγια όχι το πάνω και κάτω των ξύλων όπως φαίνονται αλλά οι πλευρές που θα εφάπτονται (οι πλατιές πλευρές)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ξυλινο

Post by mariosko »

επιασαμεν τα ξυλα και εμιναν τζιαμε ρε Αντρικκο, εν πασ τιν κκελλεν που εννα σου τα φορισω
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

Post Reply

Return to “Ιδιοκατασκευές-DIY”