Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by Someone »

Χαιρετώ.
Λοιπόν, κάτι πρέπει να γίνει ΑΜΕΣΑ με τους νυκτερινούς ψαροντουφεκκάδες.
Εν μπορεί να συνεχίσει άλλο η κατάσταση ρε κοπέλλια!!!

Πόψε ήμουν ψάρεμα κάπου στην τουριστική Λεμεσό, που την παραλία.
Η ώρα έντεκα παρα κάτι, ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ τύποι βουττούν με τα ψαροντούφεκκα δέκα μέτρα που μένα!
Φωνές, κακό, ΤΙΠΟΤΕ. ΚΟΥΦΟΙ.
Μέχρι τζιαι πέτρες έσυρα δίπλα τους, μπας τζιαι εν με ακούσαν (λέμε τωρα). ΤΙΠΟΤΕ. ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ πίσω που τους κυματοθραύστες.

Σε κάποια φάση έρκεται ο ένας που τους τέσσερεις, τζιαι κυκλοφορά με το φακό μες τα πόθκια μου, ούτε τριάντα μέτρα που την παραλία.
Το γαμώτο είναι ότι που τη μιά ετσιμπούσε το ψάρι (μες το κακό ούλλο έφκαλα τον τρίτο μούρμουρο της νύκτας τζιαι έχασα ακόμα ένα τσίμπημα), τζιαι που την άλλη ο τύπος εδιάλυσε ό,τι ελπίδες είχα για κάτι καλό.
Αλλά εννεν τούτο το θέμα. Εν ήθελα να πιάσω τηλέφωνο τη Λιμενική γιατί ήταν ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ, τζιαι ήμουν μόνος μου. Τζιαι επιπλέον εν ήθελα να χαλαστώ τέλεια με έτσι ιστορίες.

Κάμετε κάτι ρε παιθκιά. Έσιετε φίλους-γνωστούς που βουττούν. Εξηγάτε τους ότι έννεν σωστό, εκτός που παράνομο, τζιαι ότι φέτος εν πολλές οι καταγγελίες που εννα γινουν αν συνεχίσει τούτη η κατάσταση!
Πόσο δύσκολο ένει να το καταλάβουν;
Οι καλαμάες ΔΕ θα ψαρέψουν τις ώρες που πάτε εσείς, έσιει χρόνια προσωπικά να πάω ψάρεμα καλοκαίρι μετά τις 7-8 το πρωϊ! Όπως τζιαι πάρα πολλοί άλλοι!
Ας χωνέψουν ότι εν άλλες οι "ώρες τους", ας μεν προκαλούν έτσι γιατί εν κρίμα να πληρώνουν προστίματα!


ΥΓ: Ο μιτσής τελικά στα πολλά εφκήκε έξω, τζιαι εκατάλαβε το λάθος του. Είδε με τζιαι νευριασμένο, εν εσυνέχισε την κουβέντα, ούτε τζιαι εγώ. Έκατσε τζιαι μαζί μου ώσπου να τα μαζέψω, αλλά του ξεκαθάρισα ότι ήμουν έτοιμος να τον δώσω μέσα.

Τέλοσπαντων, αυτά.

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by hdemetris »

Εσείς πρέπει να αντιδράσετε (και μεις φυσικά αν υποπέσει κάτι στην αντίληψη μας) αφού εσείς τους βλέπετε πιο συχνά. Εγώ τους κάμνω κανονική επίθεση αν μου πουν ότι κάνουν κάτι παράνομο αλλά νομίζεις καταλάβουν? Σιωπούν αλλά μετά πάλε κάμνουν τα ίδια.
Πρέπει να τους καταγγέλλουμε. Μόνο έτσι αν καταλάβουν. Κανεί πιον.
Who the cap fit
Let them wear it

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by Someone »

hdemetris wrote:Εσείς πρέπει να αντιδράσετε (και μεις φυσικά αν υποπέσει κάτι στην αντίληψη μας) αφού εσείς τους βλέπετε πιο συχνά. Εγώ τους κάμνω κανονική επίθεση αν μου πουν ότι κάνουν κάτι παράνομο αλλά νομίζεις καταλάβουν? Σιωπούν αλλά μετά πάλε κάμνουν τα ίδια.
Πρέπει να τους καταγγέλλουμε. Μόνο έτσι αν καταλάβουν. Κανεί πιον.

Ναι ρε φίλε μου, να αντιδράσουν οι καλαμάες. Να ππέσουν τζιαι καταγγελίες.
Αλλά κάθε φορά που γίνεται τούτο, αρχίζουν τα ππεζεβεγκλίκκια τζιαι οι απειλές. Τζιαι ο άλλος νιώθει τζιαι αδικημένος, τζιαι "λυσσιά" παραπάνω.

Εσεις όμως έσιετε άλλου είδους "πρόσβαση" σε τούτους. Είσαστε πιό "συνάδελφοι", εκατάλαβες;
Ίσως με φιλική κουβέντα που κάποιον που ασχολείται με το ίδιο πράμα να γίνει παραπάνω δουλειά.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by Greg »

@ someone..

En swstos o hdemetris. Ekames lathos ke afikes tous etsi... en toutoi pou ksafrizoun tous kummatothrafstes pou tous sorkous kai einai TAKTIKOI PELATES!.. Enas polu kalos mu filos prin 2 vdomades ekopsen 4 na vouttoun nuxta poji leidis mile, ke den efoithike kanenan :!: Epiase tin limeniki kai irte me to skafos tis to megalo kai...dutes! Ta kopellia efan pou 4 katigories ke pas ta 800 euro laporto o kathenas.
Esox Lucius

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by hemilios »

Someone wrote: Εσεις όμως έσιετε άλλου είδους "πρόσβαση" σε τούτους. Είσαστε πιό "συνάδελφοι", εκατάλαβες;
Ίσως με φιλική κουβέντα που κάποιον που ασχολείται με το ίδιο πράμα να γίνει παραπάνω δουλειά.
Φίλε someone. Προσωπικά μια φορά μου έτυχε να μιλήσω με παράνομο της νύκτας και απλός δεν το παραδεχόταν ότι έκανε και τίποτα κακό. Μου έλεγε ότι είναι και πιο δύσκολο "hobby" γιατί λέει εν νύκτα, έχει παραπάνω κινδύνους και έτσι είναι και πιο extreme. Σκέφτου νου που έχει.
Αφού όσους πάμε πρωινά μας θεωρούν και παλαβούς. Είναι η νοοτροπία της ομάδας των κυπραίωαμπάλατων και αυτόι μόνο με καταγγελίες καταλαβαίνουν. Εν οι ίδια νοοτροπία του προβολέα την νύκτα για λαγούς. Εν οι ίδιοι που εν να ρίξουν και χλωρίνη και δυναμίτη.
Τωρά για τους μιτσιούς συμφωνώ πρέπει να τους μιλήσει κάποιος γιατί έχει και πολλούς που απλώς δεν ξέρουν.

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by leonidasss »

kala re paidia, de xerw ki olas alla nomizw oti ama 8elei i limeniki mporei na kamei polli douleia. na pistepsw oti ama kamei peripolo me to autokinito paraliaka de 8a ka8arisei....Egw nomizw oti ama 8eloume (oloi) mporoume na kamoume polli douleia. toulaxiston na to skefontai dipla prin na pane na paranomisoun oti kai na einai auto. kai kati allo. Ta kentra serviroyn orfous kai mayra genika brefi. apagoreuetai na ta psarepseis alla epitrepetai na ta servireis... xerei kanenas an exei kapoio nomo se auto....

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by mariosko »

Someone wrote: Ναι ρε φίλε μου, να αντιδράσουν οι καλαμάες. Να ππέσουν τζιαι καταγγελίες.
Αλλά κάθε φορά που γίνεται τούτο, αρχίζουν τα ππεζεβεγκλίκκια τζιαι οι απειλές. Τζιαι ο άλλος νιώθει τζιαι αδικημένος, τζιαι "λυσσιά" παραπάνω.

Εσεις όμως έσιετε άλλου είδους "πρόσβαση" σε τούτους. Είσαστε πιό "συνάδελφοι", εκατάλαβες;
Ίσως με φιλική κουβέντα που κάποιον που ασχολείται με το ίδιο πράμα να γίνει παραπάνω δουλειά.
φίλε έχεις μεγάλο λάθος, δεν ειμαστε "συνάδελφοι" ούτε έχουμε σχέσεις με έτσι καρακιόζηδες, να ξέρεις ότι κάποιος που ασχολείτε πραγματικα με το ψαροτούφεκο δεν πάει νυχτερινα, ούτε έχει να κάνει μαζι τους, εσείς που τους βλέπετε πρεπει να κανενετε καταγγελιες, δοστε τους ξύλο, οτι θέλετε και νομιζετε σωστο, και εμας μας κανουν ζημια μην νομιζεις. δοστε τους μεσα να τελιόνουμε
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

Costas
Posts: 121
Joined: Sat May 26, 2007 9:10 pm

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by Costas »

Geia sas paidia.

Pragmatika i katastasi einai ektos elexou. Tis proalles psareva sto psarolimano (Zefiro) - larnaka, nukta, kai ishe panw pou 10 psarotoufekades me ta fanaria mesa. Me tosi anesi, san na min simvenei tpt, (ypopsi oti kykloforei polys kosmos ekei, kai akrivws apenanti stin alli plevra tou dromou einai to Lymeniko!!) ego aporisa mypws kai epapse na apagorevetai to nykterino psarema me psarotoufeko.

Opws imoun ston vraxiona tou limaniou me ta kalamia mou mesa, irtan ta kopellia epitheorisan tin thalassa, apofasisan oti en en tholi, ola pomba, embikan mesa, kai irtan 1 metro poukatw mou. En eipa tpt. Epiastikan panw stes misines mou, pale esiopisa, o logos, ektos pou oti eimoun monos mou, lalw, en na men skeftoun o anthropos eshi tosi ora psarefkei dame, as men ton enoxlisoume??, oute kanena tilefono en eixa proxeiro gia na katageilw.

Ego pantos evarethika me touti tin katastasi. Sto kynigi na mas pexoun asiniditoi kynigoi (me adia i xwris) - asto pou en exoun idea na kinigisoun kai to kanoun olo kai pio diskolo, sto psarema i ektos pou tin yperalieia, paranomia, garous psarotoufekades nyktas kai meras (ypopsin oti kai ego eimai psarotoufekas - metaxu allwn) ee.. nomizw na paw na mathw golf..

DILADI RE PAIDIA POSON GAROS BOREI NA KATANTISEI O KYPREOS??? - MALLON TZEI POY TON GARO...(xwris na exerw ton eafto mou)

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by hdemetris »

Costas wrote:Geia sas paidia.
DILADI RE PAIDIA POSON GAROS BOREI NA KATANTISEI O KYPREOS??? - MALLON TZEI POY TON GARO...(xwris na exerw ton eafto mou)
Παααααάρα πολλά γάρος. Γι'αυτό εν τζαιρός να αναλάβουμε δράση. Ο κυπραίος μόνο που καμπάνες καταλάβει. Με το να παραπονιούμαστεν δαμέ εν γίνεται τίποτε. Κάμετε καταγγελίες.
Who the cap fit
Let them wear it

sotiris
Posts: 101
Joined: Sat Feb 23, 2008 12:26 pm

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by sotiris »

nai re kopelia kamete kamia katagelia na feroun ta milia tous. prin merika xronia katagila k egw ena nyxtompoukalakia ( malista fonaksa k kapiou gnostou m stin limeniki ) e stin arxi apilouse ktl ktl alla telika ezitise k sugnomi.Kai men foaste tis apiles tous apla ama sas apeiloun anaferte to kai stin astynomia to thema k meta na doun to nosto.

Panikos

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by Panikos »

Γάρος .......καταντήσαμε να συγκρινόμαστε με ένα καημένο ζώο που δεν ενοχλα κανένα , νομίζω είναι καιρός να αποφεύγουμε αυτή τι λέξη :wink:

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by StephanosNic »

prin kanena thkio mines emilousa me enan 'psarotoufeka' (epidi gia mena toutoi ennen pragmatikoi latreis oute tis thalasas oute tou sport) pou piennei me mpoukales. Otan ton erwtisa an thewrei adiko i/kai anithiko to gegonos oti paei me mpoukales apantise mou me polli fisikotita oti to thewrei apolita fisiologiko je oxi adiko gia mas tous 'pellous pou vouttoume se toso vathos je skotonoumaste je sto telos en pianoume tipote'. Egw meta pou jino evala ton stavro mou je efia alla eipa oti an ton dw kamia mera enna ton kataggeilw stin limeniki. To idio isxiei je gia tous nixterinous.
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by caveman »

Ρε μα τελικά πόσοι εν τούτοι ρε :?: :?: έχουν μέτριμαν :?: , για παμόν :?: τελικά ούλλοι ξέρουμεν που 2-3 τέτοιους :shock: :shock: :shock:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

aantoni
Posts: 16
Joined: Tue Mar 18, 2008 8:24 am

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by aantoni »

Η μοναδική λύση είναι να απαιτήσουμε να γίνουν τροποποιήσεις στην νομοθεσία, ούτως ώστε οι επιπτώσεις να είναι πολύ πιο μεγάλες από ότι είναι τώρα. Κάποιος ο οποίος το κάνει επαγγελματικά και βγάζει πολλά λεφτά από τα ψάρια που πουλά, δεν τον νοιάζει άμα τον πιάσουνε και 2 και 3 φορές τον χρόνο επειδή θα φάει ένα ψευτο-πρόστιμο και θα την γλυτώσει. Έτσι συνεχίζει κανονικότατα, επειδή δουλεύει αφορολόγητα και με ελάχιστα έξοδα. Αν όμως οι ποινές ήταν πιο αυστηρές θα αναγκαζόταν να σταματήσει μετά που θα τον επιάνναν έστω και μια φορά. Επίσης να γίνονται πιο συχνές περιπολίες από το Λιμενικό το οποίο εγώ δεν συνάντησα ΠΟΤΕ!

Στην Ελλάδα πρώτα από όλα κατάσχεται όλος ο εξοπλισμός σου, μέχρι και το μεταφορικό μέσο που πήγες στο ψάρεμα (τρόπος του λέγειν, δολοφονία καλύτερα) (βάρκα αλλά και το αυτοκίνητο). Μετά εκδικάζεται η υπόθεση και θα φάεις τουλάχιστον 4.000 euro. Το εξοπλισμό δεν τον παίρνεις ποτέ πίσω.
Μετά που τούτο ξαναπάεις????

omonoia

Re: Παιθκιά, κάμετε κάτι με τους νυκτερινούς!!!!!

Post by omonoia »

en kala pou lalei o antoni etsi einai stin ellada... epiena tsie go nuxterino alla esxei tora 2 xronia pou den e3anapia tsie metanionoto pou ekamna etsi..tsie na sas po san to psarema tis imeras den esxei..esxei perisotero action tsie oti pe3eis en na to euxaristi8eis parapano....kalutera mera para nuxta!!!!!!
kala psaremata se olous!!!

Post Reply

Return to “Νομοθεσία”