Ο καθένας κάνει ότι θέλει...

Post Reply
User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Ο καθένας κάνει ότι θέλει...

Post by leonidasss »

Όταν πηγαίνεις στους σκύλλους (είμαι και κυνηγός) και βλέπεις τον άλλον να κυνηγά κανονικά σαν να μη συμβαίνει τίποτε, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν ακούεις τον άλλον να σου λέει ότι "παίζει" 10 λαγούς κάθε χρόνο νύχτα με το αυτοκίνητο, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν πας για να αγοράσεις κάτι από κατάστημα κυνηγετικών και οι μπουκαλάδες παινεύονται τα κατορθώματά τους, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν είναι δεδομένο το νυχτερινό κάθε νύχτα σχεδόν σε πολλές περιοχές, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν κάνεις καρτέρι και σου έρχεται ο κόσμος όλος στο κεφάλι από το δυναμίτη που έριξαν λίγο πιο πέρα, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν βλέπεις τον καθένα να κάνει ότι, μα πραγματικά ότι του κατεβεί στο νου για να εξαλείψει ότι κινείται πάνω σε αυτό το νησί κι εσύ είσαι νόμιμος, δυστυχώς είμαστε όλοι ηλίθιοι που πειθαρχούμε.

Στη χώρα που ζούμε οι λίγοι "έξυπνοι" που απλά δεν έχουν το προσόν να αυτοπειθαρχούν, δρουν και κάνουν το κέφι τους όπου και όποτε το θέλουν ανενόχλητοι εισ βάρος όλων των ηλίθιων που πειθαρχούν. Δεν ξέρω τι φταίει και γιατί (εικασίες κάνω μόνον) αλλά ξέρω ότι όποτε θέλησαν να αντιμετωπίσουν κάτι και έγινε οργανωμένη προσπάθεια, τα κατάφεραν (βλέπετε στημένα αυτοκίνητα, παρκάρισμα σε πεζοδρόμιαα κ.α.). Πάντως κάτι πρέπει να αλλάξει.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ο καθένας κάνει ότι θέλει...

Post by MariosK »

leonidasss wrote:Όταν πηγαίνεις στους σκύλλους (είμαι και κυνηγός) και βλέπεις τον άλλον να κυνηγά κανονικά σαν να μη συμβαίνει τίποτε, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν ακούεις τον άλλον να σου λέει ότι "παίζει" 10 λαγούς κάθε χρόνο νύχτα με το αυτοκίνητο, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν πας για να αγοράσεις κάτι από κατάστημα κυνηγετικών και οι μπουκαλάδες παινεύονται τα κατορθώματά τους, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν είναι δεδομένο το νυχτερινό κάθε νύχτα σχεδόν σε πολλές περιοχές, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν κάνεις καρτέρι και σου έρχεται ο κόσμος όλος στο κεφάλι από το δυναμίτη που έριξαν λίγο πιο πέρα, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν βλέπεις τον καθένα να κάνει ότι, μα πραγματικά ότι του κατεβεί στο νου για να εξαλείψει ότι κινείται πάνω σε αυτό το νησί κι εσύ είσαι νόμιμος, δυστυχώς είμαστε όλοι ηλίθιοι που πειθαρχούμε.

Στη χώρα που ζούμε οι λίγοι "έξυπνοι" που απλά δεν έχουν το προσόν να αυτοπειθαρχούν, δρουν και κάνουν το κέφι τους όπου και όποτε το θέλουν ανενόχλητοι εισ βάρος όλων των ηλίθιων που πειθαρχούν. Δεν ξέρω τι φταίει και γιατί (εικασίες κάνω μόνον) αλλά ξέρω ότι όποτε θέλησαν να αντιμετωπίσουν κάτι και έγινε οργανωμένη προσπάθεια, τα κατάφεραν (βλέπετε στημένα αυτοκίνητα, παρκάρισμα σε πεζοδρόμιαα κ.α.). Πάντως κάτι πρέπει να αλλάξει.

Φτέει το ότι ψηφίζουν παραπάνω ηλίθιοι παρά νούσιμοι...

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Ο καθένας κάνει ότι θέλει...

Post by c.nadiotis »

Φταίνε πολλά, φταίει η παιδία μας σαν λαός, η ατιμωρησία, η ανέχεια, η μαγκιά. Φταίμε και εμείς που το μόνο που κάνουμε είναι να φωνάζουμε στα φόρουμ… εγώ είμαι απογοητευμένος από την κοινωνία μας γενικά όπως κατάντησε, ο καθένας κάνει ότι θέλει γνωρίζοντας ότι δεν θα υπάρξει τίμημα…
I live my life a breath at a time

User avatar
11dimitris14
Posts: 38
Joined: Wed Apr 07, 2010 1:28 pm
Location: Λάρνακα,Κύπρος

Re: Ο καθένας κάνει ότι θέλει...

Post by 11dimitris14 »

c.nadiotis wrote:Φταίνε πολλά, φταίει η παιδία μας σαν λαός, η ατιμωρησία, η ανέχεια, η μαγκιά. Φταίμε και εμείς που το μόνο που κάνουμε είναι να φωνάζουμε στα φόρουμ… εγώ είμαι απογοητευμένος από την κοινωνία μας γενικά όπως κατάντησε, ο καθένας κάνει ότι θέλει γνωρίζοντας ότι δεν θα υπάρξει τίμημα…
Πες τα Χρυσόστομε! όντος η κατάσταση είναι ανελέητη, έπρεπε από παλιά να είχαμε πάρει μέτρα για να μην γινόντουσαν αυτά τα λάθη, τώρα δυστυχώς λίγα πράγματα μπορούν να αλλάξουν.
Αυτοσεβασμός, αυτογνωσία, ζευγάρι.

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Ο καθένας κάνει ότι θέλει...

Post by leonidasss »

Το κακό είναι ακριβώς εκεί που το εντοπίζει ο Ναδιώτης. Και νοσούμε σε αυτό σαν κοινωνία. Μάλιστα, τα παιδιά το μαθαίνουν αυτό από το δημοτικό και το εμπεδώνουν μεγαλώνοντας. Έτσι, οι πολλοί όπως ξαναείπα, ανέχονται τους λίγους ξύπνιους. Είτε αυτό λέγεται κυνήγι, είτε ψάρεμα, είτε γήπεδο, είτε τάξη διδασκαλίας. Έτσι ο αστυνομικός κλπ όχι μόνον δεν προστατεύονται από το νόμο αλλά κινδυνεύουν να βρεθούν κ εκτεθειμένοι γιατί κάνουν την δουλειά τους. Η πολλή δημοκρατία βλάφτει, έλεγε ένας παππούς.Νομίζω είχε δίκαιο.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Ο καθένας κάνει ότι θέλει...

Post by Στάθης »

Λεωνίδα, είσαι ορθότατος.
Ας αφήναν τους αστυνομικούς να κάμουν την δουλειάν τους, τζιαι ελαλούσα σου εγώ αν αλώνιζεν ο Αλ Καπόνε μες στες φυλακές ή αν απασχολούσε κάθε 2-3 μήνες τες ειδήσεις. Ήταν να μπει μέσα τζιαι να τρώει μιαν φαι τζιαι θκυο ξύλο.
Η αν έπεζε κανένας αγρινά τζιαι εσπάζαν του τα πόθκια του οι θηροφύλακες επιτόπου, εκατάσχαν του όπλα τζιαι αυτοκίνητο, εκόφκαν του τζιαι καμιά 10ετία φυλακή χωρίς χάρη, ήταν να φύει νύχταν που δαμέσα.

Η ορθή διαπαιδαγώγηση πάνω στη διαχείρηση της πανίδας και της χλωρίδας πρεπει να ξεκινά που μικρή ηλικία. Αν και είμαι έξω που συλλόγους και τα λοιπά, σιαίρουμαι άμαν θορώ κανέναν τζιαι διοργανώνει ψαρέματα catch and release, όπως εκάμαν πρόσφατα στην Αθαλάσσα.
Αν με ρωτάτε εμένα, τα καλοκαίρια έπρεπε να είσιεν κανέναν ιδιώτη να κάμει κανένα fishing camp, που να διδάσκει μεταξύ άλλων και σωστή διαχείριση, να πέμπουμε τα κοπελλούθκια πέρκι δούμεν χαίριν στο μέλλον.
Πάντως έτσι πράμαν εν καρτερώ ποττέ που καμιάν κυβέρνησην, τούτοι οι ανεμογάμηες το μόνον πράμαν που θέλουν εν να μας γελάσουν καμιάν πενταετίαν να τους ψηφίσουμεν, να φάσιν καμπόσον, να κάμουν την μπάζαν τους τζιαι ύστερις να μας λαλούν έχουμεν κρίσην.
no whey no gain

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ο καθένας κάνει ότι θέλει...

Post by caveman »

leonidasss wrote:Όταν πηγαίνεις στους σκύλλους (είμαι και κυνηγός) και βλέπεις τον άλλον να κυνηγά κανονικά σαν να μη συμβαίνει τίποτε, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν ακούεις τον άλλον να σου λέει ότι "παίζει" 10 λαγούς κάθε χρόνο νύχτα με το αυτοκίνητο, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν πας για να αγοράσεις κάτι από κατάστημα κυνηγετικών και οι μπουκαλάδες παινεύονται τα κατορθώματά τους, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν είναι δεδομένο το νυχτερινό κάθε νύχτα σχεδόν σε πολλές περιοχές, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν κάνεις καρτέρι και σου έρχεται ο κόσμος όλος στο κεφάλι από το δυναμίτη που έριξαν λίγο πιο πέρα, νιώθεις ηλίθιος... :x
Όταν βλέπεις τον καθένα να κάνει ότι, μα πραγματικά ότι του κατεβεί στο νου για να εξαλείψει ότι κινείται πάνω σε αυτό το νησί κι εσύ είσαι νόμιμος, δυστυχώς είμαστε όλοι ηλίθιοι που πειθαρχούμε.
Ακόμα ένας συμπάσχοντας!! Εγελάσα καλά! LOL

Τζαι γω ηλίθιος δια τους εξείς λόγους...

Παρασκευή μεσομέρι πολλά δυνατό πάσμομα με αρκετά κιλά καλαμπόκι σε απόκρυμνο σημείο του φράχτη(τάχα εν μπορεί να κατεβεί άλλος εκεί) Σάββατο χάραμα από τις 04:30(μισή ώρα πριν την ανατολή όπως λέει ο νόμος) στο σημείο για να προλάβω και να βρίσκω ομάδα Ρουμάνων που εστηθήκαν εκεί από την νύχτα, νιώθω ηλίθιος!
Πέρνω μόνο ένα καλάμι μαζί μου διότι απαγορεύονται τα παραπάνο στα γλυκά νερά και βρίσκω τον Πόντιο με 15, νιώθω ηλίθιος!
Αφήνουμε τα ψάρια πίσω να μεγαλόσουν και πάρα δίπλα οι Ρουμάνοι βάζουν δίχτυα, νιώθω ΗΛΙΘΙΟΣ!
Πιάννω την αστυνομία κάνω την καταγγελία μου και περιμένω 2:30 ώρες και δεν έρχονται, νιώθω ΗΛΙΘΙΟΣ!
Ήταν κλειστό το φράγμα Γερμασόγειας ακόμα όταν πήγα να δω τους κυπρίνους-μάνες που θα άφηνε το τμήμα αλιείας μέσα, 4 μέρες μετά κτυπάει το τηλ, απαντάω... και ένας φίλος βούλγαρος μου λέει πως οι παρέες του επείαν Γερμασόγεια και επιάσαν μεγάλες μάνες κυπρίνους, ένιωσα Η-Λ-Ι-Θ-Ι-Ο-Σ :evil:
και άλλα πολλλλλλλλα! δεν έχουν τέλος οι στιγμές ηλιθιοτητας σε τουν τον τόπο και την κατάντια του
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ο καθένας κάνει ότι θέλει...

Post by admin »

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ο καθένας κάνει ότι θέλει...

Post by christos nic »

Eγω οταν βλεπω τουτα ολα που αναφερατε και αλλα τοσα που δεν υπαρχει λογος να τα αναφερω δεν νιωθω ηλιθιος γιατι (πειθαρχω με τους νομους)και δεν το βλεπω πως ειμαι ο ηλιθιος καλα γτ εγω κανω το σωστο,τι θα μου δωσει ευχαριστιση το ψαρι που κτυπιεται νυχτα σαν κοιμαται..??
..δεν ειναι δηλ κυριος μου σκοπος να πειθαρχω με τους νομους ακριβως αλλα οτι κανω το κανω με προσοχη ωστε να μην καταστρεφω με τις πραξεις μου την φυση και να σεβαστω το περιβαλλον που ειμαι μερος του και τους συναθρωπους μου.
..εγω νιωθω καθαρα ντροπη για τους ανθρωπους του τοπου μου που πραττουν ετσι γιατι ειναι σε θεση να γνωριζουν πολυ καλα το λαθος που καμνουν αλλα το συνεχιζουν να το κανουν χωρις να νοιαζονται για τιποτε!
Ειναι ορισμενες κατηγοριες οι ανθρωποι..καποιοι για να σταματησουν αυτες τις πραξεις θελουν βαρια προστιμα και αλλες ποινες αλλιως με τιποτα αλλο δεν καταλαβουν..οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω με τα στημενα αυτοκινητα πως τα καταπολεμησαν..χρονοβορες κατασχεσεις αυτοκινητων μεχρι αντικαταστασης με τα εργοστασιακα εξαρτηματα,βαρια προστηματα,δικαστηρια..ομως τουτο ειναι αλλο θεμα..ποσοι χρονια και νεοι σκοτωθηκαν και αλλοι τοσοι αθωοι μεχρι να ληφθουν δραστικα μετρα?
..με το ψαρεμα και το κυνηγη ομως δεν νομιζω να γινει καμια προοδος,δυστηχως ειναι και τα 2 καταδικασμενα σε ολικη καταστροφη στον τοπο μας γιατι δεν βλεπω να γινεται κατι ουσιαστικο ουτε στο μελλον απο το κρατος!
2 λυσεις για δημιουργεια συνειδησης και καταπολεμιση της παρανομιας ειναι η προληψη και η τιμωρια..
Πχ σε σχολεια στην Κυπρο σημερα εχουν τοποθετηθη καδοι για ανακυκλωση..τα παιδια τους βλεπουν καθημερινα για χρονια και ριχνουν με χαρα μεσα πλαστικα-χαρτια κτλ..ειναι ενας τροπος για να δημιουργηθη συνειδηση αλλαζοντας η συμπεριφορα τους που μεγαλωνοντας θα ειναι διαφορετικοι ανθρωποι σε καποια πραγματα..ομως η ζημια γινεται περισσοτερο στο σπιτη..οταν ενα παιδι βλεπει τον πατερα του να βουρα τον λαο να τον τσιλλιση η να προσπαθει να πιασει οσο παραπανω μπορει θηραμα τοτε με ποιου το μερος θα παει..του σχολειου η του πατερα του?Γι αυτο τα πραγματα δεν ειναι καθολου ευκολο να αλλαξουν..η μονη αλλαγη που μπορει να γινει ειναι με τις αυστηροτερες ποινες..πχ 20000-30000 προστημο για καθε παρανομια και καμια φυλακιση να δουμε αν θα ξαναπαρανομισει.

Post Reply

Return to “Νομοθεσία”